Türban hakkındaki düşünceleriniz neler ?

Türban hakkında neler düşünüyorsunuz. Sizce Türban ne ifade ediyor?

0|0
21|24

En İyi Erkek Görüşü

• Türban kavramını Türkiye'ye eski YÖK başkanı İhsan Doğramacı getirmiştir. 1980'li yıllarda Kenan Evren'le kafa kafaya verip başörtüsü yerine ne getirebiliriz diye düşünmüşler ve Fransa'dan türbanı ithal etmişlerdir Doğramacı "Birisi saçının görünmemesini istiyorsa ve bunu medeni olarak yapıyorsa bence ona yasak yok." Sonrasında "Başörtüsü yerine çağdaş bir biçimde bağlanmış türbanla öğrenciler üniversitelere girebilirler." demiştir.

Şahsen bir önyargım ya da sempatim yok. Önemli olan başın kapatılması, saçın örtülmesidir. Kimisi bunu türbanla yapar, kimisi başörtüsüyle, kimisi tülbentle, kimisi de boneyle.

3|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 23

• dini türban üzerinden istismar edenlerin ALLAH bin belasını versin.

8|4
    0|2
  • Çeşit çeşit renkleri var.

7|0
    0|1
  • türban değilde başörtüsü diyelim ayetlerlede sabit olup Allahın emridir müslüman kadınların başını örtmesidir oda düzgün bi şekilde bazıları gibi şov süs amaçlı değil

7|1
    1|0
  • türk kadının türban takması dinden daha çok gelenekle ilgisi vardır.

7|0
    3|2
    • O izlenimi verdiler..

• annesi açık olupta kendisi kapalı olanlara bu sözüm geçerli değildir. ama kapalıların %90 ya annesi kapalı olduğu için kapalılar yada aile baskısı

• Gerçek kapalılara (kendi isteğiyle) saygım sonsuz...

• Üzerinden en çok siyaset yapılan,çeşitli bağlama şekilleri olan,yeni tesettürlü kızlarımızın dar pantolon,dar tshirt,makyaj üçlüsüyle kombin ettiği,inandığı için takanla şekil için takanın iyice birbirine karıştığı bişeydir türban.

4|0
    0|1
  • nasıl bilgi verilmemiş yahu hazretin eşlerine özel ayet bile inmiş :/

Tahrim 66/5. Ey Peygamber’in eşleri! Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona; sizden daha iyi olan, kendini Allah’a veren, inanan, boyun eğen, tevbe eden, kulluk eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

3|1
    0|1
    • saç nerde burda?

• Ayağınızı denk alın ne demek? Allah senin gözünde nasıl birisi? Benim Allaha olan inancım tam ve söylediği emrettiği her şey bizim iyiliğimiz için bütün bunlar sadece emir değil içinde iyilik var. Oruç tutmak sabretmeyi, aç kalmayı öğretir insana, namaz kılmak huzur verir işin rast gider bilimsel olarakta açıklanmışki sürekli aynı duayı okumak zihin açıyormuş unutkanlıgı azaltıyomuş. Allahın emirlerine uymaya çalışan birisiyim kendim için.. Allah bize yol gösteririr...

• amin, ne diyim :/

• Türban üzerinden siyaset yaparak , her açılışta bismillah çekerek dini istismar eden o kadar deyuuz var ki insanı dinden sogutuyorlar.Bizim millet de din iman lafı duydumu hemen yelkenleri indiriyor ondandır oyların %50 snin gitmesi..

5|1
    0|2
  • Bir insan türban takıyorsa dinin bütün gereksinimlerini yerine getirmeli.

3|0
    0|1
    • İşte o tüm gereksinimlerini yerine getirenlere o kadar saygı duyuyorum ki.. Bazen de özeniyorum hatta..

• başörtüsü farzdır allahın emridir bundan rahatsız olan münafıktır bu kadar basit en komik olanda yok siyasete alet ediyolar bla bla bla :) madem o kadar denge unsurunu dusunuyorsunuz amerıcan ıngılız bayraklarını tısort olarak gıyenlere sesınızı nıye cıkrmyosunuz pkk renklerı ıle dolasanlara neden ses cıkarmıyorsunuz o zaman demokrası aklınıza gelıyo gecın bunları ıslamı sımge sızı rahatsız edıyo ama allahda sızı rahatsız edecek merak etmeyın

2|1
    3|0
    • Sen kimsinki insanları münafık diye yargılıyorsun? Şunu idrak et önce baş örtüsü ayrıdır, kafaya takılan rengarenk kıyafete göre takılan ayrıdır!

