Matrix filminde ne anlatılmak isteniyor biri bana açıklayabilir mi?

seriyi izledim ama pek bir şey anladığım söylenemez :/ kısaca bana özetleyecek neyin ne olduğunu söyleyecek biri var mı acaba?

Güncellemeler:
xper için alakasız cevap yazanlar eksi alınca ağlamasın

0|0
0|16

En İyi Erkek Görüşü

• En basit şekilde anlatmaya çalışcam.

2 boyut var

1- Matrix
    2- Makinalar ve insanlar

Zamanında büyük bir savaş olmuş. Bu savaş insanlar ve makineler arasında olmuş. İnsanlar kaybedeceğini anlayınca makinelerin yaşam kaynağı olan güneşin önünü bulutlar ile kesmişler. Fakat makineler o kadar da enayi değildi. Yakaladıkları insan bedenlerini bir koloni içine yerleştirerek onların enerjisinden elektrik enerjisi ürettler kendilerine.
    Fakat bu insanları zapdetecek bir güç gerekiyordu.
    İnsanlar görme tatma hissetme gibi duyguların bütününü beyinde yaşar. Matrix işte beynini hapis altına alan sanal bir dünya. İnsanları uyutan, makinelere pil gücü olmasına katkı sağlayan bir sistem.

Ajan simit ise bu sistemin bir parçası.

Fakat film devam ettikçe simitde kontrolden çıkıyor ve o da o sistemin dışına çıkmaya çalışıyor.

ki 2. ve 3. film bu seriye dair kesin net açıklama yapmakta eksik kalıyor.

cut.

0|2
    0|1
    • açıklayıcı yorumun için teşekkür ederim :)

• aslında çok daha derinlere iniyor da ohooo çok uzun:))) ama evet film olarak doğru:)

• temel olarak neyin ne olduğunu öğrenip tekrar izlemek istiyorum seriyi zaten :))

Erkekler Ne Diyor 15

• Şu an hiç bir insan gerçek değil hepiniz çok iyi rol yapıyorsunuz. Tek gerçek olan benim siz sadece figüransınız benim beynimin içinde. Ben gerçekliğinden başka bir şey yok ya da ben çok iyi rol yapıyorum sizin aklınızı karıştırmak için, tek gerçek olan sizlerin içinden biri. Filmi hiç izlemedim ama bir kaç arkadaşla felsefenin içine girmişken böyle bir cümle kurdum. Matrixte de bundan bahsediyor dediler sanırım böyle bir şey.

1|1
    0|0
  • aslında şu an yaşadığımız dünya sahte, matrix de yaşıyoruz çağ bayağı ilerlemiş, robotlar ile insanlar savaşmış, robotlar güneşten enerji aldıkları için insanlar bombalarla dünyayı güneş görmez hala getirmişler, hava o yüzden matrixde hep karanlık, ama robotlarda insanları yakalayıp bişeyleri içine koymuşlar ve enerjilerini emiyorlar, güneş yoksa insan var gibi düşün, tabi bu arada insanların hepsi rüyada, yani şuandaki dünyada, ama aslında şuandaki dünya rüya oldugu için tek gerçek matrix dünyası :D inş anlamıssındır

0|3
    0|0
    • yani her şey kafamızda mı olup bitiyor? bedenlerimiz bu dünyada ama zihinsel olarak mı matrix in içindeyiz?

• boşuna kafanı yorma bacım bence :D ilerde anlarsın, ben 15 yaşında izledigimde hiç bişey anlamadım üniversitede izledimde öyle anladım

• yaaa deme öyle temelini anladım hemen hemen :D buradaki açıklamaların hepsini okuyunca seriyi tekrar izliycem zaten :D

• Sanal Gerçeklik ve Elektrik Sinyallerinden Oluşan Dünya , Hayallerle Gerçekler Arasındaki Ayırt Edilemezlik , Algılarımızın Gerçekçi Olması Dış Dünyada Maddesel Karşılıkları Olduğunu Kanıtlamaz , Fizik Kanunları da Algılarımızın Bir Yorumudur

1|0
    0|0
  • Olay şu''Kedi her zaman 4 ayak üstüne düşermiş''budur :D

0|0
    1|0
  • Felsefedeki idealar dünyasından bur nevi bahseder film 1 de yedikleri yemekler mesela. filmdeki olaylar felsefe düşünürlerinin görüş belirttiği hususlardır. Felsefe 11. sınıf kitabini okumani öneririm...

1|0
    0|0
    • bayağı felsefik bir film o zaman. benim gibi anlamayan bir çok arkadaşım var kolay bir film değil :)

• Platonun ve Karl max gibi felsefi düşünürlerin varlık , bilgi, din, ahlak gibi felsefenin alt konularının izlerini filmi dikkatlice izlerken bulabilirsin. Bize de felsefe hocamız matrix 1 filminin performans ödevi olarak yorumlattirdi.:))) Felsefeyi seviyorum :)

• sıkıcıda olsa şu kitaptan birkaç sayfa oku film aslında gerçek dünyayı konu alıyor ama adetten olduğu için bir hikaye üzerine oturtulmuş.
    www.eskimeyenkitaplar.com/.../...llard-Matrix-.jpg

0|0
    0|0
  • Flimi izliyeli çok oldu aklımda kalanı anlatıyım. Bak şimdi ajanları biliyosun onları yenicek seçilmiş kişiyi arıyolar yani matrixi. Buldukları zamanda savaşıyolar kahinde iyilerden yana ve uykuya dalarak rüyada istediklerini yapabiliyolar bilmedikleri bişeyi kontrol odasından bilinç altına yollayarak 5-10saniyede öğrene biliyolar aldıkları zarar gerçek hayatı etkiliyor aynı "Başlangıç" flimindeki gibi birde beyaz oda vardı sanırım orda matrix i seçen kişi matrixle diyalog kuruyo ve ona tiyolar veriyor birde bunların yaratık duşmanları var başkaada aklıma bişey gelmedi flimin asıl konusu seçilmiş kişiyi bulmak ve ajanları yenmek

0|0
    0|0
    • teşekkür ederim açıklama için :)

• söylim CENABI ALLAH'ın tövbe haşa gücünü tövbe tövbe sınamak istemişler. araştırabilirsiniz. tövbe tövbe tövbe.

0|1
    1|0
  • Anlamadıysan bir daha izle :D

0|0
    1|0
  • Ya bir adam var işte örümcek ısırınca spaydırmene dönüşüyor.

0|1
    1|0
  • Kac yillik film yeni mi aklina geldi ablacim :)

0|1
    1|0
  • bir sürü teori var aç ekşi sözlügü incele.

0|0
    1|0
  • makinelerle insanların savaşı işte

0|1
    1|1
  • Makinalaşma yapay zeka ve o yapay zeka insanlığı ele geçirir ve ona karşı bir mücadele başlar.

0|0
    0|0
  • Saçma bir film

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...