Esmer de ortalarda yok... (Yapı Kredi Yayınları'na bir Çarşamba baskını - 3/5)?

O güzel kız, ne zamandır yok :( Higgs bozonunu arar gibi aradım. Ben de soracağım varsa da bir şey sormuyorum. Ne işim olur erkeklerle.

Toynbee, yalnızlığı kişinin önce kendi içine kapanması sonra da hayata yeniden duhul etmesinden oluşan ikili bir düzeneğe benzetir. Paz ise Meksika'yı anlatırken aslında dünyaya -ozanca- seslendiği başyapıtı (evet, hiç tartışmasız) Yalnızlık Dolambacı'nda, yalnızlığı, Meksikalınınb tarihsel seçenekleri tüketmesi olarak görür. Devrim, geçmişi (Cortes öncesi) kurcalarken, ana rahmine dönüş masumiyeti de aramıştı. Ancak bu artık mümkün değildi. Meksikalı ölesiye yalnızdı.
Meksikalıyı yalnız bırakan, onu sırasında çarpıtacaktır da... Bana göreyse yalnızlık, hayatın yoğun ritmine kapılan bir babanın, "boş bir pazar günü" kendine güzel meşgaleler yaratamayacak kadar çarka kapılmış olmasıdır.
Ya da İstiklal'de sapıklık yapmaktır!

- Max Frisch: 'Günlükler' ve 'Stiller'... Özellikle Günlükler'ine (1-2) dikkat. Özellikle ilk cildi inceleyin derim.
"İsviçre acı çekmedi ki. Acı çekmek sağlıklıdır, biliyor musunuz?" (syf. 320)

- Edebiyat tarihi, kuramları ve eleştirileri: Nurullah Ataç, Hilmi Yavuz, Doğan Hızlan gibi isimlerin denemeleri öne çıkıyor. Ancak bir İletişim Yayınları değiller. Şahsen Berna Moran'ı tercih ederim. Hem daha kuşatıcı bakıyor hem de kitapları, köşe yazıları tadından uzak.

- Alberto Manguel: Gutenberg Galaksisi'nin merkezine seyahat demektir, Manguel. Okumanın Tarihi'ni göremedim, artık baskısı yapılmıyor sanırım. Okumalar Okuması ve Geceleyin Kütüphane ise vardı. U. Eco'nun Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın'ı ile bir bütün oluştururlar. Doğumundan günümüze, kitaplar/kütüphaneler ve "okumak"...
Vinyetler de ayrı bir zenginlik katmış.

- Nermi Uygur: Ünlü felsefecimizin bir düzineye yakın denemesi içerisinde 'Güneşle', kanımca öne çıkar. Uygur, meramını en geniş burada anlatmıştır. Otobiyografik başlar (çocukluğu, evler); hayat, romanlar, felsefe üzerine serbest atışlarla devam eder.

Güncellemeler:
- Selahattin Hilav'la Konuşmalar: Bir diğer felsefecimiz de Hilav. Soru-cevap formatlı kitabın ilk kısmı, ATÜT ve Kemal Tahir, Divitçioğlu çizgisi, 60'lar solu, kadim sorun Batılılaşma (onların deyimiyle 'hazırlop imajlar') ve Lefevbre - Marx ilişkisi üzerinden yürüyor. Schopenhauer de sohbete katılıyor.
İkinci kısımsa sanat/estetik ağırlıklı.

- Sait Faik külliyatı tükenmiş.

- Onat Kutlar'ın Sinema Bir Şenliktir'i kutup yıldızıdır. Hele Orta/Doğu Avrupa bölümleri, Macaristan izlenimi
- Kemerleri iyi bağlayın. Sevim Burak, içerisinde bir de harita bulunan Ford March 1'de sizi Bağdat Caddesi'ndeki araba yarışlarına götürecek.

- Tomris Uyar: 70'lerden 2000'lere, günlük karalamalar güldestesi: Gündökümü 1 ve 2... Western sineması ve eşcinsellik bağdaştırması biraz zorlama sanki.
Uyar'ın, uçsuz bucaksız kitap, yazar ve sinema incelemeleri. 2. kitap daha dolu

SORU: Altın Kitaplar yayınevi (hey gidi) baskılı Irwing Wallace okuyan memur amcalar... Onlara ne oldu, onlara?

0|0
1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Baya merak ettim okudum amacın neydi paylaşırken

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...