Kapat

Osmanli İmparatorluğu nasıldı sizin açınızdan?

Sizce OSMANLI İMPARATORLUĞU nasıl bir ülkeydi ?

Adaletli dinine bağlı milliyetçi vb. sizce ?

Güncellemeler:
Şu harem hayatını bi doğru öğrenemediniz en basit olarak bir kadın padişahın karşısına açık saçlı olarak çıkmazdı padişah kadınlara peçe atmazdı

0|0
11|26

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı İmparatorluğu gerçek bir devletti. "Derin" devletliğe özenen çapulcu çetlere pabuç bırakmayacak kadar ciddi bir devletti. Şimdiki gibi "sığ" veya "karton" devlet değildi. Osmanlı devlet sisteminin merkezinde adalet vardı. Devlet, en başta kendi devamı için sonra milletinin huzuru ve güvenliği hiç bir fedakarlıktan kaçmazdı. Sahici bir ilkesi vardı. Osmanlını anayası 5 madde den oluşurdu: Canı korumak, malı korumak, aklı korumak, nesli korumak ve dini korumak. Osmanlının ideolojisi Türk-İslam senteziydi; ama bungünkü manada modern bir Türk veya modern bir islam değil bu. Klasik bir kaç siyaset felsefesi kitap okursanız gerçek manada Türk ne demektir, islam ne demektir öğrenirsiniz. Osmanlının çöküş sebebi kötü yönetim değil dünyanın yeni bir düzene geçmesidir. İmparatorluklar devri bitti, ulus devlet modeli artık cari oldu. Biz de buna ayak uydurduk ve Cumhuriyeti kurduk. Atatürk olmasaydı da cumhuriyeti kuracaktık. Enver Paşa veya Talat Paşa'nın heykelleri olacaktı okullarımızın önünde. Sonuç: Devşirme olmayan yani zihni kalbi kanı Türk ve Müslüman kalan herkes Osmanlıyı sever ve atalarını hürmet eder. Tüm padişahlardan Allah razı olsun bize bu cennet vatanı ve şanlı - şerefli bir maziyi miras bıraktıkları için.

1|0
    2|0
    • @hedo ne düşüneceğime sen ya da bir başkası karar veremez.Haddini bilmeni isterim.

• esas sen haddini bil. düşünce beyan ediyorum derken hakaret etme.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 11

• benim açımdan Osmanlı,İlber Ortaylı'nın yazdıklarından öğrendiğim kadardır...bazen iyi bazen kötü ama oldukça tarafsız bakıyorum.

1|0
    1|0
  • Osmanlı bana göre hiç masum değildi?

4|3
    3|7
    • Nasıl yani ?

• osmanlı derken cok genelliyosun özellikle hangi dönemleri kastettiğini yazsaydın daha acıklayıcı olurdu sanki..neyse iyigünler sana.

• sen kimsin ki? bana göre diyebilmen için kitapları yalayıp yutman lazım.

• osmanlı olmasaydı sen neredeydin acaba bunca yüzyıl ecdatlarınızı yönettiler sen kimin torunusun.

1|2
    2|0
  • aşırı hoşgörülü kii bu daha sonra çok zarar verdi iyi niyeti suistimal edildi

4|1
    2|1
    • Sana katılıyorum ama baya sonra padişahların islamı önemsememesiyle oldu çünkü din üzerine yaşayan ülkeydi

• aynen öyle

• Devlet-i Âliyye-i Osmaniyye

İslam'dan başka hiçbir şeye ehemmiyet vermemiş, islamdan başka hiçbir düşünce,oluşum,fikir ve ideolojiye hizmet etmemişlerdir. İslam ahlakına muhteşem şekilde giriftar olmuş ve yüzyıllar boyunca muvaffak olmuşlardır. "üstünlük ancak takva iledir!" hadis-i şerifine sıkısıkıya bağlanmış, bir şeyin şerefi neslinde değil, zatındadır düsturunca hareket etmişlerdir.

Allah onlardan razı olsun...

0|3
    1|0
    • Tv izlemediğimi bilmeni isterim.Orda nasıl bi senaryo mevcut bu konu hakkında en ufak bir fikrim bile yok.Kendi düşüncemi dile getirdim hepsi bu tatlım,Yine söyleyeyim osmanlı benim gözümde masum değildir.

