Sinemayı en iyi kullanan ülke hangisi sizce?

boşanmaları önlemek için kalabalık ve mutlu aile dizileri çekildiğini duymuştum. sinema bazen araç olarak kullanılır bazen de beklenmedik bir şekilde bir amaca hizmet eder.

turizm-moda-reklam-politika-eğitim-bilim-din-toplumu şekillendirme-sanat alanları benim aklıma gelen alanlar.

bu anlamda filmlerden bahsedebiliriz?

0|0
8|23

En İyi Kız Görüşü

• "Sanat içinde geleceği barindiran bir silahtır."

Noviembre filminden.
    Sinemayi şu ülke iyi kullanıyor diyemem. Yönetmenle alakalidir bu daha fazla. Ama en karli ABD kullanıyor. Neden mi, adamlar her filmde her şekilde reklamlarini yapıyorlar. Sektörü ele geçirmişler. Oysa klişelerle dolu ve başka ülkelerden aldiklari uyarlama senaryoları kullanıyorlar çoğu zaman.

Kisaca seyirci ayik olmalı, ne aradigini bilmeli yoksa izlediği şeylerin kirleri altında bilinci eriyip yok olur.

0|1
    0|0
    • evet çatlak bir senaristin eğlence olsun diye söylediği kullandığı bir cümleyi ciddiye alanda çok. sinema bir kadını eve kapatıp yıllarca evlenmemesini kanıksatabilir. öyle bir kadını erdemli ve namuslu olarak gören biri bunu sinemayla çok kolay şekilde işleyebilir

• Öncelikle teşekkür ederim

Bahsettiğiniz şekilde nice olaylar ve filme uyarlama var eminim hepimiz duyduk, izledik. Birileri belki topluma duyarlilik katmak adina bunu sahneye taşırken insanlar ders cikaracagına, orda gördükleri vahşi figürlerden etkilenip bunlari örnek alıyorlar. Yani o kadar ki senin amacin sahih olsa dahi birileri bunu kendi algisi ile kirletiyor. çaresiz hissediyor insan düşününce..

• tartışılmıcak kadar kusursuz.

Erkekler Ne Diyor 23

• Soru kaliteli olunca eski tarihli de olsa güncelliğini hala koruyor.

Amerikan filmlerinin çoğunlukla araç olarak kullanıldığını artık bilmeyen yok sanırım. Hollywood film şirketleri Amerikan yönetimince destekleniyor. Özellikle 20th Century Fox adlı şirketin dünyanın en büyük film ve dağıtım şirketi olmasında Amerikan yönetiminin ve gizli servislerinin emeği büyük.

Sinemaya ne kadar önem verdiklerine bir örnek vermek isterim.

ANAP Hükümetinde Kültür Bakanı olan ve milliyetçi olmasıyla bilinen Gökhan Maraş; Amerikan filmlerinin kültür erozyonuna sebep olduğunu öne sürerek, bu filmlerin yasaklanmasıyla ilgili kanun tasarısı hazırlığı yapmaya kalkar. Bunu duyan dönemin ABD Başkanı Baba Bush Özal'ı arayarak bu tasarının gündemden düşürülmesini rica eder.

Aksi halde, büyük bir fiyasko ile sonuçlanan Wietnam Harekatıyla ilgili onlarca film yaparak, bize büyük bir başarı gibi yutturulmasına şahit olamayacaktık.

Sözün özü emperyalist ülkeler sinemayı psikolojik harekat unsuru olarak kullanırlar.

1|0
    0|0
    • çarpıcı ama gerçek.
      gerçek -dediğimiz şey önce alay ettiğimiz , sonra reddettiğimiz, sonra kabullendiğimiz birşey oluveriyor.
      yıllardır amerikanın dünyayı kurtarıyoruz biz olmasak bir hiçsiniz yaklaşımını seviyorum. filmlerde ilerleyen bilimlerinin isterlerse bir ülkeyi tamamıyla yok edecek bir virüs üretebileceğini, gelişmiş ordusunun gücünü ve dünyayı sürekli bişeylerin istilasından kurtaran kahramanları bu fikirle çıkıyor. küstahca aynı zamanda korku ticaretinin aracı. sinema sektörüne sınırsız kaynak sunulması haksız değil o halde.
      nazi almanyasında çocuklarınızı askeri oyuncaklarla oynatın diyen zihniyetle aynı şey.

• sevmiyorum olacaktı o. pardon

• Anlatmak istediğimi ne güzel açmışsınız, ağzınıza sağlık.

• Sinema tarihinin en en en en en en hınzır, uçarı, ele avuca sığmaz filmlerinden "Zazie Metroda" (Zazie dans le metro), 60'ta geliyordu. Uzun bir Eyfel Kulesi tırmanışı ile akıllara yerleşen bu kült filmde bir sahne vardır. Zazie ve amcası, çarşı-pazar gezerlerken "Amerikan mallarının" ülkeyi ele geçirişine yönelik homurdanmalar görürüz. Fransa, bu husuta bildiğiniz gibi sekter. Bir dönem sinema endüstrisinin kapılarını da Holivud değirmenine kapatmak istemişti.

