Friedrich Nietzsche ' nin bu ön yargılarla dolu sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ne zaman dindar bir insanla konuşsam, ellerimi yıkayasım geliyor.

Demiş.

Ne düşünüyorsunuz merak ettim. Bu kadar hammulsuz hoş görüden uzak insanlar da var işte. Bu şekilde düşünen.

0|0
4|17

En İyi Kız Görüşü

• Düşünceye saygı duyarım. Bireylerin seçimleri ve düşünceleri ne kadar ilginç olursa olsun sırf o kanıya inandığından ötürü saygı duyulması gerektiğini düşünürüm ama önyargı dışında. Tek çare hümanizm.

0|0
    0|0
    • Onuda ben beceremiyorum ben. Humanist insanlarin bu cem garipoğluna bakış açısı nedir mesela insan merak ediyor

• Siz de içinizde kendi uyumunuzu bulursunuz umarım.

• Umarim teşekkürler

Erkekler Ne Diyor 17

• o elini yıkıyor ben alkolle dezenfette olmak istiyorum. riyadan hasetten menfaatten kinden ve cehaletten oluşan mikroplar üzerime sıçramasın diye.. ayrıca dindar değilde dinci kavramı daha doğru bir yaklaşım olur nietzsche ninde kasdettiği budur.. çok öyle kendi halinde inanan insana takılacak adam değil onun sorunu dünyayı yaşanmaz hale getirenlerle.

1|3
    0|0
  • Senin o absürd diye tükürdüğün adam, "Ne denli yükselirsek, uçmak nedir bilmeyenlere o denli küçük gözükürüz." gibi cümlelerle binlerce gerçekliği gözler önüne sermiş, farkındalığını yaşamış adamdır.

0|0
    0|0
  • 😊 bu soruma cevabı çok güzel verebilirdim de susuyorum 😊 Nietzsche i tamamen tanımadan fikirlerini bilmeden böyle yorum yapacak insansın 😊 ya da Nietzsche i geçelim x insan olsun 😊

0|0
    1|0
  • Friedrich Nietzsche ' nin hristiyanlık ve dönemin dogmatik zihniyeti, dindarların kişisel egolarına ve menfaatlerine uygun olarak dini kirletmeleri ile söyledikleri " yalan dinin" sözleri kirletmesi hakkında ki tespitleri ve eleştirilerinden biri olabilir.

0|1
    0|0
  • Evet Niçe'yi kötüleyecek kadar ön yargılı, namussuz insanlar da var.

0|0
    1|0
  • bir insan ellerini neden yıkar sorusuna dayalı olarak şu cevap verilir 'kirli olduğu için, dezenfekte etmek için'
    ee peki bir insanın eli neden kirlenir? pis işlerle uğraştığı için. Peki bu nietzche nin uğraştığı pis işin dindar bir adam olduğunu var sayarsak nietzche dini pis buluyordu. Din konusuna el attığını ve kirlendiğini kastediyordu bence. Delirdim galiba :D

0|0
    0|0
  • ateistlerin okuyup havaya girmesine ve kendilerinden kultur fiskiriyormus havasina girmelerine sebep olan yazar.

0|0
    0|1
    • Düşünür :) ama düşünceleri aşırı absürd

• dusuncelerini yaziyor sonucta :D evet iste bu absurdlugu daglara taslara sigdiramayan arastirmaci beyinlere hayret ediyorum

• din teoride iyi ancak insanlar onu yaşamaya kalkınca maalesef sonuç Allah u Ekber diye kafa kesmeye ya da Haçlı seferlerine falan geliyo yani ön yargılı değil bence haklı

0|0
    0|0
  • Filozoflar özgür düşünürler, dinler dogmatik ve sabittir.
    Dindar birisiyle konuşurken dindar sürekli dinimizin emri falan der durur. Dindar birisiyle herhangi bir şey konuşamazsın, birlikte fikir üretemezsin, hayal kuramazsın, ondan bir şey öğrenemezsin. Sanırım bunları kastediyor.

0|0
    0|0
  • Friedrich Nietzsche kimdir? Hangi fikirleri savunduğunu buna dayalı yaptığı metafor ve aforizmaları falan biliyor musun araştırdın mı?

0|0
    0|0
    • Okuldaki gördüğüm felsefe kadar. Düşünceleri aşırı absürd

• God is dead.

0|1
    0|0
  • Kasteddigi dini zorla yaymaya çalışanlar bence

0|0
    0|0
  • Öngörü olması gereken birşey. Şimdi adam haklı değil desem. Haklı l*n

0|1
    0|0
  • işaret ettiği dindar tipler hakkında bende aynısını düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • nietsche nin eskiden papaz olduğunu bilmiyosun herhalde?

0|0
    0|0
    • Hayir

• Mukemmel insan diye bir düşüncesi var bilirsen.

• üstün insan. biliyorum çoğumuz insan olamıyorken nasıl üstün insan olcağız ki? neyse liseli ii geceler.

• Aklında üstü kapalı şey yapmaya çalışmış tutmayın küçük enişteyi ^^

0|0
    0|0
  • Olur öyle şeyler.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Adam Nihilist, ne diyecekti başka, farklı fikirlere saygı duymak lazım, sonuçta sen inanıyorsun diye senin kafanı kesmiyor, sadece hoşlanmıyorum demiş :)

0|0
    0|0
    • Nietzsche nihilist değildir nihilizmi aşmıştır ve aşılması gerektiğini savunur

• Ama aşağılayıcı bir tutum var. Buna kimsenin hakki yok

• Janna: O derece Nihilizmle ilgilenmediğim için bilemiyorum, doğrudur ancak Nihilizm çalışmaları yadsınamaz tabii.

• doğru olabilecek önermedir. zira yıkama, pisliği giderme amaçlıdır ve bahse konu önermedeki yıkama ameliyesinde pislik kişinin kendisinden geldiği için yıkama hissi hiç bitmez.

ayrıca hıristiyanlar için söylüyor bu sözü nietszche.

1|0
    0|1
    • Asigilayici bie tutum var. Bunada kimsenin hakki yok. Beni ilgilendiren hangi dine mensup kisilere soyledigi degil. Sonucta benimle konussada aynisini düşünecekti

• bak şey kendini onun karşısında çok kirli hissetme durumu olabilir.

• doğru demiş

0|0
    0|0
Yükleniyor...