Bacha Bazi hakkında bildiklerinizi, görüşlerinizi merak ediyorum?

Erkek çocuklarının kabusu ‘Bacha bazi’

Şeriat uygulamaları ile adı anılan ülkelerin başında gelen Afganistan’da kökeni, uzun yıllar öncesine dayanan bir uygulama, erkek çocuklarının kabusu. Uygulamaya göre, fakir ailelerin erkek çocukları küçük yaşlarda alınarak, köçeklikle başlayan, sonu fuhuşla biten bir hayata zorlanıyor. ‘Zina’nın İslam dininde yasak olduğu biliniyor. Bunun yanında erkeğin erkekle ilişkisi, livata (homoseksüellik) gibi durumların cezası ise ölüm. Adına “bacha bazi” denilen uygulamada, fakir ailelerin 5-6 yaşları arasındaki erkek çocukları ailelerinden satın alınıyor ve köçeklik yaptırılıyor. Bu uygulamanın sonu cinsel istismara kadar gidiyor. Uygulamaya göre, bazen zengin bir bölgesel lider (warlord) kendi “oyuncağını” diğer lidere armağan mahiyetinde peşkeş çekebiliyor. Çocuklar artık durumun farkına varıp tepkilenmeye başladığında ise, “sahiplerinden” birisinin genelde dul veya yaşlı kadın akraba veya hısmı ile evlendiriliyor. Suriye’de iki yıldır süren iç savaşta El Kaide’nin uzantısı olan El Nusra örgütü üyelerinin de Rojava’da yapmaya çalıştığı bu uygulamanın tarihi çok eskilere dayanıyor. Uygulamanın, Afgan güvenlik güçleri arasında da yaygın olduğu biliniyor. 18 yaşına kadar düğünlerde ve kutlamalarda köçek olarak kullanılan erkek çocukları daha sonra fuhuşa zorlanıyor. ...

Konu hakkında biraz araştırma yaptım pek anlamadım , akıl sır işi değil. Var mı aranızda bilgisi olan , paylaşa bilicek olan? ..

Güncellemeler:
Kızıl anlatırmısın neden? (Günün Sorusu) hayır neden sen, hep seni görüyoruz,
çekil bakayım şuradan , aaa insiyatifle kınıyorum sizi yinemi siz ve günün sorusu? ..

Benzeri sorularınızla karşılaştım, kısmen kendinize göre haklısınız, bununla ilgili bilgim yok.
Açıklanır metod sunulmadı, rahatsızlık duyduğum için açıklamak istedim.
İyi gün.. efendim.

0|0
16|64

En İyi Erkek Görüşü

• Ben de haber sitesinden görmüştüm yabancı kaynaklardan bir araştırma yapmak istedim ama yine de bulamamıştım. Ya çok yaygın olmayan bir şey haber siteleri bunu yaygınmış gibi sundular önümüze ya da gizleniyor bilinmiyor vs.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 63

• 1 aylık konuymuş ama yeni yorumlarla canlanmış tekrar...

http://en.wikipedia.org/wiki/Bacha_bazi vikipedia'da yazılanlara göre Bacha Bazi , Afganistana özgü bir adet değil, kadının herhangi bir nedenle başkasınca görülmesinden rahatsızlık duyan ve kontrolden uzak kalan birçok kesimde , cinsel istismara değil sadece dans ve şarkı söyletmek amaçlı eğlence yönünde bir " örf " olup , bazı yörelerde düğün gibi ortamlarda gençlerin geçim yolu olarak kabul ettiği bir konu. Afganistanın kuzey kesimleri , rusyanın güneyi iran ve ırakın kuzeyi , Türkmenistan'ın güneyinde görülen bir çeşit adet. Cinsel istismar olup olmadığı tesbit edilemese de tahminler ve gizli unesco görüşmeleri varlığını kanıtlıyor ama gerek Taliban'ın bölgesindeki şeriat yasaları gerekse devlet kanunlarında ağır cezalık konu ve sonucu idam. Dolayısı ile , erkek çocuğuna istismar çok güçlü kişilerin kendi tröstlerinde olası.

