6 kelimelik hikayeler. Sizin 6 kelimelik bir hikayeniz var mı?

Efsane o ki, bir gün Hemingway, çok kısa bir hikaye yazacağı ve herkesi ağlatacağı konusunda iddiaya girmiş, sonra da bunu yazmış. Gerçekte bu kısacık hikayeyi Hemingway'in yazıp yazmadığı bilinmiyor ama olsun, efsane de 'öykü' de güzel...

http://i.hizliresim.com/q2MkQq.jpg

Bazıları ciddi şekilde insanın içinde ukte bırakabiliyor.

Fotoğraftaki : Satılık bebek ayakkabıları. Hiç giyilmedi.

"Babam savaştan döndü, bayrağa sarılı olarak."

"15inci yıldönümümüz, Tek kişilik masa lütfen."

"Yanlış numara, dedi tanıdığım bir ses."

"Üzgünüm asker, ayakkabılar çift halinde satılır."

"Sayın yolcular, konuşan kaptan pilotunuz değildir."

"Pardon, alyans iadesi kabul ediyor musunuz?"

"Sayısız penceren vardı, bir bir kapattım."

İnternetten bulduklarım bunlar. Sizin eklemek istedikleriniz var mı?

0|0
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• Şu hayatta önemli şeylerden biri de, bir "fikir" ortaya atmaktır. Fikrin doğruluğu/yanlışlığı bir yana (tabii neye göre, o da ayrı), iyi sunulabilmiş olması da bir o kadar önemli. bknz kontenjanı: Felsefe

Soru kökü, sol'un öz eleştirisine -sanat/hayat düzleminden- çekilmeye müsait.

Maalesef en büyük yanlışlardan biri, ekonomizm (Engels de bu tehlikeye dikkat çekmişti) ve kuru belagat ortodoksizmine saplanılması; bu noktada potansiyel mevzi olarak kullanılabilecek edevata kuşkuyla yaklaşılması. Her taşın altında "doğrudan" bir ajitasyon arayışında da vardır bu; düz bir giriş-gelişme-sonuç örgüsü beklentisinde de. 94 yapımı Milcho Manchevski başyapıtı 'Yağmurdan Önce'yi izleyenler hatırlayacak. Yönetmen, bildik kalıpları ters ederek bir döngü tutturur; son kısımdaysa kümenin dışına çıkıp çıkmama opsiyonu bırakır. Eskiden kitaplar "bitti"; filmler "The End" ile bitirilirdi. Düşünce tembelliği, düz mantık... Oysa hayat, keskin "son"lara; lise kompoziyon derslerindeki G-G-S kurgusuna inat akıp gitmekte nicedir.

Marksizmin (ve önderlerinin) içini boşaltan, alabildiğine çarpıtan düzen kalemşörlerinden bahsetmiyorum. Sistemin çelişkilerini tespit edip Pilatus gibi kenara çekilen, teoride boğulan masa başı lebiderya "solcu" aydınlar da değil derdim. Meramım; sekterce bir mantık uğruna tepilen fırsatlar. Pencereler; alyanslar; ayakkabılar... Küçük insanı ve naif gailelerini anlatan pek çok romanda/filmde "yüce" idealler aranmış; bulunamayınca bir kenara itilmiştir. Atılanı da her zaman sahiplenen/kullanan birileri çıkar. Çıkmştır da.

Evet; Steinbeck'ler, toplumcu mesajlar önemlidir. Post-modern ve Neo-Kuantum zırvaların itibar gördüğü çağımızda hele. Ancak, fanatikçe mesaj beklentisi yolunda tu kaka edilen biçim de önemli. Kafka, bugün Kafka olduysa dünya görüşünden ziyade bunu sunabilme becerisindendir. Yoksa bürokrasiyi, yabancılaşmayı -bırak Weber'i- hem de çok daha etraflı/sistematik çizmiş yığınla düşünür var.

(...)

