Neden kısaltma kullanıyorsunuz?

Hayatımızın önemli bir bölümünü etkileyen internet aleminde neden kısaltma kullanıyorsunuz?(selam nbr gibi) Bu kısaltmalar olmasa olmaz mı?Türkçe konuşuyor isek neden TÜRKÇE yazmıyoruz?

(ben hiç kısaltma kullanmadım kullanmamda)(takip edebilirsiniz)

0|0
69

En İyi Kız Görüşü

• link

sanal olması yüzünden ciddiye alınmıyor,alışkanlık ve Türkçe yeterince bilinmiyor.sebepleri bunlar.

Ben kısaltma kullanmaya özellikle dikkat ediyorum.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• ULK (Uzın Lafın Kısası)dışında kısaltma yapmam.:))

0|0
    0|0
  • kolay old.için ve kısaltma yapıldığı zmn da konu anlaşılıyor.

0|0
    0|0
  • hiç kısaltma kullanmadım kullanmam.

0|0
    0|0
  • ben de kullanmamaya çalışıyorum ama Türkçemin yetmediği noktalar oluyor maalesef

0|0
    0|0
  • Sende haklısın.

0|0
    0|0
    • hakı olmak değil cevap vermen için sordum :)

• Yanıt beğendiremiyoruz.

• yanıt beğenmek beğenmemek gibi bi lüksümüz yok.Sadece soruya bu kadar kısa ve anlamsız cevap olamaması gerek diye düşündüm haksız isem affola

Erkekler Ne Diyor 9

• "-de" bağlacını ayırsaydın 5 yıldız verecektim de işte... :/

1|0
    0|0
    • evet de :) da anlamında tümleme olduğu için ayrılmasına gerek yok sanırım :)

• aynı şeyi söyledik ben sadece anlamı bozmadığı için kaldırmadım o kadar :) kaptım merak etmeyin (anladım yani)

• mesaj karakter sayısı az gelio 160 karaktere sığmıo mesajlarım

0|0
    0|0
  • millettin önceliği başka da ondan. ona gelene kadar neler var düşünecek neler .

0|0
    0|0
  • Kısaltma kullanmanın ne zararı var ?

0|0
    0|0
    • zararı neden konuştuğumuz gibi yazmıyoruz.Biz Türkçe konuşuyor ama merhaba selam diye kimseye hitap etmiyoruz o zaman neden kullanıyoruz bunalrı yazıda..İleride bizi size gelse selam dese ne dersiniz ki oraya gidecek giib duruyor kullanılan bu kısaltmaların sonu!

• Gerçek hayatta da ortamına göre konuşursun, sen ciddi bir ortamda nasıl konuşuyorsan ciddi bir ortamda da öyle mi konuşuyorsun ? Burası da samimi bir ortam kasma bu kadar. Ayrıca evet ben "selam" diye konuştuğum da olur? Ne olmuş ?

• selam değil selam diye ? ve ciddi yada sanal ağzımızdan çıkan söz kısa mı merhaba mi merhaba yerine ya da tbrk mi tebrikler yerine bunlar sözle denmiyor ise yazı ilede denilmesin..Söylendiği gibi yazılsın cok mu zor bunu yapmak?

• Ne sanalda ne gerçekte Türkçe, Türkçe değil artık. Yeni dil türetti apaçiler.

0|0
    0|0
  • ben kısaltma kullanmıyorum.

0|0
    0|0
  • bilmiorm klawyeyle çılgınlar gibi yazasm oluo kısltmk istiorm hmn olsun bitsn die .s

0|0
    0|0
  • baktım gerçektende hiç kısaltma kulanmamışsın abi helal

0|0
    0|0
  • hız kazanmak için kullanılıyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...