Ayasofya cami olarak mı kullanılmalı yoksa müze olarak mı?

Yazı hakkında ne dusunuyorsunuz?
Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya camiine çok önem verir. Yıllarca bakım onarım görmeyen, bakımsızlıktan adeta harabeye dönen Ayasofya'nın imarı ile yakından ilgilenir. Gerekli bakım onarımlar yapılarak Ayasofya kısa sürede mamur hale getirilir.
Fetih'den sonra, savaş hukukuna göre ganimet olarak Fatih'in şahsi mülkü haline gelen ve mal sahibi (Fatih) tarafından cami olarak vakfedilen Ayasofya hakkında , Fatih Sultan Mehmet'in kayda değer bir hassasiyeti vardır.
Evliyaullahtan olduğu bilinen Fatih Sultan Mehmet Hazretleri, şahsi vakfı olan Ayasofya Camiinin 20. yüzyılda ibadete kapatılacağını hissetmiş olmalıki, Ayasofya Camii vakıf senedinin sonuna ilginç bir not eklemiştir. Ayasofya Camii vakıf senedinde vakıf sahibi Fatih Sultan Mehmet şöyle demektedir:
İşte bu benim Ayasofya vakfiyem dolayısıyla kim bu Ayasofya'yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tecile koşarsa, fasit veya fasık teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisinin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederse,
Aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camiilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek mütevelli hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterine kaydeder veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse
İfade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar!
Bu sebeple bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah'ın, Peygamber'in, meleklerin bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene olacaktır Allah'ın azabı onlaradır Allah İşitendir, Bilendir
(Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)

• Müze
    51% (40)40% (31)46% (71)Oy Ver
  • Camii
    49% (39)60% (46)54% (85)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:

0|0
20|20

En İyi Erkek Görüşü

• İstanbul'u kim feth etti? Osmanlı Devleti. Fatih Sultan Ayasoyfayı en doğal hakkı ile Camii yaptı ve vakfiye hazırlattı, içeriğini biliyorsunuzdur anlatmaya gerek yok. Bu vakfiye bozulamaz ama bir şekilde bozulmuş torunları olarak Türkiye'deki kardeşlerimin bu vakfiyeyi tekrar yerine getirmeleri gerekir ve atalarına bu torunları olarak en büyük borçlarından biridir. Burada ki hristiyanlar bile müze olmasına şaşırıyorlar. Kayıtsız şartsız Camii olarak ibadete açılmalı.

0|5
    0|1

Kızlar Ne Diyor 20

• Fatih Sultan Mehmet Hayranıyım Müze Olamayacak Kadar Tarihi ve Anlamlı bir yer.. Hem Avrupa KArşısındki Ezikliğimiiz Perçinliyo orası.. CAmi olursa... iyi olur diye düşünüyom :CSAd

1|5
    1|1
  • Cami olark kullanılacak inş

2|5
    1|0
  • Yani atatürk, fatih sultan memonun vasiyetini sallamadığı için lanetlendi falan mı diyorsun?

Saçma. Müze olarak kalmalı çünkü gerçekten turistlerin en çok ilgisini çeken baş yerlerden biridir ayasofya. Ki turistler, ülkelerin ekonomisi açısından gerçekten büyük piyonlardır.

0|1
    0|2
  • İNSAN SEVDİĞİNİ HİÇ MÜZER Mİ?

Tabiki Camii.

1|5
    2|1
  • Camii

0|4
    0|0
  • Cami olarak kullanılsın

0|5
    2|1
  • Müze olarak kalmalı kesinlikle çünkü Ayasofya yalnızca Müslümanlar için değil Ortodokslar için de, hatta daha da, önemliydi. Tarihe tanıklık etmiş bu mimari eser dünyaya mal edilmeli.

2|2
    1|5
  • camii

0|4
    1|1
  • Müze demiştim de yazıyı görünce bilemedim.

0|1
    0|2
  • müze olarak kalmalı

2|1
    1|6
  • Müze.
    Yeterince cami var onlar hele bir dolsun.

0|1
    2|5
  • müze

1|1
    1|6
  • Yeterince cami var zaten

0|0
    3|6
  • Müze

0|1
    0|1
  • Müze

0|1
    0|1
  • Müze olarak kalsın.. bu şekilde daha çok dolar. Cami olursa kimse gitmez..

0|1
    2|4
  • Muzeli cami olsun bence

0|0
    0|0
  • Camii

0|0
    0|0
  • Camii

0|1
    0|0
  • Cami olmalı

0|5
    1|1

Erkekler Ne Diyor 19

• Yazının orjinal metni var mıdır? Yani internette dolanan asparagaslara benziyorda...

ayasofya Eski bir katedraldir aslında Hatta dünyanın en eski katedralidir. Türkler kadar hristiyanlarda çok değer verirler..
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayasofya

Yani kısaca yazınızın asparagas olması Ayasofyanın 1453te harabe olması değildir. Ayasofyanın ihtişamından etkilenirde orayı camiye çevirir Fatih sultan mehmet..

