Müslüman Türkler'mi yoksa Türk müslümanlar mı sizce?

Özümüz Islam değildi. Tengriydi inancımız. O yüzden bir soruyum dedim.

buarada elhamdülillah Türküm :)

1|1
16|79

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 79

• Bu iki kavrami nasil olurda kiyaslanir hala anlamis degilim.
    Birtanesi insanin irki digeri inanci
    Alparslan Türkeş in cok muthis cevabi vardir
    Turkluk bedenimiz Islam ruhumuzdur ruhsuz beden cesettir

1|0
    0|0
    • Alparslan Türkeşi severim. Atsız la ters düşmüşlerdir kimi zaman. Demeki fikirleri farklıydı.

• Ortak bircok nokta oldugu gibi ters dustukleri noktalarda bir okadat fazla baslangicta ayni yolda olsalarda sonra ters dusulmustr mesala nihal atsiz ziya gokalp gibi kisileri fikir babasi gorurken Alparslan turkesle kopan kesim hoca Ahmet yeseviyi kendilerine fikir onderi kabul etmişlerdir daha sonra zaten bilindiği gibi Alparslan turkesin milliyetciligi yine sert bulunmus bir kopmada donemin ulku ocaklari baskani rahmrtli muhsin yazicioglu ve ekibi tarafinan olmustur. sorundan daha fazla uzaklasmadan su noktayi tekrar belirteyim ki turkluk ve islam farkli kavram lardir ve inanan insan bilmelidirki mahserde Allah cc kimsenin irkini sormayacaktir Ustunluk ise ancak Takvadadadir

• Soruna yine ilave yapalimda tamamlayalim :)
      Normalde islam dinine inanan insanlara musluman denmez muslim denir an eki ise turkletin buyuk kismini olusturan turkmenlerin en ekinden gelir ve musluman olarak bilinir yani insanlar bilmeyerek muslumanim derken muslim turkum demektedir. turkluk ve islam okadar ic ice girmistirki avrupa islama inanan herkese turk demisler ve sebeple bosnada sirp katliami bilr yapilmistir sirf turklerden intikam almak icin. kisaca bizlrrin boyle anlam kargaşası ni birakmamiz lazim bizler islamla sereflenmis sanli turk milletiyiz

• önce türküm. herkes müslüman olabilir iki kelimeye bakar birazda yobazlık azda cehalet al sana müslüman oldun bitti gitti.. ama türk olmak için ilk atı ehlileştirmek ona binip mdünyayı keşfe çıkmak ve keşfettiğin topraklarda hüküm sürmek gerekir bunu yapmak zor. o yüzden Türk olmak benim için dinden önemli.

0|0
    0|0
  • 4 karı meselesi aggaaa:)
    arkadaşım neden olacak? birincisi emevilerin baskılarından sonra abbasilerin yumuşak siyaseti. yani bu konudaki peygamberimizin tutumu.
    arap olmasına rağmen peygamberimiz ne demiş;? arabın aceme acemin araba üstünlüğü yoktur.
    bu yani bir ırkın kendini üstün görmemesi olayı ilk islamda var olmuş bir şeydi.
    türklerin ise açıkçası inanç esasları haricinde eskiden sistemli bir inancı yoktu. bu nedenle açıldıkça diğer dinleri benimsediler. misal çinde uygur türkleri idi sanırsam mani oldular.
    ancak özellikle emeviler zamanı haric onları kardeş gibi gören sadece araplardı o devirde. emevileri yok eden abbasiler aynı zamanda bu iş için türklerden de çokça yardım gördü zaten.
    şuubiye hareketini araştır. nasıl şuubiye emevilere tepki oldu ise abbasilerden sonra da şuubiye tam tersi bir yön kazandı. bu sefer islam kaynakları türklere öğretilmeye başladı. müslüman türk alimler yetişmeye başladı. ticaret kervanları falan hikaye. özellikle araplar arasında sevilmeyen sofiler türkler arasında çokça yer buldu ayrıca. türkleri islamla tanıştıran diğer katman sofilerdir yani. sofiler manyak adamlarmış makedonyada 400 tane tekke olduğunu biliyor muydunuz? düşünün 200 yıl geçmeden ta oralara gidiyor?
    bir diğer husus da kök tengri mi dersiniz gök tanrı mı onun tek tanrıcı inancı islamla müthiş benzer. ve islam bu inancın eksik kaldığı yerleri de tamamladı. kuran olsun hadis külliyatı olsun okumayı bilene-burada arapça bilgisinden bahsetmiyorum- müthiş dersler veriyor. bir de türklerde hoş bir özellik var. özellikle cahiliye araplarında var olan din değiştiree karşı duyulan öfke araplarda islamla beraber yok olurken türklerde hiç yoktu. ama gariptir son 100 yıldır türklerde böyle bir hoşnutsuzluk başgösterir olmuş?

