Arkadaşlar ego üzerine 2 soru getirdim:?

1.
"Benim egom yok, ben egoya ait değilim" diyen insan, aslında yeni bir ego yaratmıyor mudur? Çünkü hala ben demektedir, ve "şuna sahibim, şuna sahip değilim, şöyleyim, böyleyim" suretindeki ego fiillerini hala gerçekleştirmektedir. (Bunu Osho söylüyordu) Bu iddianızı kişiye zikrettiğinizde, "sen hala egoya sahipsin" dediğinizde sert bir tepki verir ise, işte gerçekten dediğiniz egoya sahip olduğunu ispat etmiş olur musunuz? Egosu olmasaydı, yumuşardı diyedüşünüyorum... Daha objektif ve dışarıdan bakar, hatasını anlardı... Savunmaya geçmezdi... Savunmaya geçti, demek ki darbe aldı... Demek ki hala egoya sahip...

2.
Hakkıyla ifa edilen bir namaz, egoyu eritir mi?
Namaz kılmayan bir insan, emrin sahibinin büyüklüğü karşısında getirdiği reddediş ile, çok ciddi bir "gizli büyüklenmeye/gizli kibre" sahip olmakta mıdır?

0|0
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Tespitler çok doğru. Ego yu geçen insan bilince ulaşır. Bilince ulaşan insan yaratıcı ya ulaşır. Benim hayatta ki en büyük hedefim bu.

1|1
    0|0
    • Bilince ulaşmaknasıl olur...

• Profilinizi incelediğimde düşünensorgulayan ve bilgili bir insan olduğunuza dair hissiyatım olmuştu daha öncesinde...
      Bu platformda kaldığımız sürece her mevzuya açık olur buna zaman ayırmak isterim...

• Teşekkürler. Aslında islam başlı başına ego yu zayıflatmak için uygulamalar sunuyor. Imam Gazali kitapları tam da bunun için

Erkekler Ne Diyor 7

• Merhaba. egonun zayıflatılması temel bir çözüm değildir. siz egonun bir alanını bazı uygulamalarla zayıflatabilirsiniz ama başka bir alanda ego büyür. aslolan farkındalık düzeyidir. Eckhart Tolle diyor ki : Tek bir gerçek ruhsal uygulama vardır o da psikolojik zaman olan geçmiş ve gelecekten dikkatinizi çekmektir. Yani Meditasyon. Bu arada egosal bir davranışta bulunan birisine siz hâlâ egoya sahipsiniz demek de egosal bir tepki egosal davranıştır.

1|0
    0|0
    • Paylasiminiz beni mutlu etti. Tesekkur ediyorum.. ☺

• Ego yaşanmışlık ve tepki belirtisidir. Sadece doğallığını kaybeder ve acı-tatlı deneyimleri sebebiyle dışa vurumu sağlar. Bu sebeple kimse egom yok diyemez. :) Olmadığını gösterir bir hayatı yaşayabilir sadece. Namaz kılan insan teslimiyetin maneviyatını yaşayamıyorsa, o da egosundan kolay kolay kurtulamaz. Ha amaca ulaşmak için bir araç olur mu, bence olur :)

0|0
    0|0
    • Hoşgeldiniz. :)
      Ego, "ben varım" mı demektir
      O aracı iyi kullanabilir bence...
      Ki, emrin sahibinin istediği de budur ayetten anladığımız üzere...
      Sizce, namaz kılmayan insan o gizli kibre sahip midir?

• Evet ego ben burdayım demektir. Daha doğrusu en çok ben varım'dır. Kitapta herşey çok açık, sadece inanmak gerekiyor. Namaz kılmayan da kılan da kibre sahiptir. Namaz yüreği sakinleştirir, yaratana yakınlaştırır. Kibir vesvesenin kapı anahtarıdır. İnsan kendini beğenmezse varlığını hissetmez.

• Ciddi yanıt almayı haketmeyen bır bakış açın var

1|0
    0|0
    • Belli ki bir şey fark ettiniz.
      Paylaşırsanız mutlu olurum

• güzel bir soru sormusun. Egosu olmayan insan Sanmıyorum Yoktur.
    Namaz kılmayan bir insan, emrin sahibinin büyüklüğü karşısında getirdiği reddediş ile, çok ciddi bir "gizli büyüklenmeye/gizli kibre" sahip olmakta mıdır? Hayır değidir

0|0
    0|0
    • Katıldıgınız ve iltifatınız için teşekkür ederim.
      Niçin hayır değildir? Belki o bunun farkında değildir...

• Sen Namaz Kılıyormusun Diye sormuyacağım Ama. Sanırım. Nefis dedikleri bu. Herkez cennete gitmek istiyo ama Çabalayan Yok. Katılıyorum.

• evet
      o sebeple gizlendim
      bedeli bu kadar ağırsa
      kul büyük bir suç işliyor olmalı
      bir şeyi yapmak kadar, yapmamanın da bedeli oluyor belli ki...
      katıldıgınız, fikirlerini pylaştığınız aydınlattıgını<z için yeniden teşekkür ederim...

• ego kalktı zaten ankarakart geldi.

0|0
    0|0
  • Egosu tavan yapis cakma sarisin ne demek?

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • Katıldığın için teşekkür ediyorum, ama ciddi yanıtlara ihtiyacım var.
      :)

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...