Görgü kurallarına örnekler alabilir miyim?

Günümüzde görgü kuralları tamamen azaldı. Devam ettirdiğiniz ya da bilip de yapmadığınız görgü kuralları var mı?
Mesela bizden büyük -yaş, seviye- biri bize sevgiler ya da kendine iyi bak dediğinde biz o kişiye saygılar, hürmetler demeliyiz o kişiye sevgiler diyemeyiz ya da kendine iyi bak. Ben teşekkür etmeyi, lütfen demeyi atlamam mesela. Bilmediğimiz görgü kuralları varsa yazarsanız hepimiz bilgileniriz.

0|1
28|67

En İyi Erkek Görüşü

• mesela bir bayan tokalaşmak için elini uzatmadan erkek elini uzatmaz, bir bayan geldiği zaman erkek ayağa kalkar ancak bir erkek konuk içeri girdiğinde ayağa kalkılmaz, tokalaşmak için uzatılan el havada kalırsa ayıp olur, yemek yerken asaya düşen çatal bıçak tekrar kullanışmaz , asansöre ve ya hernagi bir yere araç vs en son binen ilk iner, asansör kapısına kim yakınsa o iner biner kadın erkek önceliği aranmaz. esnerken öksürürken aksırırken ağız kapanır. yemek yerken ağız şapırdatılmaz , geğirilmez, yemekte sohbet sırasında çatal veya bıçak sallanmaz , bir erkeğin yanında bir hanım var ise (sevgili olması gerekmez) kavga çıkarılmaz haksızlık varsa da geçiştirilir kadının yanında kavga çıkarılmaz dah gider... bölümüm gereği protokol ve görgü kurallarını ayrıca bilmem gerekir

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim bu arada bolumunuz nedir?

• eic için teşekkür ederim :)

• Rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 66

• Çok fazla var ama bilinenler dışında pek bilinmeyen hatta özellikle tam tersi yapılarak doğrusunu yaptığını düşünen insanları bilgilendirme amaçlı ;
    1. Gözünde güneş gözlüğü varken karşındakiyle konuşman saygısızlıktır,
    2. Elinde eldiven varken tokalaşmakta yine saygısızlıktır,
    3. Komşunun eksiğini aramak yerine boşluğunu aramak günümüzde gelişen edepsizliklerden,
    4. Topu topu birkaç sene önce babamızın önünde ayağımızı uzataman bizler şimdi babasına küfreden yüzler görüyoruz,
    5. Bir erkek asla yanında bir bayan varken başka birileriyle münakaşaya girmez veya yanında bayan olan birisiyle münakaşaya girmez,
    6. Kendisine yöneltilmediği halde bir soruya cevap vermek için ortaya atlamak,
    7. En önemlilerinden bir tanesi ; Doğayı sadece insana aitmiş çar çur edip diğer canlıların hayatını zorlaştıracak davranışlarda bulunmak..!

Dediğim gibi bunlar sadece tersini yaptığımızda mükafat alacağımızı düşündüğümüz "AŞAĞILIK" davranışlarımız.. Bilindikleri hiç söylemedim çünkü onları zaten karşımızdaki bize yaptığında anlıyoruz.

2|0
    0|0
    • Gözlük konusunda şüphede kaldım acaba yapiyor muyum diye cok tesekkur ederim boyle pek bilinmeyen baska varsa memnuniyetle öğrenmek isterim. Cevabınız icin de tesekkur ederim

• anladım teşekkür ederim peki bizden büyük biriyle konuşurken seviye olarak yaş olarak

• Yaş sana göre seviye ise ki ; bana göre değildir.. Ayrıca bunu sorma amacını da yazsan iyi olurdu.
      1. Samimiyete bağlı olarak önce ona nasıl hitab edilmesinden hoşlandığını sorabilirsin
      2. Karşındaki insanın gözlerine bakarak konuşmak önemlidir,
      3. Sadece bir defa ismini sor ve unutmamaya çalış,
      4. Konuşaktan çok dinlemek sana saygı kazandırır, kesinlikle dinliyormuş gibi yapayım deme,
      5. Konuşurken becerilerinden ziyade beceriksizliklerinden bahset (şu an benim yaptığımı yapma :)),
      6. Karşındaki gerçekten sana göre tecrübeli ve zeki biriyse imalı konuşma buda karşıdan hakaret olarak algılanabilir.