0|0
    0|0
  • Ateist Türkler ya da tengri teg tengri.

Türkler müslüman olmadılar, arapların katliamları nedeni ile müslümanlığa zorlandılar. Aksi halde Katliamlar devam edecekti.

Türkler kültür olarak, niyet olarak, insanlık olarak bir çok medeniyetten üstündür. Bizleri şu anda kirleten ve insanlıktan çıkaran yobazlaştıran arap kültürüdür. Dini demiyorum, Din diye bir şey olmaz. Müslümanlık ve islam arap kültürüdür. Oysa ki bizim kendi kültürümüz mevcuttur. Malesef halımızın büyük çoğunluğu bu arap zehri ile zehirlenmiş ve insanlıktan çıkmıştır.

0|0
    0|2
    • İslamiyet öncesi türk kültürünü ve inancını bir anlatıverde bizde bilelim
      aşağıda bir yorumdada belirttiğim gibi o dönem 60/70 milyon nufusu olan cin imparatorlugunu dize getirip cin seddini yaptıran türklermi kılıc zoruyla islamiyete gecti?

• Türk tarihini az çok bilirim orta asya bozkır kültüründe türkler kavim halinde yaşamışlardır fakat sorumun cevabını vermedin aynı türkler milyonlarca nufusu olan cinin inanclarına girmedide kılıc zoruylamı islama girdi burada bir tezatlık
      2. si islam inancıyla sapıtılmış vahabi kültürünü karıştırıp burada islamı vahabi inancı gibide bir zahmet yansıtma vahabilerin nasıl bir varlık olduuğunu herkes bilmesede biz biliyoruz

• Gerçekten özeti kısa olmayan bir konuya 1000 harf ile açıklık getiremem. Ya sana haklısın diyerek konuyu geçeyim. Ya da www.facebook.com/.../233459350017628 bu makale ile düşüncemi irdeleyebilirsin.

• Abi bizim yaşadığımız islam şu an arab yarımadasında yaşanandan çok uzak biz türkler sözlü kültürden geldiğimiz için islamiyetide değiştirmişiz kendimize göre misal Mevlüt okutma olayı bize ait ayrıca 3 7 40 52 ve seneyi devriyede okuttuyoruz bu sayılar eski göktanrı inancından gelen sayılar şamanın ölenin ruhunu evinden alıp götürmek için ölü evinde yaptığı ayin günlerinin sayıları

0|0
    0|1
    • onlarınki farklı olabilir, sonuçta onlar'la bizim öz inancımız bir değildi

• Irkın dinin yanında esamesi okunmaz. Elhamdulillah Muslumanim. ayrica islamdan kopan Türklerin Türklüğü de kalmaz. Örn. Macarlar Bulgarlar..

0|2
    1|0
    • Geçmişte Türkler Tengri'ye inanıyordu. Gök Tanrı'ya.

• @KaranlıkSima sana dibine kadar katılıyorum. Çünkü Türkker sadece Anadoluya göç etmedi. Avrupaya giden Türk boyları vardı. Bunlar hristiyanlığı seçtiler ve zamanla Türklüklerini bile unuttular. Onlar asimile oldu ister istemez bir şekilde. Din bu işlerde çok belirleyici faktördür. Sonuçta Müslüman ceddimiz tüm Dünyaya Türkün adını duyurmadı mı?

• @cholera sağol kardeşim. Soruyu soran arkadaş ırk sevgisini biraz fazla abartmış. Bana göre Türklük İslamla şahsiyet kazanmıştır. Osmanlımız dururken başka yerde aşk aramayız.

