Bilgi nedir sizce?

Zeka mıdır, akıl mıdır, cok okumuşluk mudur.. ? Her ne kadar zeka olursa olsun, milyonlarca kitap okumuş olursan ol, bunu bilinçli bir şekilde kullanmayinca bilgi olur mu bu?

0|0
3|15

En İyi Erkek Görüşü

• Bal kız. Doğru söylüyorsun. Ulaşması anlık iş de. "İşleyemedikten/kullanamadıktan" sonra isterse Moskova metrosu kadar derin olsun. İşlemenin gerek şartı da sindirmeye (zamana) çengellidir tabii. (yeter şartlar ile zamanın yanına praksis vb. unsurlar da katılır.)

Bilgi... Türkiye'de para etmeyen şeydir öncelikle. A pardon, yanlış oldu. Para ediyor. Tüketim çağındayız ve "türlü türlü" bilgi (bazısı "dez"-"mis" ön takılı bunların) ustaca pazarlanıyor. Hayatımız, kamu spotu olmuş.

Bilgi için güçtür deniliyor. (Tahakküm amaçlı kullanılışını kastetmiyorum.) Tartışılır. Eski zamanın gerekmedikçe düşünmeyen bilgeleri bir yana. Eğer o "güçlü", bir denizci hikayesi bile anlatamıyor; bir seyahat ertesi izlenimini layıkıyla paylaşamıyor ise... Roka ile dereotunu ayırt edemiyorsa... Güç ile iktidarın ayırdına varmamız gerekir.

10 sene önce bir forumda paylaştığım bilgi içerikli topikler, ağababalarca eleştirilmişti. Eleştiri şu minvaldeydi: "Özümseyen entelekt, bilgi kusmaz."... Yine de ısrarla paylaşımlarıma devam etmiştim.

Bizler, "atılın", harekete geçmeyen eylemin gücüne inanırız. Göstermeden sezdirenlerdedir asıl hikmet, diye düşünürüz. Filmlerde, yakıp yıkan adamdan korkmayız da; kıravatlı bürokrat tipli kötü adamlardan çekiniriz. "Asıl güç onda" deriz. Atıl'da...
    Doğrudur. Bilgim, kutsalımdır deyu yahut başka sebeplerden, paylaşmamayı tercih edenlerdeki aysberg kütlesini burada da görebiliyorum. Ancak "zehabına kapıldıklarımız"ın yanında azdır.

"Paylaşma" kısmına gelirsek...

Bilginin "paylaşıldıkça" değersizleştiğine kanaat getirmiştir kimi zevat.

Evet, bir şeyin bol sürüm tedavülde olması onu değersizleştirir. Ancak kanı kaynayan bir afacana en elverişli firar imkanını da kalabalık bir aile sunar. Kalabalık, yokluğu absorbe/kamufle eder.

Odysseus, kendini sahnede anlatırken başından geçenleri dışarıdan izler gibiydi. Dante'den Joyce'a, "her şey olup bittikten sonra" nükteler katılarak anlatılan yaşamlar, işte ta oraya kökenlenir.

4|3
    0|0
    • "Özümseyen entelekt, bilgi kusmaz." lafı oldukça doğru bulunması gerek aslında. Yersiz bilgi kusumu, ne alakalı biçimde fikir doldurur, ne de amacına ulaşır. Böylesi bir davranış, koyun götlü köylü kesime şatafatlı vecizelerden konuşmaktan çok da farksız değildir benim tarafımdan. Onların bahsettikleri/ele almak istedikleri durumun bu olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan, bilgeliği ellerinde tutanlar, onu her gelen geçen serseme öylece sunmamalı. İnsanın onu alabilmek için hazırlanmış olması gerekir. Yoksa ona yararından çok zararı dokunur.

Üstelik birikimli değerli bilginin bir kriteri olmalı, basitleşmemeli. Bilgiyi arayan insan önce sınanmalı, buna layık olup olmadığı anlaşılmalıdır. Tüm bu tutumlar bir kıskançlık meselesi değil, bilgiye belli düzeylerde birtakım manalar yüklemek, onu yüzeyselleştirmekten korumaktır...

• Belki öyle (hor görme), belki değil. Belki ikisini de içinde barındırıyor; manik-depresif şekilde.
      Aynı çıkmaza sapmışız sizinle meğer :) Sapmaması zor özümseyip düşündüğünde.

Güzeldi gerçekten. İyi geceler.

• Şimdiye kadar sizi (HasandirBenimAdim) farketmemiş olmakla ne ayıp etmişim.. Görüşleriniz için teşekkürler.

Erkekler Ne Diyor 14

• Bilgi; beynin kendi varlığının güvenliği için beş duyu organını kullanarak duyumsadıklarını, önceki tecrübeler süzgecinden geçirdikten sonra elde ettiği kazanımlarıdır bana göre. Bilgi beynin besini/yakıtıdır da bir nevi..

