Binbir Gece Masalları'nı okudunuz mu?

Ben okumadım ve çok merak ediyorum. Anlamadığım bir biçimde o kitaba doğru çekiliyorum sanki. Okuyanlar biraz anlatırsa çok sevinirim...

0|0
8|12

En İyi Kız Görüşü

• kral karısının kendisini aldattığını öğrenir ve öfkelenir, tüm kadınların sadakatsiz, nankör olduğuna inanmaya başlar. Önce karısını öldürtür, sonra da vezirine her gece kendisine yeni bir hanım bulmasını emreder. Her gece yeni bir gelin alan şehriyar, geceyi hanımıyla geçirdikten sonra tan vakti hanımını idam ettirir. Bir süre bu böyle devam eder. Vezirin akıllı kızı Şehrazad bu kötü gidişata son vermek için bir plan kurar ve Şehriyar'ın bir sonraki eşi olmaya aday olur. Evlendikleri geceden başlayarak, kardeşi Dünyazad'ın hikaye dinlemeden uyuyamadığını söyler ver hergece Dünyazad'ın da yardımıyla çok güzel ve heyecanlı hikayeler anlatmaya başlar ama tam şafak vakti geldiğinde, hikayenin en heyecanlı yerinde, hikayeyi anlatmayı keser. Hikayenin sonunu merak eden Şehriyar, Şehrazad'ın hikayeye ertesi gece devam edebilmesi için, o gecelik Şehrazad'ın idamını erteler. Her gece bir önceki masalın devamını anlatıp yeni bir hikayeye başlar ve yine tam tan vakti hikayenin en heyecanlı yerinde anlatmayı bırakır. Kitabın sonuna kadar yer alan hikayeler, Şehrazad'ın Şehriyar'a anlattığı hikayelerdir. Sona gelindiğinde, Şehrazad üç erkek çocuğu doğurmuştur ve evliliklerinden uzunca bir süre geçmiştir. Kralın kadınlara olan öfkesi ve kötü düşünceleri dinmiş, Şehrazad'ın sadakatine inanmıştır.

orta okulda okumuştum...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• YKY basımlarını al. Masal içinde masal, hikaye içinde hikaye şeklinde devam eder. Ben daha birinci cildini okudum. Fabtasteşekkür şeylerden, masallardan hoşlanıyorsan seversin.

Bir de tüm masalı okuyanın öleceği rivayet edilir.

1|0
    0|0
  • Okuma engel oluruz

0|0
    1|0
  • hayır. ama annem okudu hatırlıyorum.

1|0
    0|0
  • Doğu kültürüne ait herşeyin için de gizem vardır ve büyülü dünyası insana çeker o yüzden o kitaba doğru çekilmen normal.

0|0
    0|0
  • Merak ediyorsan al oku. Engel olmayız.

1|0
    1|0
  • katil uşak çıkıyor

0|0
    1|0
  • hayır okumadım. kitap okuyamıyorum pek ilgimi çekmiyor=/

0|0
    0|0
  • çizgi filmini izlemiştim olmaz mı?

0|0
    0|0
  • İlkokul 5 te okudum. Çok kalın 3 cilt halinde çok güzel masallar vardı...İran ve Ortadoğu ve Hindistan bölgelerinde asırlar önceki çok renkli yaşam...Gözlerinde canlanıyor...

0|0
    0|0
  • sen arı maya yı severmisin :)

0|0
    0|0
  • masal en masum yalan :)) ( ahulankurbaprens)

0|0
    0|0
  • merak etim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Kaçar mı tabiiki okudum :D Şah Şehriyar eski karısının kendisini aldatması yüzünden bütün kadınlardan nefret eder. Her gece bir gelin gelir odasına oda hepsini tan vakti öldürür. Vezirin kızı Şehrazad şahla evlenir ve ilk geceden başlayarak hikayeler anlatır. Şafak vaktinde hikayeyi keser ve ertesi gün devam edeceğini söyler. Tabii şah devamını dinlemek için kadının ölümünü sürekli erteler. Bu böyle sürerken bunların üç erkek çocuğu olur şahta kadını öldürmez falan filan :D

1|0
    0|0
  • ben okumuştum.

Padişah, her gece bir kızla beraber oluyor ve beraber olduğu kızı ertesi gün astırıyor.

Sıra bir kıza geldiğinde kız zekilik yapıyor ve son isteğini sorduklarında, hikaye anlatmak ister. Ve anlatırken sonunu hep bir sonraki geceye bırakır. Ve olay 1001 gece devam eder.

1|0
    0|0
  • Benim de çok elime geçti her defasında ya param yoktu fazla ya da çok kitap almıştım hep bıraktım...dur şimdi benim de alasım geldi..:)

1|0
    1|0
  • Sevdiği adama kadın hergün bir masal anlatıyo iştee, diyalogları güzeldi fakat sıkılmıştım.

1|0
    0|0
  • Biri bana anlatmıştı konusunu. Bir tane çok zeki bir kadın var ama asılma emri verilmiş. Asılacağı gün gelince son isteğin ne diye sormuşlar kadına. O da krala bir hikaye anlatmak istiyorum demiş. Götürmüşler krala kadın başlamış hikayeye. Tam bitirecekken sonunu şimdi söylemeyeceğim yarın söyleyeceğim demiş. Kral da asılma kararını erteletmiş tabii ve heyecanla yarını beklemiş. Sonra kadını tekrar götürmüşler krala, kadın sonunu söylemiş ama o sondan pat başka bir hikaye çıkarmış. Onun da sonunu duymak istiyorsan yarını beklemelisin demiş krala. Bu böyle bin bir gece boyunca gitmiş işte. Sonunu söylemeyeyim bari:) Çok ilgi çekici duruyor ben de okumak istiyorum aslında.

0|0
    4|3
  • al oku. engel olmayiz.

0|1
    3|2
  • <3 okumadim

0|0
    0|0
Yükleniyor...