Süperego hakkında bir soru?

Selamlar. Bir sorum var. Freud'un malum "süperego" kavramı var. Yani toplumsal bir olgu olan ve çevrenin bize verdiği bir gerçek. Fakat hiç sosyal bir ortamda olmamış bir insan düşünelim. Bu insan yaşarken bir zaman sonra kendine göre bir değerler sistemi geliştirmeyecek midir. Mesela kendinden zayıfa zarar vermemek gibi. Veya aç olan bir hayvanı doyurmak gibi. Peki bunların kaynağı nedir? Yani Freudien düşünce bunu nasıl açıklar? Çünkü ortada bir süperego yoktur.

0|0
5|2

En İyi Erkek Görüşü

• a sosyal kişiliklerin sosyal ortama girmeme nedeni zaten sosyalleşmenin getirdiği korkudur. Asosyal birinde süper ego buna eşdeğer olarak kuvvetle muhtemel daha fazla olacaktır. hayatı boyunca medeniyet görmemiş birini kastediyorsan onunda illa içinde yaşadığı bir ortam ve geliştirdiği bir süper egosu olacaktır.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Süperego daha çocukluk dönemlerinde temeli atılan bir olgu. Aslında bir nevi çocukluk doneminde ailenin çocuğa doğru ve yanlışı göstererek çocuğun vicdani duygularını oluşturabilme çabaları sonucunda çocuğun ailesinin yapmasını istemediği her hata sonucunda ve ailenin genel yargı ve toplumsal ahlak olarak benimsediği her konuda vicdani duygularından yola çıkarak yanlış yapmasını engelleme çabası. Bir çeşit vicdan oğretme vicdani duyguları aşılayabilme ve suçluluk duygusu kavramını yok etmek için ortaya atılıyor. Yani bunun için kişinin geniş anlamda tabir ettiğimiz bir sosyal ortamda bulunması gerekmiyor aile de en basit sosyal ortam olarak bunun temellerini atıyor.

0|1
    0|0
  • Freuda göre süper ego vicdanı temsil eder. Bir insan toplumdan ne kadar uzak olursa olsun yaşadığı çevrede kendine göre süper ego oluşacaktır. En basitinden 'vicdan' olarak bakılırsa buna bir insanın çevresinde sadece hayvanlar bitkilerde olsa en ilkel koşullarda yaşasa bile vicdanı vardır herhangi bir hayvana karşı ya da bir bitkiye karşı. İnsanın doğasında vardır. Yani ne olursa olsun her insanın süper egosu vardır bence.

0|1
    0|0
  • (Düşünemedi)

0|1
    0|0
  • Okuma yazma bilmeyen Aşık Veysel'in "Hiçbir Türlü Bulamadım Ben Kendimi"şiirinden sonra düşünmeyi bildikten ve vicdan sahibi olduktan sonra her türlü şeyi süper-egosuna yenilmeden yapabileceğini düşünüyorum.
    -Gecen bol olsun.-

0|0
    0|0
  • Sigmund beni bosadigindan beni ilgilenmiyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Freud kim yieaa?

0|0
    0|0
    • Bir adamın ne yediğini anlamak istiyorsan ne sıçtığına bakman yeterlidir sözünden yola çıkarak kanalizasyon çalışmalarına hız vermiş, alt yapı, üst yapıdan daha önemlidir demiş eski bir belediye başkanı.

• Merak etme ben o belediye başkanı boş durmasın surekli çalışsın diye gaste kağıdı attıydım tuvalete ahaha bırak çalışsın eşek.

• Zekana hayran kaldım @OneydiGıııız
      Bunun için çok çabalıyor olmalısın?

Yükleniyor...