Bu ülkede neden 5 kişi bir araya gelse sorun görülüyor. Devlet bu kadar mı korkuyor?

Her insanın içinde bir melek bir de şeytan vardır diye düşünüyorum. Ve her insanın içinde doğuştan gelen bir öldürme isteği vardır ama sonra baskılanır. Trajediler olsun daha önemlisi polisiyelerin bu kadar sevilmesi tutulması olsun, en başta bu sebeptendir diye düşünüyorum. İçimizdeki iyi ile kötü hep gölge oyunu sergiler.

Bu noktada polisin de üniformayı çıkarttığında melek olduğuna kendimi inandırmak istiyorum ama hiç sanmıyorum. Romantik iyi polisler masal. Gezi'ye iki gün kesintisiz katılmıştım. Bence içlerindeki şeytan artık kök salmış cinnet boyutuna ulaşmış. Gayet bilinçli ve ideolojik yapıyorlar. Dört gün önce İstiklal'de Mimar ve Mühendisler Odası efendice ve gayet entelektüel bir basın açıklaması yaptı. Panzerler anında yığılmıştı.
İktidarlar insanların toplu şekilde hareket etmesini, bir araya gelmesini, hak aramasını istemiyor.

Efendice konuşma yapan topluluğun çevresine sırtlan gibi üşüşen kolluk kuvvetleri sizi de kızdırmıyor mu? Rahat bıraksalar hiçbir şey olmayacaktı. Bknz. Gezi.

Maalesef onları hep biz besledik, besliyoruz. Hak ediyoruz bunları.

İkinci bir Gezi olursa, yine örgütsüz, bir anlık bir boşalımla başlayacak diye düşünüyorum. Düzenli, örgütlü hareket etmek genlerde yok. Yıldönümündeki fiyasko da ondandı, çünkü önceden planlama, hesap yapma duygusu girdi işin içine.. Olursa yine körleme bir şey olacak. Tabii saman alevi gibi sönecek.

0|0
1|3

En İyi Erkek Görüşü

• Karşıyaka'da, Üç Gül'ün ebedi istirahatgahına herkes karanfil atar da. "Birinci" sigarası daha makbul. Geleneği bozmayalım, iki dal bırakalım.

5 kişi görseler yangın sanarlar dedin ya. Denizlerin mezarlarının arasına tampon bölge çekerek ölülerin dahi "cem etmesinden" korktuğunu gösteriyor devlet. Bu biraz da meydanları dümdüz etmeye, işlevsiz bırakmaya benziyor. Firavun'a seyirci kazandırmak uğruna Yenikapı'da kaderine terk edilen Yaşar Kemal heykeli başka bir yazının konusu da... Yunan'daki agoralardan, Mübarek karşıtlarını ağırlayan Tahrir'e..., tarihin kazan dairesinde yaşayanlar "seslerini" alanlarda duyurmuş, islerini "meydanlara" bulamışlardı. Bunu bilen iktidarlar, meydanları sinsi düzenlemelerle halktan koparmaya çalışır. Öyle eskisi gibi milyonlar alacak meydanlar nerde!

Nerede "tarihi/kültürel" (hikayesi olan) bir yapının yıkılmak istendiğini görseniz bir soluk düşünün lütfen. Neden ille de o yapılar? Geçmişinden koparılan hafıza, itaat etmeye daha meyyaldir de ondan. Kültür merkezlerinden cadde/sokak isimlerine, çetele daha da genişletilebilir.

İstinat noktasını bulamadıktan sonra kuvvet ve manivela neye yarar der, 5 Şehir'de Tanpınar.

Gezi, fay hattındaki birikimden de hareketle, insiyaki şekilde başlamıştı. Olabilir. Bu tarz kitlesel hareketler bir anda oluşmaz ama bir anda gelir. Korkuların resetlendiği bir andır o ve tsunami misali önüne aldığını sürükler. Devrim gibi. Ancak işte o istinat noktası sağlıklı olmadığından, gitgide daha da yozlaştı ve nihayet yırtıcı hayvan gibi kendi plasentasını yedi.
    Hep Otpor'un işi!

Sovyetik mahalle komiteleri kursak? Sabırla koruk helva olur mu? Olur da. Gel gör ki Milli Görüş'ün evvelki şafağı 94'ten beri "abiler" o sektörde zincir kurdu. Halkı hem en hassas hem de bir o kadar bilgisiz oldukları noktadan, "din"den yakaladılar ve yerelden/merkezden -bolca iaşeyle- kafakola aldılar. Tabii gıdım gıdım veriyorlar, ki hep eteklerinde dolansın minnet etsinler. Altın kural; öldürme, süründür.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Siz geziciler e az bile yaptılar ben olsam tanklarla üzerinizden geçme emri verirdim ne zaman akıllanıcak bu dünyanın aptal insanları merak ediyorum kapitalist sistemin sistrmlerini devam ettirmek için kullandığı oyuncak olmaktan vaz geçin artık devleti savunmuyorum burada devlette sistemin bir parçası zaten hepsinin a...

0|0
    1|0
  • evet sorunlar büyük türkiyede gerçekten

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...