Mehmet Akif Ersoy neden Mısır'da yaşamayı seçti?

Ülkesini çok seven, ülkesine olan sevgisini İstiklal Marşı gibi muhteşem bir eserle dile getiren Mehtmet Akif Ersoy neden Mısır'da yaşamayı seçmiştir.

"Mısır'da 11 yıl kaldım. fakat 11 saat daha kalsaydım artık çıldırırdım." diyebilcek kadar vatan özlemi çeken bir insan neden bukadar uzun süre vatanından uzak kalmıştır?

Bazı insanların iddia ettiği gibi sürgün mü yemiştir?

veya bazıların iddia ettiği gibi gizli bir görev için mi memleketinden uzakta yaşamak zorunda kalmıştır?

0|0
1|3

En İyi Erkek Görüşü

• Yazarı bulunduğu Sebilürreşad dergisi '' Şeyh Said arada sırada Sebilürreşad okuyormuş , o halde isyana senin dergin sebep oldu'' denerek kapatıldı ve sahibi Eşref Edip Fergan da yakalanarak istiklal mahkemeleri tarafından idamla yargılanmak üzere tutuklandı.

Mehmed Akif artık sıkılmıştı onun tabiriyle peşindeki ' polis hafiye'siyle gezmekten.52 yaşındayken Mısır'a gitmeye karar verdi.

Onu öz vatanını satıp ecnebi vatanına gitmekle suçladılar. O bunu diyenlere şöyle dedi :

''Arkamda polis hafiyesi gezdiriyorlar.Ben vatanını satmış ve memlekete ihanet etmiş adamlar gibi muamele görmeye tahammül edemiyorum ve işte bundan dolayı gidiyorum'' diyordu.

11 yıl Mısır'da sefil hayatı sürdü.63 yaşında çok hastayken , vefat etmesine yakın İstanbul'a geri dönmeye karar verdi.

Sözün özü; vatanında vatan haini muamelesi görmektense gönüllü sürgün hayatını tercih etti, zaten vatana döndükten 5 ay sonrada vefat etti, sanırım ölüm nedeni de sirozdu..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• mısıra gitmesinin sebebi Mustafa Kemal Atatürktür... büyük önder onu oraya kuran-ı kerimi türkçe meale çevirmesi için yollamıştır.. bu görevi daha öncesinde elmalılıya verdiği halde elmalılı bu yükün altına giremiyeceğini belirtmiş teklifi reddetmiştir... sonrasında bu görevi alan m. akif ersoy mısıra gidip arapçasını ilerletip kuranı kerimi türkçeye çevirmiş ve verilen görevi başarı ile yerine getirmiştir... (mısır arapçası kuran arapçası ile birebir aynıdır)

0|0
    0|0
  • hükümetle arasında sorunlar vardı galiba. alıştığı hayat tarzını orada bulabileceğini düşünmüş olabilir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Çok güzel bir soru, cevapları ilgiyle okudum. Tebrik ederim.

1|0
    0|0
Yükleniyor...