Türkiye'de çeyiz kaldı mı?

Türkiyede çeyiz diye birşey kaldımı, çeyiz yapan genç kızlar var mı veya anneleri yapan satın alan?

0|0
52|21

En İyi Erkek Görüşü

• yemek yapmayı bılmıyor cogu! ceyız olsa ne olur olmasa ne olur!!! ceyız yerıne kadınsal vasıflara sahıp olmayı ogrenmelı kızlarımız.. ceyız sona kalsın eskıdenmış o kadınlar...

10|5
    4|1
    • benim kimseden alacagim da yok istedigim de. adam guzel bir laf etmis ben de aklima geni yazdim.

• Kızlar kavga etmeyen benle evlenın ben Yaparım 😄😄

Erkekler Ne Diyor 20

• Maalesef. Son çeyizi de Yunanistan'a iteledik kanka :/

1|0
    0|0
  • Yok şimdi çinde

0|0
    0|0
  • Varr cok

1|0
    0|0
  • Olmaz mı hiç ben evden eve nakliyat işi yapıyorum hâlâ çeyizlik taşıyorum ama eskisi gibi el emeği göz nuru oyalar danteller yok herşey hazır

0|0
    0|0
    • Hazirlarda ben hazirim. diye siritirdir kesin

• Birbirimize karşı çok önyargılı düşünüyoruz bu çeyiz olayının sorumlusu en çok ebeveynler ben çektim çocuklar çekmesin zorluk aman çocuğum ne bilir
      Ağaç yaş iken eğilir diye boşuna dememişler

• Gzl dedin

• Medeni anadolu kültürümüzde var.

0|0
    0|0
    • Oralarda pek yapilmio,, beyenenler yapiomus artik kullanacak olanlar

• Kaldı tabii

0|0
    0|0
  • Evet Hala,
    Var

0|0
    0|0
  • yani çevremde gördüğüm kadarıyla evliliğe birkaç ay kala :D yapılıyo ama ekileri hatırlıyorum da ne zaman görsem çeyiz için birşeyler yapıyodular

0|0
    0|0
  • zaten kadınında erkeğinde bekar evi var artık eşylarını getrirler

0|0
    0|0
  • ceyız war ama ne hıkmetse kız aılelerı hepsını erkek tarafına aldırıyo.
    genelleme yapmıyorum ama bn basıma da geldı en az 5 6 arkadasımın hepsınde ole oldu. hepsını aldık =)

0|0
    0|0
    • Gül gibi kizla evleniolar onunla kurtulduklarina sukretsinler :) o kizin anasi neler cekti bakalim o kizi buyutunceye kadar ondan sonrada elin oglu gelio alio kizi olurmu ole almak zorundalar bence ;)

• walla bıraz ı fazla kızına karsı bayagı bı cımrı sanırım. cunku kendıne hıc cımrı deıl...
      dedıgım gbı canı saolsun esıme helall olsun :)

• 2 kısa winston light

1|0
    0|0
  • Lanet gelsin ki var

0|0
    0|0
  • Bence çok sevimli bir gelenek

1|0
    0|0
  • Olaz mi ya bizim turk milleti dantele yillarca emek verir yapar ceyiz diye sonra komsunun cocugu gelir sic ar her yerine guzelim dantellerin ama ne gerenk var demi

0|0
    0|0
    • Hahahahhahahahhahahahha cocugun elleyemiyecegi bir yere koysalardi xD

• Hergun yikanaca ozaman :)

• Aynen baska cozum yok veya hic oyle ceyiz yapcm diye ugrasilmayacak.

• Varsa çeyizi hazır kız gönderin bu tarafa doğru. :)

0|0
    0|0
  • Olmamı ya

0|0
    0|0
  • ne olmasını bekliyodun pardon :) tabiki var çeyiz :)

0|0
    0|0
  • kaldı benim çeyizim var gız

0|0
    0|0
  • çeyizsiz kız mı olur ya :) bence mutlaka olmalı :)

0|0
    0|0
  • Yaw adet bu su değil.. Geldiğimiz yeri unutmadık şükür

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 52

• Evet bizim yörelerde halen hazırlanır hatta çeyiz sandıkları bile alınır ama bir gerçek varki eski nakış vs el emeklerini gençler evlerinde pek sermek istemiyorlar çünki misal Taçtan almak istiyorlar. Hani bu el ışileri modern gelmiyor ama tabiki halen aileler bir takım ne kadar güçleri varsa çocuklarına hazırlık yapıyorlar. Bizim oralarda yapılıyor. Ben bile hazırlıyorum yiğenlerime :). Benden onlara el emekleri kalsın. İster sersinler ister sermesinler benden onlara hediye. İğne işi vs.