Yine bir Not : Diğer yandan saygılı ve görgülü olmayı abartma artık devir fazlasını kaldıracak durumda değil.. Diğerlerine (davette bulunma, misafirlik) cevap vermek isterim ama onlarda duruma göre değişen konular ve dünyanın her yerinde farklı şekildedir. böyle tek tek sorarsan daha net cevaplar verebilirim.

• Hoşgörülü ve iyimser olmak
    Eleştiriyi yerinde ve zamanında yapmak
    Olgun bir kişiliğe sahip olmak, olgun davranmak (yaşına uygun olgunlukta olmak)
    Giyime önem vermek, Giysinin mevki yer ve zamana uygun olmasına özen göstermek
    Başkalarını rahatsız edici davranışlardan sakınmak
    Ziyaretin kısa ve zamanlı olmasına özen göstermek
    Oturuş ve kalkışlarda hareketlere özen göstermek
    Gerektiğinde özür dilemesini bilmek
    Özel konuşma yapanların yanına gitmemek
    Verilen sözü tutmak
    Uygun olmayan el ve sözlü şakalardan kaçınmak

1|0
    0|0
  • Yaşlılara öncelik tanıyın, merdivenden çıkarken sağ taraftan inerken sol tarafı, yukardan geliyorsanız aşağıdakine yol verin aynı zamanda size yol verenlere dörtlü açın ki bu teşekkür anlamı taşır , Bunlar biraz trafik kuralı tabi :) sonra telefonla konuşuyorsanız aranan taraf siz iseniz konuşma sonlandığında önce siz kapatın. bir yere giderken sağ ayakla girin, hediyeleri geri çevirmeyin. Yemek yerken ilk su alın bu karnınızın aç olduğunu gösterir Osmanlı sisteminde bunun incesi yazar ama çok uzun yazmak istemem ayrıca yabancılara karşı sürekli pozitif olun yan yana biri ile yürürken ondan bir adım önde ya da arkada olmayın birde annelerimizin dediği gibi yemekten önce eller yıkanır ve hal hatır soran kişiye de teşekkür ederim siz nasılsınız denilmeli.. :)) Çok aralıksız oldu umarım biraz anlamışsınızdır.

2|0
    0|0
    • Osmanlidaki sistem muhtesem direk açım demek yerine kahveden once suyu içiyor. Boyle bir incelik yok. Arastirsak daha neler cikar acaba? Tabiki anladim teşekkür ederim :) aranan kişi olayını bilmiyordum genelde öyle yaparım ama görgü kuralı olduğunu bilmiyordum :)

• Adabı muaşeret kitabı sayfa 12: bir bayan elini uzatmadan tokalaşmak için asla elinizi uzatmayınız
    Adabı muaşeret kitabı sayfa 22: bir bayan gördüğünüz zaman şapkanızı çıkartınız.
    Adabı muaşeret kitabı sayfa 45: Eldivenle asla tokalaşmayınız.
    Adabı muaşeret kitabı sayfa 1: Sabah 10 dan önce, gece 22 den sonra asla telefon etmeyiniz.
    Adabı muaşeret kitabı sayfa 3: Bir bayan yolda yürürken herzaman sağınızda olsun.

3|0
    0|0
  • Parmakla birini veya birşeyi göstermemek, dedikodu yapmamak, patavatsızlıktan kaçınmak, görgüsüz gibi ithamlardan kaçınmak, karıya kıza laf atmamak, kızların yanında küfür etmemek kız arkadaşlara sevgililere küfür edip şiddet uygulamamak ama en büyük görgü kuralı öncelikle insan olmak.

