Fotoğrafta iso nedir? Fotoğrafta iso'nun yüksek olması mı iyi düşük olması mı?

bu iso tam olark ne ...fotoğrafçılıktan anlayanlar açıklayabilir mi ?

0|0
5|15

En İyi Erkek Görüşü

• En basit anlatımı; merceğin aktif olduğu ve çekimin yapıldığı süredir. Yüksek ışıkta, hareketli nesnelerde, sportif çekimlerde Yüksek iso kullanılır. Gece çekimlerinde netlik ve araba farlarinin çizgi seklinde çıkması vs icin düşük iso uygundur. Yani iso secimi duruma göre yapılmalıdır.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Ortama göre ışığı ayarlanman lazım manuel çekimlerde. Mesela gündüz dışarıda fotoğraf çekeceksen iso azalt - içmekanda fotoğrafın karanlık çıkmasını istemiyorsan isoyu yüksek tut

0|0
    0|0
  • Soyle anlatayim mesela acik alandasin hava aydinlik kisik tut isonu 200 de kapali mekan ise hafif isikli 320-400 kafi ama sen komple los ortamda cekim yapmak istersen olabildigince ac fakat budurumda tripod ile sabitlemen ve mekinenin hic kimildamamasi gerekli deneyerek gorebilirsin zaten bunu diyafram ayarlarini biliyorsun degil mi ?

0|0
    0|0
  • İso ya gelesiye kadar öğreneceğin çok şey olduğunu düşünüyorum.Bu basit bi ayrıntı..Bunu zaten çekerek öğreniceksin...Öncelikle neyi neden ne için fotoğraflıyorsun..

Fotoğraf çekmek çok basit görünsede Eline "Canon Eos 5d Mark III" Alınca hiçte kolay olmadığını öğreniceksin

0|0
    0|0
    • :) bak bak bak benim "Canon Eos 5d Mark III" üm var diye hava da atıyor, biz daha yeni d 500 sahibi olduk ne yapalım, dostum çektikçe öğreniyorsun ama ders almak istersen www.kadikoyfotografmerkezi.com a ulaş derim

• Var demedim keşke olsa.Hiç bir makinam yok..Okursan herşeyi bilirsin her konuda bilgiyi.

• fotoğrafçılık dersleri videoları var bizim anlatımımız yeterli olmayabilir onları izle derim

iso ayarlayamazsan kumlu kumlu olur fotoğraf

0|0
    0|0
  • ışığa olan duyarlılık

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• iso ışık hassasiyeti yada film hızı diyebiliriz.

filmin, dijital çekimde çekimin iso değerinin yüksek olması, daha düşük iso'ya göre daha kısa sürede aynı miktar ışık yakalanabilmesi demek.

Mesela az ışıklı ortamlarda yüksek iso değeri ile daha çok foton toplanarak daha parlak bir foto yakalanır.

Veya hızlı sahnelerde pozlama süresi kısa tutulmak zorunda olduğu için iso yükseltilerek parlaklık kaybının önüne geçilir.

0|1
    0|0
  • Işığa karşı duyarlılık derecesi olarak söylenebilir kısaca. Genel olarak aydınlık ortamlarda düşük iso değerleri, karanlık ortamlarda yüksek iso değerleri kullanılır. Enstantane hızının çok yüksek istendiği zamanlarda da ışığa duyarlılığa ihtiyaç duyulacağından yüksek iso değeri ayarlanır. Basit olarak, bir nevi ışık desteği diyebiliriz. Ancak bir dijital makinada yüksek iso değeri beraberinde (makinanın teknolojisi ile de alakalı elbette) noise problemini de getirir. Diğer adı "asa"dır.

0|1
    0|0
  • link

ayrıntılı olarak anlatılmış

0|0
    0|0
  • İso arkadaşın da dediği gibi ışığa olan duyarlılıktır , doğru isoyu bulmak resimlerinin paralıklığı ve renk tonu açısından çok önemlidir ,aydınlık ortamlarda isoyu düşürüp daha doygun bir resim elde edilirken karanlık ortamlarda flash effect ve isoyu yükseltmek daha verimli forotğraflar çekmenizi sağlar , ayrıca shutterın yani perdenin açık kalma süresini ayarlamanız isonuzu daha kolay ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

0|0
    0|0
  • Klasik makinalarda kullandığımız filmin ışığa duyalılığı , diye biliyorum. İSO yüksek olursa loş, karanlık yerlerde güneş batımında karanlıkta gece vakti güzel resimler çekilir..Mum ışığında çekilen resimler yüksek İSO lu film ile çekilirdi.. ASA da diyoruz..Objektifin açılıp kapanma süresi ise OPTİRATÖR ayarı diye bilinir..

0|0
    0|0
  • valla 2 sene universitede alan dersi diye gosterdiler ama hala bilmiyrum iso asa estantanenin ne oldugunu:)ezber yapip gir sadece gerci cok gezmeye fotografada gittik ama merak olmayinca olmuyo

0|0
    0|0
  • tek isoyla işin bitiyor olsa anlatalım. isoyu kullanabilecek kadar işi çözmeye başladığında buna benzeyen en az 3 terimle daha karşılaşacaksın. o yüzden sen auto moduna al bas deklanşöre devam zorlama şansını :)

0|0
    0|0
  • merceğin ışığa olan hassasiyet değeridir iso.

0|0
    0|0
  • İso, fotoğrafı çekerken diyaframdan içeri alınan ışık miktarının ölçüsüdür.Mesela evin içinde çekilecek fotoğraflarda genelde 400 iso yeterli olurken; sokakta normal bir havada çekeceğin fotoğrafta 200 iso yeterldir.

0|0
    0|0
  • iso ayarı cihazın ışığa karşı olan duyarlılığıdır. 300 400 iso ayarı normal çekimler için makbuldur. gece cekimlerinde biraz daha arttırman lazım tabi diyafram ve enstantene ayarları da önemlidir.

0|0
    0|0
  • budur

link

0|0
    0|0
  • izmailin fotorafı demek gıbı geldı bana

0|0
    0|0
  • Işığa duyaylılık diye biliyorum ben sürekli isoyu yükseltiyorum daha canlı çekiyor sanki

0|0
    0|0
  • Az çok, doğru yanlış bir şeyler anlatılmış, şimdi açıklamaya üşendim.

Makinanı sabitle, bi 100 ASA'da bi' 800 ASA'da (varsa 1600) çekim yap. 1600ASA'dakinin daha parlak ama daha pütürlü (noise) olduğunu göreceksin. Nokta nokta renkler hasar görmüş gibi görünecek. 100ASA ile çektiğinde ise noise gözle görülemeyecek kadar az olacak.

Gece karanlıkla kısa pozlama ile 100ASA'da çekersen ışık az olduğundan simsiyah bir şey çıkar ortaya. Gün ışığında değilde akşam evindeki tungsten lamba altında değerleri değiştirerek ne işe yaradığını öğrenirsin.

0|0
    0|0
Yükleniyor...