Hiç İncil okudunuz mu?

Ben ateistim zamanında müslümandım Kuranı okuduktan sonra acele ateist oldum. Sonra dedim ki bir İncili de okuyayım. Okudum bu kadar müthiş bir kitap olabilir mi? Hem felsefesi, hem edebiyatı türkçe olmasına rağmen bunlara size söylüyorum kesinlikle okumalısınız.

"Bu nedenle Mesih uğruna güçsüzlükleri, hakaretleri, zorlukları, zulümleri ve darlıkları sevinçle karşılıyorum. Çünkü ne zaman güçsüzsem, o zaman güçlüyüm."

"Mesih'le birlikte çarmıha gerildim. Artık ben yaşamıyorum, Mesih bende yaşıyor. Şimdi bedende sürdürdüğüm yaşamı, beni seven ve benim için kendini feda eden Tanrı Oğlu'na imanla sürdürüyorum."

"İsa ona şu karşılığı verdi: “ ‘Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla ve bütün aklınla seveceksin.’ 38 İşte ilk ve en önemli buyruk budur. 39 İlkine benzeyen ikinci buyruk da şudur: ‘Komşunu kendin gibi seveceksin.’ "

"Her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok günahı örter."

0|0
17|28

En İyi Erkek Görüşü

• cehennem de boş kalacak değil ya birileri girecek

1|3
    3|1
    • bunu senin için söylemiştim en iyi cevap seçmişin demek ki bana hak veriyosun

Kızlar Ne Diyor 17

• Ateist olan bir insanın sırf 1-2 cümle hoşuna gitti diye tanrıya aniden ve yeniden inanması buradan bakınca komik duruyor :)

2|2
    0|0
    • Hepsini okudum. Sadece aklıma gelen bir iki parça paylaştım.

• Ben inanıyorum demedim sadece fikir alış-verişi belki inanırım burada yeni bir zıt bilgi öğrenmezsem.

• trajikomik bence :)

• edebiyatı kuvvetli biri yazmış:)) kutsal kitaplarin hepsi aynı kandirmaca bence

2|0
    0|0
    • Ben de öyle düşünüyordum ama 2000 yıl önceden bahsediyoruz.

• ben de ateıstım
    ıncıl guzel bı kıtap olabılr ama bu gerceklıgını vs vs göstermez
    yanı kuranı vs sorguladıgına göre bunu da sorgulayacagını dusunuyorum
    ama bence kurandan daha ıyı bı kıtap
    en azından cokca rab'bın bızı sevdıgınden ve esenlık ıstedıgınden bahsedılır

0|0
    0|0
    • Bilmiyorum belki ben biraz fazla spiritüalistim ondan hoşuma gitti belki yine kendimi kandırıyorum.

• Yok o dediğin evreyi çoktan geçtim, evrimsel dürtüler aştım. Hatta yeri geldi üst-insana ulaştım çokta duygusal bir insan sayılmam, bilmiyorum beni etkiledi. Teşekkür ederim.

• rıca ederım ıyı geceler

• Ben şu anda atesitim müslümanken bir internet sitesine denk geldim sonra öğelecek diye bir you tube kanalına ondan sonra anladım ki incili okumalıyım ve okudum cidden sevgi dolu kısımlar var ve barnabasın sahte bir incil olduğunu anladım ancak yaratılıştı değil evrimci olduğumu fark ettim ve bu yolu seçtim ayrıca tevratıda okudum umarım seçimin sana huzur ve mutluluk getirir

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim.

• :) harbi komikmiş evrrime olan inancın yüzünden ateist oldun demek...
      o kadar evrimci hristiyan varken komik gerçekten.

