Sayın deneyimli okurlar, insanın ne okuduğu gerçekten önemli mi?

Kitap okuma muhabbeti olduğunda insanlar sürekli romanlardan filan bahsediyor. Yok efendim Ayşe KULİN, Cemal SÜREYYA, ondan sonra Dan BROWN okumadın mı diye eziyorlar adamı. Duygusal baskı yapıyorlar, beden diliyle kendilerini iletişime kapatıyorlar, Küçük Emrah muamelesi yapıyorlar. Eşim bile sıradan bir tartışma sırasında bile "E tabi profesörsün ya sen her şeyi çok iyi biliyorsun" diye atar yapıyor.

Okumadım ve ilgimi çekmiyorlar. Ben bilimsel makale okumayı seviyorum. Teoremler, araştırma analiz sonuçları, insan ve toplum psikolojisi. Yani banane İnci Aral'ın hayal dünyasından.

Dil bilgin, ifade kurma yeteneği düzelir filan diye nasihat filan ediyorlar. Dil bilgim pek çok kişiden çok daha iyi. Anlatım konusunda sorunum yok. Editörlük-redaktör filan da yaptim zamaninda bunları söylüyorum yine bir beğenmemezlik.

Nedir bu belli bir gruba dahil olmayanı dışlama merakı. Takım da tutmuyorum mesela. Takım tutmayan erkek mi olur muymuş. Ya arkadaşım ben kendimi ifade etmek için ya da kabul ettirmek için belli bir oluşumun altına girmeye ihtiyaç duymuyorum. Neyse o konuyu aştık çevremde artık takım muhabbeti yapmıyorlar benimle ama nedir bu illa yeni çıkanları, çok satanları mı takip etmek gerek?

Bir cihazin kullanma rehberini okumak yetmiyor mu? Tamam oturup mutfak robotunun kullanım rehberini okumuyorum ama hayal dünyasına sıkışmış depresif dışa vurumlardansa mutfak robotunun kullanım rehberini tercih ederim.

Bunu yapan insanların, birisi sorarsa hava yapayım derdinde olduğunu düşünüyorum.

Neyse konuyu toparlayıp soruyu netleştireyim.
Özet geçiyorum beyler:

Beynin gerekli gelişimini sağlamak için yalnızca okumak yeterli midir yoksa illa Murathan MUNGAN okumak zorunda miyiz?

Güncellemeler:
... klasikleri okuduk bitirdik. Çok klasik şeylerden bahsediyorlar ki klasiklerin hemen hepsi dönemin toprak reformları, ekonomik buhranları içindeki aşkları yaşam mücadelelerini konu alıyor.

Bildiğin yerli dizilerdeki aşiretli yok efendim ne bileyim konaklı jipli diziler.

Fransız İhtilali'nin nedenini ve süreçlerini biliyorsan hepsi aynı terane yani.
Giriş kısmı uzun oldu ama asıl sormak istediğim konu araya kanadı:

Beyin ve kisilik gelişimi için roman filan mı okumak gerek illa ki yoksa okuma eylemi yapıyor olmak yeterli midir

0|0
5|3

En İyi Erkek Görüşü

• ne okudukları değil ne anladıkları önemli ki bahsettikleri yazarlara bakarsan bu kişilerin aslında çok yargısız ve empati kurabilen kişiler olması gerek. Burdan yola çıkarak söylüyorum okumuşlar ama anlamamışlar.

0|0
    0|0
    • Ne anladiklari kendilerine ilgilenmiyorum ama anladigim kadariyla insan kendi okudugun yazar gelişmişlik duzeyini belirliyor diyebilir miyiz?

• tam olarak değil çünkü bazen çok saçma zıt ve basit şeyler de okumalı insan. Çeşit önemli ayrıca çok okumak kişinin düzeyini belirlemez akıl süzgecidir bunun ana maddesi. Ben bilimsel makaleler datasheetler bilim kurgu kişisel gelişim felsefe psikoloji vs vs hepsini okurum. Bunların hepsiin karışımı dahi olsa en babası benim düzeyimin %25 ini belieler %75 beynimde bunları nasıl anlamlandırdığımdır.

Kızlar Ne Diyor 5

• okumak yetmez, okumadığın halde alıp kitaplığında da aksesuar olarak kullanacaksın. yoksa görenler içten içe ''vaaay bunları bunları okuyomuş'' diye düşünüp gizli hayranlıklar beslemez.

0|1
    0|0
    • Vitrincilere hiç girmiyorum zaten.

4,2 santim daha Paradigma yayinevi; 7 santim kadar da Yapı Kredi Yayınları okumam lazım. Neden?
      Kitaplikta o kadar boşluk kalmış.

