"İnsanın cezası diğer insanlardır"?

"Kimin kime daha önce ihanet ettiğinin ölçülemediği bir çağda, insan sosyal bir hayvan değildir artık. Sosyal insan, hayvandır. İnsan sosyalleştikçe hayvanlaşır. Mükemmel aşıklar yalnız yaşayanlar, mükemmel insanlar dünyada bir insanlık olduğunu unutanlardır. Çünkü insanlık trajik, insansa hatasızdır. İnsanın cezası diğer insanlardır. İnsanın sosyalleşmesine en çirkin örnekse aşktır."demiş Hakan Günday, sizce?

0|0
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• İnsanın ödülü insandır. O Hakan Günday'ın kendi beceriksizliği___

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Ben katılmıyorum Hakan Günday'a. İnsan kusursuzsa ve bu bizim varsaydığımız anlamda kusursuza yakınsa, ki ancak o kadar olabilir, nasıl bir insan diğerinin cezası olabilir. Bu bağlamda düşünürsek bir insan bir insanın cezasıdır, doğru ama insan kuruşlu olduğu için bu böyledir zaten. Bu tez böyle düşünüce çürümüş olmuyor mu? Sosyalleşen insan hayvan ise, hiçbir iletişime geçmemiş asosyal bir insan nasıl insan kalabiliyor. İnsan etkileşimlerden nasibini almazsa nasıl kendini geliştirebilir her anlamda. Yalnız yaşamak bir tercihtir ve bu tercihi her insan yapabilir ama ben kimsenin hayvanlaşmak istediği için sosyalleştiğini sanmıyorum. Tabii ki öyle olanlar da var ama bu kadar insanın yaşadığı bir dünyada böyle bir genelleme küstahlıktır her kim yaparsa yapsın ve yanlıştır. Bir de ona sormak lazım: Teknoloji ve haberleşmenin bu kadar geliştiği bir çağda kimin daha önce kimi aldattığı bilinmezken, geçmişte nasıl bilinebiliyormuş? Çünkü bu çağda bilinmediğini söylediğine göre geçmişte bilinebildiğini ima ediyor. Yanlış anlaşılmasın, amacım muhalefetlik değil. Başka bir yaklaşım getirmek kendi çapımda.

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim yorumunuz için. her okuduğumda farklı şeyler düşündüren bir cümleler öbeği, bu paylaştığım. sosyal insan çığrından çıkmaya başladı biraz, aslına bakılırsa. mükemmel ya da eh işte ideale biraz yaklaşabilmiş olanlar diğerlerinin "sosyal" nitelemesinin dışında kalıyorlar gibi. amacım size muhalefet değil fakat üzerinde düşünülmesi gereken cümleler bunlar.

• Bahsettin demedim ki. Söylediklerim senin söylediklerine cevap niteliğinde değil. Genelde insanların davranışlarının ve kendilerini kısıtlamalarının birçok defasında yanlış nedenlere dayandığını ve gerekmeyen yerlerde başka insanlara benimsenen düşünceler yüzünden "özenti" damgası vurmalarının yanlış olduğunu vurgulamak istedim.

• Kişi cümlelerinden bilinir. Herkes öyle değil. İlk cümlemdeki gibi lafını Hakan Günay'a iade ediyorum :)

1|0
    0|0
  • Nerden baslamis nasil gelistirmis neye baglamis.
    Ask herkesin edebi kadardir.
    İnsana insan ceza degildir insan insanin kurduysa eger duygulari ve bakis acilaridir psikolojisini bozansa bencilligi.
    Sonra bunlar toplaniyor sosyoloji ortaya cikiyor.
    Arrik toplum toplum inceliyoruz
    Demekki neymis minimum duzeydeki hersey maksimum duzeydeki degerlerin aynisiymis
    Tanimam kendisini ama fena kasmis yazmak icin

1|0
    0|0
  • Allahin sopasi yok maalesef o yüzden cezalar böyle artik,

1|0
    0|0
  • Nasıl bakarsan, öyle görürsün.
    Nasıl yaşarsan, öyle ölürsün.
    Nasıl biriysen, öyle biri çıkar karşına.

Eig seçtiğin arkadaş sonuna kadar haklı.

0|0
    0|0
  • Laf olsun torba dolsun...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...