Ateistlerde Ahlak olabilirmi? Ateistler Ahlaksiz mi? Dini Ahlak yaninda 21. Yüzyil insanin Ahlaki nasil duruyor?

Merhaba.

Bu konuda, Ahlak anlayisina dayanmak istiyorum. Bir Dindara örnek olarak bir Müslümana göre Ahlakin temeli Islamin öne sürdügüdür.

Vicdani, kafasi ve duygulari ne diyerse desin Müslüman Islamin bu konuda öne sürdügünü kabul etmesi gerekir.

Ama Tarafsiz, Dindarlar gibi iradesi bir Din tarafindan kilitlenmemis bir sekilde buna bakarsak, Dini ahlak yaninda , 21 yüzyil insanlarin Ahlaki nekadar kesiyor?

Richard Dawkinsin bu konu üzeri güzel bir Videosu var.
www.youtube.com/watch

Sizin fikriniz nedir? Dinler artik bu Cagda ahlak anlayisin temeli olabilir mi? Dinlerin öne sürdügü "Iyi" ve "Kötüler" bu cagda kabul edilebilir mi?

0|0
4|2

En İyi Erkek Görüşü

• Arkadaşım senin buradaki en büyük yanılgın insanların yaptıklarını dine mal etmen. evet yanlış yapan insanlar var ama onlar yanlış yaptı diye din yanlış olmaz kaldıki senin bu olayları bu kadar bilmenin nedeni o dine gerçekten inanan insanların bu yanlışlara tepki vermeleri örnek verecek olursak senin çocuk gelin dediğin muhabbet yabancı ülkelerde bildiğin ilişki yaşı 14 lerde ama bizim ülkemizde herkes elinden geldiğince eleştiriyor birileri yapıyor diye sen bunu topluma gerçek Müslümanlara mal edemezsin. bunun gibi daha bir çok örnek var savaşmaktan bahsetmişsin kuranda savaşla ilgili ayet var evet ama özellikle söylüyorum SAVAŞla ilgili yani savaşırken zaten birşeyler yapmak zorundasın eğer sen Türkiye savaşa girse hiç birşey yapmayalım felan mı diceksin yorum yaparken olaylara geniş açıdan bakmanı öneririm. soruna gelince biz Müslümanlar ın nefis dediği şey insanı bazen ahlaksız davranışlara zorlar ve biz inandığımız değerler uğruna Allah a olan inancımızdan ve dinimizin bize öğrettiği doğruları bilerek bunlar dan uzak dururuz Ataist olan biri bazı durumlarda kendine yakıştıramadığından bu tarz olaylardan uzak kalsa dahi çoğu zaman kendi isteğine yenik düşüp bu tarz olaylara karışabilir. İnandığı bir değer olmadığı içinde onu engelleyecek bir şey olmaz. bu yüzden dinlerin Ahlak üzerinde etkisi vardır

0|0
    0|0
    • Yazdiklarimi gene oku, Videoyu izle, Islama mi bagli, Müslümanlara mi gene düsün ve karar ver.
      Savas üzeri dedigin seylerden sacmaliktan öte degil.

Okumadan , izlemeden neden Cevap veriyorsun?

• Islam kadina deger veriyor dedigini okudum digerini okumadim bilem.
      Fazla birsey söylemeye gerek yok söylemek gerekini söyledim.

Sen sadece gercekleri kabullenmek istemiyorsun. Islami inkar ediyorsun kafanda kurdugun gercekte hic varolmayan bir Islama inaniyorsun.

• bence sen İslamı daha detaylı araştır İslam hoşgörü dinidir bence şu an yaşıyanlardan ötürü islamı yargılama çünkü ben senden ötürü tüm ateistler aynıdır diyemem senden benden ötürü diyemezsin kaldıki hiç birimiz 4-4 lük olamayız ben çok düşündüm Müslüman olmasam neye inanırdım diye her seferinde Müslümanlığın doğru olduğunu anladım. bence sende detaylıca araştır kafandaki çoğu doğrunun İslamla denk düştüğünü göreceksin en basitinden her fırsatta düşkünleri düşünen bir din islam. Bunun üzerine sakın şu zengin araplar ne yapıyor fakirler var felan deme dediğim gibi genelleme yapma sadece eğer herkes islamın emrettiği gibi yaşasa nasıl olurdu onu düşün o zaman görüceksin neyin doğru neyin yanlış olduğu

Kızlar Ne Diyor 4

• Evet kabul edilebilir. Ateist yerde yasamis biri bile evrimci gorus kabul edildiginden insanlik davranisi olmadigini diyor. Hele ki Islam insan ahlakini en guzel sekilde yetistiriyor, yestistirmekte. Tabi insanlik vasiflarini almayi becermis ateistlere diyemem birsey.