• İncil yaratılışçı bir kitap , evrimi kabul eden hristyian sayılmaz benim
      İçin

• Allah korkusundan incile elimi bile süremem dünyada her gün müslüman sayısı artıyorken sen tam tersine gitmiştim iq düşük gelirse sorgulanmasına belliki öteki tarafta

0|0
    0|0
  • valla kuranı okuyup acele ateist olup incili okuyup hayran kalan biri çok garip geldi bende okudum incil dedem vermişti bana oku diye ama birde onların bir sürü çeşiti var biri birini tutmaz sen hangi birine okuyup iman edecen? şimdi ağır bir şeyde söylemek istemem de yani senin kafan karışmış hristiyan ol geç o zaman niye ateistsin

0|0
    0|0
  • Ateist oluşunu falan yargılamayacağım korkma. Ama merak ettiğim bir konu var.
    Biz insanlar hep hayatın zorluğundan, yalnız ve korunaksız olduğumuzdan, kimsenin bizi gerçekten sevmediğinden yakınır dururuz ve din bize bunu sunuyor ya da dinler demeliyim. Tanrı sizi seviyorum, koruyorum, yalnız değilsin diyor. Ama bana sen de sevgini ve bağlılığını kanıtla diyor. Ama biz veya kimilerimiz bundan kaçıyor neden?

0|0
    0|0
    • Bilinçle bilinçaltının çatışması. Freud bunu ben ve es olarak tanımlar. Kısaca şöyle ; sen farkında olmasan da bilincin sürekli sana cinlerin gerçek olmadığını gerçekliğin 5 duyu organının algıladığından ibaret olduğunu söyler ama bilinçaltın ebeveynlerin ve çevren tarafından doldurulmuştur. O sana "hayır cinler var annen baban sana böyle söyledi unuttun mu?" der. Aynı şey Tanrı inancı içinde geçerlidir. Es in "ibadet etmelisin, Allaha inanmalısın yoksa cennette giremezsin" derken, Benliğin sana tam tersini söyler. Benlik gerçekliktir. Ve bu savaşta kim galip gelirse hayatına öyle devam edersin.

• Einstein'in sicim teorisini biraz araştır. Pararel evrenler teorisini az çok kafan da bağdaştırısın, zihnin de toplarsın. Şu koskaca evren sadece insan için yaratılmadı

• Ne sicim teorisi ne paralel evrenler teorisi bununla alakalı bir şey değil.

• Hangi İncili okudun? Gerçek incil Barnabas İncilidir.

1|0
    0|0
    • Kitab-ı Mukaddes

• Barnabas gerçek bir incil değildir en eski el yazması kurandan sonraya dayanır bu durumda diğer sahte dediğiniz inciller barnabastan daha eskiye dayanmaktadırlar kendinizi kulaktan dolma bilgilerle avutmayı kesin

• değiştirilmiş olduğu çok belli. bir hristiyandan duymuştum hatta kitapta peygamberi ayyaş olarak anlatıyor falan demişti. ayrıca günümüzdeki inciller gerçek değil sanki bilmiyorsunuz

0|0
    0|0
  • Tüm kutsal kitapları okudum

0|0
    0|0
  • İncili okuyup , Kuranı kabul etmemek çelişki zira Hz. İsa kendisinden sonra peygamber geleceğini, hristiyanlığın açılımının islamda olduğunu belirtir. İncil havarileri tarafından çok az bilgiye dayanarak yazılmış, daha çok edebiyat tarzı.

0|0
    1|0
    • Alınma ama İsadan sonra peygamber geleceği hakkında ki söylentiler dayanaksız, atılmış.

• İncil'de Tevrat'da onlardan sonra da birinin gelip Allah'a çağıracağını söyler. Aynı dinde 2 kitap Kitabı-mukaddes ve Barnabasda bile farklılık var, emin olamasın.

• Okudum. Buhari gibi rivayet kitabı. Anlatamam şimdi ama.

0|0
    0|0
  • Ateistsin ama burada bize Hristiyanligi mi övüyorsun :) komikmis. Güzelmiş kafan güzel güzel kullan.

