Mona Lisa portresi neden bu kadar meşhur?

Monalisa portresi neden bu kadar meşhur?

nereye kafamı çevirsem bu kadının bir versiyonu nedir bu tablonun meşhuriyeti?

0|0
4|24

En İyi Erkek Görüşü

• Bu kadar popüler olmasındaki sebep çok iyi bir sanat eseri olması mıdır?

Bence değil.

Nice sanat eserleri var estetik açıdan Mona Lisa'ya on basan ama ilgilenmeyenler adını bile bilmez. Mona Lisa da Rönesans döneminde yapılan bir çok eser gibi çok kaliteli ama tek sebep kalite değil... Peki nedir Mona Lisa'yı bu kadar gözümüze sokan?

Masallar...

Binbir türlü spekülasyonla, hikayeyle, anıyla, enstantaneyle altı doldurulmuş bir tablo bu. Dilden dile dolaşması, efsanelere konu olması, şifrelerinin tartışılması sebebiyle şuan bu noktada.

Bu yüzden konuşuluyor, röprodüksiyonları yapılıyor, satılıyor vs vs...

3|1
    2|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Her yapılan sanat göze hitap eder bu yüzdende kişiden kişiye değişen yorumlar vardır. Mona lisa da bir özellik vardır. hangi psikoloji ile bakarsan gülen bir yüz ya da somurtan bir yüz görebiliyorsunuz. O dönemde yapılan eserler arasında bu daha ilginç bir esere sahip oldugundan dilden dile dolaşan bir eser olmasıda meşhur olmalarından bir tanesi. Bir eseri dünya ne kadar cok tanıyorsa popülerleiği o kadar artar . Daha iyileri güzelleri yok mu var illaki vardır ama sanatseverler bunun farkında olur sadece sanatla ugrasanlar ilgisini toplamıstır.

0|0
    0|0
  • Bana göre hiçbir özelliği yok o tablonun. Gizem falan hikaye sıradan bir tablo. Bunun yerine Piri Reis in haritasını sorsaydın keşke..

1|1
    0|0
    • cok daha harika osmanlı ressamları var, bir-e bir fotograf gibi yapılan resimler..

Fotondaki canlının turu nedir ?

• buldum, guinea pig mis tsk.

• Da Vinci, tablo için ilk başta piramit tasarımı kullandı, basitçe kadın bir piramitten oluşacaktı. Tablodaki bayanın kıvrılmış elleri piramidin köşesi idi. Göğüsü, boynu ve yüzü ellerine göre çok daha parıltılıdır. Işık, aslında çizimin altında geometrik çizimin yattığı göstermektedir. Aslında da Vinci, tabloda oturmakta olan normal bir bayanı resmetmiştir: fakat o zamanlarda oturmuş bir bayanın resmi yaygın değildi. Açıkçası, oturan bayanın gözlemci ile arasındaki mesafeyi göstermiştir. Kol dayama yerleri, gözlemci ile oturan bayanı ayıran bir sınırdır..

0|1
    1|0
    • Viki den alıntı yapmana gerek yoktu sanırım, fikrini yazman yeterli olacaktı..

• bence alıntı olması iyi olmuş doğrusu neyse yazmış işte eleman.

• kendi yorumumuza dayalı bir soru değil ki kendi fikrimi yazıyim..

• boyama tekniği, buğulu katmanlar halinde yapılmış olması, ve tabloyu dikey olarak ortadan ikiye böldüğünde yüzün bir tarafının gülümserken öteki tarafının üzgün görünmesi

0|0
    0|0
  • kaplumbağa terbiyecisi daha meşhur:DDDDDD

0|0
    0|0
    • bencede ve daha güzel, daha sanatsal bu kadından hiç hoşlanmıyorum :)

• yok yaw oyle entel dantel gozukmek icin salliyirlar iste bi halt bildikleri yok

1|0
    0|0
  • reklamı iyi yapıldığı için şöyle söyliyim pazarlamayı reklamını yapabilirsen bu dünyada dışkıladığını bile inanılmaz fiyata satarsın bu kadar!

