Yabancı müzik konusundaki zevklerinizi ne belirler?

Türkiye'de yabancı dil eğitimi kötü. İngilizceyi doğru düzgün bilen insan az. Buna rağmen İngilizce şarkılara yoğun bir ilgi var.

Resmen dumura uğradığım için bu soruyu soruyorum. "İnancı çok güçlü bir müslümanım" diyen bir insanın en sevdiği şarkılar arasında John Lennon - Imagine olmasına şahit oldum. Bu şarkının anlamını merak edenler şuradaki EİC'ye bakabilir, tamamen bir "dinsiz" şarkısıdır Imagine...

www.kizlarsoruyor.com/.../q1725053-en-sevdiginiz-sarki-sozunu-yazin-d

Ben bir şarkıyı sevmek için sözlerinin anlamını bilmek gerekir diye düşünürüm. Sonuçta herhangi bir sanat ürünü, insanların ortak duygularını yansıttıkça sevilecektir. Anlamı bilinmeyen cümlelerin duygu yaratması beklenemez.

Yabancı müzik zevklerinizde sadece müziğe mi önem verirsiniz yoksa sözlerinin anlamlarını öğrenme merakınız olur mu?

Bu konuda inanılmaz bir "taklitçilik" olduğu görüşündeyim... Sırf ABD'nin MTV'sinde "hit şarkı" diye sunulduğu için Türkiye'de de "o şarkıya bayılıyorum ya" diyenler bol mesela...

0|0
5|4

En İyi Kız Görüşü

• Bence sanata bakış açılarıyla ilgili. Sırf popüler diye yabancı müzik dinleyenleri bir kenarda bırakarak söylemek isterim, anlamını bildiği halde kendi fikirlerine muhalif parçaları dinleyen, zıt karakterlerde olduğu halde sanatından dolayı sanatçıya hayranlığı muazzam olan insanların varlığını azımsamamak gerek. Ahmet Kaya'yı ele alalım. Nazım Hikmet'i hatırlayalım. Vatan haini olarak görülürlerken sanatlarından dolayı oluşan bir saygı tabakası yok mu? İnsanları tek tip olarak değerlendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Evet araştırsınlar, çok radikallerse ne dinlediklerine de bir baksınlar.

0|1
    0|0
    • Ahmet Kaya'nın zıt görüşlerdeki insanlarca sevilme nedeni, zaman zaman arabeske kayması. Her şarkısı istisnasız siyasi içerikli olsaydı, ülkücülerin ilgisini asla çekmezdi. "Kafama sıkar giderim" tarzı sözlerle çok insana hitap edebilirsin, sonuçta "dertli ve jilet atma meraklısı insan" çok ülkede...

Kızlar Ne Diyor 4

• Yabanci muzik dinledigi icin kendini cagdas zannedenler var tabi hatta yas ilerledikcede turk halk muzigi dinlerler boyleleri :D
    Muzigin evrenselliginden yola cikarsak farkli muzikler kesfetmeyi seviyorum. ufkumu genis tutuyorum sozleride duymaliyim sozler onemli benim icin :)

0|1
    0|0
    • Türk halk müziği dinlemek eziklik değildir veya "hayat enerjisini yitirmek" değildir. Halk müziğimiz kadar zengin bir dalı da zor bulursunuz. Çok şey anlatır türküler ama ne yazık ki bu tuhaf ülkede türkü dinleyenin yabancı müzik dinlemeyeceği / anlamayacağı gibisinden algılar mevcut...

• yazım hatası sorun değil, sen yabancı değilsin zaten :)

• Tesekkurler : )

• Şarkının öncelikle müziğinin beni etkilemesi gerekir. Müziğinden etkilenmediğim bir şarkının sözlerine bakmam bile.

0|1
    0|0
  • İmagine şarkısını "dinsiz" diye nitelendirmen çok üzücü gerçekten. Şarkıyı tam kavrayamamışsın dinsizlikten çok daha öte anlamlar taşıyan bir şarkı

0|0
    0|0
  • Müziğin ritmi

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Elbette anlamina melodilerine ve ritmine

0|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Ben bir yabancı şarkıyı dinliyorsam sözlerine mutlaka bakarım dinime aykırı birşey var mı ya da vb birşey var mı diye

0|0
    1|0
  • 0|0
    0|0
    • Soruya soruyla karşılık vermenizi gerektirecek bir durum yok ortada...

Yabancı müzikleri neye göre değerlendiriyorsunuz sorusu sadece...

• "o an orada yaşamış gibi" ne şimdi? Adam şarkı yapmış, sözlerinde dinin olmadığı dünya istiyor, dinin savaşlara yol açtığını söylüyor, üşenmedik çevirdik, ne yani bu itham şimdi bunu anlamıyorum. Ne yazsak suç oluyor şu sitede...

• Hayır tam tersine o şarkıda sorgulamaktan bahsediyor. Şarkıların sözlerinde çoğu zaman perde kullanılır. Perdeler asıl anlatılmak isteneni bahseder. Sana burada suçlu gözüyle bakılmıyor. Anladığını anlatmışsın , yanılmış olabilirsin bunda kızacak gücenecek bir şey yoktur.

Yükleniyor...