• cevaplayan benim gerçekten kapananlara lafım olamaz anlamadan konuşma!

• renklı turban takan sahtedenmı kapanmıs oluyo, onlarda genc ve guzellıklerıne onem verıyorlar hoslarına gıdıyor demekkı allahın emrını yerıne getırırken kendı zevklerınıde eklıyorlar ustune ne var bunda bır baskasının gıydıgı kıyafetı elestıreceksenız mını etek gıyenlerı elestırın et pazarına döndü ortalık

• "Türbanlı gelinbaşı rahibe duvak"

gibi yerlere gelmiş.Düşüncem pek yok.Sadece ninelerimizin taktığı baş örtüsüne "moda" adı altında dinimize zarar veren bir örtü.Bunu savunan Yaşar Nuri hocamız var.Rahibe kıyafetidir türban der.Hakketende benziyor.Yanlışda bişi demek istemiyorum.Gerçekden başörtüsü takmak isteyen ninelerimizin taktığı başörtüsünü taksın.Ne oldu eski diye hakirmi gördünüz?Sünnet diyenlerde var.Gelenek diyenlerde var.Ama düşündüğüm şu ki Atatürk"dinimiz herşekilde ilkelerimize uyan mükemmel bir dindir."demiştir.Bundan doğru kılık kıyafeti getirmiştir.Ardından bir hoca ile konuşup niyetin önemini anlatmıştır.Bundan yola çıkarak da olsa birşey diyemiyorum.Çünkü hocalar bile çözememiş.Kimi farz kimisi sünnet diyor.Belki önceden çözülmüş bir mevzuydu ki tekrar gündeme geldi.Yaşar Nuri hocanın dediği gibi "ısıtıp ısıtıp tekrar önümüze getiriyorlar" belkide.Bilemiyorum.

Ama gördüğüm kadarıyla gerçekden rahibe kıyafetine yakın.Gelinliklere bile türbandan bir tarz yaratıp rahibe duvak falan diyorlar."Başka dinin kıyafetine hayranlık duymak"(Hristiyanlığın Rahip kıyafeti gibi) gibi birşey oluyor.Yaşar hoca dediğinde googleden bakmıştım.O zamandan bilgim bunlar.Gene de diyebileceğim tek şey.Niyet önemlidir,inanmak önemlidir,farzları uygulamak önemlidir,müslümanım diyebilmek önemlidir.Kitabımızı koşulsuz bilmek ve uygulamak önemlidir.Unutmayın."Dinimiz her 6(laiklik,devletçilik,milliyetçilik,halkçılık,cumhuriyetçilik,inkılapçılık) ilkemize uyan mükemmel bir dindir."

0|1
    0|1
  • mahrem yerlerinizi örtün demiş ama her şey kur'an-ı kerimde aramak gerek hadisler var onlarada bakmak lazım kur'an-ı kerimde 5 vakit namaz kılın demiyor sadece namaz kılın diyor ama ne şekilde nasıl kılınacagını söylemiyor bu konuda hadislere uyuyoruz

1|2
    0|0
  • Takana da takmayanada saygiliyim ama dikte eden turbani kullanan alti kerane ustu mekke olan cemaat kopeklerine sabah aksam sektiriyorum

1|4
    0|1
  • Evet, Kur'an da öyle demedi. Çok daha fazlası yazıyor .

Nur Suresi 31. Ayet: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları(eller ve yüzleri) müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine kadar örtsünler.

Gayet açık değil mi ?

2|1
    2|2
    • parantez içindeki kısımlar kuranda yazmaz meal yazan kişilerin kendi yorumlarıdır. yanlışsam düzelt

• arkadaşım bak sen yanlıs düsünüyorsun bacakla saç aynımı ya sen bir mini etekli kıza bak bide sadece saçı gözüken saç tahrik edermi abi ya bacak tahrik eder peki sunada cevap ver türban ne için takıyorlar erkeklerin dikkatini cekmemek icin dimi? peki türbanı takıp kactane makyaj yapmayan kız var altına dar pantolanlar dar switler bunlar ney bunlarıda acıklar süvari kardesim

• @Strnam1 kardeşim, şu kadınların makyajından söz etmiyoruz ki. Kadınların sokağa çıkarken makyaj yapmaları haramdır. İster türbanlı olsun ister açık olsun farketmez. Mesele kadınların türban takmasıdır. Sadece saçını değil, her yerini kapatacak sevgili kardeşim. Anlaşılmıştır umarım

• öyle bir sorun yook, sadece gündemden düşün medyatiklerin tekrar hatırlanmak için kullandikari en basit yöntem bu takılma yani fazla.

