Kalıcı Dövmeler Neden Günah? Ya da Günah mı?

kimisi kalıcı dövmelerin Gusül (boy abdesti) geçirmediğini söylüyor kimisi Allah'ın yarattığını begenmeyıp değiştiriyn diye günah diyor. şimdi anlamadım gercekten her ıkı sebepte geçerli mi? yoksa sadece biri mi geçerli? dövme yaptıktan sonra sildirme şansı var mı? varsa güvenli mi? sırtıma kocaman Bozkurt yaptırmayı düşünüyrum da ondan sruyorum teşekkürler :)

0|0
0|16

En İyi Erkek Görüşü

• Allahın sana verdiği vücutu beğenmeyerek süslemenin ve süslerken acı çekerek bedenine zarar vermenin caiz olmadığı konusunda duyumlar almıştım.
    Ayrıca boy abdesti alırken vücudunda toplu iğne ucu kadar dahi boşluk kalmayacak şekilde, derinin her tarafına su değmesi gerekiyor. Kalıcı dövmeler ise deri altına işlendiğinden problem olmadığını duydum...
    Ama geçici dövmeler deriye suyun temas etmemesini sağladığı için abdest tutmaz...
    En güzeli sen bunu izle.

http://www.youtube.com/watch?v=uVEmmgMrjpI

0|0
    0|0
    • çk güzeldi teşekkürler ! abdeste engel değilse tamamdır :)

• Evet okudum. Aynı şeyi bende farklı bir dille yukarıda anlattım.
      '' Allahın sana verdiği vücutu beğenmeyerek süslemenin ve süslerken acı çekerek bedenine zarar vermenin caiz olmadığı konusunda duyumlar almıştım. '' yazdım.

Din konusunda herşey helaldir veya herşey günahtır diyemiyorum. Bilgilerim doğrultusunda belirtiyorum ki caiz olmadığını duydum diyorum. Sende gayet açıklayıcı anlattın, sağol.
      @Riyala

• @-AKREP Farkındaysan soranın sana yazdığı ilk yorum şu olmuştur: "abdeste engel değilse tamamdır"
      Sorusu da günah olup olmadığına göre "tamamdır" olmaz, demek ki caiz olmayanın günah olduğunu anlatmakta ispat etmekte fayda varmış. Yine de sen de sağol.

Erkekler Ne Diyor 15

• konuya açıklık getirmek getirmek gerekiyor. Dövme, piercing, jiletleme, sigara söndürme gibi vücuda herhangi bir zarar vermek dinen haram ve günahtır. Kalıcı dövme veya geçiçi dövme hakkında hükme gelirsek ne için sorduğumuza bakar ikisi de günah fıkıha göre özellikle şekiller hususunda da ayrıca bir günah ortaya çıkabilir. Abdest konusuna gelirsek geçici dövme vücudun yüzeyini kaplıyor su geçmiyor. Geçici dövme geçene kadar gusülsüz olur insan. Namaz kılamaz kuran okuyamaz kurban kesemez abdest ve cünüplük ile ilgili bütün hususları buna göre ayarlanır. Oruç bile tutamaz. Çünkü boy abdesti yok. Kalıcı dövme ise abdestle ilgili hükmü açık abdest tutar çünkü derinin altına enjeksiyon yoluyla yapılır derninin üstü açıktır. Diyanetinde bununla ilgili fetvası vardır. Ha abdest tutuyor olması bunun mekruh ya da haram olmadığı manasına da gelmiyor. İslamda yaratılan beden Allaha ait ve bize emanet olarak ifade edildiği için emaneti aldığı gibi dış etkenler ( kaza, yaralanma vs.) istisnası dışında tek parça ve aldığı gibi iade etmek zorunludur. Jiletleme façalama yaparak delerek zarar verip harama ve günaha girmiş olduğumuzu belirtiyor. Abdest tutuyor ama günah. Geçici dövme ise bir nevi özenme sayıldığı için mekruh ama abdest tutmadığı için günahtır.

0|0
    0|0
  • eger yaptığın dövme suya engel oluyorsa abdest olmaz çünkü kuru yer kalmayacak diyor.
    mani değilse her türlü yapılabilir.
    şunu böyle düşünebilirsin...
    Diyelim erkek arkadaşın yıkanmadan geldi. sen ne hissedersin!!! veya
    kız arkadaşlarınla buluşuyorsun güzel yıkanmadan buluşmaya gittin. Ne aklına gelir. bunları da bırak diyelim Cenabet oldu... dikkatini çekerim kuru kalmayacak şekilde boy abdesti lazımdır. anlatabiliyormuyum.

0|0
    0|0
  • bildiğim kadarı ile kalıcı dövme cilt altına yapıldığından guslün olur. geçici olanlar cilt ile suyun arasında kaldığından gusle mani olur. ayrıca dövme peygamber efendimiz (s. a. v) den önceki cahiliye devri adetiydi. hem bu yüzden hem vücuda zarar verilmesinden hemde beğenmeyip birşeyler eklenmesinden dolayı yasaklanmıştır. dövmeyi lazerle sildirebilirsin baya masraflı. bir de ne gerek var böyle atraksiyonlara tabi ki senin tercihin:D

0|0
    0|0
    • can sıkıntısı be paşam :)

• Sakin olsana:) ne o ünlem işaretleri fln:) yahu bana ne arkadaş neye taparsan tap ister kediye tap ister Tanrıya:) polemiğe gerek yok... yalnız tek tavsiyem inandığın şeyi iyi araştır öğren örn: islam ırkçılığı yasaklar. Tanrı insanları eşit yaratmıştır kimse kimseden üstün değil. Ya ırkı öne dini geri plana atana ne anlatıyorum ben ya:) neyse hadi kal sağlıcakla yavru kurt:D

• aynı islam derki eger sana zarar verecekse karsı taraf kendını savunmak zorunluluktur :=) dıger ırklar ırkıma zarar verıyor bu da benım yaptıgımı yanlıs olmaktan cıkarıyor vs vs vs hadı bay :)

• Bu ülkede o kadar çok günah işleniyor ki bedene yapılan bir dövmenin hesabı nedir ki?

0|0
    0|0
  • Günah deniyor bencede günahtır

0|0
    0|0
  • günahtır ama gusüle engel değildir

0|0
    0|0
  • günah münah değil

0|0
    0|0
  • din doğmatiktir ben bunu kabul ederim bunu kabul etmek gibi söylemler
    inançımızla çelişir onun için kalıcı dövme gusül abdestine engel olduğu söyleniyor.

0|0
    0|0
  • bir açıklaması vardı ama unuttum Günah değil

0|0
    0|0
  • Yalan. Ysptırırken çekilen acı haramdır. Gerisi hikaye

0|0
    0|0
  • he günah he. kına da yakmayın madem.

0|0
    0|0
  • İkisi de geçerli..

0|0
    0|0
  • Tanrı olsa bile milyonlarca yıl önce öldü günah işlemekden korkmayın

0|0
    0|0
    • ataistim diyosun :) humm

• peki ben kanıtlama geregı duymuyorum sadece etrafa bır kez bak ya da ucaga bındıgın de cam kenarın aotur ve aasagı da ne kadar acız bır varlık oldugunu ızle :)

• Aciz varlik falan degiliz sacmalama, yukariya baktigim zamanda kimseyi göremiyorum. Din hindistandaki gibi ezilen insanlari tatmin yoludur.

• Günah ney la?

0|0
    0|0
  • dövme abdest'e engel değildir google a bunu yaz önemli olan niyettir sen ibadetini yap gerisini ALLAH'a havale et tevekkül et yani sen bakma o yobazlara

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...