1|0
    0|0
    • çoook doğru çook güzel şeyler yazmışsınız keşke herkes bunları yapsa

• Kızların yanında küfür etmemek mi? Yani başka zaman normal. :)

• Küfür etmek görgüden ziyade alışkanlıklar kategorisindedir. Çoğumuz ilk küfrü ne zaman ettik hatırlamayız bile. Bu çocukluktan aile ve çevre faktöründen bilinç altına yerleşmiş bir durum elbette dikkat etmek görgü kuralıdır. ancak kızlara laf atıp alışkanlıktır diyemeyiz ama bir toplulukta ortamda yanlışlıkla ağzımızdan kaçırabiliriz. Ancak görgü kurallarının temel bir sonuç ve netice değil toplumların geleneksel sosyokültürel ve sosyo ekonomik durumlarına göre oluşan göreceli bir kavram olduğunu unutmamak gerekir. Küfür hepimiz ederiz erkekler özellikle maç falan izlerken kimse tarafından da yadırganmaz bu o halde erkekler arasında bir görgü kuralı olmaktan çıkar bu. Ancak Aynı görgüyü paylaşan insanların dışında sokakta küfretmeye başlarsak bu bir görgüsüzlük olur. :)

• Mesela geçen tramwaydayım, bir tane 25-26 yaşlarında bir bayana yer verdim. Bir durak sonra bir yaşlı bir amca bindi ama o lanet kız yer vermedi. Bu durum gerçekten çok zoruma gitti ama zoruma giden benim yer verip onun vermemesi değil, gerçekten bu bir saygı ve görgü kuralı bunlar belki küçük olaylar olarak görünebilir ama ülkenin içten içe yavaş yavaş bu saygıyı, ahlağı, görgü kaybettiğimizin bir göstergesi...

3|0
    0|0
    • 25-26 yaşındaki biri geç ona yer vermek zorunda değilsin ama sahiden yaşlılara yer verilmemesi kötü. Okuldan eve dönerken yolum uzun karşıda okulum yer versem mi vermesem mi diye düşünüyorum 1,5 saat ayakta gitmeyi de göze alamıyorum ama içim rahat etmiyor yer veriyorum

• İşte bu görgü, edep meselesi

• Çay alırmısınız dendiğinde... Hayır teşekkür ederim veya evet lütfen denmeli.

1|0
    0|0
  • Bir yere girdiğimde Selamun Aleyküm demeden girmem , birisi düşüncesini paylaşıyorsa lafını kesmem
    iyi bir dinleyici olmak gerekir.
    Bir istekte bulunduğumda rica ederim , zahmet olmazsa eğer istediğimi söylerim.
    Bunlar gibi uzatmak mümkün

1|1
    0|0
  • arkadaşlara komşulara lakap takmak çok saygısızca geliyor bana, bir tiyatro, konser vb yerlerde gösteriyi yarıda bırakmak, yemek masasında dirsekleri masaya koymak, ağzında lokma varken konuşmak, aşırı parfüm sürmek ya da ter kokmak, toplum arasında sürekli birilerinin lafını kesmek, birde benim sinir olduğum bii durum var bence buda bir görgüsüzlük bayramlarda özel günlerde toplu bayram mesajları atmak, telefon listende kim var kim yok yollamıyolarmı deli oluyorum :))

1|0
    0|0
    • hepsine katılıyorum. Konferansa katıldığım zaman arkadaşlar hadi gidelim sıkıldım derler ama ben çıkmam o kişiye saygısızlıktır bu. Parfüm kokusu beni boğar astımım yok ama boğulurum o yüzdfen dikkat edilmeli. Bayrama yakın toplu mesaja son :)

• yarın bayram ve salak sacma mesajlardan nefreet ediyorumm

• Misafir veya bir yerde selam verirse alırız verilir.
    misafir gelirken kalkılır kalkarken de kalkılır.
    ana ya baba ya abiye ablaya bağrılmaz.
    büyükler konuşurken kücükler lafa girmez.
    vs

2|0
    0|0
    • Kesinlikle öyle ama günümüzde yapilmiyor. Insanlar evine misafir bile kabul etmez oldu

• arkadaş çevresi saatli bomba

• Hazırlanmış onlar barutla yan yana. Hepimiz böyleyiz kullanmasını bilene.