0|0
    0|0
  • Şu anda hayretler içeresindeyim sen git dili ve üslubuyla insanları büyüleyen Kuran'ı okuma incil oku. Vallahi şaştım kaldım

0|0
    0|0
  • Kul hüvallâhü ehad.

Allâhüssamed.

Lem yelid ve lem yûled.

Ve lem yeküllehû küfüven ehad.

Sonsuz kerem ve rahmet eden Allah 'ın adıyla (okumaya başlıyorum.)

1. (Biz her çağın müslümanına şöyle diyoruz) De ki: Mutlak varlık olan Allah tektir.

2. Kendisine herşeyin muhtaç olduğu Allah, (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan mutlak bir varlıktır).

3. O, ne doğurdu, ne de doğuruldu.

4. (Vasıflarına) hiçbir ortağı da yoktur..

Okudum ve iyiki hz. muhammed s. a. v ümmetim ♥♥

2|3
    2|0
  • okudum

0|0
    0|0
    • Nasıl buldun? Hoşuna gitmedi mi?

• Okudum bende

Pekala o kitabı da allah indirdi?
    Ateist olan allaha inanmaz
    Neden sonradan inandın

0|0
    0|0
    • Dediğim gibi Kuranı okur okumaz ateist oldum sonra dedim ki İncile haksızlık ediyorum onu da okumalıyım okudum ve benim gibi felsefe meraklısı bir insanı 2000 yıl önce gönderilmiş bu kitap etkiledi.

Erkekler Ne Diyor 27

• Gizli gizli misyonerlik yapan birisin , Kur'anı Kerim'i eline bile almadığın açık. Aslında soru provokatif , izleyelim bakalım

1|3
    1|0
    • Bana güvenebilirsin. Provokatif bir amacım yok.

• İncili kuran'dan daha hızlı terkettiin gibi.. Tevrata da geçersen çok şaşırmıycam nedense

• Hayır en başından beri hristiyan değildim.

• kuranıda incilide zeburuda tevratıda okudum , kurana en yakın kitap tevrat.

2|1
    0|0
  • Neden? Cunku ihtiyacin olan sözler yazdigi icin. Allah kendi yarattigi kullarinin kendi yarattigi kaderin icinde nasil olabilir? Bende mesihle carmiha gerildim artik ben yasamiyorum mesih bende yasiyor al sana insan uydurmasi bir soz. Ayrica isayla carmiha gerildim diyor. Ayrıca bu sozler hz. Isa peygamberimiz göğe cekildikten sonraki zamandan bahsediyor. kime inmiski bu sozler incile dahil edilmiş böyle?

0|1
    0|0
  • Bence İncili okuduktan sonra
    Tevrad'ı özellikle antik mısı mitolojisini okuyun.
    Çünkü ciddi anlamda alıntılar vardır. Baba oğul ve kutsal ruh olayı, yeniden diriliş, kan ve ekmek olayı.
    Hayır her hangi bir dinin mensubu değilim.
    Kur'anı kerim içinse
    Vendidat ve Ahura Mazda'yı okuyun bu da acaip benzer.

Kendisinden önceki dinlere benzemeyen tek din ve görüş Şamanizmdir.

0|0
    0|0
    • Kitab-ı Mukaddesi okuduğum için aynı zamanda Tevratı da okumuş oldum. Mısır mitolojiside okumuşluğum var. Zerdüştlüğüde araştırdım. Bir tek Vendidatı bilmiyorum. Zaten dinler ve mitolojiler birbirinin devamıdır. Hala ateistim sadece kararsızım.

• Nickini hafızama kaydettim. Lazım olursa mesaj atarım çok teşekkürler bir daha.

• Rica ederim, mutlu okumalar.

