Solaklık kusur mudur? Aileler neden çocuklarını sağak yapmaya çalışır?

Solakların beyinleri sağaklarınkinden farklıdır. Yani farklı beyin kürelerini kullanırlar, solaklar sağ beyin küresini sağaklar sol beyin küresini kullanır.

Solak olan biri için saat ters yönde ilerliyordur ve hatta kapı kolları bile yönde duruyordur.

Solak bir cocoğu sağak yapmaya çalışmak çocuğun beynini alt üst eder.

Peki bizim türk aileleri neden solak olan çocuklarını inatla sağak yapmaya çalışır? Solak olmanın ne gibi sakıncası vardır?

Solak olanlar bilir, yazı yazarken veya yemek yerken mutlaka '' aa sen solakmışın '' sorusuyla karşılaşır.

Solaklık bir kusur mudur ki? Neden insanlar bu durumu şaşkınlıkla karşılıyor? Hiç bir solak sağ elini kullanan biri için '' aa sen sağak mıydın'' demez mesela (:

0|0
12|12

En İyi Kız Görüşü

• dini bazı inançların cehaletle birleşmesinden oluşan bir sorundan bahsediyorsun. bildiğim kadarıyla taharetlenirken sol eli kullanmak sünnet kılınmış, bu nedenle yemek yerken vs. sağ eli kullanmak öngörülmüş. zamanla bu durum 'sol el kaka sağ el cici' halini almış müslümanların aklında, sebebini dahi düşünmeden.

benim çevremde de var zoraki sağaklardan birkaç kişi, üzücü bir durum hakikaten...

1|0
    0|1
    • haklisin ama arada bi sol ile devam etmeye inat edenler de cikiyor ben gibi (: yalniz yengem bana sol el ile yemek yemek günah demezdi sol elle yemek yenilmez sen colakmisin sag elle yiceksin derdi mesela (: bi ara (kücükken algilayamiosun bazi seyleri tabi) ben gercekten özürlümüyüm acaba diye düsündügüm bile olmstur (:

• evet solak çocukların bir de o sorunu var. bir arkadaşım çocukluğu boyunca evde sol eli arkadan bağlı şekilde yaşamış mesela, sağ elini kullansın diye. çocuklara eziyet boştan yere, yazık gerçekten...

Erkekler Ne Diyor 12

• Kardeşimin biri solak.Bir başkasının sağ elle yapmakta zorlandığı birşeyi o sol elle zorlanmadan yapıyor :)) Böyle iyi yanlarıda var

0|0
    0|0
  • Kusur değil, alışkanlıktır bildiğin. Aslında iki eli de eşit kullanmayı öğrenmek gerekir. Sağ el kullanımı yaygın olduğundan ve yurdum insanı HER konuda farklıları asimile etmeye çalıştığından yada dışladığından solaklara böyle olur. Bir de çoğu şey çoğunluk için sağ ele göre düzenlenmiştir, bazen can sıkar.. ama bu bir kusur değildir kesinlikle. Solak yada sağlak, eli olduğuna şükretmeli insan. Sadece standarttan farklı diye öyle aa solakmışsın şaşırması oluşuyor insanda..

0|0
    0|0
  • "Sizden biriniz, yiyeceği zaman sağ eliyle yesin, içeceği zaman sağ eliyle içsin Çünkü şeytan sol eliyle yer ve sol eliyle içer"[1] Hadis-i şeriftir bu. Sol el ile yemek yemek gibi daha bir çok Hadisde mevcuttur. Topluma sirayet eden bir durum olduğu için bunu bilen aileler çoçuklarını sağlak olarak alıştırmaya çalışırlar. Bizde de durum böyleydi.

0|0
    0|0
  • solaklar mantığını sağlaklar duygularını kullanır diye duydum

aslında kusur değil... beyin kendini ona göre dizayn ediyor... ben alıştım şahsen solaklara:) ama herbişey sağlaklara göre icat ediliyor bu doğru...

