Shutter Island'ın sonunu nasıl yorumluyorsunuz?

Zindan adası filminin sonunu nasıl yorumluyorsunuz? Sizce teddy gerçekten deli miydi? Yoksa oradakiler mi delirtmeye çalışıyorlardı? Sebepleriyle birlikte yazarsanız..

0|0
2|14

En İyi Erkek Görüşü

• Zindan Adası’nda konu son ana kadar izleyicinin önüne bir yem gibi atılmıyor. Gizem filmin doruk noktasına kadar korunuyor. Sinemaseverin sorgulaması, olayların ve karakterlerin esrarını anlaması isteniyor.

Uyarlamada eski bir asker olan Teddy’nin geride bıraktığı hayatından izlere yer veriliyor. Somutlamak gerekirse Dedektif Teddy Daniels’in Dr. Naehring’le görüşmesi esnasında pikapta modernist bestecilerinden Gustav Mahler’in müziği çalar. Bu müzik onu savaştaki Yahudi esir kampına götürür. Yaralı bir Nazi subayı da aynı müziği dinliyor. Dışarıda karlar altında donmuş Yahudi ölüleri. Dedektifin beynini kuşatan bir şey daha var, o da karısı Dolores’in ölümü. Teddy Daniels, karısını evde yakarak öldüren Leaddis’in de bu adada olduğu kanısındadır.

Kuşkuları ve araştırmaları ışığında sözde Rachel’a ulaşan Daniels, Leaddis’i ararken, bir zamanlar tutukladığı George Noyce’u görür, hücrelerden birinde. Noyce’un anlattıkları ışığında da Leaddis’i bulmayı ümit etmektedir.

Romanı okumayan bir izleyici, ilk etapta konuyu cinayetler ve faillerinin gizemli bir biçimde kayboluşuna dayandırıyorlar. Ayrıca soruların cevabını kahramanımız Dedektif Daniels’ta aramak yerine ada hapishanesinde arıyorlar. Ancak olanlar olduğu gibi görünenler de göründüğü gibi değildir. Aslında her şey Teddy’nin kurgusu olup geçmişinin bir reddi, mantığa bürünmesinden ibarettir.

ALıntı...

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 13

• Çok oldu izleyeli. Çok üstüne düşünmedim lakin eğer deliyse, her seferinde başa sarıyorlar demektir. Kimse bununla uğraşmaz, saçma olurdu.

0|0
    0|0
  • Ben o filmin fragmanını beğemmeyip te izlememiştim, sonu böyle tartışmalı ise izlemem lazım o zaman :)

0|0
    0|0
  • Bence ordakiler delirtmeye çalıştı bence . çünkü ordaki deneyleri saklamaya çalışıyolardı ve o adadaki tedavinin işe yaradığını göstermek için sahte evraklarla o polisi tanımayanları kandırıp sonra tedavi edildiğine inandırmaya çalışmaları gerekiodu. Tamamen deli olmayan birini delirtmeye çalışmışlar bence zaten en son arkadaşına bu adadan kaçmamız gerekio dedi v numara yaptı bence teddy de farkında onların onun beynini yıkamaya çalışıklarının ..

0|0
    0|0
  • Evet deliydi ve filmin sonunda iyileşiyo fakat bunu gizliyo yani iyileştiğini. filmin sonunda ortağı da anlıyodu iyileştiğini ama o da çaktırmıyodu.

0|0
    0|0
  • daha dvd'sini almadım maalesef .

0|0
    0|0
  • Kiz arkadasimla izledim ayriliyorduk valla yok deliydi sonradan oldu. aman bee cehenneme delirsin insallah filmi izledigimden cok yorumunu okudum.

0|0
    0|0
  • Ya arkadas kafanız basmadımı adam Bıldıgın kırık kendı yazıyor kendı oynuyor fılm sonundada uyutuluyor. Izledıgınız fılm son sansını ızledınız ondanda gecemedı Son sahnede ıgneyı yedı. ADAM DELI.

0|0
    0|0
  • Üzerinde 2 saate yakın tartıştık. Bir sonuca varamadık film bittikten sonra. Buradaki cevaplara bakayım bir de :))

0|0
    0|0
  • her ne kadar izleyeli uzun zaman geçsede ben doktordan şüphelenmiştim.başarılı bir kurguydu ve teddy deliydi.

0|0
    0|0
  • çok güzel fim... ben başta deli olduğunu düşünmemiştim ama finalde anladım ki deli.

0|0
    0|0
  • ;) Yazık sana dıyorum ve susuyorum :D

0|0
    1|0
  • bence teddy salağa yatıodu..

0|0
    0|1
  • yorumlamıyoruz izledik geçti gitti

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bence adam gayet akıllı. neden mi? son sahnede doktor olduğunu iddia eden adamla konuşurken anlaşıldı orda reddetti bir önceki gün söylediklerini burası beni huzursuz ediyo dedi hatta. doktor da biz onlardan daha akıllıyız dimi dedi bir önceki günde neden öyle yaptı? mecburen onların istediği cevapları verdi çünkü henüz kararını vermemişti ama son gün dediği gibi iyi biri olarak ölmeyi tercih etti aslında. O son sahnede doktor başını hayır manasında salladı çünkü edvartın ikna olmadığını ve başlarına iş açacaklarını düşündü. Eger edvart hastaysa neden o kadar hastaya bakmasına izin verdiler onlar da mı halüsinasyondu. Ve filmin ilk sahnelerinde chuck ona kendi patron diye hitap etti. Deli olsaydı edvart önce derdi oda kendisine güvensin diye oyunmuş gibi devam ettirirdi. Hapishanedeki adamında dediği gibi edvart onların oyununu bozacağı için herşey edvart için düzenlenmişti. Mağaradaki kadında doğruları söylüyordu.

0|0
    0|1
    • Ama mağaradaki kadın aslında hemşire çünki sondan önceki sahnede geldi (Hemşire olarak)

• fena spoiler oluyor ama

0|1
    0|0
Yükleniyor...