Zerdüştlük zerdüş dinini açıklayabilecek var mı?

çok merak ettiğim bir konu nedir kimdir bilgisi olan var mı?

Güncellemeler:
birkaçı islamı savunmaya kalkışmış arkadaşlar soru açık sizin inancınız umrumda değil ki ben de müslümanım ama sorunun cevabının ne olması gerektiğini tekrar düşünün islam islam diyenler. herkese teşekkürler.

0|0
3|13

En İyi Erkek Görüşü

• İranlı Zerdüşt tarafından kurulan tek tanrılı inanç sistemi. İnanılan tek tanrıya verdikleri Ahura Mazda adıyla bağlantılı olarak Mazdeizm de denir. Sonraki dönemlerde ise daha çok Mecusilik adıyla anılmıştır.

Tek tanrılı bir inanç sistemi getirdiği için kimilerince peygamber olarak kabul edilen Zerdüşt'ün hayatıyla ilgili bilgiler daha çok efsanelere dayanır. Zerdüştçülerin inanışına göre Zerdüşt, Büyük İskender'den 258 yıl önce ortaya çıkmıştır.

Zerdüşçülük'ün kutsal kitabı, hikmet ve bilgi anlamına gelen Avesta'dır. Avesta, üç ana bölümden oluşur. Yasna adını taşıyap ilk bölümde dinî törenlerde okunan ilâhiler yer alır.

Zerdüşt inançlarına göre, ölümsüzlüğün ve sonsuz mutluluğun geçerli olduğu hak ve doğruluk ülkesinin mutlak hakimi olan Bilge Tanrı Ahura Mazda'nın karşısında, kötülüğü simgeleyen Ehrimen yer alır. Bu inanış Zerdüştçülük'ün ikici (dualist) yönünü oluşturur.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Sanılanın aksine putperest bir din değil ve ateşe de tapmazlar. Hatta tek tanrılı bir dindir.

Ateşte tanrı ahuramazda'nın yansımasını gördüklerine inanırlar, Zerdüşt diye iyi bir karakter var bir de bunun kardeşi kötü bir karakter, bunlar sürekli kavga falan ediyorlar,

0|1
    0|0
  • İran dolaylarında çıkmış dünyanın en eski tek tanrılı dinlerinden biri. Az sayıda olsa da hala bu dine mensup kişiler vardır.

1|1
    0|1
  • Ateşe tapılmaz... Ateş kutsal bir simgedir. Tapınakları inanılmaz güzeldir. Eski kadim İran gibisi yok...

Şu da Zerdüşt dininin sembolü olan Faravahar;

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f9/Faravahar-Gold.svg/530px-Faravahar-Gold.svg.png

1|2
    0|0
  • Ateşe tapanlar. bugün İran'da varlıklarını sürdürüyorlar. Zerdüşt bu dini yayan kişinin adıdır.

.haber7.com/haber/20120131/Iranli-Zerduslerin-ates-ayini.php

bu sayfanın ortasındaki videoda İran Zerdüştlerinin ayinini ateşe tapmalarını seyredebilirsin.

ben ayrıca İran'da görmüştüm. Polis korumasında ayin yapıyorlar. sırayla geçiyorlar. en önde dinlerinin kurucusu Zerdüşt'ün resmi, arkadaki kişinin elinde İran devletinin kurucusu Ayetullah Humeyninin resmini ve onun arkasından dini lider Ali Hamaney'in resmini taşıyorlar. sonra büyük bir ateş yakıp ateşe tapıyorlar.

0|0
    0|0
  • bence ineğe tapan hindistanlılardan farkları yoktur

0|0
    0|0
  • zerdüştlük ilk tek tanrılı din diye biliyorum.ateş tanrısı olarak duydum.zamanımızda tek din islamdır gerisi batıl

0|0
    0|1
  • link bak oku. pkk lıların zerdüşt olduğundan dolayı soruyorsun eminim.

0|0
    0|0
  • eski iranlılarda yani perslerde ateşe tapma olayı, moğollar yakıp yıkıp öldürmültür hepsini ve kütüphanlerini helal olsun

0|0
    1|2
  • Din değildir...

0|0
    0|1
  • Allah katında tek din islamdır!Hak geldi batıl zail oldu.Benim inancım budur.

0|0
    0|1
  • ateşperestlik dini

0|0
    0|2
  • zerdüşt dinine mensup kişilerin naaşları akbabalar için açıkta bırakılır ve başlarında bir zerdüşt rahibi bulunur. akbaba ölünün önce sağ gözünü yerse kişi cennete, sol gözünü yerse cehenneme gidecek demektir...bötle saçma bir din işte

0|0
    0|1
    • Kimse kimsenin dini inancina sacma deme hakkina sahip degildir.

• demoness katılıyorum bilgi için teşekkürler gizlii:)

Kızlar Ne Diyor 3

• Bu dine inanlar beden öldükten sonra dirilip Ahura Mazda'nın huzuruna çıkacağına ve orada sorgulanacaklarına inanırlar.

0|0
    0|0
  • zerdüştlüğe mi merak saldın gizli bacı en güzel din islamiyettir bunu unutma islamiyeti merak et ve araştır bence

0|0
    1|0
    • yanlış! her dini ayrıntılı araştırıp bilgilenip hangisini benimsersen onda devam etmektir doğru olan senin inancın seni ilgilendirir beni değil. ayrıca ben de müslümanım.

• Ateşe taparlar.

0|0
    0|1
Yükleniyor...