• İncil'in bölümlerinden haberdarım. İncil'i okuyup, hele hele Kur'an'ı hata bulmak için okuyan, '' aa bak burada böyle demiş hemen reddetmeliyim'' diyen, La Fontaine'denden masallar okur gibi ayetleri okuyan ateistleri görünce Kur'an'a daha çok sarıldım. Valla İncil'i okumakla, bir ateistle sohbet etmek, bende hep aynı etkiyi yapıyor. Kur'an'a olan inancım katlanıyor resmen.

0|1
    1|0
  • saçma burada ki kelimelerden daha kuvvetli cümleler var örneğin yusuf suresi dünyanın en güzel kıssasına sahip. sonra Neml de öyle Yani kuranı okumuş biri olarak bu yazdığın kelimelerin tesiri altına girmedim ki incilide okudum. okuduysan ve hristiyansan feraklitin kim olduğunu açıklarsan sevınırım sana bir papazın söylediğini aktarıyorum Kendisi beyoğlunda ki St antuan kilisesindeki italyan rahip bana holy sprit dedi. peki bu cümleyi '' size benden başka bir kurtarıcı gelicek onu göndereceğim şimdi ben gidiyorum o benden size daha hayırlıdır '' kim kurmuş dediğimde yine feraklit dedi tamam dedim bu kadar mantıksızlık bir araya gelebilir.

0|0
    1|0
    • O kıssalar aynen İncil, Tevrat ve Zeburdan alınmıştır. İncili keşke gerçekten okusaydın bunu bilseydin. Paraklitten şöyle bahsedilir ; "Ama Baba'nın benim adımla göndereceği “Yardımcı”, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak." Sadece müslümanlar bunu Muhammede yoruyor.

• Şunu yazmadan gitmeyeyim. İncilde Türkçeye çevirmen yeterlidir çünkü tane ve anlaşılır bir dille yazılmış ama Kuran dağınık ve karışık, çünkü Kuran hafızalardan ve taşların üstüne işlemelerden kitap haline gelmiştir. Yani bu şu demek oluyor Kuranda tek bir ayetten bir sürü farklı anlam çıkarabilirsin. İstediğin anlamı biraz da hayal gücün varsa onu istediğin şeyle bağdaştırabilirsin.

• incilin aslı var mı ki? Orjinal hangi lehçe ile muhafaza ediliyor? anlaşılabilir her 2 kitapta yalnız biri insan eli bariz belli olduğu için hikayeleştirilmiş ya da tefsirlenmiş demek daha doğru olur ona bakarsanız alın bir tefsir kuranı kerimin herşeyi açıklayıcı :) bu arada iyi geceler dilerim yarın bu mesajın altında buluşmak dileği ile

• İncili ve Kuranı yarım yamalak okumuştum Aslında yarıda bıraktım Bir yorum yapamayacağım Ama sayende okuma isteğim arttı

0|0
    0|0
  • "Ey ehl-i kitap! Neden doğruyu eğriye karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?" Kuran: Ali İmran 71

0|0
    0|0
    • " Ehl-i kitaptan; Tevrat ve İncil'e inananlardan bazıları bir grup sizi dalalete saptırmak istediler. Oysa onlar sadece kendilerini saptırırlar da farkına bile varmazlar. " Kuran: Ali İmran 69

• sen yanlış incili okumuşsun ;) reformist incilinin hristiyanlar bile kaç defa değiştirildiğini tahmin edemezler. Barnabas bulda onu oku. İmkansız oda

0|0
    0|0
  • Kuran-i kerimi okuyunca ateist oldun demek.. Peki olabilir... Neden ateistlik neden inanmiyorsun? Bunu eleştiri olarak görmez isen sevinirim sadece bilmek istiyorum?

1|0
    0|0
    • Kuran kutsal bir kitap olma iddiasında senelerce felsefe kitapları okudum ondan sonra Kuranı okuyunca sandığım kadar kutsal olmadığını farkettim. Yani Nietzschenin kitapları Allahın kitabından daha derin manalar içeriyor daha güzel şeyler öğütlüyor.

