Bu ne saçma hayat... Bu ne dingil hayat... Bu ne kopuk hayat... Bu ne manyak yaşam tarzı... Bu ne BOHEM!?

98, rintlerin akşamı. Haber, Raziye (90) filmindeki o köy kahvelerinden birinde, uydur-kaydır gazetesinde karşıma çıktı. Dört kardeş, 60'larda bir anda gelecek kaygısından sıyrılıp bohem yaşamlara savruluyor.

Kardeşlerden 1. si Monmartre'de, avant-garde sanat çevrelerinin izini sürüyor.

2. si Prag'a,

3. sü Soho'ya (New York) demir atıyor.

4. sü ille de vatanım diyor. Asmalımescit'te, ülkemizin bir dönemki Chelsea Hotel'i "74"ün tavan arasına kalpaklanıyor.

Peki bunların hali nicedir?

1. kardeş, ömrün Paris mezurasında yarım asır tüketmiş ki... Fransa, 2010'da ferman dinlemez çingeneleri sınır dışı ederken piyango ona da vuruyor.
Bohem kelimesi, Ortaçağlarda Bohemya'dan Fransa'ya göçen "kural tanımaz" çingenelere dayanır. Tarihsel belleğin kodları, bazen bu tip operasyonlara örtük de olsa tesir edebiliyor.

2. den haber alınamıyor.

3. şu an Zen Kaçığı bir "bobo". Koleksiyoncu kızının İtalyan lokantasında fettucineleri götürüyor.

Asmalımescit'teki 4. kardeş, bıraksan gününün çoğunu 5 m2 alanda resim karalayarak geçirecek de. Ah o "faturalar" yok mu!

Bohemin sözlük anlamı, yarını düşünmeden yaşayan kişi ise de... Üretim/tüketim çarkına bilinçli/entelektüel bir 'be hey dürzü' çekmek ve yaşamı/sanatı "piyasa değerlerinin" ve moda trendlerin dışında sürdürmek de denebilir. Bunu döndürebilmek için asgarisinden maddi bir birikim de gerekir tabii. İnsanlar açlıktan kıvranırken aşk da çamurlara bulanır, der V. Türkali.

Aydınların/sanatçıların çingenelerden alıp dönüştürdüğü bohem, sonrasında Dandy-Beatnik-Hippi diye evrilir.

Bohem, her ne kadar toplumcu görüşümüze ters ise de, özümsemiş mensuplarında "baskıya boğun eğmeme" vardı (r). Langlois üstat Sinematek'ten kovulunca, öğrencileri kendilerini T. Fikret gibi kapı-duvara zincirler. 4. kardeş, bize Pera'daki dümdüz edilen kültür/sanat kurumlarından bahseden bir mektup atmış. 1. kardeşin durumu malum.

Dolayısıyla şunu görüyoruz ki: İktidar, "denetleyemediklerini" sevmez.

(...)

Güncellemeler:
Paranın düzenini/iktidarın tahakkümünü reddeden, geçmiş kültürleri teşrih masasına yatıran ve oradan geleceğe miras güzel eserler bulan bohem sanatçılara ve özgün yaratılarına çok şey borçludur kültür haritası.

Peki bizim kardeşler bu yaşama nereden mi heveslenmişler?

Yanıtı bir aşağıda:

...
Frank Borzage'nin 27 yapımı sessizi "7th Heaven" yüzünden... Kaurismaki'nin "La vie de boheme"si daha ufukta yok.
4. arkadaş ayrı. Onun kanına Jacques Becker'in "Montparnasse 19"u (58) ve Fikret Adil girmiş. Diğer Jacques (Rivette) daha ufukta yok.

Arkadaşlar. Bohem sanatçılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Piyasanın ve globalizmin rüzgarlarının efil efil estiği şu kültürel erozyon çağında, yaşama şansları nedir?
...

http://www.youtube.com/watch?v=A314PVRSQIM (Charles Aznavour - La Boheme)

0|0
0|2

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• kardeş üşenmednmı bunu buraya yazmaya cidden.)

0|0
    0|0
  • Anlamadım ctrl v yi dostum

0|0
    0|0
Yükleniyor...