Toplumun kadına bakışı nasıl? Bu bir suç mu, suçsa kim suçlu ?

Sizce toplumdaki kadına bakışın ve ya onun cinsel obje olarak görülmesinin nedeni kadınlar mıdır, yoksa onlara bu şekilde bakan erkekler mi?

Diyecekseniz bunun neresi suç veya bu tür ilişkilerin nesi yanlış? O zaman aşk denilen şey bu kadar basit mi ki ilişkiler, sevgiler, aşklar, bu kadar çabuk bitiyor ve yine aynı hızla başlıyor?

Güncellemeler:
arkadaşlar öncelikle mesele dini yönden daha ziyade bana göre sosyal ve de kadın açısından önemli bi mesele çünkü bu tür ilişkilerin sonunda kadının etkilenmesi daha fazla kötü yönden ve bu da kadını toplumda farklı şekle getiriyor bnce ona olan saygınlığı azaltıyyor sonra biz erkeklerden bazıları hem kadını cinsel isteklerimizi tatmin için kullanıyoruz hem de bakire bayan arayışına giriyoruz bnm asıl canımı sıkan üzen bu
peki arkadaşlar bu durumu düzeltmenin bi yolu var mı varsa burda sorumluluk daha ziyade kadında mı erkekte mi bana sorarsanız kadın derim çünkü o istemedikçe hiç bişey olmaz

0|0
6|2

En İyi Kız Görüşü

• sorunda birçok şeyden bahsetmişsin ve hepsinin sebepleri çok ayrı şeyler bence..

kadının cinsel obje olarak görülmesinden bahsetmişsin

bu ataerkil düzen le alakalı bir olay..

bu düşüncenin sonu

(her sevgilimle birşeyler yaşayayım ama eşim bakire olsun ) a yani kadını cinsel obje olarak görmeye gidiyor..

erkek başkalarını cinsel obje olarak gördükçe kendi eşinin başkaları tarafından böyle görülmesini istemiyor

kadın sosyal yaşantıdan arındırılıp sadece cinsel birliktelik yaşayabileceği bir birey oluyor

böylece hem kadın hem erkek kadının sosyal ve toplumsal bir yönü olduğunu unutuyor

kadın konumuna alışıyor ve bu birliktelikten olan çocuklar da bu anlayışla yetişiyor..

aşkın basitliğinden,ilişkilerin hızlılığından bahsetmişsin..

bu da yaşadığımız dönemle alakalı bir olay..

bir kıza kolay ulasıyorsun,onu kolay elde ediyorsun,

onu hiç merak etmiyorsun çünkü gün boyu mesajlasıyorsun

hiç özlemiyorsun çünkü istediğin her an görebiliyorsun

uzun zaman dilimi içinde yaşayacağın şeyi kısa dönemde yaşıyorsun

zamanla ondan sıkılıyorsun

çaba harcamadığın için kolay vazgeçebiliyorsun..

0|0
    0|0
    • aslında hepsi birbiriyle ilntili çünkü kadına kolay ulaşabiliyorsun aslında cinsellik önemli çünkü eğer o olmasa insanın kadını istemesi çokda kolay olmaz yani ön avans gibi bişey ve bu doğasında olan birşey bunu da kolay yoldan elde edince verdiği değerde ona göre oluyor

• kişiye saygı duyulmaz kişi kendisine saygı uyandırır erkeklerin bayanları cinsel obje olarak görmelerine kızmamalı sözüne içerlemişsin ama onlar kendilerini öyle göstreiyorsa senin farklı nazarla bakman çokkk zor bnce hak vermelisin

• evet gerçekten bu tarz laflar duyunca cok bozuluyorum...

bir bayan olarak biz böyle cümleler kurarsak erkeklerden saygı beklemeye hakkımız olmaz..

dar kot giydi tecavüzü hak etti

etek giydi tacizi hak etti

bilmiyorum bana gerçekten ters bu tarz düşünceler..

Kızlar Ne Diyor 5

• Yerine göre iki tarafta suçlu olabilir.

Örnek veriyorum;

Kadın isterse bedenini satadabilir, istemezse satmaz..

Erkek abaza mağradan çıkmış hayatında hiç kadın görmemiş gibi de davranabilir kadına, bir annesi kardeşi olduğunu, kadınlara değer verilmesi gerektiğini bilip öyle de yaklaşabilir..