• Diğerlerini geçtim ama bence en büyük görgüsüzlük aşağılık kompleksine yatkın kişilerde sahip olduğu bir malı karşısındakinin gözüne gözüne sokması konuşmalarında sürekli olarak onla övünmesidir. bu kişilikli ilgili bir durum askında. eğer bir adamın kişiliği bozuksa, görgüsüzlük onda diz boyudur. Örneklersek şu araba anahtarlarını her ortamda vücudundan bir parça gibi ellerinde gezdirenler ya da iphonelarını ceplerine bir türlü yerleştiremeyenler:d

1|0
    0|0
  • Büyüklerimin yanında asla yayılarak oturamam ya da bacak bacak üstüne atamam hani bu bir kural olmasa bile benim içim rahat etmez.

1|0
    0|0
  • otobuste çiflere yer vermek. tek oturuyorsam başka bir yere geçerim couple da birlikte oturur boylece

2|0
    0|0
  • En basiti İstanbul da yaşayanlar şunları yapıyorsa görgüden bahsetmesin her kim okursa.

1 - Elindeki izmariti sokağa atıyorsa
    2- Çöpü fırlatıp atıyorsa
    3- Komşusunu yüksek sesle rahatsız ediyorsa
    4- Diğerleri malum hepnizin söylediği maddeler

1|0
    0|0
  • büyüge saygı. benden 4 5 yaş kücük adam bana kanki diyor sinir oluyorum.

1|0
    0|0
    • igrenç bence kanka kanki lafı :)

• çalıştıgımız yerde rütbe olarakta büyügüm stajyer oldugu için kovamıyorum işte :D bir önceki stajyere ana bacı sövdüm yerıne bu geldı asdas :D

• Önemli olan ses tonun aslında. En büyük görgü kurallarından biri budur? Hödük gibi bir sesle teşekkürler demek. Ne kadar görgülü olur ki

2|0
    0|0
  • Büyüklerimin yanında adabımla oturmaya dikkat ederim.

2|0
    0|0
  • Gerektiğinde özürümü dinlerim efendi otururum hoşgörülü ve iyimserimdir

1|0
    0|0
    • özür dilemek çok büyük erdem haline geldi ben tanıyorum asla özür dilemeyen birini

• Evet kesinllikle haklısın :) bu konuda çok iyisin demek isterim efendim :)

• Teşekkür ederim efendim o sizin iyiliğiniz :)

• Ben çoğunu uygulamaya çalışırım etrafımda uygulamayan çok arkadaşım var

1|0
    1|0
    • neler yaparsın mesela ya da yapılmayınca seni sinirlendiren şeyler nelerdir :)

• kuzen yani dayı çocukları :)

• tamam :))

• Uyumadan önce mutlaka sukretmek lazım. Yapıyorumda her gece.

1|0
    1|0
  • Otobusde edebinle oturmak. Karşıdan gelen kişinin senin annen veya kardeşin olabilecegi dusuncesini tasimak vs.

0|0
    0|0
    • Geçen sevgililer vardı başbaşa yapacaklari seyleri o kalabalik metrobuste yaptilar. Koltuklar bosaldi tek koltuga oturdu ikisi yine opusmeye devam ettiler. Ben genc biri olarak utandim kizdim amcalar kafalarini cevirdi. Yazik ya. Simdi o kiz iyi biriyse bile bizim gozumuzde farkli anlam kazandi

• Kesinlikle ki bu çevresinde çocukların da istek duyması özverisi olustururup sigara gibi ilgi ve önbellek bırakıyor.

• Karanlıkta bile esnesen azını kapıcaksın

1|0
    0|0
  • toplum içindeki davranışlara dikkat etmelisin insanlara saygılı olmalısın büyüğüne küçüğüne nasıl davranıcağını bilmelisin vs vs bizmi öğretelim bu yaştan sonra :D

1|0
    0|0
    • ben benim için sormadım ki hatırlayalım hepimiz diye :)

• yani aslında çok basit ve bilindik şeyler ama biz gençler anasını siktik ahlah değerlerinin etik kuralların falan :D

• adab-ı muaşeret kitabı var alıp okumanı tavsiye ederim. Diğer ülkelerin kuralları da var üstelik.

