• Sor
  • Bence

Türk siyasi tarihi kitapları..

Arkadaşlar, Türk Siyasi Tarihi ile ilgili ''Mutlaka okunmalı'' dediğiniz kitap tavsiyelerinizi bekliyorum. Geçmişten günümüze.. Şimdiden teşekkür... Daha Fazla

Güncellemeler:
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.

En İyi Görüş

• Nereden ele aldığın önemli. Hangi dönemi okumak istiyorsun? "Geçmişten günümüze" diye bir tanımlama olmaz. Hangi geçmiş? 1923 de geçmiştir. 1453 de geçmiştir. 1071 de geçmiştir. Nereden itibaren ve hangi dönemi ele alacaksın? Ama yine de sana bir iyilik yapacağım. Aşağıda önerilen kitapların çoğu gazete pazar niteliğinde eften püften şeyler. Temel olması için aşağıdaki 4 sahici kitabı oku. Bunlar temel. Ama temelin üstüne de çıkmak isterim, dersen; tekrar sor.1. Türk Tefekkür Tarihi (Hilmi Ziya Ülken, YKY)2. Türklerin Tarihi Pasifikten Akdeniz'a 2000 Yıl (Jean-Paul Roux, Kabalcı)3. Modernleşen Türkiyenin Tarihi (Erik Jan Zürcher, İletişim) "Bu sitedeki herkese şiddetle öneririm özellikle Atatürkçülere"4. Türk Düşüncesi Kökenler (Ayhan Bıçak, Dergâh)

• "Aşağıda önerilen kitapların çoğu gazete pazar niteliğinde eften püften şeyler. " ile kastım, diğer arkadaşların önerdiği kitapların çoğu.

• Evet haklısınız Türkiye Cumhuriyeti olarak belirtmeliydim zannedersem. Ayhan Bıçak'ın öğrencisiyim bahsettiğiniz kitap bu sene ders kitabımızdı. Diğerlerini de kısa sürede edineceğim inşallah. Çok teşekkür ederim.

• teşekkürler

Erkekler Ne Diyor 13

• baskın oran'ın iki ciltlik bir kitabı vardı ama türk demokrasi tarihi miydi, türkiye dış politikası mıydı hatırlayamadım. bir de toktamış ateş'in vardı büyük, kırmızı bir kitabı. sanırım cumhuriyet tarihiydi, o da güzel.

• tahsin ünal-türk siyasi tarihi..okursan çok etkilenirsin ve çok şeyler öğrenmiş olursun..

• Şerafettin Turan okumuştum cumhuriyet dönemlerini güzel anlatıyor

• İlber Ortaylı Türk Yönetim Tarihi diye bi kitap var sıkıcı da değil. Birde Aliyar Demirci'nin Senato adlı bi kitabı var Türk Siyasi Hayatında çift meclislilik tartışmaları çerçevesinde biçok bilinmeyene ışık tutabilicek bi kitap...

• Akademik veya araştırma kitaplarını "sıkıcı" olmamakla değerlendirmek... Sen bu işten anlamıyorsun...

• herkesiz zevki farklı ben araştırma kitaplarından zevk alıyorum sormuşsun söyledim söylediğim kitaplardan bişey anlamamanı mı beklemeliydim?

• savasta ne yaptin baba-can dundar kesinlikle okunmasi gerek degil ama siyasi olaylara ilgin var anlasilan irak savasi turkiyenin o zmnki konumu neydi konu bu...cok tarafsiz yazilmamis ama olaylari guzel ve akici anlatyr can dundar...

• Fahir Armaoğlu Türk siyasi tarihi...Türkiye iş Bankası yayınlarından çıktı ve kapışıldı.Ara bul oku...Ankara Siyasal ders kitabı..Bir arkadaşımdan alıp okumuştum..

• Baskın Oran'ın kitabını al.Hocamız sayılır o ve gerçekten de kitabı iyi.

• Menderes'in Dramı--- Şevket Süreyya Aydemir

• ahmet şık - imamın ordusu.

• şaka demi.

• adam fetonun polisi içinde çoğaldığını cesaretle açıklamış sorası.. okunması gerekir ön yargılı olmamak gerekir

• Nihat Behram Özlemin Dili olsa 60 ve 80 leri cok güzel işlemiş tavsiye edilir

• soner yalcını da unutmamak gerek :D

• doğan avcıoğlu kitapları iyidir

• kitap öneremicem ama adnan menderes belgeseli vardı trt nin onu izle mutlaka emin ol cok şey öğrenecesin

Kızlar Ne Diyor 1

• Osmanlı Tarihi ile ilgili olan kısım için özellikle İlber Ortaylı'nın kitaplarını tavsiye ederim.Yakın zaman tarihinden de tarafsız bir kitap bulman oldukça zor,eğer okuyacaksan tarafsıza en yakın kitabı okumanı tavsiye ederim.

Yükleniyor...