1|0
    0|1
    • - Kölelik
      - Carriyelik
      - Dinden cikmaya Idam.
      - Evlilik disi iliskiye ve Escinsell iliskiye Taslama.

Bunlar mi mükemmel Ahlak? Yazdigimi okudun mu? Videoyu izledin mi?
      Tabiki hayir. Kuranida okumadin bunuda biliyorum.

• Sen kivirma olarak anliyorsun. Ben ne yapabilirim ki. Inanmamak icin direniyorsun isde. isine geliyor. Rahat yasamak. Dunyaya gelme amacimizda eglenmek ya zaten. Hep bakiyiz bu dunyada zaten.

• Hayir sen basitce kiviriyorsun.

Insan Tasliyorlar diyorum, sen bana "Elden ele gitmesinler" diye bir sacmalik sayiyorsun, amacin taslamak gibi vashi bir Cinayeti kücümsemek Islamin bu cirkinligini örtmek.

Dinden cikanlari öldürüyorlar diyorum, sen bana "Ama tevbe ederlerse öldürülmezler" diyorsun ve gene Islamin bu cirkinligini ve Ahlaksizligini örtmeye calisiyorsun.

Islam köleligi helal kiliyor diyorum sen bana "Olsun Araplarda kölelik Islamdan öncede vardi" diyorsun.

Bana inanmamak icin direniyorsun diyorsun. Gercekte kendin böyle Islami örtmeye calisarak ve kivirarak hala bu Dine inanmaya calisiyorsun, konu sadece bukadar.

• Dinsiz kitapsık ahlaklı olunmaz sözü saçmalıktan ibaret bence "gerçek" ataistler akıl be mantıkla haraket ettiği gibi onlar sanılanın aksine Allah ı reddetmiyor olduğuna inanmıyor. Ikisi farklı şeyler ve temellerini atmak için gerçekten okumak ve kafa yormak gerekir. Yıllarca anlamadığı bir dili okuyup hatim eden bir topluluğun ahlak kuralları üzerinde nasıl bit karar verme ya da düşünme yetisi olabilir ki.

0|0
    0|0
  • "İslâm güzel ahlaktır. "

0|0
    0|0
  • dinsiz kitapsız iyi olunmaz çünkü sizi frenleyen birşey olmaz misal senin gibi işine gelmediğini eksiler

1|0
    0|0
    • Normal insanlarin Akil ve Mantigi ve kendi olusturdugu Ahlak anlayisi firenleyemezmi `?
      Dinsiz iyi olunmazsa, Müslüman ülkeler kafa kesen Müslümanlar ile dolu olurken Dinsiz orani yüksek olan ülkelerde neden Ahlak düzeyi yüksek ve suc oranlari düsük.

• müftülük yazmıyor denetliyor

• Hahaha ne kadar da dogru dedin ablam:)

Erkekler Ne Diyor 1

• Dinler bu konuda sadece temeli oluşturabilir bence. Tam anlamıyla ahlaklı bir insanın sadece din kurallarıyla oluşabileceğini sanmıyorum. Toplumun değerleri ve yazılı olmayan kurallar yaşanarak tecrübe edilerek öğrenir. Çok görmüyor muyuz %90'ından fazlası Müslüman olan bir ülkede yaşanan olayları. Bu en küçük örneği. İnsan olmak için sadece din yeterli değil. Dİğer kişilerle sürekli iletişim alinde olmak gerekiyor. Yoksa odun dediğimiz insan tipleri ortaya çıkıyor. Dindar olup ya da olmamak değil mesele. Ateist arkadaşlarım var etrafımda ve gayet ahlaklı insanlar. Yetiştirme tarzıyla da alakalı, genlerle de. Tartışmaya gayet açık bir konu ve benim düşüncelerim bunlar.

0|0
    0|0
Yükleniyor...