Genç nesillere tarihi, tek bir kişinin kahramanlığı üzerine kurarak anlatamazsınız?

Genç nesillere tarihi, tek bir kişinin kahramanlığı üzerine kurarak anlatamazsınız. Bu, o kanlı mücadelede canını siper etmiş olan komutanlara, hele de Mehmetçiğe hakarettir. Onların hakkını nasıl yersiniz?
Kazım Karabekir

Sizce de doğru değil mi?

Güncellemeler:
bir siz akıllısınız gerisi gerizekalı koyun zaten de mi :) Zihniyete bak gülüyorum sadece.

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Dün akşam Mustafa Armağan paylaşmıştı bu sözü twitterda. Çok doğru, katılıyorum ben.

0|0
    0|0
    • İstiklal Harbimiz isimli kitabında da geçiyor sanırım. Okumadıysanız mutlaka öneririm.

• Biliyorum tabi ki. Yalnız size acı olan bir şeyi söyleyim, Kazım Karabekir'in bu cesaretine rağmen kızı Timsal Hanım (kendi gözlemime göre konuşuyorum) aynı cesareti gösteremeyip babasının malum kişi yüzünden çektiği sıkıntılara rağmen hala Ulu önderimiz.. sıfatlarıyla başlıyor her cümlesine.

• Malesef öyle yazık...

Kızlar Ne Diyor 1

• Doğruuuuu *_*

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Dogru ;)

0|1
    0|0
  • "Tarih kralları hatırlar, askerleri değil"

0|0
    0|0
    • Sıradan askerlerden erlerden değil doğu cephesini kurtarıp eldeki mühimmatı batı cephesine destek için gönderen bir ordunun komutanı Karabekir'den, bir Fevzi Paşadan bahsediyoruz bahsediyoruz

• Sivas Kongresi'nde de asık suratlı bir Atatürk'ün olduğunu da biliyoruz, istemeye istemeye katılmış kendisi... Doğu'daki örgütleri dağıtmaya gidip "kariyer yapma"yı amaçlamıştı. Resmi tarih başka anlatır tabii...

Kazım Karabekir yanlış bir taktik uygulamış, "İpler yine benim elimde olur ama olası bir başarısızlıkta benim yerime Mustafa Kemal hırpalanır, bana bir şey olmaz" diye düşünmüş, ama tasfiye edileceğini hiç düşünmemiş. Doktor Frankenstein "denetleyebileceğini" düşündüğü bir canlı yaratır, sonra o kendisini hedef alır ya, o hesaplar... 1920-1921 dönemi halen aydınlatılmayı bekliyor aslında...

• Evet sadece o yıllar değil 1950 öncesi.
      O dönemde yaşayanların anı, hatırat ve günlükleri çok önemli kaynaklar bence

• Zaten öyle anlatılmıyor rahat ol sen. Kendi egosuna yenik düşüp bütün ordusunu dağda karın altında donarak öldüren komutanları da anlatıyor;15 kişilik taburuyla 30 saat boyunca 150-200 kişilik düşman kuvvetlerini ölümü bile bile geçirmeyen kahramanları da anlatıyor

0|1
    0|1
    • Geçmiyor 17 sene okul okuduk bir kere bir tarih kitabında Kazım Karabekir'i diğer komutanları ya da senin anlattıklarını görmedik kimse anlatmadı. Hatta Kazım Karabekir olduğu fotoğraflardan kırpılıp kullanılmıştı orjinalini de gördüm. Sadece isimleri geçer şu görevdeydi diye ama hiç bahsetmiyor. Ali Rıza Bey Zübeyde Hanım daha fazla yer kaplıyor o kitaplarda. Sadece önünüze konan kitapları değil farklı kitaplarda okuyun. Karabekir'in günlüklerini, Atatürk'ün uşağı Cemal Grandanın anılarını okuyun tabi işinize gelirse

• Kaynağı olmayan hiçbit şeyi okumam.

• 1931 tarihinde çıkardığı Tarih IV adlı lise ders kitabı

Orjinalinden bak

Yükleniyor...