1|2
    0|0
  • Türban hakkında söyleyeceğim tek şey; çok saçma bir şey!

5|3
    4|4
  • Nur Suresi 31. Ayet: Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları(eller ve yüzleri) müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine kadar örtsünler.

Yakalarına kadar denilerek kastedileni anlamıyorsan malsın. NET !

Gizli sormuşun ama gizli cevaplamayalım !

KORKAK

2|1
    4|3
    • neden caniymişim gibi davranıyosun bana ve öfkelisin? Yakalarına kadar ört deyince saçın görünmeyecek mi anlıyosun sen? Saç nerde burda saç? düzgün konuş benimle!

• Kökten dinciye bak dinciy!. Burda saçla ilgili hic bir ifade gecmiyor. Dini kafanıza göre degistirmeye calismayin artık yeter. Suanda bu yaptıgın canım Kuran'ı degistirmektir. Kuran Yoruma açıktır. Eger sen onu belli kalıplar icine sokarsan allaha şirk koşmuş olursun. Dine el sürmenin cezasını biliyorsundur heralde. Bu dunyada, öteki dunyada rahat etmek icin yaşadığın zevklerden arınmış muhafazakar hayatı boşuna yaşamış olursun.

• tamam dostuum sen bildiğinni oku. git istediğin kadar iç götünü başını açan kızlara bak ok uçkurunun peşinde koş. kuranda bunlar günah değil sana göre. kuran yoruma açıksa ateistlerin dediklerine de inan sen ok. onların yorumları tam senlik

• Mahrem yerleri kapatmayı ifade ediyor.

2|1
    6|1
    • Kirpik ve kaşları da kapatmalı tabi.. Oralar da mahrem, onlar da tüy ve kıl ya..

• Türban takmak mahrem yerleri kapamaya yetmez diyor Hayal hanım, kara çarşaf giyin diyor

• Senin amacın ortalığı karıştırmak anlaşıldı.

• Ayrıca her sey türbanla bitmiyor.. Üstü mekke altı paris olan cok kisi bilirim..

2|2
    1|1
  • Samimiyetle türban takıp onun hakkını veren kızlarımız candır ! :)

2|1
    1|1
    • Ama kuranda türban geçmiyor ben bunu söylemeye çalışıyorum sadece yakanıza doğru baş örtünüzü örtünün diyor...

• cevabını net bilmiyorum araştırıyorum okuyorum Kuranda türban diye bir şey yok ki sen bunu cümle içinde kullanmışsın. Yok öyle bir şey yok saç telin gözükmesin kapat derdi direk o zaman...

• Kuranda söylenen yerleri kapatman gerektiği yazıyor. Bazı şeylere koyun gibi atlanıyor ama bu öyle değil kurcalasanda çıkmaz bişey varacağın yer kapatman gerektiği !

• Türban insanın kendine yakışanı giymesidir.

1|0
    1|0
  • bende türbana karsıyı dini kullanıyorlar ama takan hakkındada kötü düsünmem onun kendi kararı kişisel özgürlüğü saygı duyarım

1|0
    0|0
    • ben de saygı duyuyorum ve kişiliğiyle karekteriyle alakalı hiç bir yorum yapmıyorum yada ona göre arkadaş seçmiyorum sadece anlamaya çalışıyorum ama bazıları sayesinde dinsizde olduk.

• sorun değilde olan bana olucak simdi -- ler yağıcak :D

• bunda eksilencek bişey yokki saygı duyuyorsun sevmesende;)

• bence daha iyi bililenmelisin iyi arastır

0|0
    0|0
  • Türban dini bir kıyafettir. ta Fas'tan Çin seddine kadar olan tüm İslam dünyasında kadınların genel kıyafetidir. Fakat ülkemizde İslama çeşitli sebeplerden ötürü düşmanlık besleyenler, İslama Türban üzerinden saldırıyorlar. Türbana saldırırken gayet iyi biliyorlar ki bu saldırı dinedir. kendilerince Türbana değşik yakıştırmalar yapıyorlar...

