Tarih geçmişte yaşananlar mıdır , yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

Okuduğum bi kitapta ilgimi çeken bi soruydu.Siz neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında ?

0|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

• Tarih bir kurgudur! Tarih kitaplarında yazılanlar tarihin bir dilimini subjektif okumadır. Tarihten "şu tarihte bu olay oldu" türünden liste bilgilerini önemseyenler, tarih nedir bilmiyor demektir. Tarih, geleceği şekillendirmek için geçmişe yapılan bir makyajdır. Niğbolu Zaferi'nin senesini veya asker sayısını bilmek tarih değildir. O malumattır. Tarih çoğunlukla ideolojik ve toplumu yönlendşrme maksatlı yazılan "gerçek hattan alınmış senoryalardır" Gerçek hayatın kendisi tarih değildir. Tarih yazarları işine geleni alır, işine gelmeyeni görmezden gelir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Bence anlattıklarıdır. Buna şöyle bir örnek vermek istiyorum bir laf kulaktan kulağa gidince her kişide bir değişime uğrar tarihte böyledir. Hiç şey o tarihi öykünün kahramanı tarafından ele alınmadığından biraz üstüne koyarak duyan gören kişiler bu zamanımıza yaymıştır diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • tarihçilerin anlattıkları geçmişte yaşananlarsa her ikisi de doğrudur :/

1|0
    0|0
  • Geçmişde yaşanılanlardır tarih.Tarihçiler kendilerine en uygun bölümleri alır ve paylaşırlar.Asıl gerçeklik orda o anda var olmakdır veya orda o an var olanları anlamakdır.

0|0
    0|0
  • Geçmişte yaşananların yorumlanmış halidir.Her ülke,tarih kitaplarında geçmişindeki kahramanlıkarı kendi açısından yorumlatır.

0|0
    0|0
  • tarih tarihçilerin anlattıklarından fazlasıdır hepsi eksik anlatır kaynağa dayalı olan belgeli konuşana inanırım çünki belgenin içeriğine bakarım yoksa tarihçi böle diyor şöle diyora inanmam inanmadımda, mesela bir kişi çıksın bana şunu anlatsın izmirin kurtuluşu 9 eylül ama yunanlıların izmiri terkettiği tarih 7 eylül nasıl oluyorda biz yunanlıları 2 gün fark varken denize dökmüş oluyoruz bu konu ile ilgili tek bir resim bile yok...

0|0
    0|0
  • Aslında Tarih hem yaşanan hem anlatılandır. Azda olsa yorum katıyorlar bence.

0|0
    0|0
  • Seni tebrik ediyorum çok güzel bir soru bu. Tarih, tarihçilerin anlatıklarından ibarettir. Bu yüzden hiç sevmedim, güvenmedim.

0|0
    0|0
  • Her geçen saniye tarih olmuştur.Tarihçilerin anlattıkları dönüm saniyeleridir :) Akışı bozan herşey..

0|0
    0|0
  • siyasi görüşü olmayan tarih kitabı yazmaz en azından bu ülkede

0|0
    0|0
  • tarih geçmişte yaşananlardır elbette ama çoğu tarihçi tarihimizi bilmiyoki bilenlerde ortalıkta gözükmüyo sonra her kafadan bi ses çıkıyo zaten bizim tarihimizi yazan ya alman ya ingiliz ya fransız yazmıs anasını satim

0|0
    0|0
  • Resmi tarihin yalanlarıyla uyutuluyor insanlar..

1|0
    0|0
  • Anlattıklarıdır dedm ..

0|0
    0|0
  • Bu nasıl bir soru böyle, kim tarihçilerin anlattıkları diyebilir ki

0|0
    0|0
    • Biz tarihçilerin anlattığı kadarını biliyoruz bunada geçmiş diyoruz.

• Artık bilgiye erişmek kolay...

• Bilgi arttıkça bilgi kirliliğide artıyor

• Geçmişte yaşananlar canım .

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• tarih geçmişte yaşanan,tarih bilimi geçmişte yaşananların bize anlatılması...

0|0
    0|0
  • bana biraz kurgu gibi geliyor. yani bazı yaşanmış olayları yüceltmek istenilen insan için abartıp önümüze sunuyorlar , sonra karşıt görüşler çıkıyor tabii.

0|1
    0|0
  • Okullarda anlatilanlar cogu yalan. Turkler kendi tarihini over fransizlar ise kendilerininkini. Mesela ben cezayir soy kirimini hem fransiz tarih kitaplarindan okudum hemde turk. Ermeni soykirimida aynnen. Yani herkes kendini hakli ikartiyor. %75 yalan dolan. :(((((((8

0|0
    0|0
  • yaşananlardır tabii

0|0
    0|0
  • tabikide yasananlardır

0|0
    0|0
  • anlattıkları

0|0
    0|0
  • tek bildiğim sözlü tarih branşının gittikçe popülerleştiği