Konu Afganistan gibi gösterilmiş olduğu gibi aldığın haberde , ancak ; 2009a kadar Thailand da Budist kökenli kraliyet yönetiminde bir devlet olsa da Dünyadaki paralı pedofillerin akın akın gittiği bir ülkeydi. Unesco girişimleri Kral'ın yasakları ile birleşince o ülke de bu çamurdan kurtuldu , şimdi güney asya ülkelerinde bir çocuğun başını bile okşamanız başınıza bela almanız anlamına gelir , pislik içindeki hapishanelerde aylarca tutuklu kalmanıza , suç sabit görülürse de yıllarca oralarda sürünmenize sebep olur.

Kısacası , antik çağlardan gelen bir örf ve kontrolü zayıf ve gelenekle yaşayan yerlerde güç sahibi " köpek" lerin uçuk kaçık zevklerini anlatan bir konudur , toplumsal onayı yoktur, bu köpeklerden de her ülkede bulunur ve kendi göreneklerini , mevcut yasalara rağmen sürdürür.

Konu homoseksüalite için gençlerin kullanılması ise , bu daha çok normal yaşamdan uzaklaşmış ve karşı cinsle normal iletişim ve ilişki düzeyi düzeni ve ihtimali olmayan , kontrolü zaman zaman zayıflayan her tek cins topluluklarda görülebilir. Bir afgan konusu değildir.

1|0
    0|0
    • Sığ birilerine bu dozu yüklemek , beni yoruyor açıkcası.
      Teşekkürler , huzurlu geceler.

• Aslinda Dinle alakasi olmayan bir durum Dini İslam olan ülkede yapilan bu durumda insanlariin İslamiyete olan düsmanligini körüklüyor gibi

6|2
    2|1
    • Olabilir yinede emisizliklerim var.
      Teşekkürler.

• "Aslinda bunun Islamlan alllaaaakasii YOOOOH"

Bütün Müslüman ülkeleri ahlaksizlik, terör ve perisanlik icinde, hala gercekleri inkar ediyorsunuz.
      Gercekten bu Müslüman toplumu akillanmaz.

• Bu köçeklik mevzusu Anadolu kültürü Osmanlıya kadar uzayan bir konu. İslam'da kadın oynatmak ve eğlenmek haram olduğu için sonradan geliştirilen İslama yeni kuralgetirme arayışları sonucu erkek oynatılması sonucu ortaya çıkan bir durum. İslamın ana arterleriyle alakası olmadan içiyorum ama sarhoş olmadan mantığıyla hareket etmek gibi birşey. Ancak İslami kurallar bugün dünyanın bir çok ülkesinde siyasi çıkarlara alet edilerek yönetim biçimi haline getirilmiştir. Laiklik kavramı zaten bu yüzden ortaya çıkmış birşeydir. Söz gelimi iranda ki şeriat uygulamasında yani kuran kaynaklı yönetim iddiasına bulunan rejimde günlük nikah gibi islamla bağdaşmayan ve kesinlikle yasak zinaya nikah kisvesi geçirmek suretiyle bir uygulama peydah olmuştur. Bunun gibi bir çok tarihten gelen İslam öncesi gelenekler insanların kişisel zevk ve sapkınları İslamla yok edilmesinin önüne geçmek için devam ettirilmiştir. Bacha Bazi dediğimiz mevzu kesinlikle İslamla getirilen bir gelenek değil Afgan kültüründe binlerce yıldır var olan bir gelenek. Aksine Taliban tarafından yasaklanmış ancak Talibanın etkisi kırıldıktan sonra tekrar devam ederek gündeme gelmiştir. Evet gelenekler konusunda maalesef islama mal ederek devamlılık bir çok hususta vardır. Kara çarşaf, mezar ve türbelerden medet umulması mum yakılması, kuran ayetlerini kullanarak fal bakmak, muska yapmak, büyü yapmak gibi bir çok şey İslam tarafından yasaklanması ve haram kılınması ve bunlardan özellikle fal ve büyü yapanları ebedi cehennem vaadetmesine rağmen bunlar kuran ayetleri kullanılarak yapılmaktadır. Kuran ayetleri kullanılıyor diye bunlar İslamla ilişkilidir demek yanlış olur. Bacha Bazi, kadın sünneti, muta nikahı gibi kavramlar kuranda ve hadiste kesinlikle geçmemesine rağmen şeriat uyguladıklarını iddia eden ülkelerde maalesef geçmişten gelen bir gelenek olarak devam ettiriliyor ve İSlamla bağdaşık gösterilmeye çalışılıyor.