1|0
    0|0
  • kalabalık yolda yürünürken aniden durulması veya bikaç kişi yürüyen insanların içinde durup sohbet havası olusturması

baskalarının duyabileceği kadar aralarında küfürlü konusulması en nefret ettiğim şeydir.

1|0
    0|0
  • Biriyle tokalasirken ayaga kalkarak elini sıkmak. Bir ortama herhangi bir insan giriyosa selam veriyosa ve o an ayak ayak ustune atmis durumsaysan ayagini indirerek selam almak.

1|0
    0|0
  • Yemek yerken ağız şapırdatılmaz! (nefret ederim) Bir bayanla yemek yiyorsan yemeğe ilk onun başlamasını beklemelisin.

1|0
    0|0
  • otobüste sesli konuşmak örnek veriyorum
    amcaoğluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu nerdesin seeen ben geliyorum az kaldı yoldayık

1|0
    0|0
  • babanın yanında ayak ayak üstüne atılmız

2|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    36

Kızlar Ne Diyor 28

• Diyalog esnasında, taraflardan birinin sesi az ulaştığında, "ney" değil, (bir garson kibarlığı ile) "bir daha söyler misin" denir.

1|1
    0|0
  • Bir bayanla bir erkek katsilastiginda bayan elini uzatmadan erkek uzatmamalidir. Ama bizim erkeklerimiz birak el uzatmayi tutmasan sarilacak nerdeyse. Bir de elini uzatmayinca. Milletin icinde niye tokalasmiyosun benle ya falan diyolar bagira bagira. e elinin körü belki ben senle tokalasmak istemiyorum niye hayvanlik yapiyosun.

3|0
    0|0
    • Ahaha ifade tarzınız çok tatlı :) kesinlikle oyle herkesin icinde tokalasmak neyse de öpmek istemiyorum belki bir bekle yani bir tepkimi gör yok

• yaşlılara yer veririm toplu taşıma araçlarında ve telefonla uzun konuşmam
    sofradan herkes doymadan kalkmam, herkes başlamadan başlamam
    su içeceksem önce yanımdaki büyüklere sorarım içer misin diye
    hoop diye atmam kendimi divana yavasca otururum
    sürekli telefonla uğrasmam, biriyle sohbet ediyorsam hiç telefonla uğraşmam
    misafirlikte sofra toplamaya vs yardım ederim
    birçok var aklıma ilk gelenler bunlar ama yazsam kitap olur

2|0
    0|0
  • asansör metro otobüs gibi toplu kullanılan araçlarda önce inen beklenir sonra binilir. diğer şehirleri bilmem ama ankaradaki insanlar tam ayı...

1|0
    0|0
  • Buyuklerin yaninda bacak ustune atip oturmam. Insanlara arkadan gelenlere kapiyi tutarim. Yaslilara yol veririm. Masada sapurmamak.

2|0
    0|0
  • Yemek yerken şapırdatan insanları sevmiyorum, ihmal edilen görgü kurallarından biri. insanın midesi bulanıyo. r

1|0
    0|0
  • Benden buyuk biri odaya geldiginde ayaga kalkarim, aileden biri masada eksik olunca yemege baslamayiz

2|0
    0|0
  • Tanımadığın insanlara selam vermek olabilir sanırım bunu yaparım :d
    Eve gelen misafire hoş geldin gibi seyler soylemek de gorgu kuralidir ama ben genellikle yapmam :d

1|0
    0|0
    • misafiri gelen akraba ise öpmeyi sevmem bir çekinirim :)

• Evet iste bende oyleyim ne diyecegimi bilemiyorum ben geldim deyip odama kaciyorum :d artik annemin arkadas grubu alismisti bana hosbulduk derleerdi :d

• gülümserim holgeldiniz derim ama öpsem mi öpmesem mi ikilemine girerim :)

• bayramda buyuklerinin elini opmek :D (bkz:yakın ornek)

