Kürk Paltolu Madonna yı okudunuz mu?

Geçen iki film Cesaretin Bedeli ni üste Yeşil Kolu izledim üstüne de Kürk paltolu Madonna okuyum dedim keşke demeseydim dokunsan ağlıcak moddayım yazık oldu adama ya la:/ siz neler okuyorsunuz bu ara he?

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• kürk mantolu madonna herkes övgüyle bahsetti ama daha okumak nasip olmadı da aklımda.. dün jane austen inanç okumaya başladım

0|0
    0|0
    • mutlaka oku çok güzel keşke öyle seven bir adam bulabilsek bu zamanda

• listemde sırada zaten:) sana da benden bir tavsiye genç werther'in acıları'nı okudun mu bilemem ama okumadıysan kesinlikle okumalısın öyle bir seven de yoktur..

• hmm sağol çok duydum onu da daha okumadım öyle diyorsan madem..

Erkekler Ne Diyor 5

• Kız cadı :)

Keyif alıyorsan sorun yok. Baki kalan şu kubbede...

"Kara Mazot Kardeşler"i okuyorum ben de, Dostoyevski'den. Günümüzün "akaryakıt" savaşlarını 19. y. y. dan haber veriyor. Bir de mujiklerin sırtını sıvazlamış romanda. Ülkenin çoğunluğunu oluşturan köylülerin, mazot fiyatları ile bükülen bellerini de işte bu Kara Mazot kardeşler doğrultuyor. Mazotu, köylüye bedava dağıtıyorlar. Şimdi kartlar değişti tabii. Açgözlülük, kriz, savaş derken; mazota bindirdikçe bindirdiler. Metelik desen, hiç olmadığı kadar kurşunlandı. Mazot kardeşler yaşasalardı, muhtemelen tröst olmuşlardı. Cem Uzan'a dek, milletin efendisine mazot vaatleriyle "gelen" politikacı eşrafıyla da flörtü kurmuşlardı.
    Ee, devran böyle. Üç beş kardeş nereye kadar Don Kişotçuluk oynayacak. Dostoyevski asrında yaşayan Çernişevski, Nasıl Yapmalı'da şöyle der: "Toprağı değiştirmedikçe, domatesler çürük çıkmaya devam eder."

Romana dönersek. Kara Mazot Kardeşler, akaryakıt aleminin "baba"sını öldürüyorlar bir de. Benzine alkol karıştıran, nobran bir baba. Freud haklı. Yazar, babasının ölümünü arzular içten içe. Ya da günah çıkartmaca. Zaten hep ikircikli değil midir onun kahramanları. Aziz mi, şeytan mı diye sorasınız gelir. Biskolnikov gibi.

Fakat çok feyizli kardeşler canııım. Bunlara gerçeğin İsa'da olmadığını söyle, hatta kanıtla; yine de İsa ile birlikte olmayı, gerçekle birlikte olmaya yeğlerler. "Suç ve Barış", "Savaş ve Ceza", "Düzülenler" romanlarını da okumuştum Dostoyevski'nin. Galiba yazarda şu var: Bir modele hayranlık duymak, gerçeklikten daha önemli. Deli Petro'dan beri sökün eden ve arş-ı alaya ulaşan pozitivist Avrupa düşüncesi, "ideale/geleneğe" sıkı sıkı bağlanma şeklinde tecelli ediyor. Yani bir nevi "ihtiyaç." Kahraman, "idealinin" sıradan olduğunu görse de ideali dışlamaktansa kendini kanatıyor, aşağılıyor. Belki öyle var oluyor. Ya da çile çekerek Tanrı'sına yaklaşıyor.

Laf lafı açtı. Mazot bu, önemli.

3|0
    0|0
    • Düzeltme;

Deli Petro'dan beri sökün eden ve arş-ı alaya ulaşan pozitivist Avrupa düşüncesi, BİR KARŞIT TEPKİ OLARAK, "geleneğe" sıkı sıkı bağlanma şeklinde tecelli ediyor.

• Okudum da dediğin duygusallaşma çok olmadı. En fazla "Adaletini s*keyim dünya!" demişimdir bir kaç kez.

Bu aralar pek bir şey okumuyorum. Belki birazdan şu "yüz yıllık yalnızlık" kitabını elime alırım. 3 haftadır kapağını açmadım. Piç gibi duruyor orada...

0|0
    0|0
  • korkuyorum patron

0|0
    0|0
  • Okudum. tesaduflerle dolu bir roman

0|0
    0|0
  • bende okuyacaktım bunu da hızlı gönderisi yoktu bende 7 gün bekleyeceğime başka kitaplar almıştım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• şu kitabı okuyup duygusallaşanlar gidip yeşilçam filmi izleyin manyak mısınız ya.

1|0
    0|0
  • Kurk mantolu madonna her kitap fuarinda elime gelir alip okuyasim olur. Ama listemde baska kitaplar oldugu icin kac yildir onu alamam. Param da biter sonra :)

0|0
    0|0
  • iste bunlar hep klavye yamişmasi:/

0|0
    0|0
  • Kürk mantolu madonna'yı okudum çok iyiydi

0|0
    0|0
  • okumadım popülerliği bittikten sonraya saklıyorum o kitabı :) şuanda korkuyu beklerken i okuyorum

0|0
    0|0
  • bir abim kesinlikle okumalısın senin kitabın o, dedi o abim öyle dediyse kesin öyledir ama 11 tl veremedim ya o kitaba öğrencilik işte parasızlıktan ölcezz..

0|0
    0|0
Yükleniyor...