• kısmen haklısın ama söylediklerin tam doğru değil.

• Tr nin tarihine aitdir,o zamanin sanati cok mükemmel ve güzeldi ama iyiki Osmanlidan kurtulduk ve Tr ye kalani sanati oldu

2|0
    1|3
    • halt etmişsin sen.

• kimin dağdan indiği belli. Bir çoban bile senden daha şuurludur. Aklı başında birisi Osmanlıdan kurutulduk der mi? Beyin olmadığı gibi kültür de yok.

• Ahlaksız , Müslüman görünüp Ataerkil Budizm'in tüm adetlerini Saygı duyulacak derecede (!) yerine getiren Araap+bizans soyu ..

0|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet ve torunu Yavuz Sultan Selim'e hayranım

1|2
    1|0
  • imparatorluk yıllarını yaşamayı çok arzu ederdim.

1|1
    3|0
  • şu saatten sonra ne fark eder?

1|0
    1|0
  • Faşizm,kerhane,alevilerin kürtlerin öldürülmesi 2.abdulahmit döneminde tıp öğrencilerinin sarayburnundan denize atılması daha sayayım .

2|2
    4|7
    • Sen tarih dersini Yunan okullarında mı aldın?

-1 (Şikayet butonunu da es geçmeyin bu ecdad düşmanına.)

• piruzbey o yalanlarını alda git bence. Aleviler nasıl zulüm gördü, katledildi, senin gibi alevi düşmanları bilemez. Git bu yalanlarını senin gibi düşünenlerin yanında söyle, Sen alevi tarihini biliyormusunda yazıyorsun? Ben aleviyim! Benden daha iyi bilemezsin. Ondan bundan duyduklarını, sağda solda sallama, Allah'tan korkun be az! Yalancının önde gidenisin.

• Sen hiç aleviler tarafından katledilen sunniler diye birşey duydun mu?! Ya sunniler ve ve sözde müslüman dinciler tarafından (hemde kaç kez!) katledilen alevileri duydun mu? Duydun! O yüzden Alevi düşmanlığı yapma şurada! Zaten senin kafan belli, sende onlardan birisin, ıyyy.

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 25

• Özellikle Yavuz Sultan Selim ve II Abdülhamit Han'ı rahmetle anıyorum...

Not:Asılsızlar burayı da basmış

3|2
    2|1
  • Öncelikle Osmanlı Devleti Bir İmparatorluk değil Devlet-i Aliyyedir... İmparatorluğun Tanımında 'Sömüren' ifadesi Geçmekte ama Osmanlı devleti Hiçbir zaman 600 senelik Hükümdarlığında Hiçbir Milleti sömürmemiştir...

Bazı Arkaaşlar Diyor ne farkeder su zamandan sonra İyi yada kötü...

Peygamberi dediği gibi Aslını İnkar Eden Bizden Değildir...Zaten böyle düşünenler yüzünden toplum su anda Cahili Cuhela...Daha 100 Yıl Önce yazılmış bir eseri okumaktan Aciz..Bir Sefiller Kitabını Aslından okuyan kaç kişiyiz burada.. Birde Kültürlükten Bahsederiz...Ama Bir İngiliz 2000 Yıl öncesine ait Bir eseri Şakır Şakır okuyor...Ve İşte bu yüzden bizden daha kültürlüler...laf lafı açıyo :) Demek istediğim Arkadaşlar Kimse Ecdadına Laf söyletmesin

1|2
    0|0
    • evet haklısın Osmanlı Devletinden sömürgecilik anlamı taşıyan "imparatorluk" şeklinde bahsetmek aslında yanlıştır. ama imparatorluktan kastımız çok ulusluluk ve geniş bir coğrafyadır. ama "imparatorluk" genelde sömürücü büyük devletlere denir. Osmanlı Devleti Devlet-i Aliyye yani Büyük Devlte idi. İmparatorluk değildi. Kolonileri yoktu, eyaletleri vardı. İstanbul neyse, Bağdat ya da Bükreş veya Atina aynı statüdeydi. ya da Bingazi...

