Zamanda yolculuk mümkün mü?

Evet, başlığımın bu denli sade olmasının sebebi herkese hitap etmek istemem. Şimdi gelelim sorumuza, ve bilinen bir cevabına.
Eğer zamanda yolculuk mümkün olsaydı bunu bilirdik, çünkü gelecekten bir insan muhakkak zamanımıza gelirdi. Bu yüzden insanoğlu gelecekte hiç zaman yolculuğu yapmamış, yapmayacaktır. Fakat bu düşünceyide çürüten anti tezler var, mesela, zaman sadece zaman makinesinin icat edildiği tarihe kadar geriye gidebilir, çünkü o ana kadar zamanı kontrol edip denetleyen bir cihaz yoktur. Yani 2050'de icat edildiyse, tarihte en fazla o kadar geriye gidilebilir, geri dönüş için seçilen referans zamanıysa güncel zaman olur. Bir diğer antitez olarak, zaten insanlar sürekli zamanı ve akış yönünü değiştiriyor, biz farkında olmuyoruz, mesela diyelimki 150.000 yıllık insan tarihinde bütün gelişmeler son 10.000 yılda gerçekleşmiş, piramitler, maden işlemeye başlamamız, dokumacılık öğrenmemiz, bilincimizin artması, peki ne olduda 140.000 yılda gerçekleşmeyen bu gelişmeler birden oluverdi ve çağları atlamaya başladık. Tabii ki gelecekteki insanların müdehalesiyle, uzaylılarla değil :-) Evet gelelim vereceğim son örneğe. Zaman doğrusal olarak ileri veya geri gidilen bir çizgi değildir. Zaman sonsuz sayıdaki çizgiden yani sicimden oluşan, zaman yolculuğu ise sizi ileri ya da geriye taşıyan değil, referans noktanıza göre zamanın bükülmesi eylemidir. Bu eylem sonucunda bu çizgiler üzerinden bükülen zamanda geçmiş ya da gelecek değişmez, yeni bir çizgi ( paralel evren) oluşur, yani bilincinde olduğumuz zaman henüz zaman makinesi icat edilmemiş evrenlerden birisidir sadece. Ama aynı anda zaman makinesi icat edilmiş, geçmişe ve geleceğe yolculukların mümkün olduğu sonsuz sayıda zaman çizgisinin yani evrenin var olduğu sonucunada buradan varabiliriz. Size sorum şu bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? İlk tezi destekleyici ve bu antitezleri çürütecek fikirleriniz varmı? Ya da ilk tezi çürütecek bunlar ve benzeri antitezler üretebilir misiniz? :-)

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• "Eğer zamanda yolculuk --mümkün olsaydı-- bunu bilirdik çünkü gelecekten bir insan muhakkak zamanımıza gelirdi" Bunu söyleyip "--peki ne olduda 140.000 yılda gerçekleşmeyen bu gelişmeler birden oluverdi ve çağları atlamaya başladık. Tabii ki --gelecekteki-- insanların müdehalesiyle, uzaylılarla değil ", böylesi bir yargıya ulaşmışsın. Bu iki görüş birbirine zıt değil mi?

0|0
    0|0
    • İlk yazdığım, bu soruya cevap niteliğinde, diğer yazdığım 3'ü ise bu cevabı çürütecek birbirinden bağımsız antitezler. Yani kendi sorumu cevaplıyorum örnek olsun diye , ve yine örnek olsun diye bu cevabımı farklı antitezlerle çürütüyorum. Sizden istediğimse benim yaptığım gibi antitez üretmeniz, ya da ilk girişte bahsettiğim cevabı destekleyici fikirler üretmeniz. ya da en azından, tüm yazıyı okuyup fikir belirtmeniz.

• Dikkat edersen Cern'deki yapı çok çok güçlü bir elektron mikroskobu değil. Atomaltı seviyeye inipte kuark ve nötrinoların resmini çekmiyor. Aksine şuanda evrende varolduğunu hesaplamalarla bildiğimiz kayıp enerjinin maddesel hali olan atomdan daha küçük parçacıkları çarpışma anında oluşturdukları izlerle görmeye çalışıyorlar, o da türlü zorluklarla. Yani o parçacıklar madde özelliği göstermiyorlar, bundan ötürüde ışık hızını aşabilir haldeler.
      Bizler zamanda yolculuk için önce maddeyi, bulunduğu uzay zamanı yeterince idrak etmeden zaman yolculuğu peşinde koşmak boşa kürek çekmektir. İnsanların sürekli keşke yapmasaydım dediği hataları ya da kaçırdığı fırsatlar için zamanda geriye gidebilme fikri cazip geliyor insana. Birneviikincişansıistyrz. Gelecek ise insanın ve insanlığın şimdiki seçimlerinin ne kadar doğru olduğunu görebilmek adına oluşan "merakı" dindirebilmek için cazip geliyor. Kısacası bizim için olması makul ama evren için pek alışılmadık bir durum içinkafapatlatıyorgibiyz

• Evet evet, biliyorum kilometrelerce çarpışma hattı var. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı. Aslında haklısın, beraberinde ışık hızını geçen maddelerin mavi bir iz bıraktığını okumuştum bir yerlerde. Benim bildiğim çarpışma yaşanırken higgs bozonu değişim gösteriyor çabucak ve farklı parçacıklar haline geliyor. İşte geçmiş 25 yılda varlığını tahmin edip, gözlem sonucu kanıtlayamamızın nedenide bu teknoloji yetersizliği. Lakin sonunda bu gözlem yapılmış. Varlığınında kanıtlandığı söyleniyor. Ayrıca atomun bu alt parçacığı her zaman maddesel halde olmuş olmuyormu? Söylediğinde de mantıklı geldi aslında, birşeyler öğreniyorum senden. Gelecek ve geçmiş zamanları insan oğlunun neden arzuladığı konusuna çok iyi değinmişsin. Burada da çok haklısın aslında, önce uzay, ardından evrenin düzenini bir kavrayalım, sonra düşünürüz kuralları çiğneyip zamanla uğraşmayı.

Kızlar Ne Diyor 1

• Bu soru nerden aklina geldi ya?

0|0
    0|0
    • Bunun bir önemi yok, önemli olan konu hakkındaki düşünceleriniz.

Erkekler Ne Diyor 1

• Mümkün değil.

0|0
    0|0
    • Sebebiyle beraber açıklarsanız, insanlar düşüncelerinizden faydalanabilir.

Yükleniyor...