"Ney çalmak" ve "Ney üflemek"... Siz hangisini tercih ediyorsunuz? Neden?

Günlük hayatta biz neyzenler bu durumla yeri geliyor onlarca kez karşılaşıyoruz. Doğrusu elbette "Ney üflemek" olmasına rağmen, "Ney çalmak" terimiyle karşımıza gelen kişilerin de sözünü ağzına tepmiyoruz elbet, doğru olmaz zira. Ancak ney çalmak; ney sazını yasa dışı yollarla elde etme fiilidir. Hem bundan, hem de ney ile insan arasındaki benzerlikten dolayı "Ney üflemek" denir. Bunu; tasavvuf ve musıki ile hemhal olmuş arkadaşlarımız daha iyi bilirler. Bezm-i elestte ruhlar Allah'ın nefesiyle can bulmuştur ve Allah ruhlara musıki ile seslenmiştir. Bundan dolayıdır ki, insan-ı kamilin sembolü olan Neye de "çalmak" yerine "üflemek" kelimesi yakışır. Olması gereken bunlardır. Anlaşılmayan ya da farklı düşündüğünüz noktalar var mı?

0|0
6|3

En İyi Kız Görüşü

• neye tabiki üflenir çalmak çk uygun değil çalgı çengi gibi bir şey değil sonuçta

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Aynen. Mesela flütte üflenir 'fakat flüt' çalmak sözcüğü kullanılıyor. Rahatsız edici bir durum en azından benim açımdan

0|0
    0|0
  • Ben ney hakkinda bilgi alabilirmiyim. Uzun zamandir caliyorsan eger. Ben calmaya yeni basliyacagm fakat satin alamadm neye dikkat ederek alinir

0|0
    0|0
  • gunluk ney dınlerım ınsana huzur verıyor bu bılgılerı bılmıyordm teskrler bılgn ıcın

0|0
    0|0
  • Ney üflenir tabii ki. Ama çalmak diyen insanlara da bişey diyemiyorum tabii.

0|0
    0|0
    • Biz de bir şey demiyoruz zaten.. daha sonra muhabbet esnasında kırmadan, incitmeden anlatmaya çalışıyoruz

• Ney üflemek

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Çalgı aletleri çalınır, halk arasında davul zurna çalıyor denilir. Sazlar ayrılırkende nefesli, vurmalı, yaylı vs sınıflandırıyoruz. Doğru olan tabi ney üflemektir.

0|1
    0|0
  • Kapı zilinden başka bişey çalamıyorum ney çok severim çalmal isterdim

0|1
    0|0
  • Farklı düşünüyorum, bütün enstrümanlar "çalınır."
    Davul vurulmaz, piano tıngırdatılmaz, trombon üflenmez, keman sürtülmez.
    Ney'e böyle bir yakıştırma yapmak da ya dindeki müzik tabusuna karşı bir kapı aralama, formül bulma çabasıdır, ya da kibir kaynaklıdır.
    Neyzenler sürekli ney üflemek diye düzeltme yapsa da ben yine de sırf gıcıklığına ney çalmak diyorum.

0|0
    0|0
    • Siz gıcıklığına ney çalmak diyebilirsiniz. Bu kimsenin umrunda olmaz, sadece kendi kendinize bir şeylerin mücadelesini vermiş olursunuz. Ancak, yüzyıllar öncesinden meşk usulüyle ustadan çırağa aktarılan bu değer, ne kibir kaynaklıdır ne de bir şeylere formül yaratma çabasından doğmuştur. Aksine, derin düşüncelerden ve ince hassasiyetlerden kaynaklı bir öğretidir bu. Kemanın neden sürtülmediği ya da yaylanmadığı, davulun neden vurulmadığı bu histen dolayıdır ki, zaten yukarıda açıklamıştım.

• Ney de tavır dediğimiz bir durum vardır. Klasik tavır, İstanbul tavrı, Konya tavrı, Iran tavrı, Arap tavrı, modern tavır vs... Klasik, İstanbul ve Konya tavrı dışında üfleyenler kendilerini "neyzen" diye nitelendirmezler bile. Icra ettikleri de onlar için ney değildir. Teknikleri ve üslupları çok farklıdır. Melez bir performans çıkar ortaya. Bu kişiler, kendilerini neyzen olarak değerlendirmedikleri için zaten ney üfleyip çalmaları arasında bir seçim yapmak doğru olmaz. Biz, nadir de olsa Batı müziği eserlerini icra ederken neyin ney olduğunu hissettirerek icra ederiz. Zaten bu işten anlayan birisi hemen farkedecektir. Kimliğini, koca bir flarmoni orkestrası içinde eritmeyiz. Bu durumda ney icracısı, neyzendir ve ney üfler. Ancak, ney arada kaybolup gider; bizim müzikal kalitemizi ve değerimizi yansıtmazsa durum değişir. Jazz ve blues Doğu müziğine yakın türler olduğu için neyi sıkça görmek mümkün. Ancak heavy metalde göreceğimizi pek düşünmüyorum. Fakat bu bir şeyi değiştirmez.

• Eğer bahsettiğimiz kriterlerde bir icra gerçekleşiyorsa nitelendirmemiz doğrudur. Değilse, zaten değerlendirmeye gerek duymayız

Yükleniyor...