Aslında bunun mesajıda nettir, "En eski klisenizi müslüman yaptığımız gibi tüm dünyayıda müslüman yapacağız"

3|1
    1|1
  • İlk olarak 1990 yılında gitmiştim. Balkon katında gezerken turist bir kadın gördüm, bacağını ayırmış çişini yapıyordu. Saygısız ahlaksız şerefsiz gavur. Ulan 24 senedir gözümün önünden gitmiyor.
    Cami olmazsa böyle oluyor işte.

0|2
    0|0
    • kanka müzeye işeyen camiye de işer şimdi. Hem çok küçükkene ben çamide işemiştim. Teravih namazında :(

• @İsviçreliii evet ben de küçükken yaptım. Hatta sçmıştım. Yani böyle patır patır. O başka bu başka. Bununki kutsalliga saygısızlık. Bizimki kötü niyetli değil, çocukluk hali.
      Fakat vakfiyesine uygun amaçla kullanılmaması kesinlikle vakfiyenin sahibine hurmetsizliktir. Çünkü adam fethediyor ve nesillere miras bırakıyor. Ayasofya ganimet malıdır. Bütün ümmet in hakkıdır.

• Kilise olarak kalsa da işeyemezdi. Bence o o* müzelere işiyor.

• Cami olmalı

1|4
    1|1
  • Niye kiliseye çevrilmesi yok şıklarda. Yapının aslı kilise. Herhangi bir ibadethaneyi bozmak, ya da camiye çevirmek filan islam geleneğinde de olan bir şey değil. İnsani bir davranış da değil. Balkanları geri verdiğimizde oradaki camilerin kiliseye çevrilmesi bir şey yani. Gerçi kimini tahrip ettiler de o onların öküzlüğü.

Şimdi kilise de olamaz tabi. Üzerine bir dünya islam dokusu eklendi. En temizi müze olarak kalması. Ayrı bir havası var zaten şuan. Çok cami isteyen, iki adım daha gidip sultanahmete gitsin. Sanki cami sıkıntısı çekiyoruz.

0|0
    0|2
    • Kanka mesele cami yokluğu veya fazlalığı değil. Vakfedilmistir. Vakfın amacına uygun kullanılması gerekir. Şimdi sen zengin olsan , malını mülkunu vakfedip desen ki; "bütün paramı ve malimi öğrencilere burs olarak verin" desen, devlet de bu parayla memur maaşlarını ödese olur mu.

• Camii olmalı...

0|4
    0|0
  • Evet çok namaz kılan bir milletimiz var ya hani Sultan Ahmet'i, Eyüp Camii'ni doldurduk sıra geldi güzelim müzeyi camiye çevirip içini tıka basa doldurmaya. Yapmayın gözünüzü seveyim kime güç gösterisi yapıyorsunuz.

0|2
    0|4
  • saçma bir tanrıyı inanan biri değilim lakin olaya tarihi ve politik olarak bakarsak ayasofyanın cami olarak ibadete devam etmesi doğu için batıya açık ve net zafer sembolüdür... eyyübinin kudusü geri alması kadar önemli bir vizyonu ve sembölüdür şimdi onu müze olarak bırakılması bu büyük zaferin gölgelenmesi ve bağımsız bir devlet imajının balondan olduğunun göstergesidir bana göre..

0|1
    0|0
  • yeterince cami var demek kadar saçma bir cümle olamaz ayasofyanın manevi bir kimliği var muhteşem bir mimarisi var Fatih Sultan Mehmet' in sözü var bu camiyi kapatana lanet olsun diye siz mahalle aralarında ki camilerle ayasofyayı bir tutyorsunuz pes diyorum size.

0|1
    0|1
  • Müze

0|0
    0|5
  • Camii

0|1
    0|0
  • ibadet için muazzam bir tarihe sahip dünyanın görmesi gereken de bir güzelliğe sahip bu sorular delirtiyor beni yazı tura atalım hangisi çıkarsa onu seçelim :D

0|1
    0|0
  • Ayasofyamiz kesinlikle cami olmalidir

0|2
    0|0
  • müze de değil, aslına uygun olmalı. yani kilise olarak. dinsel mekanları aslına uygun kullanılması daha anlamlıdır. aksi saygısızlıktır.

1|0
    0|2
  • Müze olarak kullanılması bana göre daha uygundur. Hem yeterince camiinin oluşu, hem Ayasofya'nın görev süresinin dolduğunu düşünüyor olmam, hem de bu ibadethanenin sadece müslümanlar için önem taşımadığını düşündüğüm için bu kanıya varıyorum.

0|0
    0|2
  • Camiye giden çok var ya bunu da cami yapsınlar. Camiler bomboş namaz vakitlerinde.

0|0
    0|5
  • Müze olarak kalmali

0|0
    0|5
  • sırf turist almak için koskoca camiyi müzeye çevirmekk mantıksız.. insan insan olsun

0|1
    0|0
  • Muze tabikide

0|0
    0|1
  • biz yapmadık etmedik bizim yaptığımız mükemmel camiler varken ne bu ayasofya sevdası sizde , sırf muhalefetinizden eskileri bir eleştireceksiniz ya sizin amacınız başka başka dünyanın her yeri ibadethane istediğin her yerde namaz kılabilirsin ama yok sizin zihniyet eskilere karşı bir galibiyet bu uğurda dini acımadan kullanırsınız ve kullandınız sonuç ülke böyle berbat bir hal aldı

0|0
    0|3
Yükleniyor...