• Evet sen haklısın tatmin olduysan şimdi gidebilirsin. Çünkü amacın bu kendine kanıtlamya çalışıyorsun. Çünkü kendin bile inanmıyorsun.

• Cok gulunesi bir insansin.

• Önce ıncıllın hangısını gerçek olduğunu bilmek lazım hangısı gerçek sen hangı incili gerçek kabul ettın ona göre konuşmak lazım cunku çok fazla incil var sen bana hangısının gerçek olduğunu soylekı sorunu ona göre cevaplayalım ama kurandan sonra hırıstıyan olduğuna göre ne soylesek bos gelcektır

0|0
    0|0
  • okudumda sana bir soru basit,,,,,,,,, jesus yani isa güya allahin ogludur diye geciyo incilde
    insanlarin günahlari icin o kadar eziyetle öldürülmüs peki incile göre tanri kendi ogluna bunu yasatirmi ve nedeni ne? sacmalik degilmi? tanrinin ogluysa neden gücsüz? mantiksal degilki?

0|0
    0|0
    • burada söz konusu olan asirlardir papalar tarafindan kendi lehine degistirilmis incilden bahsediyorum

• İşte bu bana gerçekten felsefik geliyor.

• Bana saçma geliyo ama saygı duyarim herkesin inandığı kendine

• bütün kutsal kitapları okudum. Kuranı iddialı bilirim. incil ve tevratı da yavaş yavaş anlayarak dikkatle okudum.

0|0
    0|0
  • Biraz okudum. Kuranla arasında biraz benzerlikler var.

0|0
    0|0
  • Meraklanmıştım ama dinin birden çok kitabı olduğunu duyunca hemen vazgeçtim. İnanacağım dinin insanları çelişkiye düşürmemesi gerektiğini düşündüm.

0|0
    0|0
    • Aslında durum öyle değil 4 incil vardır ama bunlar asıl incilin (Kitab-ı Mukaddes) 4 tane bölümüdür. Sadece Türkiyede İncil böyle bir anlam kazanmış nedense.

• Hocam sadece o değil, yok papazlar varmış günah çıkartırmışsın dine mensup olmak için onlar gerekliymiş. İsa Tanrı'nın oğluymuş.. Bunlar bana çok saçma geliyor, benimle aynı şekilde kulluk eden biri nasıl kendi kendine beni dine mensup edip günahlarımı silebilir? Herşeye gücü yeten ilahtan bahsediyoruz, hepimizi aynı şekilde yaratmış ama birisi ben papazım diye araya giriyor, açıkçası mantıklı gelmedi.

• (haşa) ateistim ister inanın ister inanmayın allah bılıyor ya o bana yeter? arkadaş misyonunda baya bı basarılı oldun aferın sana? gıt ıbadetlerını gızlı yerde yap makbul olan gızlı olandır?

0|0
    0|0
  • kuran! ı Kerim orjinal bir kitaptır. hiç değiştilmemiştir. incil ise değiştirilmiş ve edebiyat katılarak yazılmıştır. sen kuranı anlamaya çalışarak okumadıysan ya da yarım yamalak okuduysan tabiki bir şey anlamssın.

0|0
    0|0
  • hmm bir zamanlar içinde yüz dolarla millete dagıtılan şu kitabımı diyorsun yok okumadım

0|0
    0|0
    • Bir kişinin yaptığını düşünceye yansıtamayız. Şayet öyle yapmış olsak Işid yüzünden Kuranı suçlu bulurduk.

• işid zaten suçlu diğer kısmına karısmam agnostik inanca sahib biri olarak kişi değil kilise misyonerlik faliyeti olarak herkesin elinde bir inci olsun insanlar okusun diye incilin içine 50 lik 100 lük dolarları koyar millete verirlerdi

• Olabilir de dediğim gibi düşünürler, düşünceyi etkilemez.

