Nişanlım toplum içinde bir adım öne çıkmıyor. Geleceğim hakkında endişeleniyorum, normal mi?

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle ilk defa böyle birşeye kalkıştığımı söylemeliyim ama işin içinden çıkamayınca, dışardan objektif fikirlerin beni daha iyi yönlendirebileceğini düşünerekten sizlere sorunumu paylaşmak istedim.

Ben 24 yaşındayım, nişanlım da 28 yaşında. Daha bu sene haziran ayında nişanlandık ve öncesinde de 2.5 seneye dayanan bir ilişkimiz söz konusu oldu.Sorunum şu ki, karşımdaki insanı çok seviyorum ancak onun çocuksu hareketleri geleceğimiz için beni korkutmaya başladı..

Yani korkum, evlendiğimizde de tüm sorumluluğun üzerimde kalması. Ben bu yükün altında ezilmek istemiyorum ama onu da bırakmak istemiyorum, çünkü onu seviyorum. Karakter olarak aslında çok zıttiz. Ben çok dışa dönük bir insanım, o ise daha sakin ve pasif bir insan.

Zıt kutuplar birbirini çeker hesabı ile aslında birbirimizi tamamlıyoruz. Benim yanımda inanılmaz hiperaktif oluyor, konuşkan oluyor. Ancak toplum içine girince bir erkek olarak ilk adımı atıp öne çıkmıyor. O yapmayınca da bu görev bana kalıyor.

Yani örnek olarak vermek gerekirse, alışverişte ben muhatap oluyorum, ya da restoranda hesap isterken ben söylemek durumunda kalıyorum, buna benzer şeyler. Bunları yapmadığı için de sanki rolleri değişmiş gibi hissediyorum. Yani bir kıza çekici gelen şey, erkeğin bir kızı himayesi altına alıp birçok şeyi kontrol edebilme gücüne sahip olabilmesidir. Ancak şu an bu nişanlımda eksik malesef.

Eskiden gözüme batmıyordu çünkü herşeyi ortak ödüyorduk ama şimdi artık ilşkimiz ciddiyete bindi. Evlendiğimizde de evin baş direği o olacak, bu yüzden de onun bu gibi olaylarda hemen atılmaması beni korkutmaya başlıyor. Dominant bir insan değilimdir ama benim fikirlerim doğrultusunda noktalar koyuluyor bu durumda beni etkilemeye başladı.

Yani onun daha baskın bir karakter olmasını ve artık ilişkimiz ciddiyete bindiği için biraz daha çocuksu hareketlerinden sıyrılıp daha düzgün şeyler planlamak istiyorum.

Bu yönü dışında hiçbir kötü hareketi yok, aksine yılışık erkeklerden değil, ilgili ama göstermeyen tiplerden. Beni hiçbir zaman sıkmayan, kıskançlık triplerine girmeyen, gayet iyi anlaşabildiğim eğlenebildiğim bir insan kendisi. Sadece bir bayan olarak bu misyonu ben yüklenmek istemiyorum, onun ailenin direği olacağının bilincini uyandırmak istiyorum.

Ben biraz yaşıma göre olgun düşünen bir insan olduğum için etraftan da yorumlar beni üzüyor,senin kadar olgun değil onunla işin olacak çok,yorulacaksın hayatın boyunca iyi düşün diyip duruyorlar.Dolayışyla etraftan aldığım bu tarz tepkiler de beni ister istemez etkiliyor.

Kendisi ilk erkek arkadaşım ve uzun bir beraberlikten sonra evlilik kararı aldık. Kendime bazen itiraf etmek istemesem de acaba daha olgun karakterde bir insan karşıma çıkabilir miydi diye sormaktan da geçemiyorum. Bunları düşünmek beni çok üzüyor, ihanet etmiş gibi düşünüyorum, ama sevgimi sorarsanız gerçekten çok ama çok seviyorum. Sevmesem aileme göğüs germezdim, bazı ssylerin önüne dikilmezdim.

Sizden istediğim tek şey onun gururunu incitmeden, nasıl bu sorumluluk bilincini aşılayabilirim?