2|3
    5|1
    • Bazıları dini siyasete alet ettiği için olabilir mi?

• Kendini küçülttün. Önce ortaya bir yalan atıyor, sonra kendinizi inandırıyor, sonra bizim inanmamızı bekliyorsunuz. Hacı Bektaşı Veli Hazretleri Sünnidir, ve sünni bekataşi tarikatının kurucusudur. Bak Alevi, herkesi yalancı ve iftiracı sanıyorsunuz. Herkesi kendiniz gibi sanmayın. Yazdıklarının arasında hakaretler de var. ama o sözlerde kendi kişiliğini eleveriyor. Bana söyleyecek hiç bir sözün olamaz zaten. bi ara yalanlarınıza biz bu ülkede 30milyonuzu eklemştiniz, ondan naber...

• :)) Sana cevap vermicem, çünkü çok boşsun. Hacı Bektaş Veli'yi araştır diyorum sadece. Ve ne kadar olduğumuz seni ilgilendirmez, senin gibi sözde dinciler yüzünden katliama uğraya uğraya pek fazla kalmamışızdır, merak etme sen. Ayrıca senin kim olduğunu çok iyi biliyorum. Hiç yanılmamışım. Buda son cevabım bundan sonra kendi kendine konuş, istediğin

Kızlar Ne Diyor 21

• Türban farklı başörtüsü farklı.Eğer ki konumuz türbansa; siyasi bir sembol olduğunu düşünüyorum.Hep aynı tarz kafa bağlama şekliyle siyaset yapılıyor dışarıda.ve evet türban TEKSTİL ÜRÜNÜ.Buna bu kadar kızanları da anlamıyorum.Başbakan şehidime kelle derken neredeydiniz?

6|2
    0|2
    • +1 İşlerine gelirse :)

• Bence yasak olmalı.Siyasi bir sembol sen bunun aksini iddia edemezsin ne verdiğin eksi umrumda ne de başka bir şey.Siyasi sembol olduğunu kabul ediyorsunuz bal gibi içten içe,inkar ediyorsunuz.Size hiçbir şekilde saygım yok o yüzden.

• Çalınan oy sandıklarının peşinden gidiyorduk.

• öncelikle türban ayrı başörtüsü ayrı.

türban benim için pek de bir şey ifade etmiyor.

3|1
    0|1
  • Kuranda bulunmayan bir kavramdır. Zaten şu anki bazı tesettürlü insanların yaptığı kıyamet alametlerinden biri olan bir şeydir türban. İslamda yeri olan başörtüsüdür. Amacına uygun kullanılıyorsa kesinlikle karşıt bir tepkim yoktur. Ama günümüz bazı (sözde )tesettürlüleri buna dahil değil tabi. Cahillik olarak görüyorum.

5|1
    0|0
  • yazdıklarımı genelleme olarak algılamayın öncelikle öyle yapanlar için söylüyorum bazı tanıdıklarım günah olduğu için takıyor saç göstermek günahmış fakat elinde sigara ağzında içki altında mini etek üstte nerdeyse göbeğine kadar inecek gömlekte açık düğmeler böyle olmaz bu şekilde takılıcaksa türban takmayın daha iyi saçı günah diye kapatıyorlar bizden benden müslüman oluyormuş ama orası burası açık içkiler düşmez ağzından onlar günah değilmiymiş ya doğru dürüst yapsınlar şu işi beceremiyorsalar eğer hiç yapmasınlar yapmayanlar üstüne alınmasın lütfen :D

1|2
    0|0
    • Aynen bir arkadaşımda bir saç telinin gözükmesi 75 kere zina yapmışsın demekmiş dedi şoka girdim Alalh bu kadar cani mi acımasız mı bir saç teliyle bizi mi yakacak bu nasıl bi inanış?