O çekinilen Hollywood, 25. Kare ile, bugün dünyaya meta fetişizmini/kültürünü dayatıyor. Yanı sıra. Gösteri üzerinden meşruiyet oluşturuyor.
    ...

En iyi kullananların basit bir şeceresi:

1924-50 arası SSCB (devrim);
    40-45 arası Japonya (militarizm; ki Kurosawa dahi bu kervana katılmış, kamerasını Japon silah fabrikalarına amade etmişti);
    70'ler ve 80'lerde, başta Polonya olmak üzre, Orta/Doğu Avrupa bloğu (karşı-devrim);
    Elan Birleşik Devletler...
    ...

Marksist estetiğin -Ernst Fischer ile birlikte- iki devinden biri olan Lukacs, sanat eserinin değerini belirleyen en önemli kıstasın işçi sınıfı mücadelesine ve ilerici güçlere katkısı olduğunu söylemişti.

Geldik "en iyi" kullanana;

Görsel sanatlar ve hassaten sinema (Lenin'in deyimiyle bütün sanatların en üstünü, Vertov'a göre Sine-Göz), insani dengelerini henüz oturtamamış genç Sovyetler'de silah gibi kullanılmıştı. Sovyetlerdeki yerleşik ve gezici sinema salonları, kentlerden kışlalara, köylere ve okullara dek hizmet sunuyordu.
    Okuma-yazma oranının düşük seyrettiği bir ülkede, insanların duygularına seslenmek ve onları bilinçlendirmek adına "sinema"dan daha etkili bir vasıta olmazdı:
    Eisenstein ile "kitle"; Pudovkin ile -Maksim Gorki'nin Ana'sı gibi- uyanıştaki birey; Dovzhenko ile kolhozlar; Barnett ile Ukrayna vb.

Sinemayı tarih boyunca en "efektif" kullanan Sovyetler olmuştur wickiee kız. Kitle iletişimin çatallaştığı günümüzün "gösteri toplumu", daha çok insana ulaşsa da... Asla bu verimde bir kullanıma imkan vermeyecek.

0|0
    0|0
    • Fotoğrafçı/yönetmen Leni Riefenstahl'ı da unutmadan ekleyeyim, çok önemli. Keşke o müthiş yeteneğini Goebbels'lerin emrine vermeseydi... İradenin Zaferi, müthiş bir işçilik taşır; Nazi faşizminin görkemi sinema yoluyla kitlelere aşılanmaktadır.

• belki çoktan vermiştir. bu kadar derin bilgiye sahip biri olarak bunları paylaştığın için teşekkür ederim kendi adıma. söylediklerine tezat olmak için söylemiyorum, bazen bir söz insanları ateşlemeye yeterli olabiliyor. yeterince sert ve sürekli söylendiği takdirde inanılmıcak yalan yoktur. diktatörler iyi bilir.

• Ne söylediğinden çok, nasıl söylediğin de önemli; katılıyorum size. Ancak yalanı ne kadar ustaca usa vur ve pazarla, yine de o kitlesel histeri içinde "ne oluyoruz" diye bir duralayan ve çıkıntılık edenler olacaktır. İnsanlık tarihi, böylelerinin tuttuğu fenere çok şey borçlu.

Rica ederim.

• burada aileleri yıkmaya yönelik şeyler çekiliyor gençler ya behlül ya da polat oluyor bilmem anlatabildim mi

1|1
    0|0
    • kahramanlık hikayeleri umutsuz ortamlarda çok tutar. magandalar silah kısmını özeniyor doğrudur ama asıl talep gören insanların düşüncelerindeki sorunları çözen biri var hayal ürünü de olsa

• Kendi kulturunu bozmada bir numarayiz digerinde bence abd ornek rambo

1|0
    0|0
  • Tabiki sinemanin dunyadaki en onemli ulkesi olan ABD yapilan çoğu filmin arkasinda bir amaç arayabilirsin.

0|0
    0|0
  • özellikle popüler ve kazançlı filmlerin tek elden tasarlandığını ve pazarlandığını düşünüyorum. nihai amaç 'avanak tüketici'yi biçimlendirmek. çarpıcı örnek olarak; 'truman show' toplumun avanaklaşabilme becerisini en iyi anlatan filmdir.

1|0
    0|0
  • Hollywood :)) yani amerika

1|0
    0|0
  • Bolywood bu işin dehayenı

1|0
    0|0
  • Bence sinemayı en iyi abd kullanıyor, özellikle siyasal açıdan. bakıyorsun filmlerin konusuna yok dünyayı uzaylılar istila edecek, yok dinozorlar geri gelecek gibi vesayre börtü böcek filmlerinden dünyanın abisi , jandarması biziz mesajları veriliyor dünyayı biz koruyoruz biz büyüğüz demeye çalışıyor. yetişkinleri etkilemesede çocuklar bu filmleri izleyipi abd hayranlığı sempatizanlığı taşıyor. bu şekilde abd fiyakasını devam ettirmeye çalışıyor.