• bir de şey var, ay neydi bu. hani aykırı yayın, yazarın ve kitabın ismi hecelenircesine yazılıyor. charles bukowski sevdası da cabası

• illaki okumak zorunda degisin ya da bir yazari okumak zorunda degilsin okuduguyla hava atan biri zaten okumuyordur.. ben okudugum kitaplari yazarlari soyledigim onemsemiyorlar ama ben o kitaplari okurken baska birsey dusunemiyorum.. bilim kurgu okuyorum.. ask kitaplarim okuyorum.. ve soylediginiz kitaplarada ilgi duymuyorum yazarlarada.. okumak icin okuyor bazilari onlari tiye alma ne seni okurken heycanlandiriyorsa onu oku.. okurken olayi hissediyorsan eger o kitap senindir zaten... soylenenlere kulak asma

0|0
    0|0
    • sen neyi seviyor neye ilgi duyorsan onu okumalisin...

• hayir daha once boyle birsey yapmadim :) kisisel gelisim kitaplarini anlamak onemli bence kendiniz soylediniz kisel gelisim okumus biri okudugu kitapla hava atmamali atmaz yani okudugunu yanlis anliyorlar.. kitap secimi onemli 10 kisiden 3 yanlis yonlendirebiliyor..

• Mantıklı

• belli bir kesimin kültür düzeyini küçümseyip kendi ediniminin en doğrusu olduğu yönünde konuşarak onların yaptığı faydasız eleştiri içine girmişsin ki bence buna hiç gerek yoktu. ben bir macera romanını okuyunca ne elde edilebileceğini bir türlü anlayamadım ama okuyan gence de saygı duyarım, en azından gün boyu facebook twitter diye ölmüyor, üç beş kelime kapasiteli sohbetlerin dışına çıkıyor diye tebrik bile ederim. bir de şu var, düşünüyor olmak önemli. istediğiniz kadar makale okuyun, istediğiniz kadar dergi basın, istediğiniz kadar konferans verin, düşünmeden yapılan hiçbir eylemin o an dışında kurtardığı bir şey yoktur. tabii insan alıcı konumundayken bir makale bir romanın vereceğinden daha çok bilgi verebilir. amaç bilgi edinmekse, o halde tüm romanlar terk mi edilmeli? hatta şiir, öykü? herkesin fikrini aktarmada kullandığı bir yol vardır, bay brown öyküleştirerek aktarma yolunu seçiyor diye onu küçümsemenin kazanç yolu olduğunu sanmıyorum.

0|0
    0|0
    • Herkesin kültür düzeyi kendisinin olsun. Durduk yere roman okuyan kimselere ve yazarlarına bulaşmıyorum ancak böyle bir tartışmanın içine çekiliyorum.

Giriş kısmı uzun oldu ama asıl sormak istediğim beyin ve kisilik gelişimi için roman filan mı okumak gerek illa ki yoksa okuma eylemi yapıyor olmak yeterli midir?

• İkisi de gerekli.
    Bu arada o nasıl küçümsüyorsa sen de küçümsüyorsun farkında mısın. Anlamaya çalışmasanız bile saygı duymayı ihmal etmemenizi öneririm.
    Makale okurum bilgim artar, roman okurum hayal gücüm kuvvetlenir. Bu kadar basit bir matematik işte.

0|0
    0|0
    • Küçumsediğimi biliyorum ama onlar başlattı. Yoksa malale okurum ben diye dolaşmiyorum ortada ya da bir konu hakkında "okuduğum bir makaleye göre" diye milleti baymıyorum ama N'apiyon profesör diye lafa girdiklerinde ortalık dolaylı tümleçlere, ettirgen çatılı fiillere bulanıyor.

• Bana nedense biraz bunu düşündürdü "kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş."
      Boşver insanları hayata bak.
      Haydi selametle.

• Eyvallah

• kitap okurum ama sen çok uzun yazmışsn :) özetini alsam

0|0
    0|0
    • Altta özet geçtim zaten.

"Özet geçiyorum beyler:

Beynin gerekli gelişimini sağlamak için yalnızca okumak yeterli midir yoksa illa Murathan MUNGAN okumak zorunda miyiz?"

• neden okumasınlar?

• Ne bileyim pek okuyanına rastlamadım

Erkekler Ne Diyor 2

• O tipler de Ömer Seyfettin, Cenap Şahabettin , Reşat Nuri Güntekin , Halide Edip Adıvar gibi devleri bilmezler , sanırlar ki kitap dünyası yeni kuruldu bunlar da Mütefferika'nın bugünlerde bastığı ilk eserler. Sorsan dünya klasiklerini ehm kem küm edip duydum derler, çoğu için kitap almak maharettir , evde raf dolar ama 9 sayfadan öte de okumazlar. Sorsan yazarının diğer kitaplarını , hayatını , edebi konumunu ; en kral ya da en kraliçe yazardırlar, ne karşıt görüşü ne de bu taraf görüşünden haberleri bile olmaz

Sonuçta selüloz meraklısı gerçek kitap kurtları sayfaları kemirir, kaldırır atarlar..

Selüloz koleksiyoncuları ile neden uğraşıp bir de içleniyorsun ki?

0|1
    0|0
  • Ne demek Dan Brown okumadım?

0|1
    0|0
Yükleniyor...