0|0
    0|0
    • Nekadar dusunceli bir teyze ya da halasin :) bole halalar ya da teyzeler pek kalmadi ya da cok yegenleri olunca yapmiolar xD

• Ben halayım ve onlara bir kaç şeyler hazırlıyorum. Anıları olur benden :).

• Ne guzel dusunmussun,, benim halalarin kendilerine hayri yokki bana dokunsun :p

• Var ama cok sacma bence yani onlara verilen paraya yiyecek almak ya da baska ihtiyaclari karsilamak daha mantikli aliniyor o danteller uteniyor vs koyuluyor sandiga senelerceee bekliyor orda eskiden pikemi vardı nevresim mi vsrdı o yuzden kullaniliyordu ama simdilerde ihtiyac duyulmuyo bence gereksiz

1|0
    0|0
  • Var tabiki. Özellikle iğne oya, örtüler falan çok yapılır. Annem yapar, sersen de sermesen de ben yapıyım dursun der. Bunun yanı sıra lif, seccade, banyo takımı, patik gibi el işleri de yoğunlukla bulunur. Adetler güzeldir, yok olmamalı bence.

1|0
    0|0
  • yapanlar var. oglan anneleri bile yapıyor. d

0|0
    0|0
  • kalmadı.

1|0
    0|0
  • tabii ki var

1|0
    0|0
  • Olmaz yaa ayipsim benim bir dunya ceyizim var :)) cokta ceyizlik orup sattim :))

1|0
    0|0
  • ceyız bence cok guzel bısey :)

1|0
    0|0
  • benim vardı ya :) bir kitap bir masaörtüsü, bir kitap bir mutfak takımı, bir kitap bir tencere diye gidiyodu bir ara :) anneme bunları toplayıp pazarda satmayı düşündüğümü söylesem beni döver diye tahmin ediyorum.

0|0
    0|0
  • Ceyiz yapmadm ama annem bana hamile kalinca baslamis. Iki sandik dolusu ceyizim vardi. allahtan annem ben evlenmeden bir ay once bir kiz daha dogurdu da yarisini birakabildim

0|0
    0|0
  • Ceyiz dedimiz aslinda eslere ev düzmede yardim. Yanlis sayilmaz

0|0
    0|0
  • çeyiz derken yemek takımıydı falan tabiki bende aldım ve gerekli şeyleri alıyorum ama dantel gibi kullanmıycam gereksiz zahmet olan şeyleri yaptırmıyorum da almıyorum da..

0|0
    0|0
  • Ceyizim tamam bir koca kaldi o ceyizi tamamlayacak :)

1|0
    0|0
  • Var benim bissürü

0|0
    0|0
  • İç Anadoluda kaldı. Hala çeyizci dükkanları var. Ama yeni nesle artık istemiyor, komik buluyor.

0|0
    0|0
  • tabiki hatta benimki bir kamyon antepde yaşıyorum burada damat evinden daha cok esya yapar kız evi:DD

0|0
    0|0
  • yapan görmedim ama evlenmeden alıyorlar bir şeyler galiba. bence saçma çeyiz falan kullanılmayan şeye para vermek de öyle

0|0
    0|0
  • Çoook var hala srn ne diyosun.. kızların anneleri hep çeyiz yapar ama tabi anneye görede değişirbu durum :))

0|0
    0|0
    • Evet,, mesela benim annem hazirlamio bana bise gerci istemiomda :)

• Hiç gerek yok bence çeyize. Benim varda neoluyo sanki. Kullanılmıyo bile yazık verdikleri emeklere göz nuruna yazık. Şimdi herşeyin hazırı var hemde çok güzeller. Gerek olursa satın alırız. Kıyamam o annelerin elline gözüne..

• Benim anneme göre var hala :) doldurdu kadın ala ala evin neresine koyacaksam ben bu şeyleri evlenince

0|0
    0|0
  • çeyizim falan yoktu. Parayla herşey alınıo gereksiz bence çeyiz.

1|0
    0|0
  • var tabi benim var hepsini kullanacam :)

0|0
    0|0
  • Vardır.

0|0
    0|0
  • Kalmadı benim gözümde.

0|0
    0|0
  • Ben ne kadar gerek yok desem de annem inatla hazırlıkları sürdürüyor. :)

0|0
    0|0
  • Kalmamış olmasını tercih ederdim ama hala var..

0|0
    0|0
  • Evet var

0|0
    0|0
  • Tabiki var canım :)

0|0
    0|0
  • satın alıyolar artık yani genelde

0|0
    0|0
  • o ne la?

0|0
    0|0
  • evet var ama gerekli çeyizi sadece dantel olarak algılamayın

0|0
    0|0
    • Nebiliim ceyiz denilince aklima havlukenari dantel flan gelio ve soruyum. dedim :)

• ya para olmazsa :)

• Babaparasi diye bise var xp,, ondada yoksa kocanda para olacak :)

• Kızlar Devam
    22
Yükleniyor...