0|0
    0|0
  • ülkedeki hemen herşey sağaklara göre dizayn edildiğinden, biraz sağ kullanmayı öğrenirse fena olmaz. kolçaklı sandalyede sınava girdin ve solaklar düşünülmemiş. ne olacak?

0|0
    0|0
    • solaklar için kolçaklı sıra hep bulunur..

• bazen bulunmayabiliyor ve o sıranın getirilebilmesi için, görevlilere durumun tutanakla tespiti konusunda ısrar etmen gerekebilmekte.

• sevgilim solaktı ama sağ elinide kullanabiliyordu yemek yerken bir iş yaparken falan çıkmaya basladıktan sonra öğrenmiştim solak oldugunu. sag eliyle yazı yazmakta zorlanıyor gelende diger işlerinde sağ elini kullanabiliyordu ama

0|0
    0|0
  • solak olmak güzeldir aslında, ayrıcaklıdır da. Ama neden uğraşırlar sağ elini kolunu bacağını kullandırmaya anlamam.

0|0
    0|0
  • Solaklar değerlidir en çok spor alanında.

0|0
    0|0
  • Aileler neden böyle yapıyor ):

0|0
    0|0
  • cift elliyim asla da sag kullan sadece denmedi bana

0|0
    0|0
  • Aptal oldukları için...

0|0
    2|2
  • Bende solağım ve mutluyum kim ne derse desin

0|0
    0|0
    • bende solakim ama insanlarin sanki uzayli görmüs gibi tepki vermeleri tuhafima gidiyo (:

• Onlar bilmediği için kötü geliyor ama ben seviyorum ya

Kızlar Ne Diyor 11

• Mevaranın dediği şeyler yüzünden birde eskiden (sanırım artık o kadar olmuyor) ilkokul öğretmenleri illa sağ elle yazı yazmayı öğretirlermiş. Sağa alıstrıncada hem sağ hem sol kullanabilir duruma geliyor insan, bu da güzel bir şey aslında.

Ben solakları çok zeki bulurum. Bütün tanıdığım solaklar çok zeki ve çalışkanlardı :) Ve ayrıca solakların sağlakların dünyasına alışarak yaşadıkları için beyinlerinin daha çok çalıştığını düşünüyorum. Bilmiyorum :) Severim solakları :)

0|0
    0|0
    • mevara ben oluyorum heralde :) Güzel nick miş. bunumu kullansam :D

• alisir ama hani insanin bi bos ani olurya? hani bazen insanlar dalginlikla birsey yapr vs neyse fazla uzatmiyayim (: iste o bos anina denk geldiginde bu niye ters böyle diye düsünebiliosun yada saate baktiginda ters yönde gittigini fark edebiliosn (:

• :)) böyle duyunca çok ilginç geliyor gerçekten. Çok solak tanıdığım var akrabalarım ve arkadaşlarımdan. Ama tanıdığım en ilginç solak eski erkek arkadaşımdı. Nerdeyse sağını hiç kullanamayacak kadar solaktı :)

• arkadaşım ben de solağım eskiden neden sağak değilim diye beynimi yerdim ama şimdi pek takmıyorum. hem sağ elimi de çok iyi kullanabiliyorum yazı yazarım sol el yorulunca yemeği de sağla yiyorum. annem de öyle ama küçükken annemi rahmetli anneannem sağla yazmaya zorlardı (rahmetli anneannem de solaktı) annem le anneannem tüm işlerini solla yapar sağla sadece yazarlardı çünkü onların zamanlarında solaklık anormal bişey olarak görülüyordu ama benim solak olduğum ortaya çıktığında annem pek takmadı ben de hep öyle kaldımbenim de eski yaşadığım şehirde büyükler sorardı şaşkınlıkla "aa kızım sen solak mısın?" kıl oluyorum. "yaf arkadaşım körmüsün evet ya öyleyim" diyesim geliyor. ama diğer şehre gelince orda pek takmadılar ayrıca bugüne kadar solak çocuklarını sağak yapmaya çalışan aileye rastlamadım. bu arada ilerde kızım olursa solak olacaksa hiç şaşmam :))