• http://i.hizliresim.com/voaqQO.jpg
    Aynı günde doğan bir Türk çocuğu ile bir Yahudi çocuğunu aynı terbiye müessesine alıp ikisinede yalnız Esperanto dili öğretseler ve aynı şartlar altında aynı terbiyeyi verseler bile muhakkak ki Türk çocuğu yine yiğit, Yahudi yine korkak olacaktır. Türk çocuğu yine doğru, Yahudi yine sahtekâr yetişecektir."

1|2
    0|1
  • Dil bilgisi açısından bakıldığında sıfat olan din, isim olan milliyettir. Dolayısıyla hem bu açıdan, hem de söylenişteki yakışıklık açısından Müslüman Türk'tür.

0|0
    0|0
  • türklerin içinden islamı çıkarırsan ortada barbar vahşi pis bir millet kalır o yüzden önce müslüman sonra türk

1|1
    1|2
    • terbiyesizleşme! Ön Türkler lere vahşi mi diyorsun sen şimdi ! onlar olmasa biz bomboştuk!!

• normal bir şekilde yanıt vermeni engelleyen bir durum mu vardı
      ''barbar vahşi pis'' nedir? !!

• ya sen oraya niye takıldın ki ben durumu daha iyi anlatmak istedim o yüzden o kelimeleri kullandım hala çekiyorsun bak sağa sola

• Türk deyince müslüman olmuyo mu zaten mk iki siktiri boktan ateist çıktı diye böyle kavram kargaşası yapmaya gerek yok

0|1
    1|0
    • ''Türk deyince Müslüman olmuyormu''
      O Yüzden mi Türk ve Müslüman olan Uygur Türkler'ine yapılanını unutamazsınız yabancı yalakaları ! O Yüzden mi yıllarca eziyet gören Kırımlı Türk ve Müslüman ları umursamazsınız! Türkmeneli yıllardır kan gölü neden sesiniz çıkmaz yabancı yalakaları!!

• Sen kim köpeksin benim kapasitesi ölçebileceğini zannediyor l*n

• Yürü bozkurtum Yürü cCc
      Kuyruk acısı var sende

• En doğrusu Arap Kültürünü karıştırmadan Türk kültürüyle İslamı sentezlemek. Ama islamiyeti araplaşma olarak modernize ettikleri için Araplaşıyoruz git gide. Tabi ki ırkçı değilim arap kötüdür demiyorum ama milleti millet yapanda özünü muhafaza etmesidir. Suç İslamnda değil onu yanlış yorumlayan cahillerde.

0|0
    0|0
  • Önce Türklük.. . Şahsı görüşüm

1|1
    0|0
  • elhamdülillah Türküm demen büyük hata?
    geröi işte insanın fikri neyse zikride odur Türkler 'in basından berı dini tek tandırılıdır ki bu tanrı dıyorum Allah c. c cunku tanrı Allah degıldır

1|0
    0|0
    • sen arapların islam'dan önce en büyük putlarının adı neydi onu biliyor musun?

• talkan ve curcan katliamlarını okuyun

• Tanrı ile Allah aynı anlama geliyor , Tanrı iyi bir kelime sonuçta Türkçe.

• Ateistim ve Türküm. Ama ben Türk olmamla gurur duyuyorum. Ne mutlu TÜRKÜM diyene ! ^^

1|1
    0|0
  • Benim için önce vatan

1|1
    0|0
  • ben de bir Türk olarak bunu kendime çok sordum. Müslümanım ama neden kendi dininden vazgeçip asimile oldun bu var şimdi , O zaman da inandığımız Tanrı Gök Tanrı idi. Belki de bu yüzden, kılıç zoru ile falan yazmışlar altta arkadaşların bazıları onlar başkaları ile karıştırmış olsa gerek :) Türklerden bahsediyoruz ben hala araştırma içerisindeyim. O kadar ki eski Türkçe yani Göktürkçeyi bile merakımdan öğrenmek istiyorum. Ana dilimiz ne de olsa değil mi?;)

0|0
    0|0
    • Islâma geçmemiz bizi değersiz kılmış baksana hangi biri katliama uğrayan Türk halklarına yardım eli uzatıyor?