0|0
    0|0
  • Namus dikkat edilmesi gereken bir değer bana kalırsa. Tabiri caizse zamane kızların sevgili anlayışı yatak arkadaşına dönüşüyor. Biriyle olmuyor diğeri o da olmuyor başkasını denemeli. Sonra da deniliyor ki benimle evlilik düşünmüyorrr. Sen her senden hoşlanıyorum denilenle yatarsan bunlar süpriz olmamalı. Diğer taraftan aile çevre baskısı yüzünden kızlığını koruyanlar ama vajinal birleşme dışında herşeyi yapan kızlarımız. Lafa gelince bakireler sözde. Namus kavramı elbette olmalı ama namus kimde onu bulmak çok zor . Ayrıca erkeklerin bayanları cinsel obje olarak görmelerine de kızmamalı. Etrafta bu kadar teşhirci bayan varken erkeklerin onları bacı olarak görmeleri imkansız..

0|0
    2|0
    • teşekkrlr

• Etrafına iyi bak o zaman, Kızlar bu kadar teşhirci giyinirken, bu kadar hafif hareketlerde bulunurken erkeklerden peygamber sabrı beklemek çok saçma.

• haklı bence kadın en değerlisi olan bedenini teşhir edince erkelrin böyle düşüncelere girmesi çok normal bence

• meselenin dinle alakası yok. her yerde böyle. kadın ikinci sınıf görüldüğü için durum bu. erkek egomanyasıyla ilgili bir durum.

0|0
    0|0
    • tarih öncesi devletlerde istediğiniz yer arştrlsn kadının değerli olduğu bir toplumla karşı karşıya kalıncaktır. Anadolu medeniyetleri(özellikle hititler), eski türk toplumları, tarih öncesi amerikan tarihi, çin tarihi ve uygarlığın öbekleştiği heryerde, kadnın sosyal ve siyasi yşmda cok büyük bir yeri vardı. tek tanrılı dinlerin doğması kadına verilen önemi dşrmştr. dinlerin içinde yer alan ifdlr toplum trfneden yanlış analiz edlmştr. ne yazık ki tarh içinde bu drm erkk egmanyasına neden olmştr. :(

• ne yazık ki bu ülkede 2002 den beri ülkenin "%50 sinin" ciddiye aldığı tipler bu insanlar arkadaşım

• haklısın arkadaşım :((

• aile tarzından ve yetiştirilme tarzından kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum. bir ailede, aile içindeki kadınlara ne kadar saygı duyuluyorsa o ailede yetişen erkek de kadınlara o kadar saygı duyar.

0|0
    0|0
  • Erkeklerin elinin kiri, kadının boğaza geçirin ipi

var mı böyle adalet kesin ikisinin de boynunu...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Erkek egemen türk toplumunda ve diğer toplumlarda sosyal iktidar savaşında "diğer" diye tanımladıkları cins olan kadını hegomanyası altına almak için ezen erkekler, onlar tarafından sindirilmiş, ezilmiş yada ruhunu satmış kadınlar var. Az da olsa olayın farkında ve eşitsizliğin bilincinde kadın ve erkekler var.

Türk erkeği, sevgilimin deyimiyle kendini kral sanıyor. Öyle yetiştirilir. Kıkırtılmış bir erkekliği var ve kadınsa astırılmış durumda. Bir kaç şeyi ona sunup, kendini özgür sanmasını sağlıyor, özgür gösterip köle ediyorlar.

Bunlar tamamen sosyal şeyler. Erkeğin kadına saygı duyması, tamamen yetiştirilmesi ve çevresi ile ilgili. Annelerimiz kendi bastırılmışlıklarını geçirmek için erkek çocukları öyle bir yetiştiriyor ki.. Ya da çocuk çevresinden erkeği hanzo, yaratık, kadının karnından sıpayı sırtından sopayı eksik etmeyen birşey gibi görüyor; gülmenin ayıp, sevmenin yanlış, kadına saygı duymanın eziklik olduğunu sanıyor! Ben, kadına saygı duymayan erkeğe erkek demem! Erkeklik biyolojik erkek olmakla olmuyor. Erkek dediğin, kadınını el üstünde tutabilecek, onu hoşnut edebilecek.

Erkeğin kışkırtılmışlığı, serbest bırakılması, 'çapkınlık' adı altında kaşarlığı ve libidosunun toplumsal olarak tavan yaptırılması sonucu kadını seksüel obje olarak gören bireyler oluşuyor. Kadına ruhen de bedenen de değer vermeyen bireyler. Kral olduğunu ve herkesin onun hizmetkarı olduğunu sanan bireyler! Birey olamayan insancıklar!..

Kadın, su gibidir. Girdiği ortamın da kalbinde şeklini alır, bulunduğu toplumun yapısına uyar, kadın bukalemun gibidir. Kadın öylesi güçlüdür ki, gücü bu uyum yeteneğinden gelir. Hayatta kalmayı böyle öğrenmiştir. Egemen erkeğin toplumsal cinsiyet kalıplarına da, sosyal görevlerine de bu nedenle uymuştur. Ama anlamadığım tek şey neden bir olmaz birlikte baş kaldırmazlar? Kadınlar hemcinslerine karşı daha acımasız. Özelliklede o sindirilmiş kadınlar...

