Dindar ve Muhafazak kisiler genelde neden daha cahil oluyor?

Bilmiyorum fark ettiniz mi ama. Iman denilen kavram arttikca zeka seviyesi düsüyür.

Dine bagli insanlar daha cahil ve Egitimsiz.
Egitimsiz bölgelerde, Dindarlik daha yüksek.

Gelismis ve Dinsiz bölgelerde Egitim ve zeka seviyesi daha yüksek.

Bu Dünyanin her yerinde böyle. Örnek olarak 70% Ateist olan Japonlari , tüm ortadogu ile kiyaslayabilirsiniz.

Siz bunun arasinda nasil bir baglanti kuruyorsunuz?

1|0
8|4

En İyi Kız Görüşü

• Katılıyorum ve bunun sebebi o "cahil" olarak adlandirdigimiz insanların sadece aileden duydugu kadariyla ibadet etmesi. Yeniliklere açık değiller ve araştırmadan koru körüne baglaniyolar

1|2
    1|0
    • Bana anlatırmısın şu anasını sattımın yeniliklerini? Şimdilerde yeni trendleriniz.

• Türbanlara ne kadar zamandır izin var ondan haberin var mı senin? Öğretmenler, memurlar, öğrenciler vs. zorla çıkartıyolardı. Azmı kavgalar cıktı?

• Devletin din ve devlet islerini birbirinden ayıracak gücü yoksa zaten o millet yanar

Kızlar Ne Diyor 7

• ne alaka ya ne prof. lar var inançlı.. iyide birkaç yüzyıl önce de Müslümanlar hakimdi dünyaya o senin zeki dediklerin ne yoksulluk ve cahillik içinde yaşıyodu araştırıp okumalısın biraz.. şu an ortadoğuyu örnek veriyosun geri kalmış evet okumadılar çalışmadılar başkalarının sömürgesi altına girdiler.. dinlerinden dolayı diyosan onlar dinlerine ters yaşıyolar bu halleriyle Müslümanlık oku der çalış der.. Osmanlının yükselme dönemini araştır inançları için yaşıyolardı ve dünyanın 3te 2sine hakimdiler.. yüzeysel bakmamak lazım olaylara araştırıp üzerinde düşünmek lazım

1|1
    0|0
    • Osmanli yükselis dönemini kilica borclu zekaya degil. Osmanli halki 600 sene boyunca cahil ve Egitimsizdi ve bu nedenle batti zaten.

Sanmiyorum. Dini nekadar dogru yasiyorsun Cehaletin okadar yükseliyor. Bu nedenle daha muhafazakar kisiler daha cahil.

• Hayatinda Kuran okudunmu? Kurana göre uzay diye birsey bilem yok :D
      Senden Cehalet konusuyor iste baska birsey degil.

• okudum evet.. tefsir oku mesela ufkun açılabilir.. insanları da inançlarından dolayı yargılamayı bırak..

• Size katılmıyorum ama düşünce özgürlüğü var dilediğini düşün :).

1|0
    0|0
  • Tembellikten. Baska neyle iliskilendirebiliriz? Bak Osmanli ecdadimiza calistilar adamlar en cok ayakta kalan ve dillere destan oldular, oluyorlarda. Neden cunki asil Islam yasaya onlardi. Sadece dil ve kalben tasdik yoktu. Uygulamakta vardi. Ve ben bircok caliskan ayriyeten dindar olan insanlari taniyorum ve bende elden gelebildigince caliskanim elhamdulillah.

0|0
    0|0
    • Osmanli bilgin zayif. Altaki arkadasa yazdigimi gene kopyaliyorum aynisini demisti.

"Osmanli dünyayi hükmedi. Ortadogu senin icin Dünya oluyorsa elline bir harita almani tavsiye ederim.
      Osmanlinin güclü zamani savaslarin kilic ile sürüldügü zamandi.

Ondan sonra Osmanli bitti. Son 200 senesini Batini yalakasi olarak gecirdi. Osmanlinin batis nedeni gerikalmis olmasidir bunu unutma diyerim. "

• Bacim Tarih bilgini gelistir...