• Gordugum en sacma soru cunku bı musluman hıcbızaman ilk once ben turkum sonra muslumanım demez once muslumanım sonra turkum der zaten ben once turkum derse onun muslumanlıgındanda suhpe duyulur.
    Ben yorugum 150 sene oncesınde yerlesık hayat yasamıyodu atalarım sımdı gıdıp yoruk gıbı gocebemı yasayım :)

1|1
    2|0
  • 1500 yıllık bir tartışma neredeyse :D ben de islamın zamanla anlaşılmasının türk toplumunun özünü etkilediğine inanıyorum tabi tarih boyunca bir çok akım olmuştur ancak islamı dünyaya yaymada ve korumada türkler başrolu oynamıştır bu da avrupada müslümanlık denilince ilk akla türklerin gelmesine neden olmuştur

0|1
    0|0
  • Savaşla yayılan bir din Türklerede savaşla bulaşmış, artık Arapları affedip dinlerini kabul edip etmemek sana kalmış.

0|1
    0|0
  • o zaman islam bildirilmemişti ona bakılırsa araplarında putlara tapmaları lazım renktaş :)

0|1
    0|0
    • Ya bukadar gururlu bir halk nasıl oldu'da islama geçiş yaptı? yani özüyle gurur duyan.
      yalnış anlama ne mutlu Türk ve müslümanım.

• Yarısı talkan katliamı ile diğer yarısı da komşu araplarla evlilik ticaret vs yuzunden. Diğer etken Türklerin peygamberi yoktu kisme birşey iddia etmıyordu.

• talkan ve curcan katliamlarını okuyun

• Türkler islamdan önce barbardı.

0|0
    1|1
    • Barbar mıydık? kuyruk acın mı var

• l*n ciddi ciddi barbar diyor ahhahahahaha, ulan dünyada bir besin zinciri vardır. Bu besin zincirinde tek kural geçerlidir; Güçlü güçsüzü YER!, Yaşamak istiyorsan yemek zorundasındır. Bunu tanrı allah adına ne dersen de her dinde farklı adla anılıyor o yaptı, başımıza bu belayı o sardı. Yani uzun lafın kısası, dünya karı kılıklılara göre bir yer değil. YAŞAMAK İÇİN ÖLDÜRMEK ZORUNDASIN!

• Uçmuşsunuz oğlum siz.

• tabikide türk müslümanlar olucak cunku her turkun dını yok

1|0
    0|0
  • Biz İslam olmadan önce de büyüktük
    İslamiyet Türkler sayesinde yaşadı ve yükseldi. İslamiyet Türkleri değil, Türkler İslamiyeti yüceltti. Biz İslam olmadan önce de büyüktük. Keramet İslamiyette olsaydı her Müslüman millet yükselirdi. Hele tarafımızdan birkaç kere tekrarlandığı gibi islamiyetten önce büyük devlet olan İran (pers), İslam olduktan sonra bugünkü durumuna düşmezdi.
    Nihâl Atsız, Ötüken Dergisi, 1970, Sayı: 11

0|0
    0|1
  • turkluk yokken adem havva vardi lakin

1|0
    1|0
  • türklük bedenimiz, islamiyet ruhumuzdur. ruhsuz beden ceset olur

2|0
    0|1
  • Eğer Türklerin nasıl müslüman olduklarını bilseydiniz ya da olduklarını demeyelim yapıldıklarını, Türkten müslüman olmaz derdiniz.

www.alfasorgulama.com/.../...sl-musluman-oldu.html

0|0
    0|0
  • Ona bakarsan dinler de sonradan var oldu türk=müslüman değildir. Türk bir ırk'tır değiştiremezsin islam seçimdir inanç meselesi bugün müslüman olmayan türk ülkeleri var müslüman olmayan araplar gibi. Irklar ile inançlar bir tutulamaz cehennem de sana türk müsün arapmısın diye sırulmayacak

0|0
    0|0
    • Hangisi daha uyumlu diye sordum

• Türkler'in nasıl Müslüman olduklarını araştırıp öğrenmesi lazım insanların.
    Nereden başlamalıyım dersen de: Talkan katliamı ve Curcan katliamı.
    Gerçek Türkler, Müslülman olamazlar.