2|0
    0|0
    • ... Bir hayranı, Tarkovski'ye yazdığı mektupta "Mirror'daki falanca yeri anlamadım ama bende müthiş bir etki yarattı, aynısını ben de çocukken yaşamıştım" demişti. O hesap.
      Bazen bireyci dediğiniz bir sanat eseri, ayrı ayrı kişilerde husule getirdiği -ortak duygulanım- paydalarıyla, bir toplumsal kıpırdanma yaratabilir. Yeri gelir sadece bir görüntüyle bile kotarılır bu. Kişi, önce bir başkasında kendi kişisel öyküsünü görür/yazar/kurur; ve bu duygusal zemin temelinde birleşilir. Grup terapisinin uyandırdıkları givi.

Ömer Kavur'un karmaşık üslubu; Nuri Bilge'nin, Sait Faik'in küçük insanları önemlöi. Evrensel/yerel arasında sıkışmı aydınları haber veren Oğuz Atay, hiç olmadığı kadar güncel. Geç kalınmış bir güncel.

6 kelimelik hikayem;

"Küçük

insanın

küçük

mihnetlerinden

büyük

insanlığa..."

www.siir.gen.tr/.../buyuk_insanlik.htm

• Güzel yorum olmuş. Başka bir bakış açısıyla olayı özetlemişsiniz. Teşekkür ederim. Kaleminiz ve bilgi birikiminiz kuvvetliymiş hocam. Diğer yazılarınızı dikkate alacağım. Bazen mercanların içinden inci çıkabiliyor. Vesselam.

• Bir şeyler "ortaya attık" işte :) Ben de teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 4

• Tanrı varmış yokmuş ne farkeder gülmüyorsa.

0|0
    0|0
  • 6 kelimelik hikayem yok ama sana 6 kere sövme nedenim var.

Sana tek tavsiyem Hayal aleminden çıkman... Kendini Allah bilir admin olarak filan hayal ediyorsun cidden gülünç durumdasın farkında mısın? Genellikle böyle kişiler durumlarının farkında olmuyor. Ayılman için söylüyorum..

Allah bilir bu yazıları da sırıta sırıta okuyorsundur Canım benim kıskanılmıyorsun Aşağılanıyorsun farkında mısın? Seviyelim diye ortalarda dolaşıyordun ne oldu çok düzgündün seviyeliydin de bu soruyu neden bu kadar karmaşık ve türkçe kurallarına aykırı olarak sordun acaba? Cidden çok gereksiz bir insansın sırıtmaya devam et

0|0
    0|0
  • Onat Kutlar'dan ekleyeyim ben de:) ''Durmadan düşünüyorum. Ne kadar çok öldük yaşamak için...'' Gerçi 8 oldu ama o da olsun artık:)

0|0
    0|0
    • +2 fazla. Fransızca ve İngilizce olarak çevirmeye çalıştım iki dilde de daha çok çıkıyor. Maalesef bizimle değilsiniz yönetici arkadaş. ^^

• Bekliyor olacağız. Edebiyat sever insanların ürettiği her türlü ürün karşısında kalemlerimiz not almaya hazır bir halde..

• Tamamdır:)

• Yedi saniyelik cinnet yeterli hayattan kopmaya

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• 6 kelimelik kalmadı.

1|0
    0|0
  • Kırık değildir kırık olsa yerinde duramazdın.

1|1
    0|0
  • Seni seviyorum demişti , seni de seni de...

0|0
    0|0
  • Tanrı öldü onu bizler öldürdük bebek

0|0
    0|0
    • Friedrich Nietzsche'yi aramızda görmek ne güzel.

www.google.com.tr/imgres

• arkadaşlar hep niçe gibisin derler övünmek gibi olmasın ama

• Maalesef ben öyle demiyeceğim. Sadece Nietzsche den alıntı yapmış birisiniz. Kaldı ki öyle biri olduğunuzu düşünen arkadaşlarınıza inanmamakla birlikte yazılarınızın geneline baktığımda "Nietzsche"'nin adını bile doğru yazmayacak kadar umursamadığınızı düşünüyorum.

Sadece söze ithaf yaptım. İyi geceler.

• Sevdım Özledim Güvendim , Yenildim İtildim Terkedildim

0|0
    0|1
Yükleniyor...