Kandilini kutlamak gereksiz midir?

Bana gereksiz gelmeye başladı.Siz kutlar mısınız? Neden? Kutlamayanlar neden kutlamaz?

Güncellemeler:
İnsanlar arası ilişkilerin gelişmesi için kutlanması gerektiğini savunanlar var.Diğer günlerde beni hatırlamayan birinin, kandilde vs. hatırlamasına gıcık olurum ben mesela...Diğer günlerde hatırlamayıp da böyle günlere sığınmak gereksiz..

0|0
10|17

En İyi Erkek Görüşü

• Neden gereksiz olsun... Gereksiz olan şey samimiyetten uzak yapılan davranış biçimi... Bu davranış biçimi sadece kandillerde olmuyor bütün özel günlerde mevcut... Sen başka zamanlarda hiç irtibata geçmediğin biriyle bayramlarda seyranlarda sırf zorunlulukmuş gibi arama ihtiyacı hisset. İşte bu tür kutlamalar gereksiz... Bunun dışında yapılan tüm samimi kutlamalar gerekli ve ilelebette yaşatılmalı... Bunlardır toplumu toplum yapan en temel taşlar...

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 16

• akşam tek başıma içerek kutlamayı düşünüyorum :/

2|2
    2|3
  • Kimsenin Kendi düşüncesinde şunu yapıcam mevburum bunu yapmaya mecbur değilim fikirleri dışında kişi hiç bir şeye mevbur değildir ki bu Ceza-Emir-Din-Özgürlük Konularında değişebilir...

1|0
    0|0
  • Gereksiz değil de, bıkkınlık veriyor artık sanal ortamlarda

1|1
    0|0
  • Sen halana kaç kere gidiyosun yılda ya da dayına ya da teyzene ya da aile dostunuza vs vs. dinimiz yılda 2 kere bayram yaşatmamıza fırsat vermiş ee ozaman yılda sadece bayramda gittiğin insanlarda gıcık olsun ya da gelen insanlara gıcık ol yılda 2 kere geliyolar diye.. kandilde öyledir hatırlanmak hatırlatmak dua beklemek.

0|0
    1|0
  • Avrupayi Ecnebiler Sizi. Heryer toplu paylasım Sıtelerı Yazıverın. Kandil gunlerı en hayırlı gunlerdendir misal ben kandil gunlerınde alkol kullanmam. Bloglarımda ıse toplu kandıl kutlamalarını yayımlarım. Zındık Seni.

1|2
    1|1
  • ne kandil ne bayram hiçbişeyi kutlamayı sevmiyorum.ha birisi terfi etmiştir, başarılı olmuştur kutlarım bunun dışında kandili kutlamak nedir ya.sürekli kutlayacak bişeyler arıyoruz

1|1
    0|1
  • kandıl kutlamak bıgı bır yapıya saip değilim, bayramlarda el bile öpmem:/ hep kızgınımdır çünki..

1|0
    0|3
  • Adettendir ve insanlar arası sevgi, saygı, hoşgörüyü arttırır.

0|2
    1|1
  • Kutlanması En gerekli Günlerden biri...

0|1
    1|1
  • Kandil kutlamak gereksiz olur mu ?

ama kutlama mesajları baydı.

Olsun

dolsun

bulsun :))

yahu bir kendi cümlenizi kullanın.

Kişiye özel mesaj yazın ya.

Adam da desin ki

bak beni düşünmüş.

0|0
    1|1
    • En ışıltılı bakışların gözlerimizde,en tatlı sözlerin kulaklarımızda,tüm mutlulukların avuçlarımızda ve en sonsuz sevgilerin gönlümüzce yaşayacağı nice mutlu kandillere :))) bu nasıl peki?

• Ben fikrimi söyledim.

Doğruluğundan da eminim.

Puan takdir beklemiyorum.

haydi kal sağlıcakla.

Hayırlı kandiller :))

• Ya sende sanki canını aldılar he !Ulen bir kandilin mübarek olsun demek bu kadar mı zor?Başka zaman oldumu yeniyılmış,valentines daymiş kültür faaliyeti adı altında özenti hareketlerle kutluyosunuz buna mı taktınız şimdi.Hey Allahım yaa !

0|0
    1|0
  • dini görüşü farklı olduğu için kutlamaz mesela

1|0
    0|1
  • İslam dini bazı konularda hususi olarak bir olayın yıl dönümünü kutlamayı - anmayı reddeder çoğu zaman,doğum günü, ölüm günü, yılbaşı vs gibi. fakat günümüzde yıldönümü uygulamalarının birebir İslam'a da adapte edildiğini biliyoruz. Kutlu Doğum Haftası bunun en belirgin örneğidir, Hicri takvime göre düşünüldüğünde her yıl 11 gün erken kutlanması gerekir ama bizzat miladi takvime uyarlanarak kutlanmaktadır. Bu konuda bir şey demek doğru olmaz fakat Kandiller benim açımdan gecesinde oturup, bir dua etmeye, çoğu zaman unutma gafletine düştüğümüz Allah'ın Peygamber'in adını anmaya, şükretmeye vesile oluyor ve bu açıdan dini açıdan kimilerine göre geçerliliği olmasa da bence çok önemli vesilelerdir. Elbette mübalağa edilmemesi gerekir ama insanlara güzel şeyleri hatırlatacak bir yönü var ve iyilik etmeye, şükretmeye, dua etmeye, unuttuklarımızı hatırlamaya vesile oluyorsa, bence çok güzel birşeydir.