2|1
    0|0
  • geleneğine sıçtığımın ülkesinde yaşanan bir çocuk istismarı. yaşadığımız topraklarda bunlardan söz edilmiyor ancak gizli gizli yapılıyordur yine de. afganistan'da yapılanı tam bir. g.. t. oğlanlığı.

çok küçük yaştaki erkek çocukları ya ailelerinden isteniyor ya da sokaklardan toplanıyor. kendilerine aylık bir maaş bağlanıyor, tüm giderleri karşılanıyor. ailesine de bir miktar para veriliyor. bunlar halledildikten sonra ise, sıra dans kısmına geliyor. sadece erkeklerin yer alabildiği partilerde dans ettirilen çocuklar orada bulunan varlıklı kişilerden birine satılıyor. iyi dans edemeyen çocuklar ise diğer işlerde kullanılıyor. diğer işler ne mi? cinsel istismarla aklınıza gelebilecek her türlü pislik. dansı beğenilen çocuk satın alındığı adamla beraber gidiyor. bu satın alma işlemini yapan adamın evli olup olmaması önemsiz. evli olsa dahi eşinden herhangi bir izin alması gerekmiyor. gerçi kim takar yalova kaymakanı di mi? haklısın. ama yine de bazı "modern" eşler bunu karılarına da danışıyormuş. bu olduktan sonra adam sabah-akşam yanında bulunduruyor çocuğu. varlıklı olanlar çocuğa dans, müzik ve başka sanatsal eğitimler aldırıyor.
    ülke çapında bunun yapılması illegal olarak belirlenmiş. ancak polisin önlemleri çok da etkili olmuyor. ülkenin kuzeyi kadar, iç kesimlerinde ve başkentte de neredeyse aynı oranda görülüyor.
    bu arada, "bik bik konuştun iki saattir de ne l*n bu?" diyenler için gelsin: http://www.youtube.com/watch?v=znuxq8ri6lm

1|0
    0|0
  • Gayet gerçek bir durum şurda da görülebilir bir örneği http://www.youtube.com/watch?v=Ja5Q75hf6QI

1|0
    0|0
  • osmanlıda oğlancılık sistemiyle çok benzer bir sistem osmanlıdada kıllları çıkmmamış 10 yaş üzeri erkek çocukalrını saraylarda askeriyede ihtiyaçları karşılamak üzere işe alıyorlardı bir anlamda kölelik. hatta yöneticilerin padişahlarında oğlan sevgilileri vardır. şöyle der bir tarihi mektupda 'oğlan vücudu sıcaktır kadın vücudu serin kışın oğlanlarla yazın kadınlarla yatarız'

1|0
    0|0
  • Islam yaptigi cinsell ayrimi sonucu toplumlari Escinsell yapar, bakin Osmanlida Escinsellik asiri derece yaygindi. Bakin bugün Islam ülkelerinde Escinsellik daha yaygin.