0|0
    0|0
    • o ukalalık itici olabiliyor işte. en romantiğinden bir aşk filmlerinde bile bir üsten bakış var. özgürlükler ülkesi gibi lanse edilse de o globallik benim gibi sıcak ve kalabalık bir ailede ve mahalle kültüründe büyümüş biri için hep soğuk kalacak gibi geliyor. geleneklerle çevrelenmişken piercing ve tatoolarla aykırı bir tarz geliştirmek komik olabiliyor. evin yan tarafı düdğün salonuyken klasik müzik eşliğinde şarabını yudumlayıp steak yemek özenti kalıyor.

• Aşkı Memnu dizisini izleyen toplum adnana diyor ki çocukların arasında çekil. Türkiye de genel ahlaki bozucu yapımlar yapılıyor. Amerika zaten büyük amerika, güçlü amerika vurgusunu empoze ediyor. Konu bakımından zengin olan son zamanlarda Kore filmleri var. Ama ensest hikayeleri çok revaçta

0|0
    0|0
    • ülkeden en son 2002 de futbol sayesinde haberim olmuştu şimdi de filmleri sayesinde yer etti. tanıtım için başarılı oldular sanki

• hollywood gişe filmleri yapar. ahlak ya da değerler gibi takıntısı yok. fransa ise sanat filmi yapar. gişe kaygısı yoktur. toplumun çektiği filmleri anlayabilmesi için kafasını çalıştırmasını, düşünmesini ister. o yüzden sorduğun soru biraz çeşitli olarak cevaplandırılabilir.

0|0
    0|0
    • sanat kısmında aklıma fransızlar gelmişti zaten. ancak şöyle bişey var orda sinema sanatın bir dalı olarak kullanılıyor. estetik bişeyler ya da bir ressamın hayatını filmleştirerek sanata hizmet edilmiyor. benim sorum 7. sanat olan sinema değil sadece amacı başka şeyler olan anlamında sinema

• Abd tabii ki.. Kültürünü ve mallarını sinema sayesinde dünyaya empoze edip satıyorlar.

0|0
    0|0
  • Iran
    forum. divxplanet. com/uploads/post-1831-1337084058. jpg

0|1
    0|0
  • birleşik devletler

0|0
    0|0
  • sırplar

0|0
    0|0
  • hangisi bilmiyorum ama turkiye değil

0|0
    0|0
  • Osmanlı Cumhuriyeti

10bin kibrit

iyi filmler

0|0
    0|0
  • son zamanlarda hindistan diyebilirim.

0|0
    0|0
  • En iyisini bilmem ama fransızların berbat olduğundan eminim :D

0|0
    0|0
  • the walking dead tüm sülaleyi yiyorlar raad

0|0
    0|0
  • Bizim ülke ise tam tersini yapiyor nedense ^_^

0|0
    0|0
  • Almanya tabii ki. Alman filmleri çok ünlüdür

1|0
    0|0
    • nesiyle ünlü derken. iyi film tartışması değil bahsettiğim olay

• Yani Almanya sinemayı çok yönlü kullanır

• Amerika lanet olası

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• türklerin dizi&sinema sektöründe kesinlikle ülkeye bir faydası olduğunu düşünmüyorum, her şey çok alakasız tarih dizileri bile gerçeğinden çok saptırılmış siyasi diziler (şefkat tepe gibi) afedersiniz iq seviyesi düşük insanların izleyeceği türde ben burada halkı suçlu görmüyorum ama bu sektörle uğraşanlar insanları salak yerine koyuyolar ben bu konuda amerikanın dizi&film sektöründe sizinde kanaat getireceğiniz üzere 1 numara olduğunu düşünüyorum.

1|0
    0|0
    • @kbyilmaz neden böyle yapıyosun ya

• küçümseme bence. o diziler sayesinde turizm kazandı mobilya sektörü kıyafetler her şey sergileniyor. bir çok dizi klasiklerimizden uyarlanmış ve toplumu yansıtan şeyler. o. c nin benzeri olan med cezir daha itici benim açımdan

• Hinlilerin cektigi filimler harika.

1|0
    0|0
  • ABD ve Hindistan

1|0
    0|0
    • hindistan masal gibi bir yere benziyor filmlerde. insanlar festival kafasında.
      gerçeği ne kadar doğru bilinmez. pis olduğunu söylüyorlar. kadın cinayetleri , din savaşları çok fazla.
      filmler sayesinde çok turist çekmiştir heralde

• Hindistan

1|0
    0|0
  • iskandinav sinemasını çok seviyorum

1|0
    0|0
  • Bana gore Fransa! Bayiliyorum

0|0
    0|0
  • Türkiyə

0|0