Kitap okumanın püf noktaları var mıdır?

Sizce kitap okumanın püf noktaları var mıdır?

1) Yatağınızın başucundaki bütün kitapları kaldırın.
2) Kütüphanenizdeki kitapları gözden geçirin.
3) Okuduklarınızı bir yere, okumadıklarınızı bir yere koyun, ayırın.
4) İster kütüphanenizden, ister kitapçıdan 1 tane, ama sadece 1 tane kitap seçin, alın.
5) Seçtiğiniz kitap en ideal kitap olmak zorunda değil. En sevebileceğiniz kitap olsun yeter. En sevdiğiniz alandan, en sevdiğiniz yazardan seçin.
6) Kendinize bir söz verin. Her gün en az 10 sayfa okuyacağım diye. 100 sayfa okumayı hedeflemeyin. Haftada 3 kitap bitireceğim de demeyin. Sadece 10 sayfa. Ama bu söz öyle bir söz olsun ki, ne olursa olsun o 10 sayfayı okuyun. Süreklilik miktardan önemlidir. Sonunda göreceksiniz ki az az başlamışsınız. Pek çok kitap okumuşsunuz.
7) Kendinize kitap okuyabilecek fırsatlar yaratın.
Fırsatlar neler olabilir: Bunlardan sadece birini bile seçseniz yeter.
- Kitabınız hep yanınızda olsun.
- Toplu taşımda okuyabilirsiniz. Otobüs, uçak, dolmuş.
- Beklerken okuyabilirsiniz. Dişçi, görüşme, seyahat Bekleyip de sıkıldığımız pek çok yer var. ( Dizilerin reklam aralarında okusanız bile kaç kitap biter!)

- Akşam çocuğunuzla okuma saati yapın. O henüz okumayı bilmiyor bile olsa, oturun, o resimli kitaplara baksın, siz 10 sayfanızı okuyun. En fazla 15 dakikanızı alır.

- Yatmadan önce okuyun. Uykuya geçişinizi de çok kolaylaştırır.

- Öğle arasında okuyun.

8) Elinizdeki kitabı bitirmeden asla bir başka kitaba geçmeyin. Kitap sizi sarmamış bile olsa yeniden kitap bitirme alışkanlığınızı kazanmanız lazım. Günde sadece 10 sayfa.
9) Okuduğunuz kitap bitmeden yeni bir kitap almayın. Çok sevebileceğiniz bir kitap olsa bile.
10) Kitaplarınızın özetini çıkarmaya çalışmayın. Beğendiğiniz bölümler varsa kurşun kalemle parantez içine alın. Kitabın ilk sayfasına sayfa numarasını yazın. Sonra baktığınızda göz atabilirsiniz.
11) Kendinizce farklı yöntemler keşfedin ve kararlı olun.

1|0
3|2

En İyi Kız Görüşü

• Aynı anda birden çok kitaba devam ediyorum. İş yerinde boşluklardan yararlanmak için öykü kitapları ya da mesleki kitaplarım var.
    Evde yemek temizlik vs yaparken dinlenirken okuduğum şiir kitapları ve elbette işlerimi bitirince akşamları ya da haftasonları okuduğum uzun soluklu kitaplar.

Uzun soluklu kitaplar mutlaka yatağımin basucunda durur.
    Asla hedef koymam.
    Eğer kitabı beğenmediysem, bana verimli olacağını düşünmüyorsam o anda onu bırakır ve kalanını okumam.
    Elimde okunmamış bir sürü güzel kitap da olsa yeni ve güzel bir kitap buldugumda mutlaka onu alırım.
    Kitapların güzel bölümlerini sayfa nunaralarini not alarak yazdığım ve yorumlar yaptığım bir not defterim mevcut. Daha sonra onu okumak, gerekiyorsa kitaba dönmek muthis bir keyif. :)

3|1
    0|0
    • Yazdığınız şeyler ülkemizde sayıları çok az bulunan "iyi okuyucu" olarak tanımlanan insanların özelliklerinden.