Islamin oldugu yerde butür Escinselligin ve özelikle kücük cocuklarin kullanilmasi dogaldir.
    Osmanlidada Oglanlar vardi ve orda hatdaha cinsellik yasiyorlardi yani Afghanistandaki gibi sadece bakmak ile bitmiyor.

Buna karsi cikmak istiyorsaniz Islama karsi cikmaniz gerekir.

2|0
    1|1
  • bu türden şeyler biraz nazik konular. ne desek birileri cıkıp okumadan arastırmadan sadece yazılana muhalif oluyor. bilgilenmek yerine iş baska boyuta tasınıyor. bu olgu öteden beri varolagelmiştir. epey ötelerden..

0|0
    0|0
  • bende baktim bu konuya İslamiyetle bunun nalakasi var cozemedim bu tarz adice seyler yuzunden muhtesem İslamin nuru sonmez ama millette on yargi olusuyo bir gayri muslim gel bunu anlat dese ağzimizi acamayiz rabbim islah etsin geri kalmisliktan heralde bu tarz uygulamalar mevcut

2|1
    0|0
  • hiç duymadığım. çocuk istismarı illaki vardır ama şeriatla bunu aynı cümlede bile kullanmamak gerekir. şeriat böyle bir şeye izin mi veriyor sanki? neyse kendi kişisel cevabıma gelince, yakında dünyanın kontrolünü ele geçireceğim. bütün pislikleri yok edeceğim. kıçınızla gülün problem değil ama yapacam lan.

0|0
    0|0
  • Yine günün sorusu..!

0|0
    2|0
    • Ah.. ne sıktınız yahu? Altta açıklama yapıldı.
      Xp amacım olmuş olsaydı 2013'den bu yana buradayım 1 ay içerisinde "gru" olan vasıflılar varsa benim şu anlık durumumu eleştiricek kişinin aklına şaşarım..

Sorularım altında; bilinçsizce saygısızca yardım amacı gütmeyen fikrini beyan etmeyen şahıslara müsade etmem. Saygı çerçevesinde geliniz terbiyesizligin lüzumu yok..

Bunu 2. kez yaptınız , insanlara katkı sağlıyorsanız buyrun siz dolanın. Altta açıklamayı tekrar okuyunuz..

İyi günler.

• Çamur atıyorlar izi kalıyor. afganistana giden biri olarak söyliyorum. insanları çok mükemmel insanlar, yokluktan dolayı açlığın çok olduğu bir memleket. bu bahsettikleriniz ile hiç bir şekilde hiç bir grubun alakası yoktur. olsada islam düşmanı olan çeşitli grupların bir oyunudur. aynı işid gibi.

1|0
    0|0
  • Müslüman olmadığım için değil objektif olduğum için söylüyorum. Müslüman toplumlar en cahil kesimleri oluşturmaktadır. Genelleme olarak düşündüğümüz zaman inandıkları, söyledikleri ve uyguladıkları arasında inanılmaz farklılıklar görünüyor. Ne diyelim eğitim şart.

0|0
    0|0
  • Bu konuya deginen bir kitap var adi ucurtma avcisi odullu okumadiysan tavsiye ederim

1|0
    0|0
  • ilk defa duydum

0|0
    0|0
  • Çok İlginç Bir Durum.

İnsanlar Roma İmparatorluğu, Pompei ve Hz. Lut (a. s)'ın Kavminin Akibetlerinden İbret Alamamışlar Belli ki.
    İslam Ülkesi Olduğunu İddia Eden Bir Ülkede Bu Tarz Şeyler Yaşanıyorsa Eğer. Söylenecek Çok da Fazla Bir şey Yoktur. Yine de Kesinliği hakkına Emin Olacak Bir Habere Rastlamadım.

Bu Arada Neredeyse Her gün Aralıksız Günün Sorularında @Kızılımsı Nickini Görmek İlginç..

0|0
    0|0
    • Merhaba..