1|0
    0|0
  • yılbaşını , kırismis bayramını kutlarız

0|1
    1|1
  • Herkesin attığı kopyala yapıştır sistemli toplu mesajlardan bıktım ben. Her kandil, her yılbaşı aynı şey.

2|1
    0|0
    • haklısın...bilgisayarlar internet ve telefonlar kutluyor bayramı seyranı kandili...sahipleri değil...+ ladım seni...

• kandil kutlamak iyidir. Samimiyet , dostluk vesilesidir..kaybettiğimiz değerlerin hatırlanması için güzel günlerdir.

0|3
    1|1
    • Bence kaybedilen değer diye bir şey yok.Geçmişte kalanları neden özler ki bu insanoğlu? Anlamıyorum, şu zamanda elimizde olanları göremiyoruz geçmişi özleyip durduğumuz için.

• toplumsal yozlaşma işte bireyleri bu hale getiriyor. Sevgi saygı dostluk hoşgörü yok artık varsa yoksa egolarımızı tatmin etme duygusu

Kızlar Ne Diyor 10

• Özel her türlü gün kaçırılmadan kutlanmalı ki insanlar arası ilişkiler gelişsin. Hoş ben herşeyi unutan fırsat bulamayan biri olarak pek kutlamaamam yakınlar harici. Şimdi görüşmediğim akrabların kandilini açıpta kutlamam mesala. ailem dışında özellikle birlerini ayıp mesaj atıp kutlama gereği hissetmem. kandil değil hiçbir özel günde.

0|0
    1|0
    • İyi okumadın yazdığımı taşprenses..

• Cevabında herkesin beynine sakız ettiği bir düşünce gizli.O yüzden 40 kere okudum sayılır :) Zaten herkesin cevabını bir kaç kez okuyorum, kaçırdığım bir fikir var mı diye..

• Yine anlamışsın. ama olsun. O düşünce sosyal ilişkileri geniş herkesle arası iyi olanlar için geçerli..

• Dinen önemli günlerdir kandiller ve bayramlar.İnsanları birbirine yaklaştırmak gibi görevleri de vardır.Bence kutlanmalı.Herkes inancına sahip çıkmalı.

3|2
    1|0
  • Kutlanmalı.

0|1
    1|0
  • Dinen önemlidir kutlanması gerekir. İnsanlar arasında ki sevgi saygı ve hoşgörüyü arttırır. Dini görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Nasıl doğum gününü kutluyorsun özel günleri kutluyorsun kandilide kutlamak gerekir.

0|0
    1|0
  • kutlanmali su zamanda para tuzagi haline gelmis gereksiz günleri kutlarken , gönülden cikan sevdiklerimizin dualarinin kabul olmasini istedigimiz su mübarek günleri neden kutlamiyalimki ?

0|1
    1|1
  • önceden kandil diye birsey yokmus hatırlatımm

1|0
    0|0
    • Bilmedigin konularda yorum yapma!bu kadar musluman bu kadar zamandir yanlis mi yapiyor yani ...!

• Hangi bilgiye dayanarak söylüyorsun bunu kaynak göster.Duvara dayanarak söylüyorsan sıkıntı !

• Osmanlı padişahı II. Selim döneminde (1566-1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere "kandil geceleri" denilmiştir.

önemli günler arkadaşın da belirtiği gibi kadil mesajı atılmasına gerek yok .. dua oku kuran oku dın kardesını gordugunde bu konu uzerınde konuş onemını tekrar tekrar anlat ben buna derım kutlamak anmak laf arasında kandılın mubarek olsunnn eee normal muhabbete devam onemınden cok onemsızlıgını ortaya koyuyoesun hıc kutlaa daha ıyı...

• nasıl gereksiz olsun.s isteyen kutlar isteyen kutlamaz bi şey diyemem ama asla gereksiz bir şey olamaz bu söz açılmışken herkesin kandili mübarek olsun

0|0
    1|1
  • kandil bayram değildir..kutlanmamalı..

1|2
    4|2
  • Sanal olarak sevmiyorum...Gidersin el öpersin kandiliniz mübarek olsun dersin tamam..

0|0
    1|0
  • yeni yılını,anneler gününü,babalar gününü,sevgililer günü cart gününü curt gününü kutlarsın kandili gereksiz bulursunuz.

4|3
    1|0
    • Son söz dağılın ulan yapıştırdı işte.

• evet malesef:((ne alıp veremiyorlar kandillerle bi de onu anlayamadım.sevgilinle 5. ayını kutla,10 ayını kutla bunları unutmayın kaçırmayın sakın.

• Çok doğru söyledin kardeşim .Allah razı olsun :D

Yükleniyor...