Rauf Orbay'ı tanıyan var mı?

Kimdir? Son yıllarını nerede geçirmiştir? Hatıratlarını okuyan bilen var mıdır?

0|0
13

En İyi Erkek Görüşü

• evet tanıyorum hatta her hafta mezarının önünden geçiyorum sahrayı cedit te anadolu yakası . onun şanslı birisi olduğunu düşünüyorum bu soruyu sorduğuna göre onunla alakalı birisin ve hepimizden çok şey biliyorsun feedback için soruyorsun . şanslı çünkü mondoros a imza attı . ingiliz general onu kandırdı işgal konusunda . buna imza atmasına rağmen Milli Mücadele saflarına nasıl dahil oldu nasıl kabul edildi anlamak zor . hatta bu yüzden çok eleştiri aldı Meclis'te . ama tabi ki değerli birisiydi .

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• yo tanımam, kim ki?

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 2

• Atatürk devriminin yardımcılarındandır.Hamidiye kahramanı olarak tanınır.Kazım karabekir ve diğer muhalifler ile birllikte terakkiperver cumhuriyet fırkasını kurdu ve Atatürk'e suikastten idam cezası aldı ama affedildi.Ama hiçbir zaman kendini suçlu görmedi ve katil olduğu düşünülmesin diye affedilmeyi reddetti.

0|0
    0|0
  • Hüseyin Rauf Orbay

İstiklal Savaşı’nın önemli isimlerinden ve Başvekil Orbay, Atatürk’e suikast girişimi suçlamasıyla İzmir İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı ve 10 yıl hapse mahkûm edildi Yurtdışında olduğu için cezası uygulanamadı 1935 yılında kendi isteği ile yurda döndü, yeniden yargılandı Askeri Yargıtay kararıyla aklandı

0|0
    0|0
Yükleniyor...