0|0
75

En İyi Kız Görüşü

• eğer yaşına göre sandığın kadar olgun düşünüyor olsaydın, böylesine küçük meseleleri aklına takmazdın. baskın karakterde değilmiş, falan filan... ee? baskın olup evin yolunu bulamayan cinsten bir adam olsaydı ne olcaktı? belli ki düzgün bir adam nişanlın ancak biraz çekingen bir yapısı var. e o kadar da oluversin; o evin direği gibi duran adamların kaçı maaşını aldığı gün hepsini karısının eline veriyor, kaçının mutfağa girip çıkanın kaç para olduğundan haberi yok bir düşün bakalım...

bunlar ilişkiniz boyutunda yaşananlar, gelelim onun kişiliğine...

belli ki sosyal fobileri olan bir insan eşin ve bu konuda ciddi özgüven eksiklikleri yaşıyor. onu bir şekilde insanlarla bir araya gelmek durumunda bırakan etkinliklere girmeye teşvik edebilirsin. beraber dans kursuna gidebilirsiniz mesela. ya da arkadaş ortamında sus pus köşesinde kaldığını fark ettiğinde 'sen bu konuda ne düşünüyorsun' gibi cümlelerle iletişime dahil olmaya zorlayabilirsin. bunlar hayalindeki her ortamın şövalyesini yaratmaz belki ancak sevdiceğinin biraz daha kendine güvenli hale gelmesini sağlayabilir.

0|2
    0|0
    • dans kursu kotu bir teklfti:)

ama diger düsünclerinin hepsine katılıyorum

• dans kursu ile kendini aşan çok insan gördüm:) dikkat çekmekten korkan bir insanın herkesin gözü önünde dans etmeye çalışması, ayrıca çevresinde kendisiyle benzer durumdaki insanların rahatlığını görmesi işe yarayabiliyor. hele de tango gibi eşli ve büyük ölçüde erkeğin yönettiği bir dans ise;)

• pekkomik sağolsun olaya gayet objektif yaklaşmış. katılıyorum.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 5

• Değişmeye kapalıysa ve ve bu fobiden kaynaklı degilse yani karakteri boyleyse hersey senin üstüne kalacak ve ileride cok yorualcak ve sinir olacaksın. simdiden bile sinir olmaya baslamıssın

Yok eger bu sosyal fobiyse, ozguvenle ilgili birseyse bunu asmak daha kolay. sana onemli rol düsüyor. Bircok konuda onu one surecek sekilde cesaretlendireceksin 5-6 ay icinde daha on planda olabilir.

hangisinden kaynaklandıgını bilmiyorum. geniş ve herseyi senin yapmani bekleyen biriyse isin zor. Yok cekingenliginden boyle yapiyorsa ona destek olabilirsin

1|0
    0|0
  • dört dörtlük kimse yok ki. bence sen nişanlını olduğu gibi kabullen. onu nasihat ya da sözlerle yönlendirmeye çalışma, sürekli eleştirme. ters tepki yapabilir. ama dans kursu vb. sanat faaliyetlerine yönlendirebilirsin. tabi onun da bu tip şeyleri istemesi lazım. bunlar onu dışa dönük yapar. ama değişim hemen olmaz, zamanla olur. eğer seviyorsan bırakma. kader kötü birini de karşına çıkarabilirdi. seni ezen, üzen, gözü dışarıda. ama anladığım kadarıyla çocuk sana bağlı ve senle vakit geçirmekten hoşlanıyor seni seviyor. buna kafayı takma. onla mutlu olmaya bak. gerçek dünya hep hayal ettiklerimiz gibi değildir. hayatta karşılaştıklarımız hayallerimizdeki gibi olmayabilir. ama nişanlının iyi taraflarına bak. bir de kötü insanlara bak şükret. tanıdıklardan birinin kızı nişanlanmıştı. üniv. mezunuydu. nişanlısından ayrılma sebebi kendi ifadesi ile çocuğun onu süs köpeği gibi yalnızca yanında gezdirip kendi erkek arkadaşlarına göstermesi imiş. kızın onuru çok kırılmış, ayrılmıştı. düşün bak neler var. problemlerin %90 ını zihnimizde büyütürüz. aslında çoğu problem %90 daha küçüktür.

0|0
    0|0
  • Bu yastan sonra cok degismez cekingense cekingen kalir, is bu duruma gelmeden dusunecektin, bir insani kimse degistiremez boyle kabul et ya da ayril

3|0
    0|1
  • medeni kanunda bile evin reisi erkektir ifadesi kalkmışken, "evin baş direği o olacak" ifadesi takdire şayan. gerçekten.

çevrenin yönlendirmesine aşırı açıksın, bu şekilde gidersen de nişanlından bile ayrılırsın ve sen tüm suçu nişanlında bulursun. 3 yıldan beri bu şekilde mutlusunuz ve eleştirenler de onunla beraber yaşamayacağına göre, bence sen biraz kendine gel.

nişanlın içinse, pekkomik yine güzel bir cevap vermiş durumda.