• Teşekkür ederim

• Batılılar Osmanlı deyince

hala korktuklarına göre

süpermişiz zamanında :)

4|4
    0|0
  • Osmanlı Devletinde Harem Kadınlarının Gerçek Gİyimi ve Harem Ağaları:

link

Osmanlı Devleti Sünni - Hanefi inancını benimsemiş bir devletti. diğer inançlara saygılıydı, herkes özgürce inancını yaşardı. sultanlar halkın dini hassasiyetlerine saygılıydılar, halkla birlikte bu hassasiyetleri paylaşırlardı.

Osmanlı devleti milliyetçi bir devlet değil, bir emperyaydı içerisinde her millet ve dinden insan vardı, bunları adaletle idare ettiği için halkı bir arada tutabiliyordu.

2|1
    2|0
    • "güncelleme" iki göbek önceki dedelerimizdir. Türkiye'nin Padişahlık dönemidir. Osmanlı ve biz farklı şeyler değiliz sonuçta...

• üniversite kürsülerinde dünya kadar makale yazılmış bu konuda. çıkmış daha ne diosun

• boşver hedonist bişe demiyorum, hade işine hadeeeee

• Adeletli, medeniyet, modernlik olarak çağın ilerisinde bir devletti.Batı daha tuvaletini adabını Osmanlıdan öğrendi.Üç beş cahilin lafları ile Osmanlı devletini kötü gösteriyorlar.Dizilerden kendi ecdadını karı kız düşkünü gibi öğreniyorlar.

1|4
    0|0
    • Sonuna kadar haklısın kardeş özellikle muhteşem yüzyıl zımbırtısı onun hakkında bi yazı var yayınlıyacağım yakında

• "Şalvarı şaltak Osmanlı

Eyeri kaltak Osmanlı

Ekmede yok biçmede yok

Yemede ortak Osmanlı""

diye söylemiş Türkmenler.

3|1
    4|11
    • Git Türkmenlere sor. Ben mi söyledim?

• süper şiir sevdim soran sen bu soruyu hep olumlu cevaplar alacağın umuduyla sormuşsan kaldır o zaman o soruyu,mecbur muyuz bu soruna olumlu cevap vermeye herkes fikrini sölemekte serbest.

• Osmanlı kendisi Türkmen zaten...

• Bildiğin monarşik bir aile devleti. Burda osmanlıyı öve öve bitiremeyen ve de aynı zamanda Türk olmak ile övünen tosuncuklar; çok traji komiksiniz.

3|1
    2|1
    • monarşik olması kötü mü? adil olduktan sonra... Şimdi monarşinin daniskası yok mu? velevki gerçek demokrasi olsun, halkına zulmettikten sonra neye yarar. Tarih bilseysen orta3 düzeyinde, dünya devletlerinin o dönem hepsinin monarşi olduğunu farkederdin

• FAtih'ten sonra bozulma başladı özellikle müslüman ülkelerle savaşarak Ehl-i Beyt'in ahını aldılar. Yani Allah'ın Gayretullahına uğradılar...

3|2
    0|0
  • işin aslı fethettiği yerlerde tam olarak neler yaptığını bilmiyoruz ve bütün dünyanın neredeyse bize sırf müslüman olduğumuz için bu kadar düşman olduğunu da sanmıyorum ya da zamanında güçlü olduğumuz için zira çok daha güçlü imparatorluklar olmuş daha önce ve sonra. O yüzden ben kuşkuyla yaklaşıyorum ve osmanlı her gittiği yere hoşgörüyle yaklaştı tanımına inanmıyorum tarafsız bir kaynak da yok zaten. Kendi düşüncem bu yönde doğrudur yanlıştır bilemeyeceğim ama keşke görebilseydik o günleri.

3|0
    0|0
    • sen bilmiyor olabilirsin ama kütüphanlerde o bilgilerle çakılı

• Milliyetçi Muhafazakar bir imparatorluktu. Şu an Macaristan bile iyi ki Osmanlı'nın himayesinde kalmışız diye şükür ediyorlar. Başka bir İmparatorluk olsa kendi kültürlerini ve dinlerini empoze ederlerdi ama Osmanlı yapmadı diyorlar. İslamla yönetilmesi de halka aşırı müsama göstermelerini sağladı. Hey gidi Osmanlı hey. Yedi cihan karşında titrerdi ki gel gör şimdi Türkiye ne hallerde ! Terörle mücadele için bile elalemden izin alır durumdayız !