Bir kaç gündür aynı sorunla bende karşılaşıyorum (sizin gibi gelip tepkilerini gösteren) arkadaşlar var, ancak bu konuyla ilgili bi' fikrim yok. Sanırım yönetimle alakalı merak duysu ise yönetim ile konuşabilirsiniz. Her neyse ,
      Cevabınız için teşekkür ederim.

• Rica Ederim.

Şikayetim Olduğu İçin Değil. İlginç Geldiği İçin söyledim. Sonuçta Bana Zararı Yahut Faydası Yok.

• uçurtma avcısında da geçiyor , yazar üvey kardeşinin oğlunu bulmak için geri dönüyor Afganistana bir askerin odasına giriyor vs orada etek giymiş bir erkek çocuktan bahsediyor ( aynı zamanda üvey kardeşinin oğlu). Tam detaylı hatırlamıyorum ama bu şekilde bir bölüm var kitapta. Ee yazar aslen Afgan falan filan...

0|0
    0|0
    • Evet bende hatirlar gibiyim şu an bu kitapta bununla ilgili bir bolum bulunuyor. Okumustum hatırlıyorum

• Bakacağım haftasonu kulağıma gelmişti.
      Teşekkürler.

• Bu durumun dinle bir alakası yok o toplumdaki yozlaşma ile alakalı. İslamiyetin olduğu birçok ülkede gerek içten gerek dıştan yapılan uygulamalar toplumların dinden uzaklaşmasına ve aşırı derece bozulmasına neden oldu. Bu bilinçli bir şekilde yapılan yozlaştırma hareketi

0|0
    0|0
  • Ne yazık ki öyle. Özellikle 1979 SSCB- Afgan savaşından sonra. "UÇURTMA AVCISI" filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Afganistan'ı daha iyi anlarsınız.

0|0
    0|0
  • neden acaba hep bu tür şeyler islamiyetin egemen olduğu coğrafyalarda görülüyor? birisi çıkar de ölen eşinle ilk 12 saat sevişebilirsin!!! falan. her türlü sapıklık yani anlaşılır gibi değil. aslında anlıyabiliyorum ya neyse çok önemli değil.

0|0
    0|0
  • sapıklık başka bir şey degil osmanlı zamanındada benzer olaylar varmış hadımlar vs roma imparatorlugundada aynı şekilde

0|0
    0|0
  • Gerekli açıklamalar gelmiş gerçi, bu konunun islamla uzaktan yakından alakası yok. Olsa olsa sapkın insanların yaptıkları bir gelenektir. Maalesef her kesimde kötü insanlar var ve her durumu kendi cikarlarinca istismar edebiliyorlar

0|0
    0|0
  • Boyle sacma sapan sorulrla bir ulkeyi kutuleme boyle seylr her yerde var sanki burada yok erkek erkkle iliskiye girmiyor mu turkiyede? Snn dedign hepsi yanlis yasadn mi yoksa bunu yaziyon burada avrupada amerikada filmleri cekiliyor var yani her yerde ama snn dedign gibi değil yanlos dusunuyon burada dikkt cekmk icin musluman bir ulkeye hakaret etme hakkin yok

1|0
    1|2
  • İlk defa duydum ama her şey beklenir bunlardan.

0|0
    0|0
  • ilkkez duydum hım.

0|0
    0|0
  • Ve halen Afganistanda batılı genç erkeklere oğlanlık teklif ediliyor zenginler tarafından.. Afganistanda görev yapmış bir arkadaşım 'bana ev tutacakmış.. Her ay da 2 bin dolar verecekmiş.. Sadece haftada bir kaç benimle yatmak istiyormuş" diye anlattı ama sinir küpüydü.. Adama saldırmış öldürmeye kalkmış sonra sınır dışı ettiler bizimkini :))

0|0
    0|0
  • Bu kizda kesin xper hilesi var. Hergun gunu sorusunda. Ama bir bakimada sorularini begenmiyor degilim. . 😊

0|0
    0|0
  • "Böl-parçala-yönet" taktiğinin parçalarından biri, araştırılacak bir yanı yok bana göre.

