İlk soruma kim cevap verecek?

Sizce aleviler Müslümanmı? değilse neden?

Güncellemeler:
Düşüncelerinizi sadece merak etmiştim doğrusunu ben söyleyim. Aslında müslüman değiller her konuda farklılık gösteriyorlar örn. oruç ayı olsun vb. ama isteyen birisi ister alevi olsun isterse yahudi, müslüman olmak istedikten sonra olabirir. Ne demiş mevlana Ne Olursan Ol Yine Gel.

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Alevilik din değil mezheptir mezhepse dinin farklı yorumlanmasından ortaya çıkmıştır

0|0
    0|0
    • Din nasıl farklı yorumlanır dersen mesela arkadaşımla namaz kılıyoruz ben tek tekbir getiriyorum o üç kere farklılık bu yönde yoksa kıble aynı kıble namaz aynı namaz bunun gibi yani örnekler çoğaltılabilir

• Söylemişle olmaz bu işler görmek önemli ben gördüm alevi arkadaşım abdestte alıyor namazda kılıyor

• demekki her alevi bir değilmiş benim arkadaşım ilişkiye girdiğinde bile abdest almadı

Kızlar Ne Diyor 2

• Alevilik diye bir din zaten yok. Aleviler de müslüman. Ancak içlerinde kendilerini müslümanlıktan soyutlayan ve müslüman gibi görmeyen kesim de var.

0|1
    0|0
  • değillerdir ne kitaba göre yaşarlar ne peygamber sünnetine göre yaşarlar Müslümanlık bu değildir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Müslümandırlar.

0|0
    0|0
  • Hz Hasan Hz Hüseyin kimdir alevilik nedir? Hz Ali nerde şehit edilmiştir bunları bir araştır bence.

0|0
    0|0
  • Bir kişinin müslüman olduğuna ancak o kişi karar verir ben müslümanım veya değilim diye. Bizim haddimize değil.

0|0
    0|0
  • Alevilik bir din degil

1|0
    0|0
  • Bence musluman

0|0
    0|0
  • Bu isin sencesi bencesi yok. Müslüman im diyen herkes müslüman dir

0|0
    0|0
  • Iste bunlar hep kutuplaşma.

0|0
    0|0
  • Aleviler Müslümandır, müslümalığın türkçe yotumlamasıdır ve Türkler arasında yayılan ilk görüş alrviliktir, sebebi ise Emevilerin uyguladığı köle politikası, hoca ahmet Yesevi, hacı bektaşi veli, Şeyh edebali, ve Horasan erenleri türkler içine müslümanlığı yayan erenlerdir, ibadetlerini o yüzden anladığı dilde tamamen türkçedir, ve zorla değil gönül ile islamiyeti seçmişlerdir
    Anadolu erenlerinin tahta kılıç ile anadoluya gelip müslümanlığı yaymalarına bakabilirsin, amaç gönlü fethetmektir, oyüzden tahta kılıç kullanmıştır,
    oruç diyon ramazanda oruç tutarlar,
    namaz diyon kuranda namazın şekli yoktur ve allah belirtmemiştir, şeklinin olmadığına dair ayetler vardır, misal tehlike anında yürüyerek ya da devenin üstünde namaz kılınız, şekli olsa bunlar imkansız , ama hadisler ile bir kesim var der, böyle yapacaksın der, eğilip doğrul yat kalk benzeri ibadet tarzı arap cografyasında yaygındır, ateşe tapanlar, yezidiler de aynı şekilde ibadet eder bir nevi kültür din gibi gösteriliyor, abdest alır şekli yoktur, islamın güler yüzüdür sebebi ise Enel hak görüşüdür ayet açıklaması Hicr 29 ayet:şekil verdiğim ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın!
    Yorumlaması ise allah insanı yaratırken ruhundan üfledi kadın erkek demedi, her insan allahın ruhunu taşıyor, insana kötülük allaha kötülüktür, iyilik ise iyiliktir görüşü, kuran dışına çıkmazlar ibadette, âyetleri türkçe anladıkları dilden okur ve yorumlarlar, sadece şekilci değillerdir,
    Allah isterse cehenneme bile seve seve giderim diyen tamamen sevgi üzerine yorumlanmış bir görüştür, müslümanlık dışı dediğin sana benzememrsi

0|0
    0|0
    • Sünnilik islam dışı desem be olursa ol gel islam iyidir desem islam dışına mı çıkacaksın hayır herşeyi allah bilir, ama güç mücadeleri taht kavgalarından geçmiş islam dünyasında bir sürü hadis meydana gelmiştir, dini hadislerle yorumlama kuranı merkez al kim uymuyorsa git ona sor, milyonlarca kişiyi islam dışına çıkarmak peygambere hakarettir

Yükleniyor...