İslamın şartı neden beş?

Kuranda yazmıyor arkadaşlar islamın şartı beş diye. Sizce bu sahih mi yoksa uydurma hadismi, eğer sahih hadis ise neden, allah kuranı neden indirdi diğer ayetler farz değilmi

0|0
5|6

En İyi Erkek Görüşü

• islamın şartı 5'ten fazladır.

0|0
    0|0
    • Tüm kuran islamın şartı bence, allah göndermiş birileri bunlar bize yeter demiş sınırlandırmış

• aynen öyle güzel kardeşim

Kızlar Ne Diyor 5

• Çünkü İslam beş şey üzerine kurulmuştur

0|0
    0|0
    • nedir onlar sayar mısın? günümüzde bu 5 şeyi kabul edipte kafir olan cok insan görüyoruz da

• İslam beş temel esas üzerine bina olunmuştur. Peygamber efendimiz farzlarını bir oturuşta sıralamazdı. Al sana 54 tane Farz... Tıkır tıkır tıkır tıkır. Kim aklında tutacak? Kağıt kalem yok o devirde... sonra ümmî adam... mesela bu Yirminci Yüzyılda bile, adamın biri geliyor Elemneşrahleke sûresini ezberliyemiyor. Ezberliyemiyom diyor. Beş satır, 6 ayet sûresini ezberliyemiyom diyor.
      O bakımdan, peygamber Efendimiz herkezin anlayabileceği dilden konuşurdu.
      Yani bu demektir ki İslam 5 esas üzerine bina edilmiştir ama, bu söz tahsis için söylenmiştir. Yani bu beş İslam'dır başkası İslam değildir.

• Yaşlı bir adam ya muhammed ben artık yaşlandım öğrenmem zor bana islamı özetlermisin der peygamber efendimiz islamiyeti güzel ahlak iyilik hoşgörü dini olarak tanımlar, dahada kısalttım beş taneye de gerek yok :)

• imanın şartı 5 tir şekerim

0|0
    0|0
  • Kurandaki ayetleri derleyip öyle birsey uydurdu din adamlari :)

0|1
    0|3
  • Bu soruyu sorduğuna inanamıyorum islam 5 şey üzerine kurulmuş zaten. . .

0|0
    0|0
    • Ya nerde yazıyor, kuran ı sen neye göre sınırlandırıyorsun allah beş tane şey yeter deseydi vahiy yolu ile bildirirdi ve kuranda yazardı, islamın sartı beş değildir tüm kuran ı dışlamak istiyorsan sen bilirsin ama diğer emirler başka yerden gelmedi önemsiz pozisyon a atamazsın

• Sana kim kuranda yok demişse sallamış peygamber efendimizin hayatını araştır anlarsın tabiki 5 şey değil sadece 5 emir bu emirler yapmak inanmak zorunda olduklarındır kuranda yeralanlar özgürlüktür

• İslam allahın emri. Peygamber elçisi, allah emretmeden peygamber demez, kuranda sınırlama yok, hadislerle yorum yapıyon sahtemi gerçekmi bilmiyorsun, birilerinin doğruları senin doğrun olmuş, kuran tek doğru ama onda yazmayan şeyler doğru kabul ediliyor kuranda nerde yazıyor sadece 5 emir, diğerleri emir değilmi

• Geçen gün bir kitap gördüm. İslamın şartı 5ten de fazla ya da islamın şartı sadece 5 değil gibi bir şeydi adı

0|1
    0|0
    • Bencede değil eğer öyleyse kuranın geri kalanı önemsiz oluyor

• İslamın şartı beş deniyor birisi sana sorsa islamın şartı kaç sende beş dersin kuranı neye göre devre dışı bırakmış oluyoruz onu soruyorum

• Haklısınız genjler 5ten de fazla. Ama rakamlara takılmak yersiz dediğim gibi. Önemli olan yapılan eylem @once_tevhid

Erkekler Ne Diyor 5

• "5 farz", laiklerin İslam'ı bir hayat tarzı olmaktan çıkarıp inananla inanılan arasında özel bir bağa düşürme çabasının sonucu. Kuran'da yazmaz, hadislerde de yazmaz, İslam bir hayat tarzıdır, kendi hukuku bile vardır. Medeni Kanun'un olduğu yerde İslam yoktur aslında.

Günümüzde müslümanlığın hakkını veren fazla insan da yok aslında. Ben böyle yazınca "inançlara saygısızlık" etmiyorum, inançların kapitalizme uydurulması asıl saygısızlık

0|0
    0|0
  • "İslâm, beş şey üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet etmek; namaz kılmak; zekât vermek, Kâ'be'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak." (Buhârî, İmân, 1, 2; Müslîm, İmân, 19, 22; Tirmizi, İmân, 3; Nesâî, İmân, 13).

peygamberimizin bu hadisi neticesinde islamın şartına 5 denmiştir
    fakat islamın şartı 5 değildir elbet
    bir çok farz haram vardır
    islamın bir çok şartı vardır
    lakin bu 5 madde islamın temelidir
    bu 5 madde islamın temeli olmakla birlikte islamın kuralları 5 ten fazladır

0|0
    0|0
    • Allah'tan baska ilah olmadıgına ikrar edenlerden taguta muhakeme olanlar müşrik olmuslardır cünkü onlar hem Allah'tan baska ilah yoktur dedikleri halde tıpkı mekkel müşrikler gibi gidipp kuran dısı Allah'ın hükümlerinin dısı hükümlere tabii olmuslardır. bu nedenle islamın şartı o saydıklarından fazladır.

• sen benim yazdıklarımı bir daha oku

• Kuranda direk yazmıyor Dinin 5 şartı var diye gelen ayetlerden anlıyoruz biz hemen her ayette namaz ve zekattan bahsedilir hac suresi vardır kurban olayından bahsedilir vede dinin ilk şartı olarakta her ayette Allahın varlığına birliğine iman Peygamber efendimizin onun kulu ve elçisi olduğunu söylememiz gerektiğidir buda şehadettir işte

0|0
    0|0
    • bunları söyleyip baska bicok şarta uymayan kafir dolu ama o nasıl olcak?

• Kardeşim ukalalık yapmak istemiyorum google yazmakla olmaz Kuranı açıp okuyacaksın okuyan biri olarak her ayette namaz ve zekattan bahsediliyor

• tagutu reddette diyor o neden şartta yok diyorum? tağuta giden kafirdir.

Sana indirilene ve senden önce indirilenlere inandıklarını ileri sürenleri görmedin mi? Tâğut'u tanımamaları kendilerine emrolunduğu halde, Tâğut'un önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Halbuki şeytan onları büsbütün saptırmak istiyor. nisa 60

• bir tane eşya alınca kullanma kılavuzu vardır deilmi? hadislarde kuranı kerimin kullanma kılavuzudur bu kadar yeter dağılın

0|0
    0|0
  • 5'e kadar sayabilmişler :D

0|0
    0|1
Yükleniyor...