1|0
    0|0
  • Oturduğumiz sofrada yemeğe ilk büyükler başlar bizde

2|1
    0|0
  • dolmuşculara inebilir miyim demek teşekkür etmek bence

2|0
    0|0
  • Otobuste dolmusta yasli veya hasta olan insnlara yer vermek. Bagira bagira telefonla konusmamak. Buyuklerinin yaninda insan gibi oturmak. Bir sey yerken birine cevap vermek zorunda kaldigimda elimle agzimu kaparim bunu yapmayanlar var mesela. Mesela lutfen kelimesi cok onemli. ya da mesela bir cafeye arkadaslarin yanina gitmistim. Sandalye yoktu o an. Baska bir masadan bir genc getirip sandalyesini altima koymustu. Tesekkurler dedim mesela gülümseyerek. Bir kapıyı actigimda arkadan gelen varsa gecsin diye kapiyi tutarim. Ve eger biri benim icin kapiyi tutarsa cok hosuma gidiyor. Veee yanimda erkekle yururken onun elinin beni koruma olarak belimde durmasi ya da biyerden gecerken yakin arkadas bile olsa bu erkek elinden tutup yardimci olmasi gerekli

0|0
    0|0
    • haklısın gerçekten ben de lütfen pardon teşekkür ederim özü dilerim sözlerini söylemekten hiç gocunmam. Metrobüsten çıkarken o demiri tutarım her zaman arkamdakine çarpmasın o da geçsin diye.

• Tek bildiğim görgü kuralı kimseye rahatsızlık vermemek.

1|0
    0|0
  • Yaşlılarımıza çok daha saygılı olmalıyız :(

1|0
    0|0
  • otobüste yüksek sesle konuşulmasın.

1|0
    0|0
  • restoran gibi bir yerden çatal bıçak kullanmak ve ağzı şapırdatmadan yemeye özen göstermek

1|0
    0|0
    • evde bıçak her zaman gerekmez ama dışarıda mutlaka gerekecek her yemekte bıçak kullanılmalı bence ağızz en önemlisi

• en doğrusu da bu zaten hem kendine hem de çevreye de saygı :)

• haklısınız :)

• sofraya büyüklerden önce oturmamak mesela...

1|0
    0|0
  • Hukuka giris derslerine bekleriz bro

2|0
    0|0
  • Konuşmaya önce selamla başlanır.

1|0
    0|0
  • toplu taşıma araçlarında yüksek sesle konuşmamak.

1|0
    0|0
    • milletin tüm aşk, aile hayatını öğreniyoruz. Geçen bir kadının kaç erkeği elinde tuttuğunu öğrendim igrençti yani

• en çok rahatsız olduğum olaylardan biridir özellikle dikkat ederim

• ben de öylee tüm otobüse dinletmem olayları zaten otobüste metrobüste filan telefonla pek konuşmam

• hemen hemen bir coğu devam ediyor bizde

1|0
    0|0
  • Kapıları arkadakilerin yüzüne çarpmamak... kızgın olduğumda en çok yaqtığım kaba bir hareket...:

1|0
    0|0
  • bağırarak konuşmak vre gülmek çok itici

1|0
    0|0
  • Milletimiz maalesef teşekkür etmeyi, ve özür dilemeyi MAALESEF bilmiyor. Ben ikisinden de asla gocunmam. Bugün markette bir hanımefendi telefonumu düşürdü, ve ağız ucuyla sadece pardon dedi ve gitti. Bu sinir olmama yetti maalesef.

0|0
    0|0
    • öylelerine ben de sinir oluyorum. Kesinlikle ben de özür dilerim, pardon, kusura bakmayın, teşekkür ederim sözlerini aksatmam. Özür dilemeyen insan tanıyorum ya. Çk ayıp bence ben özür dileyince bir yerimden bir şey eksilmiyor

• Aynen öyle. Özür dilemek insanı ''ezik'' durumuna düşürmez.. En azından özür dilerim, dalgındım vs.. bir şeyler söyleyebilirdi. İnsanlarımız birbirini umursamıyor.

• Kapıyı tutmak, kapıyı tutana teşekkür etmek.

0|0
    0|0
  • ağız şapırdatmamak

0|0
    0|0
  • masada tuz ya da bişey almak icap edince uzanmak yerine yakın birinden rica etmek

0|0
    0|0
  • Büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atılmaz :)

1|0
    0|0
Yükleniyor...