Kızlar Ne Diyor 2

• Benim öğüdüm günde 50 sayfa oluyor. Bir de ilk başta sevdikleri tarzdan başlamalarını ya da sürükleyecek kitapları öneririm

0|1
    0|0
  • bir kitabı uzun süre elimde gezdirmekten hoşlanmıyorum,, her gün 10 sayfa okuyup da kafamı vermedikten sonra bir anlamı yok,, bir günümü ayırır, başlar ve bitiririm, kitabı yaşar gibi dolu dolu,,

0|0
    0|0
    • Araştırmalar ise bunun tam tersini söylüyor. Siz bir dizinin bütün bölümlerini bir günde izlerseniz o dizi hakkında pek bir bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Fakat haftada bir gün izlediğiniz bir dizinin ayrıntılıarını daha rahat hatırlayacağınızı düşünüyorum. Yani her gün 10 sayfa okumanın daha çok anlamı var.

Hoşça kalın.

• bana böylesi daha güzel geliyor,, kitap okumakla dizi izlemeyi aynı kefeye koymayalım

Erkekler Ne Diyor 2

• Toplu taşımda okunamaz bence. Beklerken de okunamaz. Ona okuma denmez.

1- Kitabı o durumlarda "zaman öldürme aracı" gibi kullanmış olursun. Kitap kullan-at bir şey olmamalı, sana bir şey kazandırmalı.

2- Toplu taşıma gürültülü bir ortamdır, aklına girmez aslında. Etrafa bakmaktan sıkılanların işidir genelde.

Kitap okumak için sessiz, sakin bir ortam şart. Gerçekten kitap okumak, gerçek kitap okumak için

0|0
    0|0
    • Bu tanımınıza katılmıyorum. Duraklarda kitap okuyarak bir çok şey kazandığımı düşünüyorum arada sıra otobüsü kaçırsam da. Ve benim arkadaşım duraklarda ingilizce kitap okuyarak ingilizcesini çok iyi yere getirmişti. Yani anlaşılacağı üzere kullan-at olmamış oluyor.

İkinicisi evet toplu taşıma araçları gürültü bir ortamdır. İlk başlarda benim de ciddi şekilde etkilendiğim bir problemdi. 40 dakika yol gidiyorum ama okumak istediğimde gürültüden dolayı okuyamıyordum. Ama bunun da çözümü var; klasik müzik dinlemek. En azından bütün sesleri duymuyor sadece müziğin sesini duyuyorsunuz. Şimdi diyeceksiniz ki sesli ortamda kitap mı okunurmuş? Ben de sizi bilimsel araştırmalarda klasik müziğin insanları daha çok motive ettiğini söylemek isterim, eğer inanmazsanız bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Ve bazen çok sessiz ortamlarda bile dikkatimiz toplanmış olmuyor. Bir çok faktör vardır. Vesselam.

• Beyni aynı anda bir sürü "uyarıcı"ya maruz bırakmanın etkili sonuç vereceğini düşünmüyorum. Sizde vermiş olabilir, bende vermemiştir. ÖSS'ye hazırlanırken "tavsiye üzerine" klasik müzik dinlemeye kalktığımda hiçbir şey anlayamaz olmuştum. Çok sesliliğin detaylarına mı kafa yorayım matematiğe mi derken ikilem hep sürmüştür. Formülleriniz her insanda işlev görmüyor diyorum.

Sessiz-sakin ortamlarda, "uyarıcı" sayısı minimuma düştüğünden, öyle ortamı şart koştum. Birçok faktör olduğu konusunda hemfikiriz sadece.

• bende kitap okuma değilde kitap toplama hobisi var dolabımda yüzü geçik kitap var belki 5 tanesini falan anca okumuşumdur bende biriktiriyorum bin tlyi geçmiştir o kitaplara verdiğim paralar. d ama okumuyor

0|0
    0|0
    • Aynı şekilde bir akrabam var. Bir çok yazarla fotoğrafı vardır. Büyük bir kütüphanesi var. Her hafta 10 tane kitap alır. Fakat senede en fazla 5 tane kitap okur. O da en fazla. Yani daha çok fotoğraf çekilmek, ilgi görmek için kitapları meta olarak kullanıyor maalesef. Kitapları ondan okumak için istediğinizde genelde vermiyor. Yani kitapları bir araç değil de bir amaç olarak kullanıyor maalesef. Böyle insanlar toplumumuzda son derece çoğunlukta. İnstagram, twitter, facebook gibi sosyal medyalarda kitap & kahve fotoğraflarını sıkça görürüz.

• ahah :D napalım ya bizde böyleyiz

Yükleniyor...