Türk dizileri ile Yabancı diziler arasında ki göze çarpan farklıklar nelerdir sizce?

Öncelikle konu ve kurguları

Bizim millet gibi aşkla boyayıp geçiştirmiyorlar
Bir arkadşaımın dediği gibi starbucks ta oturup senaryo yazmıyorlar bariz belli.

0|0
7|8

En İyi Erkek Görüşü

• 1- Senaryo
    2- Grafik
    3- Seslendirmeler

Senaryo gerçekten vasat, kısır döngü. Kısır döngü olmasını geçtim. 900 bölüm sürdüğünü düşün. Kızlar anlatıyor, ben toplayamıyorum o derece karmaşık.
    Grafik konusunda, görememek için kör olmak lazım. Adamların efekleri, kamera geçişleri falan. Müthiş, dizi izlerken içinde oluyorsun. Türke baksan. koyuyorlar bir köşeye çek hadi. Arada zoom yap yüze, çok meraklıyız yüzlerini görmeye
    Seslendirmeler, geneli vasat. Çevre seslerini aşırı kısıyorlar, hele tabanca sesi falan. Soğutur insanı.

Batı işini 10 bölümde yapsa en kaliteli yapıyor. Bizimkiler, en uyduruğunu sallıyorlar.

0|2
    0|0
    • Maalesef öyle güzel analiz etmişsin
      Türk dizilerinden behzat ç ve kardeş payını çok sevmişimdir sadece

• Sadece Behzat Ç. Sevdim, onuda grafik ve seslendirmesinden değil. Senaryo'su (kurgu desede gerçekti) oyuncularda çok iyi oynuyorlardı. Sebebi bu.

Kızlar Ne Diyor 7

• Türk dizileri öncelikle çok uzun olmaya başladığından, akıcılık oldukça azalıyor.

Ardından da biz de haftalık-senaryo uygulaması çok yaygın. Yabancı yapımlarda 1 sezon önceki bir olay bir sezon sonrasında ortaya çıkarken, ikinci kez izlediğinizde bariz ipuçları yakalayabilirken; Türk dizilerinde kimi zaman öyle sürprizler oluyor ki bu hikayenin senaryoya sonradan dahil edildiği çok belli. Önceki bölümler ile süreklilik sağlanamıyor.

Bu iki kriter de dizilerimizin kalitesini oldukça aşağıya çekiyor.

Bu arada dizi izlemekten nefret ederim :D Ben aslında sadece South Park takılıyorum.

0|1
    0|0
  • Süre ve şartlar bakımından daha şanslılar bizde gereksiz uzatmalar oluyor. Genelde seyirciyi ekrana kilitleyen birkaç ana başlık var klişeleşmiş onlar etrafında dönüyor sürekli hikayeler genellikle aşk merkezli illa ki... Bütçe olarak daha iyiler ve geniş zamanlı işler yapıyorlar genelde her anlamda standartları daha iyi bence beraberinde kaliteleri de...

0|1
    0|0
  • 1 konu on bölüm işlenmiyor mesela..

0|1
    0|0
  • Türk dizilerinin senaryosunun basitligi, reyting için herşeyin yapılması, oyunculuktan zerre kadar anlamayan yakışıklı/güzel başrol oyunculari, 1, 5 saat sürmesi o bitmek bilmez reklam araları beni bitiriyor

0|1
    0|0
  • Türk dizileri bitmek bilmiyor bir baslıyo 8de gece 11e kadr özet diye bir işkence var yarım saat sürüyor :))

0|1
    0|0
  • senaryoları aynı, oyuncular ve dizi adı farklı resmen...
    farklı dizi yok ve tvden soğudum ben, eski diziler izlenmeye değer, yabancı dizilerde hep bir ekşın diğer bölümü hevesle bekleme durumu oluyor ama pekte izlemiyorum 1 yabancı dizi izliyorum bitek, eski türk dizileri çok iyiydi, ama şimdi bağlayamıyolar sıkıcı ve aynı şeyleri sergiliyolar kanımca.

0|0
    0|0
  • İşleyiş ve ilerleyiş açısından yabancı diziler daha hızlı ve izlenebilir.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Türk dizilerinde 2 saatlik yayın süresini doldurmak için bazı sahneleri gereksizce uzatırlar.. Yabancı dizilerde olaylar daha hızlı ilerler, bölümü gereksiz uzatmazlar en büyük fark bu bence..

0|1
    0|0
  • Onlarda kısa filmi kabul etmeyen kanallar yok. Kurguda yinelemeye düşmemeye ve standart kalıplardan çıkma eğilimleri var. Bizde 2 dk'lık bir olayı insanın beynini hissetmiyeceği dereceye getireceği kadar uzatmaları.

0|1
    0|0
  • Bizimkiler dizi niyeitne klip çekiyor.

0|1
    0|0
  • Bizim dizilerde sonunu herkes biliyor en büyük fark bu :D

0|1
    0|0
  • Senaryo, kurgu, oyunculuk yabancılara göre kıyaslarsak çok amatör ve Türkiye'de bu sektöre hiç bir yatırım olmadığını görürüz.

0|1
    0|0
  • vurulan adam türklerde ölmez yabancılarda ölür :)

0|1
    0|0
  • türkiyede en iyi dövüş sahnesi cüneyt arkın şuana kadar artık anla farkı :P

1|0
    0|0
Yükleniyor...