0|0
    0|1
  • Müslümanlar olarak gerçekten çok fazla yanlış yapıyoruz, bize yakışmayan şeyler, bu da onlardan biriymiş işte.
    Not: kızın babası kesin admin

0|0
    0|0
  • Tam bir saçmalıkmış. Her zamanki gibi...

0|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    33

Kızlar Ne Diyor 16

• Wikipedia'ya göre bir zamanlar tüm Orta Asyada görülen bir gelenekmiş.
    Bu geleneğin izleri aslında batı dünyasında da var ve halen devam ediyor bence. Bakınız çocuk oyuncular, çocuk şarkıcılar... Cinsellik olmasa bile şahsi fikrim bunun da çocuk istismarı olduğu yönünde. Yıldız olup bir anda gözden düşen, daha ergenliğe bile girmemiş çocukların yaşaması muhtemel psikolojik travmaları düşünmek bile istemiyorum... Hollywood uyuşturucu müptelası eski çocuk yıldızlardan geçilmiyor, ne yazık...

Bu arada güncellemene de yanıt vereyim.. Günün Sorusu talepleri geliş sırasına göre işleme alınıyor. Ard arda talep geldiği için paylaşımların da birbiri arkasına Günün Sorusu yapılmış :)

0|0
    0|0
  • sevgilii kızılımsı. yine mi sen vs diyenler olmuş ya onları kınıyorum. çok ilginç bir başlık açmışsın. google akademikten biraz aradım taradım söylediklerine ek olabilecek bişey bulamadım ama en azından böyle bişeyin varlığını öğrenmiş oldum. sayende. kendi adıma teşekkür ederim.

0|0
    0|0
    • Gazetede okumuştum bende merak üzerine böyle platformda sordum umutlu değilim aydınlanmam için..

Ben teşekkür ederim iyi günler.

• Çok çok çok kötü bir durum olan kadın sünneti vardır. Bunu okuyunca neden bilmem aklıma o geldi. İnsanlar dini kendi olmayan vicdanlarınca uyarlıyorlar.. çeken hrp başkaları.
    Dinin ahlakınızı belirlediği günden korkun

0|0
    0|0
  • Cok vahim bir durum

0|0
    0|0
  • Üşenmedim hepsini okudum. Açıkçası ben de anlam veremedim. Buna neden karşı çıkılmıyor ki? Erkeğin resmen sağlığıyla oynanıyor. Daha neler görcez ya insanlar ne kadar sapkın oldu böyle

0|1
    0|0
    • Gözlerine sağlık o halde..
      Evet , uzun süredir devam edilmekle birlikte önüne geçilemiyor.

• İlk defa duydum. bu neymiş böyle ya!!!

0|0
    0|0
  • uçurtma avcısı filminde bu konu ile ilgili bir sahne vardı.

0|0
    0|0
  • Bunu yaptıran heriflerin oğlu ''Baba ben gayim'' dese öldürürler ama.

0|1
    0|1
  • İğrenç bir gelenek

0|0
    0|0
  • Ne iğrenç bir sistem inşallah abartılmış medya ürünüdür

0|0
    0|0
  • Yine sen yine gunun sorusu

0|0
    0|0
  • Vay be ilk defa duydum bunu enteresan

0|0
    0|0
  • Bununla ilgili bir belgesel izlemiştim. Maalesef sebebi fakirlik.. çok yazık..

0|0
    0|0
    • sebei fakirlik mi? bir taraf için fakirlik olabilir peki satın alıpta istismar yapanın sebebidemi fakirlik

• günün sorusu olup ilk defa az cevap alan soru :(

0|0
    0|0
  • Mide bulandırıcı umarım çok yaygın değildir kökten bitmesi dileğiyle

0|0
    0|0
  • İlk defa duydum ve üzüldüm

0|0
    0|0
Yükleniyor...