Türk siyasi tarihi kitapları..

Arkadaşlar, Türk Siyasi Tarihi ile ilgili ''Mutlaka okunmalı'' dediğiniz kitap tavsiyelerinizi bekliyorum. Geçmişten günümüze.. Şimdiden teşekkür... Daha Fazla

Güncellemeler:
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.

En İyi Erkek Görüşü

• Nereden ele aldığın önemli. Hangi dönemi okumak istiyorsun? "Geçmişten günümüze" diye bir tanımlama olmaz. Hangi geçmiş? 1923 de geçmiştir. 1453 de geçmiştir. 1071 de geçmiştir. Nereden itibaren ve hangi dönemi ele alacaksın? Ama yine de sana bir iyilik yapacağım. Aşağıda önerilen kitapların çoğu gazete pazar niteliğinde eften püften şeyler. Temel olması için aşağıdaki 4 sahici kitabı oku. Bunlar temel. Ama temelin üstüne de çıkmak isterim, dersen; tekrar sor.

1. Türk Tefekkür Tarihi (Hilmi Ziya Ülken, YKY)

2. Türklerin Tarihi Pasifikten Akdeniz'a 2000 Yıl (Jean-Paul Roux, Kabalcı)

3. Modernleşen Türkiyenin Tarihi (Erik Jan Zürcher, İletişim) "Bu sitedeki herkese şiddetle öneririm özellikle Atatürkçülere"

4. Türk Düşüncesi Kökenler (Ayhan Bıçak, Dergâh)

Soran beğendi
    • "Aşağıda önerilen kitapların çoğu gazete pazar niteliğinde eften püften şeyler. " ile kastım, diğer arkadaşların önerdiği kitapların çoğu.

• Evet haklısınız Türkiye Cumhuriyeti olarak belirtmeliydim zannedersem. Ayhan Bıçak'ın öğrencisiyim bahsettiğiniz kitap bu sene ders kitabımızdı. Diğerlerini de kısa sürede edineceğim inşallah. Çok teşekkür ederim.

• teşekkürler