Kürtlerde Atatürkcü olurmu?

Kürtlerden de Atatürkü seven varmıki? Mesela alevi kürtler? severlermi? sevmeyıpte saygı duyan varmı?

Güncellemeler:
peki türküm diyen kürtler severmi? arkadaşım maraşlı aslında kökeni kürt ama türküm diyor, bugüne kadar sormadımda seviyormudurr

0|0
1|27

En İyi Erkek Görüşü

• Ben varım efenim. Annem de babam da kürttür. Atatürk'ü pek tanımazlar fakat etraftaki haberler onlara göre değildir. Ben nasıl mı sevmeye başladım?

Tabii ki her şeyde olduğu gibi okumakla. Belli bir yaşa kadar ben de Atatürk'ü sevmezdim. Sevenleri de anlayamazdım. Neyse daha sonra Türkiye'de muhafazakar olup da Atütürk'ü seven ciddi bir güruh olduğunu fark ettim ve ben de ilk başlarda sevmesem de saygı duymuştum. Daha sonrasında Atatürk'ü keşfettikçe İngiliz ajanı gibi saçma salak düşüncelerden ışık hızıyla uzaklaşıp Atamı sevmeye başladım.

Doğudakiler neden sevmiyor?
    Doğunun çoğu maalesef cahil. Bugün 1 kilo makarna verseniz gider istediğinizi yapar. Saftırlar. İyi insanlardır, misafirperverdirler fakat gel gör ki eğitim konusunda pek bir bilinçsizdirler. Bilmedikleri bir şey yüzünden "kürdistan özgürdür" gibi budalaca söylemlerde bulunurlar. Sonra bir tane dikdatör gelir "Doğulu kardeşlerim bunlar camiileri kapatmadılar mı?" der bütün herkes galeyana gelir. Halbuki terör konusunda canları yakan aynı dikdatör olduğunu fark edemezler.

Neyse anlayacağınız çevremde okumuş kürt kökenli insanların çoğu Atatürk'ü sever. Biraz dindar olanlar ise sadece saygı duyar az sever.

Yani anlayacağınız Atatürk'ü seven PKK'dan nefret eden hümanist kürt kökenli insanlar da var. Yeterki ayrımcılık yapmayalım.

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 26

• Atatürk sevip sevmemek bu kadar önemli olduğunu düşünmüyorum insanlar beraber yaşadığı kisilere saygı gösterse yeterli olur bence. En iyi kürt ölü kürttür diye yorum okudum bu kadar faşist geri kafalı bir düşünce ben hiç görmedim. İnsanlar birlikte yaşadıkları kisilere saygı duymak zorundalar.

1|0
    0|0
  • sevende var sevmeyende..

aman sevmemeleri de büyük eksiklik sanki.. kendilerini birinin maşası olmaktan kurtarmaya baksınlar önce.. neyin peşinden gittiklerin farkında değiller.. ha iyi eğitimli olanları da vardır onlar istisna ama çoğu maalesef cahil ve eğitimsiz.. zaten böyle olmasaydı pkk tırmanmazdı doğuda..

0|0
    0|0
  • Çanakkale de Kurtuluş Savaşında savaşan nesilde Kürdü Türkü Lazı Çerkezi hepsi M. Kemal ve silah arkadaşlarıyla omuz omuza çarpıştı şehit oldu ama o nesil bayrağın dalgalanması için savaştı indirmek için değil

0|1
    0|0
  • Kürtlerde evet tanıdığım bir çok kürt atatürkü sever alevi kürtlere gelince tunceliyi bombalayan bir lideri sevmezler doğal olarak

Irkçı olmayan bir ülkücü olarak atatürkü taparcasına sevmeye karşı olmakla beraber her türk vatandaşının saygı duyması ve sevmesi gerektiğine inanıyorum

0|0
    0|0
  • Bu soru goreceli

0|0
    0|0
  • Seven saygı duyanı görmedim

0|0
    0|2
  • ben muslumn kurdum ve ataturku igne ucu kadar sevmem. ve aleviler nasil seviyorlarsa anlamafim. dersim katliamindan katilini severmi insan hic.

senin guncellemene gelince turkum deme nankurlugu yasiyorsa ataturkude sever.