0|0
    0|0
    • bu arada solaklığın nedenlerinden biri anneni kanında bulunan oksijenin azlığı eskiden kusur sayılırdı ama artık hiç kimse böyle düşünmüyor solak-sağak eşit

• cahil insanlarin bu konuda sag dayatmasi yapmasi normalde ama bir ögretmenin bunu yapmasi gercekten vahim.

• o da o kafalardanmış meğer :))

• bende solagım ve cok mutluyum. solak olmanın saglık, sanat ve spor acısından getirdigi buyuk avantajlar var. bana da kızarlardı kucukken ayıplandıgımı dusundugu için annem sureklı sag elinle yemek ye derdi ben inadına yemezdım :)

zekiyiz ya cekemiyorlar yaa :P

1|0
    0|0
  • Eğer müslümansan şöyle açıklıyım; Bir rivayete göre peygamberimiz, ''“Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer.” demiş. Buna göre sağ elle yemek- içmek sünnettir. Eğer alıştırabiliyorsan kendini alıştır, yok olmayacak derecedeyse günah değil de, sağ elle yemenın sevabından mahrum kalırsın sanırım.

1|0
    0|0
  • sol elle yemek yemek gunah derler buyukler ondan sağak olmasnı ısterler . sol elle yapılan seylerın gunah olduğu duşuncesyle öyle derler.

1|0
    0|0
    • Doğuştan gelmez. Israrcıyım bu konuda. Yoksa Eğitimsiz haklı çıkar mazallah :P

• dogustan gelir cünkü solaklar ile sagaklar farkli beyin kürelerini kullanirlar. kücük bi arastirma yapsan ögrenirsin bunu. beynin sag yarim küresi vucudun sol kismini yönetir sol yarim küresi de sol kismi yönetir. dolayisiyla cocuk saskinliktan solak olmaz beyin ile alakali birseydir.

• ben de sağa alıştırılmaya çalışıldım. okulda hocanın söylediklerini yetiştiremezdim. matematik sorularını zor çöerdim. yerken içerken üstüme dökerdim. kendimi beceriksiz ve zavallı hissederdim.

şimdi bazen solu kullanıyorum. ama daha çoook yolu var.

0|0
    0|0
  • sol elimle mouse tutmaktan başka hiçbir şey yapamam ama sol elime çok yatkınım bence güzel bir şey sağlak değilim

0|0
    0|0
  • bence kusur değil...

ben ıkı elımıde kullanırım..

ama sağ elime daha yatkınım..

solaklıkta kötü birşey değil

0|0
    0|0
  • kusur değil fakat dinimizce sağın önemi daha büyük olduğu için:))

0|0
    0|0
  • solaklık bir kusur değildir.aksine çevremde dikkatimi çeken solak olan arkadaşlarım daha zeki:))

0|0
    0|0
    • evet kusur degildir ama bazi insanlar bunu kusurmus gibi gösterebiliyor. mesela bana bir teyze '' aa sol elle yemek yenir mi ayip'' demisti ((:

• yok ama yasli teyzeleri ben aslinda cok sevimli buluyorum ya onlara da öyle ögretilmis o da kendince baskasini uyarip iyilik yapiyor (: ama daha genc olanlarin sorulari daha tuhafima gidio.

• yaşlı teyzelerin bu yorumları konusunda pekkomik arkadaşımıza katılıyorum onlara öyle öğretilmiş

• Bende solağımm. 1.sınıfta öğretmenim 3 kere sağ elime vermiş kalemi inatla sola alınca bıraktı. Solakların daha zeki olduğu söylenir..

0|0
    0|0
Yükleniyor...