1|0
    0|0
  • insanların bir bölümüne sahip olabileceği diğer bölümlerine de başka insanların sahip olduğu hazinedir. paradan değerli, aşktan daha önemlidir. insanı bir çok sıfata en başta da "kültürel" yönde daha gelişmiş olmasını sağlayan cümle öbeği. sevgi gibidir, paylaştıkça büyür, yayılır ve dağılır.

1|0
    0|0
  • Bilgi bunların hiç birisi değildir. Tıpkı orada kullandığın diğer isimler gibi kendine ait bir özelliği belirtir. Zeka bilgi getirir, akıl kesinlikle bilgi getirmez bilgiyi kullanmayı sağlar, çok okumuşlukta bilgi getirir, bunun yanı sıra yetersiz bir soru olmuş, gezmek, görmek, herhangi bir durumu yaşayarak öğrenmek, işitmek, koklamak, hissetmek... bunun gibi daha nice şey sana bilgi olarak geri döner. Bana aslında bu soruyu sorarken "bilgili olmak" deyimi ile bilgiyi karıştırmışsın gibi geldi.

0|0
    0|0
  • Okuyan, öğrenen, kavrayan bilgilidir.
    Okuyup, öğrendiklerini kavrayan ve bunları değerlendirmesini bilen kişi zekidir.

Akıl sadece araçtır, aracı nasıl kullanırsan öyle işler...

cut.

0|0
    0|0
  • Bilginin çeşidine göre de değişir efem. Kapasite denen şeyi es geçmemek lazım. Soruya gelince adı üstünde bilgi. Kişinin işe yararlılığı başka şeydir. Hey gidi Sherlock hey. Selam edesim geldi.

3|0
    0|1
  • Ruhun cinsiyeti yoktur. Çünkü cinsiyet fiziksel bir olgudur. Ruh ise "Latif" bir varlıktır; Gözle görülmez elle tutulmaz. Yani bir Işığın cinsiyeti olmayacağı gibi.

0|0
    0|0
  • Bilgi benim için bir destekçidir, tavsiyedir. İster sadece okursun ister okumakla beraber hayatınada uygularsın. Diğer soruna gelince kullanmadığın bilgiler zamanla bilinçaltında gizlenir. Ama sen onu çıkartamazsın. Bence kullanılmadığı takdirde bu kişi için bilgi olmaz.

0|0
    0|0
  • Bilgi bilgeliktedir. Kendini bilen farkında olan bildiğini düşündüğü şeyi yaşayan hep öndedir. Bir ekmeğin karnını doyurduğunu bilirsin, ama sana o ekmeği masanın üzerine koy ona bak onu yeme öylece bak dediğimde o tokluk hissini duyabilir misin? o bilgi onu yemediğin sürece ne işe yarar?

0|0
    0|0
  • "Bilgi paylastikca cogalir"
    Okumak yetmez anlatmak gerek, anlatmak yetmez dinleyen gerek, dinleyen yetmez ogrenen tesekkur edip feyz alan insan evladi gerek !.

0|0
    0|0
  • Hayır tabiki olmaz
    Bilgi + tecrübe verim getirir..
    Bilgi isin akademik kısmı , çeşitli yollarla bilgi verileri alınır..
    Bakarak öğrenme
    Okuyarak öğrenme
    Anlatılarak öğrenme
    Model alarak öğrenme
    Deneme yanılma ile öğrenme vsvs

0|0
    0|0
  • bilgi emektir...

0|1
    0|0
    • Canim İsviçreli, adam en son " tek bildigim , hicbir şey bilmedigimdir" falan diyorsa fazla ustelemeyelim bence. Ayni sonuca ulasmisiz gibi geldi.

• Bu siteye bu soru bu saatte ağır gelir işte. Bilgi veridir, doğru ve yanlış kullanımına başka bir isim bulabiliriz. Fayda-zarar gibi

0|0
    0|0
  • her insanın sahip olamadığı özel insanların sahip olabildiği kültürü yansıtan otoriteyi yansıtan bir madde.. soyut.. yazıya dökülürse somut !

0|0
    0|0
  • bılgı hıc bırsey bılmedının gostergesıdır bılgı ole bırsyedır kı ne kadar sey ogrensende hep cahıl oldugunu bılmektır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Hepsidir bence

0|0
    0|0
  • Bilgi en tatli şekilde paraya cevrilebilendir.

0|0
    0|0
  • Kullanmayı bilen için, gerçek bir güçtür. Yoksa bilgi dolu bir robottan farkı olmaz insanın. Gezmek ve görmek yetersizdir. Bilgiyi kalp süzgecinden geçirip insanlara aktarmaktır mühim olan. İnsanlıktır.

2|0
    0|1
Yükleniyor...