0|0
    0|0
    • Dersim harekatının Alevilik ile ilgisi yoktur. Feodal yapı otoritesinin sarsılmasından korkmuş, halkı provake etmiş, "kızlarımıza asılıyorlar" deyip karakola saldırmaya kışkırtmış şu anda sayısını hatırlamadığım sayıda askeri şehit ettirtmişler. Ćıkan olayların daha da büyümesi ve Seyit Rıza' nın Anksra'ya gönderdiği sert mesaj ipleri koparıyor ve hava saldırısı. Sonra kara harekatı. Ćok kanlı olmuş çok. Ama şunu söyleyeyim, dünyanın neresinde olurss olsun devlet otoritesine bu denli bir başkaldırının evrensel sonucudur bu. Sadece Dersimlilere özgü bir son deģildir.

• bunlar katliami ortmek icin uydurulmus hikayeler. katliami iyi arastir.

• Valla ana avrat sovmeyen tanimiyorum... hele ki kürt alimleri idam ettirdi ya , dersime katliam yaptirdi ya , bediuzzamanla sait nursi ile ugrasti ya... 5 kurusluk degeri yok gozumde

0|1
    0|3
  • eğer yediğin yemekler boka dönüşüyorsa onlarda olabilir cahil insan atatürkün anlamını ya da yaptığını anlamaz kültürlü kendisini geliştirmiş vatandaşsa ataist bile olur

0|0
    0|0
  • Ben arap alevisiyim, aleviler atatürke taparcasına severler. bunun türkü kürdü arabı yoktur. Atatürkü sevmeyen kişi aleviyse ona sadece kendisi aleviyim der başkası demez

0|1
    1|0
    • Dersim de öldürülenler koyun muydu?

• @cheshinoda iskenderun

• Sevende var sevmeyende

0|0
    0|0
  • Nadirde olsa olabilir.

0|0
    0|0
  • Olmaz.

0|0
    0|0
  • Ben turkum ve , o adami sevmiyorum bana ne , kurtten

1|0
    0|0
  • Alevi kürtler mi? Yok öyle bir şey. Oku biraz.

0|0
    0|0
    • Milletvekili seçebilmeni sağlayan rejimin, seçip gönderdiğin meclisin kurucusunu sevmesen dahi minnet ve rahmetle anmak boynunuzun borcudur arkadaşlar. Nankörlüğe lüzum yok.

• Ben türk Alevisiyim son derece Atatürkçüyüm kürt alevilerde Atatürkçü olanlar Tunceli'de var diğer illerde pek duymadım Atatürkçü kürt olduğunu

0|0
    0|0
    • bende türk Alevisiyim. arkadaşımın babası tunceliden geliyor büyük ihtimal Atatürkçüdür o zaman

• sen nerelisin

• sivas divriğiliyim normalde sade Divriği diyorum sivas ı demek istemiyorum ama kimse bilmiyor ozaman

• Cok tanıdığım var

0|0
    0|0
  • K*rt ne kadar Türküm dese bile yinede k*rt muamelesi yapılır

0|0
    0|0
  • ben gördüm çoğu kürt seviyor

0|0
    0|0
  • hiç ilgimi çekmiyor

1|0
    0|0
  • Vardır vardır.

0|0
    0|0
  • olmaz

0|0
    0|0
  • Olur ama ben hiç atatürkçü kürt görmedim büyük bir kısmı hepsi değil apocudur zaten

0|0
    0|0
  • Var - şaka gibi düşünceleriniz var

0|0
    0|0
  • Alevi kürt diye birşey yok kardeşim Türkten yezit kürtten ALEVI OLMAZ " - Hacı Bektaş Veli

0|0
    0|0
  • kürtler kendilerinde başkasını sevmez. en iyi kürt ölü kürttür.

0|0
    1|3

Kızlar Ne Diyor 1

• keşke olsa ama ben duymadım

0|0
    0|0
Yükleniyor...