Siyah gözler romanı hakkında?

Cemil Süleyman Alyanakoğlu'nun siyah gözler romanını birazda zorunluluktan bugün okudum. kitabın bilgi bölümünde olayların akışını gayet güzel bir şekilde özetlemişlerdi. dul ve otuzunu geçmiş bir kadının yirmili yaşlarda bir gence olan aşkını anlatıyordu. enteresan geldi bana bu hikaye. belkide günümüzde yaşanan çarpık ilişkilerle bir paralellik kurduğum içindir bilinmez. kadının yaşadığı ikilemlerden de bahsedilmiş. öncelikle toplumca nasıl karşılanır. kendisinden küçük bir gençle yaşamış olduğu bu ilişkiye hangi gözle bakılır tereddüdü sarmış dört bir yanını. haksız da sayılmaz aslında. çünkü kendisi dul ve yaklaşık olarak 10 yılını yalnız geçirmiş. bir kez daha erkekten darbe yememek adına adımlarını sağlam atması gerektiğinin farkında. ikinci buhran ise gencin bir müddet sonra kendisine olan ilgisinin yok olduğunu hissetmesi ve akabinde genç bir kızla bakışmalarına tanıklık etmesi bu iç bunalımının ardından cinnet getirmesi nihayetinde genci en savunmasız anında boğarak öldürmesi. hakikaten çok enteresan. olayların kopuk olmasına rağmen sürükleyici bir kitap. gerçekten bu yönde merakı olanların daha da önemlisi kadın olmanın ne derece zor olduğunu anlamak açısından önemli bir eser. erkeğin aman canım elimin kiri ne olacak sanki dediği anlarda kadının nasıl da dikkatli davrandığını görüyoruz bu romanda. başta da söyledim günümüzde de süregelen bir hikaye anlatıldığı belkide hala daha yaşanmaya devam eden bir aşkı konu aldığı için böylesine ilgimi çekti. özellikle kızların okumasını tavsiye etmekle beraber oradaki kadın profiline dikkat etmelerini istiyorum. o buhranların, kafasının içinden yükselen o uğultuların onu nasıl bir felakete sürüklediğini görmelerini istiyorum.

0|0
1|0

En İyi Kız Görüşü

• 10 yılını yalnız geçirmiş bir kadın için çok riskli bir tercihmiş aslında yaptığı. Sonuçları her zaman o kadar kötü olmasa da kendinden küçük erkeklerle birlikte olup mutlu bir ilişki sürdüren kadın sayısı çok az. Bir de erkeklerin geç olgunlaştığını düşünürsek kadın hem ilişkinin yükünü hem de toplumun yükünü sırtlanarak fazla ileriye götüremez o ilişkiyi. Bir yerde yorulur ve kopar.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...