0|0
    0|0
  • Rivayetlere göre Türk kavimlere de peygember geldiği söyleniyor

0|0
    0|0
    • Kurani kerimdw her kavme peygamber yollandigi söylenir zaten kesin olmamakla beraber Bumin kagan peygamber olma ihtimali var denir
      cunku turklerin islamiyet oncesi gok tengri inanci islamiyete xokta uzak degildir

• kandırılmışlar işte naparsın :) çok şükür tarih yazan bir ırkın islamla şereflenmiş ferdiyim

• Aynen öyle Türkün hiç bir ırktan üstünlüğü yoktur ama tarih yazması övünülecek gurur duyulacak bir şereftir ve biz de bu şerefe dünyada nail olduk (:

• Kelime oyunu mu yapiyosun? onu çözemedim.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    49

Kızlar Ne Diyor 15

• arap kulturuyle ne yazık ki yozlaşmıs musluman turkler

0|2
    1|1
  • Sen elhamdülillah Türksün ben de elhamdülillah Müslümanim. aradaki 7 farki bul.

1|2
    1|1
    • Ümmetci bacım eksik olma

• soran kafan iyiymis, ummeti hic sayan biri Musluman olamaz, sadece Musluman oldugunu sanar, Ac Kur'an'i hadisleri bak bakalim İslam ne diyor ummet kavrami hakkinda. komik ya valla sizin gibiler saksida süs. hayir bir de seni Turklugun degil Muslumanligin kurtaracak bunu da bir kaale alirsan.

• @triangle o kadar okumuşsun ancak bu konuşmayı sanırım doğru okuyamadın. benim sana söylediğim şey farklı idi, bana cahil diyen zata yazdığım farklı. o 856 kitabı bu şekilde okuduysan zaten, mevcut bakış açın ve fikirlerin hiç de şaşırtıcı değil. ancak anlaman için tekrar açık şekilde söyleyeyim; kitapla ilgili yazdığım şeyler kesinlikle senle alakalı değildir, bana "cahil" diyenle alakalıdır. ancak hala o cevaba hitaben bir şeyler söylemek istersen, ona göre tekrar cevaplandırılırsın. saygılar. daha dikkatli okuman dileklerimle...

• just Turk

1|1
    0|0
  • Bence milliyetçi insanlar öz inançlarına geri dönmeliler, benim yapacağım şey bu olurdu. Türklerin asıl inancının Gök Tanrı inancı olduğuna inanıyorum.

0|1
    0|0
    • Peki.
      teşekkürler yorumun için

• ikiside aynı kapıya çıkmıyor mu

0|1
    0|0
    • herkes senin kelime seçimin, yaptığın isim tamlaması neticesinde senin fikrini daha tek seferde daha iyi öğrenmek istiyor... fesatlık. ama en doğrusu senin dediğin; matematikteki değişme kuralından farksız.

• Önce Müslümanlık olması lazım... Çok önceden Ruhlarımız yaratıldı ya

0|2
    0|1
  • Müslüman olmasi yeterli

1|0
    0|0
  • Türk Müslüman.

0|0
    0|0
  • Ben Türküm de müslüman değilim

0|1
    1|2
  • Türk müslümanları

0|0
    0|0
  • Türk Müslümanlar tabkide, o zaman islamı benimsemelrenin nedeni , eski Türk dini ve İslamiyet arasında benzerlik olması.

0|0
    0|0
  • Araplar müslüman olmaları için türklere katliam yapmıştır

0|1
    0|0
  • farketmez msülüman olup hertürlü pisliği yaptıktan sonra..

0|0
    0|0
  • o zaman curcan ve talkan katliamini okuyun derim ben

0|0
    0|0
  • Ben bir musluman ve Türk olarak buna cevap veririmde eleştiri kaldıramayan insanlar saldırır simdi ama neyse. Biz şimdi kendig istegimizle musluman oluyoruz ama tengri inancından müslümanlığa geçmek kolay mi? Hayır değildi. Zorla yapıldı :)

1|1
    0|0
    • bildiğin kendi inançları okadar mantıksız gelmiş ki anında geçelim demişler, olamaz. Son cümlen doğru gibi

Yükleniyor...