0|0
    0|0
  • çok pöfpöflendiğinden. daha değerli eserler var bu konuda

0|0
    0|0
  • ulaşılmaz oldugundan

0|0
    0|0
  • illuminatinin işi bunlar diyor ve kaçıyorum

0|0
    0|0
  • ya bı seyı yok ya leonardo davıncı yapmıs dıye ama bı ıyı yanı vucudundakı hersey gercek gıbı damarlar kaslar yuz hatları falan

0|0
    0|0
  • Hangi Açıdan Bakarsan Bak Gözlerinin Sana Bakıyor Olması .

Ve Gözlerinde Şimdiki Teknolojiyle Bile Yazılmazı Zor Olan Harflerin O Dönemde Yazılmış Olması .

0|0
    0|0
  • sende aşık olduğun kadının fotosunu yap içine ruhunu aşkını kat portre canlansın :) bu yüzden pahalı

0|0
    0|0
  • gülüyor mu ağlıyor mu belli değil renk vermiyo iyi poker oynardı gerçek olsa :))

not: ben adanalı değilim zedy turist olarak gittim :)))

0|0
    0|0
    • ben bilmem ceys :))) yau bende mi terslik var bence tebessüm ediyyor bu kadın.. öyle çok güzel bir tablo değil yani..

• bana da somurtuyo mesela kişinin nası baktığına göre değişirmiş demek ki eee biz tatlı yemedik vakti zamnında senin gibi öyle pozitif şeker düşünemiyoruz :)))

• gerek isminden olsun ki Monalisa güzel bir isim.Hüznü ve sevinci betimleyen hayatı bir tabloya sığdırmayı başaran başyapıt.

0|0
    0|0
  • ben monarızanın portresini daha iyi

link

0|0
    0|0
  • Kaşsız bir kadının güzel olabilecegini anlatıyor bide yapan misyoner olunca illimunati kurucusu olunca değeri artıyorr...

0|0
    0|0
  • Ronesans zamanında olması çok büyük sebep, ayrıca çizimde kullanılan teknik..

0|0
    0|0
  • nereden bakarsan bak sana bakıyormuş gibi görünür, öyle bir gizemi olduğu için ün yapmıştır

1|0
    0|0
    • mercege bakan tum fotolara bakarsan aynısını gorebilirsin

• yooo soldan bakınca hiç de bana bakmıyor...

• ben ilk gördüğüm monalisa resmi hatırladığım kadarıyla 98 yılıydı çok deneme yaptım hep öyleydi

• avrupanın sahip olduğu sanat eserlerini abatması

0|0
    0|0
  • ele güne rezil etti o da vinci denen adam. Of offff :)

0|0
    0|0
  • bencede çok saçma sanatı abartıyorlar.

0|0
    1|0
    • ayyynen :)

• ben monalisanın şifresi nesi şusu busu hepsini zaten biliyordum sormadan önce.. wiki de okumuştum ama, gözümde bu değeri hak etmediği için sordum soruyu..

• soruna bişi demedim :) bencede abartılan bir mevzudan başka birşey değil.

• onunla ilgili bir belgesel vardı aslında tekniği de çok değişikmiş ve katman katman yapılmış falan çok detayları var yani burada atılıp tutulan gibi değil. yani estetik açıdan bir şey anlamayabilir işi bilmeyen ama tekniği vb çok enteresan ve dahice bulunuyor

0|0
    0|0
    • Sen kimsin kardeş aaaa eski sorularımız açıyorsun?

• üzümünü ye bağını sorma. ne güzel cevap veriyoruz işte

Kızlar Ne Diyor 4

• Farklı rivayetler var.Mesela kimileri "yuzun bir tarafı mutlu, diger tarafı huzunlu" ve ya, "yuzunun yarısı kadın, yarısı erkek" derken, kimileri "nereden bakarsan bak sana bakıyor" gibi diyor.

Bence, yuzunun bir tarafı mutlu-diger tarafı huzunlu olma nedeni hafif profilden yapılan bir resim olması ile baglantılıyken, nereden bakarsan bak sana bakıyor olması tamamen mercek-goz baglantısı ile alakalı, cok daha iyi ressamlar, cok daha iyi resimler var, sans isi diyorum.

0|1
    0|1
  • leonarda da vinci çizdi ya ondaann.

0|0
    0|0
  • sen anlamazsın

0|0
    0|0
  • tipsiz o.

0|0
    0|0
Yükleniyor...