En son okudugunuz kitap hangisiydi?

En son okudugunuz kitap nedir?

0|0
10|14

En İyi Kız Görüşü

• Cerrah

0|0
    0|0
    • O nasil bir kitapti öyle ya. :) bir gecede bitirdim birakamadim elimden

• Jane rizzoli :)

• Ben doktorun ilk zamanlar ki travmasından etkilenmiştim sonra aynı kaderde bir kızda onun hastanesinde öldürülmüştü falan ayy harika bir kitaptı ya

Erkekler Ne Diyor 14

• Eylül 2014 çıkışlı, dumanı üstünde bir kitap: "Okuma Güncesi" - Aziz Nesin.

Olur ya, merak edenler vardır. Biraz gevezelik:

Aziz Nesin'in, yerli-yabancı 150'den fazla kitaba dair -çeşitli yıllara ait- köşe yazıları tadındaki çiziktirmelerini derlemişler. Ortaya 600 küsur sayfalık irice bir kitap çıkmış.

Üstünkörü baktım ve ilk dikkatimi çeken, kimseye iltimas geçmediği. Epey bir kitap/yazar, Nesin'in çatallı dilinden payını almış.
    Ve toplumcu görüşünü rehber edindiği.

- Rehber öyle olunca... Özellikle Sevim Burak'a adeta kroşe savurmuş sağlı sollu. Burak, bilinç-akışı takılır, malum. Okumadığım "Afrika Dansı"nı incelediği kısımda, ondaki ağdalı ve alegorik üslubu topa tutuyor Nesin. Schopenhauer, 'Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine' isimli kitabında Hegel'e yüklenirken, dolambaçlı yazmanın -içeriğin yetersizliğini gizlemek adına takınılan- bir taktik olduğunu belirtmişti. Nesin de aynı şeyleri söylüyor. Sevim Burak'taki soyut/karmaşık üslubu, onun "söyleyecek" şeyleri olmamasına yoruyor.

Toplumcu-gerçekçi Ilya Ehrenburg, Leningrad heykellerini betimlerken "çıplak olan güzeldir." der.
    Buradan da akla şu soru geliyor: Bir yazar için en zor ve değerli olan, aslında "yalın" yazabilmek midir? Yazanın birikimi arttıkça ve zamanla tavlandıkça, dili de sadeleşir mi? Bir soru.

- Bazı yazarların, "ilk eserlerindeki" başarının üzerine basamak çıkamadıklarını söylediği kısımdaki Füruzan ve "Parasız Yatılı" tespiti, sanki "47'liler"e haksızlık olmuş :(
    Latife Tekin, bakalım Sevgili Arsız Ölüm'ün üzerine kat çıkabilecek mi diye de eklemiş. 1983'te düşmüş bunu tabii, Berci Kristin henüz gelmemiş.

- Cemil Meriç'i -dünya görüşü olarak karşısına alsa da- kitaplarındaki "özgün" tespitlerden yararlandığını söylüyor.

- Erica Jong'un, 70'lerde fırtınalar koparan kadın/cinsellik manifestolu "Uçuş Korkusu" da oltaya takılanlar içinde.

Gibi gibi... Mizahın "gülümseyen öfke"si Aziz Dede ile edebiyat tarihinin tılsımlı sahifeleri içinde bir yolculuk.

1|0
    0|0
  • Kur'an-ı Kerim (Türkçe Meali)

0|0
    0|0
  • 11 dakika

0|0
    0|0
  • Elif Şafak - Aşk

0|0
    0|0
  • harry poter ve zümrüdüanka yoldaşları

0|0
    0|0
  • yitik bir aşkın gölgesin de. halen okuyorum, az kaldı.

0|0
    0|0
  • Psiko-analist , ÇIRAK , Kisa kes ,

0|0
    0|0
  • Geeçekler kanıt ister S. Holmes

0|0
    0|0
  • Kurmizi baslikli kiz

0|0
    0|0
  • oktay sinanoglu bye bye türkçe

0|0
    0|0
  • Kitap okumaya karsiyimm

0|0
    0|0
  • Ergenekon

0|0
    0|0
  • Sherlock holmes un dönüşü

0|0
    0|0
  • Don kişot

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• türk devlet felsefesi

0|0
    0|0
  • dün Elif gibi Sevmek kitapini okumaya basladim

0|0
    0|0
  • Geçen bi' kitaptan sıkılıp yeni bir kitap almıştım..
    'Acılar İçinde' bir haftada bitti sayılır, onu diyebilirim..

0|0
    0|0
  • Allah de ötesini bırak, hala okuyorum ^^

0|0
    0|1
  • Göğe bakalim

0|0
    0|0
  • Daha yeni başladım. Elif Şafak-Ustam Ve Ben.

0|0
    0|0
  • Kizilderili ve çingene diye bir kitapti. Hayal kirikligiydi.

0|0
    0|0
  • Sabaattin Ali- İçimdeki Şeytan

0|0
    0|0
  • yeminnnnn

0|0
    0|0
Yükleniyor...