• Okumadım hiç bir kitabı dinsizin tekiyim

0|0
    0|0
  • Ben sana istiklal marşını değiştirip oku desem anlam ifade edermi? Aynı şey özü bozulmuş değiştirilmiş şeylere ilgim yok.

0|0
    0|0
  • kuranı okumadıgın cok acık
    degilse anlardın incilin sadece hikayeler oldugunu
    ona bakarsan tevrat daha eski bide ona bak belki yahudi olmaya kalkabilirsin

0|0
    0|0
  • kuranı neden beğenmedin peki

1|0
    0|0
    • Şöyle bir deneme yaptım biliyor musun? İnci ve Kuranı beraber okumaya başladım sonradan bir daha dedim ki; ilk hakaret, cahillik belirtisi saçma ayet gördüğümde kapatacağım. Kuranda Bakara (2. sure) ya geldiğimde hakaretler başladı inanmayanlar aptaldır gibi. Ama İncilin sonuna kadar gelmişim bitirince farkettim.

• tamam senin gibi düşünelim evren kendiliğinden oluştu ve bilimsel olarak bütün evrende hidrojen atomu oluştu ilk olarak. sonra bu atomlar yoğunlaşarak galaksileri ve yıldızları oluşturdu. ve yine kendiliğinden güneş sistemi oluştu ve dünya oluştu içinde su olan oksijen olan sanki bir besin deposu ve güneşe olan uzaklığı o kadar ince hesap ki azıcık uzak olsa bütün canlılar donup ölcekti, azıcık yakın olsa da yanacaktı (bu bilimsel olarak kanıtlanmştır). ilginç olan bişey daha var doğa tek başına atomları molekkülleri birleştirerek nasıl canlı hale getirebildi ( bunu araştır bilimsel olarak nasıl ilk canlı oluşmuştur kesin bişey yok) ve en ilginci bu canlıların en komplekslisi insan nasıl bu hale gelebildi doğa nasıl kendiliğinden bu kadar yüksek bir teknoloji üretebilir açıklamanı istiyoorum. sadece şunu merak ediyorum düşüncelerin neler itirazım yok asla sana

• Dünyanın güneşe milim yakın olması olayı tamamen uydurmadır dünya güneşe yer yer bin kilometrelerce yakınlaşıyor. Ayrıca şu an senin cevabından anladığım sanki bırakmak istemiyor da son savunmanı yapıyormuşsun gibi. Sana bu soruların cevabını veremem kimse veremez az önceki yorumumda yazdığım gibi herkes anlamlandıramadığına kendi tanrısı koyar. Bu işin kolayı. Asıl yapman gereken şu; bilinçaltını temizlemek. Farzet ki şu an beynin tertemiz kimse sana tanrılardan bahsetmemiş ve biri sana gelip diyor ki evren böyle böyle oluştu bunu Allah yaptı ve bir kitap indirdi ama bunlardan bahsetmedi daha çok cehennemdeki azaplardan bahsetti. Sen sana böyle diyen biri hakkında ne düşünürdün?

• merak bile etmedim

0|0
    0|0
  • Okumadım

0|0
    0|0
  • kuran fark atar bnce

0|0
    0|0
  • okumadım

0|0
    0|0
  • Sizin İncil dediğin kutsal kitap...
    sizin kilisede şu yazıları okuyunca anladım ki sizin kitap gerçek kitap değil bozulmuş kitap olduğunu anladım..

“Çünkü Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki, biricik Oğlu´nu verdi...”

Çünkü bu ifadeye göre dünya evren insandan daha değerlidir. Üstelik “Allah kendi biricik oğlunu verdi” ifadesine göre, Allah -haşa- dünyayı kendi biricik oğlundan daha fazla sevdi. Bunun mantıkla izah edilecek bir tarafı yoktur.

yanlış anlaşılma olmasını kızmıyorum malesef bunlar gerçek olan şeyler.

0|0
    0|0
    • Bunu mantıkla açıklayamazsın bu felsefe.

Yükleniyor...