Azerice ve Azerbaycanca , Azeri ve Azerbaycanlı , hangisi doğru? Lütfen bir okuyunuz?

Çoğu zaman Türkiyede yaşayan Türk kardeşlerimiz bize Azeri , dilimize ise Azerice diye hitap ediyorlar , amma ancak ve lakin :
Bizim dilimiz "Azerice" değil , bizim dilimiz Azerbaycanca - veya Azerbaycan Türkcesi.
Milletimizde Azeri değil , nede Azerbaycanlı değil.
Azeri diye bir millet var evet , İranda sayısı çok az olan pehleviceye (farscanın bir lehcesi) yakın konuşan etnik bir grup (yani isim benzerliği )
Azerbaycanlı diye bir millet yok ama , Azerbaycan bir bölge adı. Azerbaycanda yaşayan milletler ise ekseri Türk , sonra Lezgi var , Talış , Yahudi , Tat ve s.
Milletin ekseriyeti Türk ve dilimizde türkce :)
Bunlara dikkat ederseniz seviniriz )

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 1

• azerbaycanlı arkadaşlarım alıınmasın ama bizim dilimizde azeri olarak kalmış bunlar neden hep karşı çıkar anlamıyorum biz bu kelimeyi kullanarak size hakaret etmiyoruz iranlılardan da bahsetmiyoruz neyin tribine giriyorsunuz

0|0
    0|0
    • Sebebini yukarıda yazdım bir zahmet okuyuver , biz Azeri değiliz. Ve farslarıda sevmeyiz. Siz ise bize farslarla akraba olan bir milletin adını takıyorsunuz. Biz size Türk yerine "Tür" veya "Türkiy" felan dersek ama Türk kastedersek ne düşünürsün?
      Bizim milletimiz Türk , Azeri değil.
      Kafkasya Türküyüz

• konu nereye geldi :D

• senin yuzunden )

Erkekler Ne Diyor 1

• takma kafana bunları dostum yabancılarda Türkiye ye Turkey diyor

1|0
    0|0
    • Biz yabancı değiliz , soyumuz bir kardeş
      Biz yad deyilik , soyumuz birdir qardaş
      Sizin ve bizim aramızdaki fark bu iki cümle arasındaki kadar

• Kardeşim ben kötü bir şeydir demiyorumki , sadece her kese kendi ismi ile hitap edilmesini istiyorum ve en doğal hakkım bu benim , bizim.
      Nasılki sen Türk isen , bende Türküm. Sana şimdi ben Arap desem , herhalde hoşuna gitmez. Bu "arap" sözünün kötü bir anlama geldiğinden değil , sebep - Çünkü sen arap değilsin - bu kadar basit :)

• bende kötü bişey demiyorum hatta sana ve size azeri bile demedim. azeri kelimesinin türkçede kötü bir anlam taşımadığını sizin oralılara denildiğini söyledim. ve şuda varki türkçede azeri diye bir kelime var kullanılıyor. siz beğenmiyorsunuz diye değiştirilemez çünkü bu bir türkçe kelimedir. azerbeycan kelimesi olupta türkiyede kullanılan bir kelime varsa değiştirelim

Yükleniyor...