1|1
    0|0
  • valla ordu milleti işte ... adamlar gerekli olsa da gereksiz olsa da savaşmaktan korkmuyormuş geri durmuyormuş

2|0
    0|0
  • Tarihte yaptığı tek hata iskan politikasındaki hoşgörülü tutumu olan gelmiş geçmiş en büyük 3 imparatorluktan birisi

1|1
    0|0
  • Adaletli dinine bağlı vs. vs. Halen devam etmesini isterdim.

3|4
    3|1
  • İlk 300 yılı İslam ile iç içe geçen bir devletin son dönemleri maalesef islamdan uzaklaşmaya başlamıştır. Muvaffak olmayıp yıkılmasının tek nedeni de budur. Sadece Osmanlı'yı Avrupaya benzetme çalışmaları güdenler, Osmanlı padişahlarını bu şekilde gösteriyorlar.

1|0
    0|0
  • Osmanlının izlerini dahi şu an taşıyor olsaydık dünyanın tamamına hükmediyorduk.

3|3
    2|0
  • Hammer tarihi kitaplarının 10 cildinide okudum çok saltanatlı çok ihtişamlı bi imparatorluktu.

0|2
    0|0
  • abazalıklarından yıktırdılar ülkeyi. örn: baltacı mehmet paşa & katerina

3|0
    1|4
    • yukarıda gizli kullanıcının dediği gibi kerhane işte

• senin biraz beynin olsaydı bunları tarihe bel altından bakmazdın. Ükeyi abazalıktan yıktılar demek hem yanlış hem iftira heö yalan hem bilgisizlik hem kültürsüzlük... Her açıdan ofsayt

• abicim araştırmadan geliosun buraya kulaktan dolma bilgilerle çene çalıosun. he tamam dediğin doğru hadi git..

• o zamanın amerikası

3|2
    0|2
    • amerikası demek haksızlık. siyasi veya ekonomik güç olarak en büyük ama abd ile benzeştirmek haksızlık.

• ben emperyalist , kan dökücü , kendini düşünen bakımından demiştim

• osmnlı emperyalist, kan dökücü ve kendini düşünen bir devlet değildi

• gereksiz bi imparatorluk.

1|0
    1|3
    • o yüzden öttürdü senin gibi kanı bozuk gereksizleri demi.

• Ben bütün Türkleri ve müslümanları seviyorum. Yoksa sen Türkleri ve müslümanları sevmiyor musun?

• demek istediğim atatürkü seven osmanlıyı sevemez osmanlıyı seven atatürkü sevemez.gidin okuyun araştırın biraz ancak klavye delikanlılığı yaparsınız..

• şu anda olduğu gibi başka bi ülkenin maşası değillerdi sadece onu söyleyebilirim...

3|1
    0|0
  • osmanlı günümüze kadar gelirdi, tek hataları, saltanattı, saltanatın olduğu yerde hilafet olmaz çünkü

0|0
    1|0
  • osmanlı bazılarına göre savaşan bir milletti. her yeri almak isteyen bir barbar insanlar. batılılar böyle düşünüyor. istanbulda böyle oldu balkanlar da böyle oldu. kimilerine göre de feth etmek güzel şeydir aldık oraları adalet ile yöneltik ama adalet böyle kralcı ya da padişahlık sistemle adeta kominizm gibi ne kadar sağlıklı olabilirki. padişah dese kelleyi kesin hiç bir şey yapamazsın mahkeme yok bir şey yok. padişahta harem kurar gittiği yerlerden güzel kızları getirir. ama ne yapalım türküz osmanlıyı övmemmiz gerekir geçmişimiz parlaktı dememmiz gerekir şimdi birleşmeliyiz ortadoğu ve avrupa çok karışık

0|0
    2|2
  • OSMANLInın kötü yanları olabilir ama şuanki abd den katkat güçlü ve hoşgörülüymüş.Katliamcı diyenlere cevaben şunu söylemek gerek sen onları öldürmesen onlar seni öldürücek...maalesef eskiden kılıçla kalkanla ayakta durabiliyordun.günün şartları

0|0
    0|0
  • bırakalım bunu tarihçiler artışsın ? bunuda tarihçi birine sor.. burdakilerin hepsini verdiği cevaplarla dünyayı kurtardkılrını zannediyorlar çünkü...

0|0
    3|1
  • otoriter bir devletti benim gözümde

0|1
    0|0
Yükleniyor...