0|0
    0|0
    • Hepinizin yorumlari icin ayrica tesekkur ederim arkadaslar.Doğrum veya yanlışım ne varsa şuan yapmış oldugunuz yorumlardan kendime yararli seyler cikarabiliyorum. Medeni kanunda ailenin diregi erkektir dusuncesi kalkmis olabilir ancak bu bayanlarin psikolijisi icin acikcasi pek gecerli degildir. Bayan olarak hernekadar bircok seyleri yapabilsekte mutlaka bir erkegin kanatlarinin altina girme ihtiyaci mevcuttur. Ben bana emirler versin onu yapsin assin kessin demiyorum, kastettigim sey artik

• karsı tarafın herseyini kabul ederek yola cıkmıssın,burada onemli olan nokta senin evlenmeden once yada evlendikten sonra ben bunu degistiririm gibi bir dusuncen var olup olmaması.eger bu dusuncen var ise olmayacagını soylemek yanlıs olmaz.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• benim başımda da aynı durum var.. tek fark bn dominant bi karakterim, yönlendirmeyi, yönetmeyi severim ve illa ki bnm dediğim olsun isterim ama tüm bunlara rağmen erkek arkadaşımın pasifliği bni de aynen snin gbi düşündürüyor..çnkü bi bayanın en çk istediği şey bi erkeğin onu iyi gününde kötü gününde desteklemesi, himayesi altına alması, pasif kalmamasıdır..

snin nişanlını bilmem ama bnm sevgilim değişmez artk onu biliyorum ve bnmki sadece bna karşı pasif değil hayata karşı, ailesine karşı da pasif ve etkilenmeye çk açık, annesinden bile öyle çk etkileniyor ki..

bzm de 1 yıllık bir ilişkimiz var, başlarda ciddi düşünüyordum ama artk onun bu hallerini gördükçe ondan soğudum ve gittiği yere kadar gider düşüncesinde ilerliyorum..

bende durumlar böyle ve ben değişeceğine inanmıyorum, artk değiştirmeye de çalışmıyorum..

ama snin durumun farklı, sn nişanlısın, birçok zorluğu aşmışsın, bu ayrılık sebebi olamaz, zamanla belki onun da hayata karşı tutumu değişir ve aranızdaki gerçek büyük bağlarla tüm zorlukları aşarsınız..

0|0
    0|0
  • Çok ikilemde kalmışsın. Ama sana söylemek istediğim bir şey var.

Ailenin direği diye bir misyon zaten yok. Eğer sen bu zamana kadar onunla iyiysen (ki birlikte gayet iyi anlaştığını dile getirmişsin) etrafındaki kişilerin sana getirdiği eleştirileri lütfen bu kadar önemseme. Çünkü onlar kendi yapamadıklarını, sana yüklemeye çalışıp boyuna eleştirirler.

Bu konudaki endişelerini onunla paylaşıp ve bu konuyu senin ne kadar ciddiye aldığını anlamasını sağladıktan sonra, bu konuda seni rahatlatıp orta noktayı bulmak için çaba sarfetmesine göre şekillendir derim.

0|0
    0|0
    • Ve ayrıca dikkatimi çeken bir husus daha var, onun için hem "sakin ve pasif bir insan" hem de "çocuksu hareketleri" nden dem vurmuşsun. Aslında bu dediklerin, oldukça tuhaf bir karışım.

• mesela bır yeremı gıdıyorsunuz yemege kalk tam yemeklerınız soylenıcekken tuvalete gıt o soylemek zorunda kalsın anladıgım kadarıyla senınle sadece cok ıçlı dışlı ınsanlara guvenmedıgının bı gostergesı olabılır bu.ha bunlar cocukluk degıldır ısı gucu elındeyse kımseye muhtaç etmıcekse bıseylerın farkındaysa sorumludur sanırım bu sorumluluk degılde çekıngenlık belkıde olayları kız ısı erkek ısı dıye ayırt etmıyordur

0|0
    0|0
  • bence bunun için boşuna üzülüyorsun

evlendikten sonra zaten ipleri eline alacak

bence şu an bunların tadını çıkar bir süre

sonra emin ol her şey değişecek

seni ürkütmemek için sana oynuyorda olabilir

0|0
    0|0
  • Bende hiç hoşlanmam 30 una gelmiş çocukca hareketler yapan erkeklerden

gercı yaşla ılgısı yok derler ben olsam katlanamazdım sanırım

kafa olarak olgun olmalı erkek

0|0
    0|0
  • Bende nişanlıyım ve bende aynı sorunu yaşıyordum ama şunu öğrendim zamanla farkedecek bunu yani inan büyükmeye değmiyor keyfini çıkar,dominant bir erkek olmasından emin ol daha iyi.Zamanla sorumluluk almayı öğrenecektir,ufak sorumluluklar yükle sonrada yaptığında çok sevin yani pekiştireç kullan işe yarar:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...