Kadın, erkeğin kışkırtılmış libidosunu kullanmak için kendini bazen ona seksüel obje olarka sunar. Yada çok duygusaldır hemen o yalancıya kapılır. Yalanı pek beceremese de bazı erkekler bu konuda iyidir ve kandırırlar o kadınları.

Tabi aslında olayın büyük çerçevsinde cinsel istek, doğuştan iki cinsinden sahip olduğu "en temel" güçtür. Ama kadın için bu tabulaştırılmıştır çoğunlukla.

Şimdi aradaki çok değişkenli bu ilişkilerde herkesin bir beklentisi var. Kimse suçlu değil, tek başına. Onları öyle olmaya zorlayan toplum suçlu. Kadın bu savaşın malup ve kandırılmış tarafı. Onu nasıl suçlu ilan edebiliriz? Bilinçli yetiştirilmiş yada kadına saygının yüksek olduğu bir ailede yetiştirilmiş yada benim gibi bu duruma bir gün isyan etmiş bir erkek kadının gerçek yerinin farkına varır.

İnsanları tek tek bilinçlendiremeyiz ama bu toplumsal yarayı kapatmanın bence tek yolu kadınımızın, annelerimizin erkek çocukları bilinçli yetiştirmesi ve bozuk erkeklerden uzak tutması. Ama bilmiyorum, kadınımız böylesi sindirilmişken bunu nasıl başaracak? Umuyorum ki toplumlar birgün düzelecek...

1|1
    0|0
    • sindirilme aslında haklı olabilirsin ama sadece şunu söylemek istiyorum kendinde ifade ettin ki kadın kandırılmaya ve de duygusal yönden kullanılmaya daha müsait bu da bazı adi sefil ruhlu insanların kadına sadce yatak zevki nazrıyla bakmasına sbep veriyor ama o sindirilmiş kadınlardan olan annem bnim kadınlara saygılı olmamda ki etken bnde o nazarla bakacağım yaşa geldiğimde bana SENİNDE KIZ KARDEŞİN VAR VE BAŞKALARININ HAYSİYETİYLE ŞEREFİYLE OYNAMA YAZIK demişti işte bundan bnce kadın önemli

• yazık cidden insanlıktan çıkma bu resmen bn hastane ortamındayım ve yanımda bu muhabbetler çok oluyor adam kendine yapılacağını hiç düşünmeden birinin haysiyeti şerefiyle uğraşabiliyor İnşallah düzelir diyelim :D

• Öyle ya, bu muhabbetlerin döndüğü ortam beni sinir ediyor, uzaklaşıyorum; yoksa patlarım birgün birine. Tv de izlemez oldum, haberler de deli ediyor beni. Valla doğal denge bir şekilde düzene gelir ama bu arada daha kimler üzülecek.. Ben kendime düşeni yapıp sevdiğime ve çevremdekilere saygımı gösteriyor, erkek arkadaşlarıma da dilim döndükçe anlatmaya çalışıyorum. Tabi it kopuk dediğimiz tayfa asla düzelemeyecek :S Bir umut.. gücüm yetmiyor milyonları değiştirmeye

• bu coğrafyanın islam dininin katı zihniyetiyle yoğrulmuş olmasındandır. iyi veya kötü bir eleştiri yapmıyorum. dünyada müslümanlığın olduğu her yerde bu durum geçerlidir. müslümanlar içinde yaşayan gayrimüslümler de bu refleksi gösterir. bu bir kültür meselesidir. ne yazık ki süregelen bir kültür haline gelmiştir. İnsanlığın en doğal reflekslerinden biri olan cinsellik bir ahlaksızlık olarak görülmektedir.

Bu tür iilşkiler tabiki yanlıştır. Sosyal yapıyı altüst eder. erkeklerin de kadınların da aşık olmaya ihtiyacı vardır. ama çok açık bir şekilde kadınların bu evlilk/birlikteliklerden daha çok zarar gördüğü ortadadır.

"Bence" aşılması gereken sosyal bir refleks. sonuçta 20. yy dayız. ve toplum olarak bu gereksiz namus derdinden daha çok uğraşmamız gerek bir sürü şey var.

3|1
    0|1
    • çok güzel yorumlamışsın.

• evet seni çok iyi anlıyorum. ama toplumun bu özelliğinin dinle bir alakası olmadığını düşünmek çok yanlış olur bence. öyle ya da böyle var :)

Yükleniyor...