• saçını kapayanın öyle bir elbisesi varkı üstünde bacım ben hayatta giyemem öyle bişiyi :D razı içen bile var inanırmısın :D allah doğru yolu göstersin onlara ne diyim başka birde saçın cinsiyeti olmaz sanırım saç saçtır erkektede aynısı var ozaman erkekte kapatacak :D

• AKP olduğu sürece türban hüküm sürecek

5|7
    2|3
  • Bu ülkenin hangi zamanında renkli renkli şeyler takılıp, kafada koca bir top gibi bağlanmış? Birde anlamadığım şu: giydikleri kıyafetin rengine göre parlak parlak takıyorlar, yüzde 1 ton makyaj. Erbakanı tasvip etmem ama söylediği güzel bir cümle var: Hadi oradan!

3|1
    0|2
  • gereksiz.

8|0
    2|3
  • din yapcaz diye fazla kasmışlar.biraz daha rahat bırakabilirlermiş kadınları.

7|2
    1|3
  • kumaşa anlam yüklemem yükleyeni sevmem

1|0
    1|0
  • Takana saygım var ama bana zor geliyor

0|0
    0|0
  • dini bir kıyafet olarak görmüyorum şahsen ama önyargım yok

5|0
    2|0
  • benim için bir şey ifade etmesi gerekmiyor. zaten bir şey de ifade etmiyor.

4|1
    1|2
  • bnce turban allah korkusunu ıfade edıyor

2|4
    5|2
    • Açık olanlar Allah'tan korkmuyor mu?

Türban Allah korkusunu ifade ediyorsa, baş örtüsü neyi ifade ediyor?

Peki ya başını kapatıp açık olanlardan daha rahat davrananlar neyi temsil ediyor?

Ya da başını kapatıp da dar giyip, full boya makyaj yapanlar?

• Bu tartışmayı yeni okudum.. Beni en etkileyen noktası, sonunun güzel bitmesi..

• Giyotin adlı arkadaş düşüncelerini zorla insanlara empoze edemezsin. Senin burada yaptığın tek şey insanların türban hakkında düşündüğü her şeye hakaret etmek. Kendin ne düşünüyosan yaz başkalarına hakaret etme bari. Ayıptır.

• bence kuranda yazılan şey yanlış anlaşılıyor bana şu sonun cevabını verin dünyada bir sürü müslüman insan var afrikada antartikada heryerde peki afrikadaki insana kapanması nasıl söylenebilir yada anktartikadaki bir insanın açılmasını bence kuranda yazan kadınların gögüs gibi özel bölgelerini kapatmasi gerektiği saç nasıl günah olabilir eğer gerçekten buna inanıp türbanlı olanlar varsa saygı duyarım ama günümüzde bu yobazlık nedeniyle farklı alanlarda kullanılıyor kimse kendini kandırmasın

0|0
    0|0
  • Siyasileştirilmedikçe saygım bulunan, dinimizde ''saçların erkekleri cezbezttiği'' gerekçesiyle kapatılması gerektiği düşünülen, farklı şekilde bağlanabilen, genellikle desenli örtüdür..

1|0
    1|1
    • Senin yüzünden bir saat adamlar tartıştım. Burada siyasi içerikli yazı yazan yok hanımefendi milleti gayelana getirme.Saygın varsa düşüncelere de olsun.

• Biz yapmıyoruz ki siyaset :) bizimki sadece yorum ve düşünceleri dile getirme.. Burda bu sorudan çok var, herkes düşüncesini paylaşıyor.. Siyaseti başımızdakiler yapıyor, biz yapamayız istesek de.

• Saygı duyan saygı görür, saygılar.

• bazılarının sadece tekstil malzemesi sandığı şey!..

1|2
    6|3
  • Türban takıyorum, gözlerim kapalı.

1|0
    2|0
  • dini emirdir ve dinin gereklerini yerine getirmeyenin sonu eğer affedilmezse cehennemdir diye düşünüyorum. başına örtü örtüp mini etek giyerek emirle dalga geçenin münafık olduğunu düşünüyorum

0|0
    1|1
  • Genel olarak saygım yok. Başını kapatmakla olmuyo bu işler insanın içinde olcak. İnternetteki fotograflara shop diyolar ama geçen gün metroda türbanlı bi kadın gördüm altında dizüstü etek vardı kapalılık bununla oluyosa saygım yok. Kapanmanın geregini yerine getirenlere saygım var bi tek. Onlar da kesinlikle kara carsaflılar degil.

4|0
    0|2
  • sanırım birgün takıcam

0|3
    4|1
  • İnce kumaştan yapılmış, başı sıkıca kavrayan bir tür baş örtüsü.

2|1
    2|5
Yükleniyor...