• Haci sen neden tarihe taktin. Tarihim gayet iyi soyum nesolsa onlar. Yani harbiden de sen tarih dersini gormedinmi. Tamam dusus donemi oldu olmadi demiyorum ama sen yukselisi yapilanlari ort pas ediyorsun Atan degilmi onlar?

• Bu sadece bir algi dostum

0|1
    0|0
    • Sanmiyorum. Örnek olarak Toplumu Müslüman olan ülkeler Dünyanin en cahil ve Egitimsiz ülkeleri.
      Afrikada bircok fakir ülke var. Müslüman Afrika ülkeleri ama genede daha cahil.

• İslam savaş emretmez kardeşim. müslümanlar mükemmel değildir ama İslam mükemmeldir. eğer İslam savaş emretseydi müslümanlar değil hıristiyanlar yahudiler olurdu. ama hep müslümanlar oluyor.

• Islam savasi emreder. Dogru Hristiyanlarda, Yahudilerde savas olmuyor, Müslümanlarda oluyor cünkü Islam savas Dini :D

• Yanılıyorsun dostum.

0|0
    0|0
    • Dünyadaki durum tersini gösteriyor ;)

• Simdi hatirladim sizi, gecen tartismistik Sahih Hadisleri ve peygamberiniz inkar etmisdiniz.

Neyse, Osmanli üzeri dediginiz hersey, sacmaliktan haric baska birsey degil. Gecen size demistim. Size Islami yanlis anlatip kandirmislar diye. Size yalan söylerek sizi Müslüman yapmislar diye.

Sizi Osmanli üzeride kandirmislar bacim. Buyrum Türkiyenin sayili Bilimadamlarindan gercekleri ögrenin http://youtu.be/4ZsQVj3hOfc?t=46m30s

• Evet evet siz çok zekisini Maşallah. Nazar değmez İnşallah.

• sorgulamadan kabul etmeye alisiyolar bence

0|0
    0|0
  • "Müslümanları görseydim Müslüman olmazdım, iyi ki İslamı Kur'an' dan öğrenmişim." -Cat Stevens yani Yusuf İslam. mesaj alınmıştır umarım

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Eğitim ve zeka seviyesi yükseldikçe insanlar sorgulamaya başlıyor ve çelişkileri görüyor.

0|1
    0|0
  • Senin zekilik kavramın nedir? Yani neyi iyi bilince zeki oluyorsun?

1|0
    0|0
  • Zamanındada osmanlıyı hatırlarsak herkes dindardı. Gerekli eğitimlerinde alırlardı bir türlü ve dünyaya hükmetmiş bir imparatorluk.

1|0
    0|0
    • Osmanli dünyayi hükmedi. Ortadogu senin icin Dünya oluyorsa elline bir harita almani tavsiye ederim.
      Osmanlinin güclü zamani savaslarin kilic ile sürüldügü zamandi.

Ondan sonra Osmanli bitti. Son 200 senesini Batini yalakasi olarak gecirdi. Osmanlinin batis nedeni gerikalmis olmasidir bunu unutma diyerim.

• Evet evet savaslari Osmanli cikarmiyordu. İstanbul kendine kendine isgal edildi...

• Ne yazdigimi okumuyorsun bile sığır sığır cevaplar yazıyorsun. Dünya üzerinde savaş vardı giren girene. Milleti cahil diye ezikmeye calisacagina bir kendine bak. Bende şöyle fikir yuruteyim atatürk dersim katliamini yapti zehirledi insanları etti din dusmaniydi bati ozentisini turkiyeye getirdi. Benimde dusuncem bu bende seni cahil görüyorum simdi. Bu kadar salak olamazsiniz ya. Nerden nereye geldik ya. Güzelim ülke din dusmanlariyla onu bunu kotulemeye calisanlarla gaylerle daha neler nelerle doldu. Hadi siz yenilikcisiniz kendinizi avutun siz.

• dindarların mantığı: din gerekli olan her şeyi bize öğretiyor gerisine ne gerek var

0|1
    0|0
Yükleniyor...